dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 597 z 902
Pokaż wyniki od 11.921 do 11.940 z 18033
  1. #11921

    Domyślnie

    Elfir, ratunku, bo już zzieleniałam po lekturze internetu Wątek powolutku czytam, więc przepraszam, jeżeli się powtórzę, ale:

    1 - Czy peonie (piwonie - to chyba to samo?) muszę jakoś zabezpieczyć przed mrozami? czy poradzą sobie? I wogole, coś z nimi robić? jakiś czas temu był przymrozek (gdzieś w połowie października) no i teraz tak sobie sterczy smętnie... nie wiem, ściąć to? Jeżeli ściąć, to na ile?

    2 - Róża pnąca na razie zimuje w pokoju w doniczce. Na początku pięknie się rozrastała, ale potem przypałętała się jakaś poczwara, (na początku podejrzewałam mszyce dopóki nie znalazłam tego giganta) która opędzlowała mi wszystko, co zielone. Reszta jakby zaschła no i taki stan trwa już od około miesiąca... nie wiem, czekać spokojnie do wiosny czy coś działać? Imho ma ciepło, co jakiś czas podlewam, więc chyba powinno się rozrastać cały czas, skąd ten przestój?

    3 - Czy to normalne, że drzewko oliwki gubi liście? Prawie połowa mi już odpadła i bynajmniej, wcale nie żółkną. Poprostu spadają po trąceniu gałązki niczym igły z choinki... Powinnam coś z tym zrobić?

    4 - Dostałam jakąś cebulę.... podobno jest to jakiś domowy kwiatek, dorastający do 1,5 mwetra, który można sadzić cały rok. Posadziłam z miesiac temu do świeżej ziemi wykopanej z kompostownika (no, dużo powiedziane, głównie zielone odpady z ogródka) i nic się nie dzieje... Cebula twarda, rozwinął się jej tylko system korzeniowy, ale od góry nic zielonego nie widać...

    Why?

  2. #11922
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    1. piwonie sobie poradzą. Suche pedy chronią roslinę. Scina się wiosną.
    2. Róża pnąca - musiałabym zobaczyć. Utnij jakąs gałązkę i zobacz czy martwa czy zielona.
    3. Nienormalne. Oliwka jest drzewkiem wiecznieziolnym, więc jej liście nie przebarwiają się na jesień. Obstawiam przesuszenie lub brak światła.
    4. Cebula - pewnie hipeastrum. Najpierw potrzebne sa korzonki, by wysokoczyła góra. To trwa kilka tygodni

  3. #11923

    Domyślnie

    Witam, kupiłam surmię aurea, jedna szczepiona druga zwykła- obie w doniczce. Czy mogę je teraz jeszcze posadzić ? Czy lepiej poczekać na wiosnę ?
    Jeśli poczekać to okryć na polu, czy wstawić do garażu ? W sumie wolałabym posadzić na wiosnę chyba...

  4. #11924
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    Dzięki serdeczne.


    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Tak, można wapnować jesienią.
    Najlepsze jest wapno pochodzenia naturalnego - dolomit, mielona kreda, bo działa łagodnie.
    Dawkowanie zwykle jest na opakowaniu i jest użalezznioe od wyjściowej kwasowości.

    Wiosną koniecznie wertykulacja.

  5. #11925
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiola_mg Zobacz post
    Witam, kupiłam surmię aurea, jedna szczepiona druga zwykła- obie w doniczce. Czy mogę je teraz jeszcze posadzić ? Czy lepiej poczekać na wiosnę ?
    Jeśli poczekać to okryć na polu, czy wstawić do garażu ? W sumie wolałabym posadzić na wiosnę chyba...

    Surmie są dośc wrażliwe na wiosenne przymrozki. Lepiej niech stoi w garażu - ale wstawić dopiero, kiedy zrobią się naprawdę duże mrozy. Nie zapomnieć, że czasem trzeba lekko podlać.

  6. #11926

    Domyślnie

    "nie wygladaja na szczegolnie duze, z ciekawosci zapytam dlaczego one sa tak dziwnie parami posadzone?"
    -- nie są duże bo sadzone jako b. małe rośliny , nie podlewane, w piachu , na patelni , a dlaczego parami - właśnie nie wiem chyba w zamiarze było właśnie przedzielenie ich czymś innym - tylko czym ?

  7. #11927

    Domyślnie

    Myślę że może takim iglakiem , ( jest żółty - to trochę rozjaśni )
    https://www.google.pl/search?q=kolum...2F%3B576%3B432

  8. #11928
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    duduś - wkleiłaś linka do google grafika "kolumnowy iglak" a nie do konkretnego kolumnowego iglaka.

    Żywotniki mają stosunkwo wysokie potrzeby wodne i glebowe.

  9. #11929
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    U mnie pokazało fotkę z takim dopiskiem „Pokrój żywotnika zachodniego ‚Aurescens' jest kolumnowy do wąskostożkowego. Igły w postaci łusek o pięknej, żółtozłocistej barwie.”
    Poklikałam i dotarłam tu http://kwiaty-ogrody.pl/iglaki/zywotnik-zachodni-thuja-thuja-occidentalis-aurescens/

    Chyba o niego chodzi Duduś
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  10. #11930
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Izulek

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    1.291
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    70

    Domyślnie

    Dostałam małego cyprysika lawsona ellwoodii. czy mogę go potraktować jako domową roślinę, a jesli nie to kiedy powinnam go posadzić? Teraz to chyba już za późno?
    IZA
    mieszkamy od 22 sierpnia 2009

    Dziennik
    Komentarze
    Ogrodowe początki

  11. #11931
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Elwoodii raczej nie jest w stanie u nas przezimować. Chyba, że lagodna zima będzie. To jedna z najbardziej wrazliwych na mroz odmian cyprysika Lawsona.

  12. #11932
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Izulek

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    1.291
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    70

    Domyślnie

    czyli zostawić w domu? jako domową doniczkową roslinę?
    IZA
    mieszkamy od 22 sierpnia 2009

    Dziennik
    Komentarze
    Ogrodowe początki

  13. #11933
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na domową trochę za ciepło.
    To roślinka sprzedawana w czasie swiąt jako dekoracja - "choinka".

  14. #11934
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar TAR
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    22.210

    Domyślnie

    czyli akurat do mojej nieogrzewanej oranzerii na tyle cieplo/chlodno by przetrwala

  15. #11935
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Elfir, zimuje. Przynajmniej w centralnej Polsce. Wyciąłem ponad czterometrowego w tym roku, bo za dużo miejsca zajmował. Owszem, nie lubi mroźnych, wysuszających wiatrów. Delikatna, młodociana łuska traci wodę, zasycha i wygląda nieciekawie po upierdliwej zimie. -33 wytrzymał bez szwanku, zamarznięta gleba i ostre wiosenne słońce dało mu "popalić". Na ogół nieźle regeneruje. Ogólnie- są ciekawsze roślinki

  16. #11936
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mirek - ok, dzięki za info, bo dotychczas mnie uczyli , że nie warto wogóle się interesować tą odmianą.

  17. #11937
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Gosiek33
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    16.690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    326

    Domyślnie

    Kilka lat temu kupiłam takie 2 cyprysiki - miały gdzieś po 15 cm wys. Powoli rosły sobie, do mroźnej i śnieżnej zimy, kiedy to częściowo padły. Poobcinałam co zrudziało i nie odbiło. Nadal pięknie rosną

  18. #11938
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Bo i żadne cudo. W dodatku ma jeden feler, zresztą jak wiele odmian o pokroju kolumnowym, wielopniowym. Otóż jest niemiłosiernie rozwalany przez mokry śnieg. Wiązanie "do kupy" na zimę konieczne, zwłaszcza większego. Pytanie- czy warto?

  19. #11939

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    1. piwonie sobie poradzą. Suche pedy chronią roslinę. Scina się wiosną.
    2. Róża pnąca - musiałabym zobaczyć. Utnij jakąs gałązkę i zobacz czy martwa czy zielona.
    3. Nienormalne. Oliwka jest drzewkiem wiecznieziolnym, więc jej liście nie przebarwiają się na jesień. Obstawiam przesuszenie lub brak światła.
    4. Cebula - pewnie hipeastrum. Najpierw potrzebne sa korzonki, by wysokoczyła góra. To trwa kilka tygodni
    ad 2 - obciełam kilka gałązek wtedy - były już od góry suche, ale dalej zielone. Potem nie miałam jak, teraz obciełam - suche, suche, suche a podlewane regularnie...
    ad 3 - caly czas stoi w najbardziej widnym miejscu, zwiekszylam podlewanie... na razie jakby zachamowało to spadanie liści... one odrosną wiosną? bo wygląda to strasznie łyso...

    a i jeszcze mama ostatnio mnie zaskoczyła - wsadziła na działce różę pienną, potem nie okryła jej, zaczęły się mroźne dni, jak na razie sucho i słonecznie, temperatury chyba nie spadają poniżej -10. Czy ta róża przeżyje? Warto ją jeszcze okrywać? Teraz? Zaczekać na odwilż?

  20. #11940
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    róża pienna - pieniek owinąć gąbką do ocieplania rur, a miejsce szczepienia zasypać suchymi liśćmi i owinąć geowłokniną.
    Ogólnie w Wielkopolsce bywa że marzną całe. Ja nie projektuję ich, chyba, że na specjalne życzenie.

    Oliwka - liście odrosną, o ile pędy są żywe.

Strona 597 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony