dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 605 z 902
Pokaż wyniki od 12.081 do 12.100 z 18033
  1. #12081

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Jak wspominałam - gatunek nie ma znaczenia. Znaczenie ma faktura, którą chcesz uzyskać, pokrój.

    Twoje jodły nie będą wiecznie malutkie - roślina towarzysząca musi mieć odpowiednio zbilansowaną względem nich wielkość. Na dodatek niektóre rabaty oglądasz z daleka. Nie ma wiec sensu obsadzać ich niewielkimi roślinkami, bo i tak nie będzie ich widać. Chyba, że to będzie coś średniego (jak np. imperata) i obsadzisz szeroki pas przed tymi miskantami, żeby było widać je w masie.

    tutaj miskant na trawniku:



    Ciekawą trawą, wcześnie ozdobną, jest trzcinnik krótkowlosy - Calamagrostis brachytricha.

    Ja bym na ogrodzie z takim widokiem nie wprowadzała strukturalnie obcych gatunków. Zamiast jodły użyłabym sosen (przy granicy wyższych kosodrzewin), ewentualnie świerka. Oraz masowych nasadzeń "preriowych".
    Elfirku piękne zdjęcia pokazałaś. Tak się zastanawiam czy to jest Morning Light czy Gracillimus. ten pierwszy by mi pasował bo lubi wilgoć. A co do jodeł to nie sa one strukturalnie obce, bo w lasku poniżej występują. A kosodrzewiny ma dwie i będę jeszcze sadzić więcej. Ale muszę przyznać, że na front domu wzdłuż ogrodzenia szukam drzewek na tzw. pniu i nie chciałabym namieszać z tym jak Ty to fajnie ujęłaś obcymi gatunkami. Na tapecie mam robinię akacjową lub klona globosum.
    Ostatnio edytowane przez Agi75 ; 26-02-2015 o 15:37

  2. #12082

    Domyślnie

    ELFIRKU I CHYBA ZOSTANĘ Z JODŁAMI I MISKANTEM A EWENTUALNIE TAK JAK PROPONUJESZ DOSADZĘ IMPERATĘ. Tu jest fajne zdjęcie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	imperata_cylindrica.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	12,2 KB
ID:	306335

  3. #12083
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agi75 Zobacz post
    Elfirku piękne zdjęcia pokazałaś. Tak się zastanawiam czy to jest Morning Light czy Gracillimus. ten pierwszy by mi pasował bo lubi wilgoć.
    To sa Gracilimus. Miskanty wszystkie mają wysokie wymagania wodne, ale stagnującej wody nie tolerują.

    Robinia akacjowa - to nieciekawy gatunek. Lepsza byłaby wiśnia "Umbraculifera".

    Imperata - może być obwódką spajającą kilka różnych rabat. Świetnie wygląda jako pierwszy plan hortensji czy białych róż.

    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 26-02-2015 o 16:46

  4. #12084
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa72_krakow

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Sułkowice
    Kod pocztowy
    34-125
    Posty
    642

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    krzewy liściaste kopane z gruntu sadzi się w okresie zanim wypuszczą liście. Czyli początek marca jest zwykle dobrym terminem. Z tym, że gleba niespecjalnie pod berberysy. One wolą lekkie, bardziej piaszczyste.
    Dzieki za szybka odpowiedz.

    Z tym berberysem to roznie czytalam: raz, ze w kazdej glebie, drugi, ze w piaszczystej....pomysl wzial sie, ze kolczasty (a taki potrzebuje), ladny, w miare szybko rosnie, no i sasiedzi maja (jedni rozne odmiany jako ozdobe w kilku miejscach, a u drugich typowy, formowany zywoplot), wiec pewnie i tak sprobuje.
    Co do terminu sadzenia - u mnie zapowiadaja dosc spore mrozy w nocy (oczywiscie wszystko moze sie zmienic) i tego najbardziej sie boje...(mieszkam "mozna powiedziec" w gorach i np. wczoraj i dzisiaj padal snieg).

  5. #12085
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    skoro u sąsiadów rośnie, znaczy, że nie jest tak źle u ciebie.

    Skoro u ciebie jeszcze mrozy, to znaczy, że krzewy głęboko uśpione jeszcze. W górach wegetacja jest opóźniona czasem o kilka tygodni.

  6. #12086
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa72_krakow

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Sułkowice
    Kod pocztowy
    34-125
    Posty
    642

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    skoro u sąsiadów rośnie, znaczy, że nie jest tak źle u ciebie.

    Skoro u ciebie jeszcze mrozy, to znaczy, że krzewy głęboko uśpione jeszcze. W górach wegetacja jest opóźniona czasem o kilka tygodni.
    Jeszcze raz wielkie dzieki

  7. #12087

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    To sa Gracilimus. Miskanty wszystkie mają wysokie wymagania wodne, ale stagnującej wody nie tolerują.

    Robinia akacjowa - to nieciekawy gatunek. Lepsza byłaby wiśnia "Umbraculifera".

    Imperata - może być obwódką spajającą kilka różnych rabat. Świetnie wygląda jako pierwszy plan hortensji czy białych róż.

    Elfirku bardzo Ci dziękuję za pomoc. fajnie ten układ pokazałaś. To drzewo wysokie , które proponujesz może być drzewem owocowym tylko 2 sztuki. A gracilimusa podsadzę jak już urośnie. i wtedy zobaczę czy będzie to imperata czy róże okrywowe czy np. dereń biały sibrica...

  8. #12088

    Domyślnie

    Teraz musze rozglądnąć się za grackiem . Żeby uzyskać taki efekt jak na zdjęciach od Elfir potrzebuję go dużo, więc musi być w rozsądnej cenie. No chyba , że on jest inwazyjny i się sam rozejdzie

  9. #12089
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    miskanty chińskie sa kępowe. Nieco łazi imperata.

    Pamiętaj, że przy drzewkach owocowych musisz mieć dojście pod drzewko - bo przecież nie będziesz deptać krzewów, by zerwać owoce czy wykonać oprysk.

    Dereń biały ma wysokość 2-3 m, miskanta zza niego nie będzie widać. Z niskich krzewów raczej celuj w jałowce (np. pośredni old gold), tawułe japońską, jawułę nippońską "white carpet". Jak nie chcesz ostrego akcentu kolorystycznego w postaci imperaty to mozna dac wcześnie ruszającego z wegetacją śmiałka, niskiego trzcinnika "Overdam" lub seslerię jesienną. Pomiędzy kepy traw posadzić czosnki ozdobne.

    Róże mają dość sielski wyraz. Rzadko się je używa w nowoczesnych ogrodach.

  10. #12090

    Domyślnie

    Elfirku tawułe mam jedną,ale chyba to Tawuła nippońska Snowmound. Dostałam w prezencie ale zimą zające ją obgryzły. Może sa szanse, że wypuści na nowo wiosną. Szkoda, że tak krótko kwitnie bo wtedy jest najpiękniejsza. Nie wiem jakby to wyglądało poza okresem kwitnienia, gdybym posadziła ją przed jodłami. A co do jałowca to nie chciałabym żadnych odmian gold, bo sa żółtawe a tego koloru u mnie nie będzie. Może jakiś inny jałowiec. mam takie zdjęcia znalezione w necie już dawno i nie znam źródła.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	625x500-inde.jpg
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	77,8 KB
ID:	306525
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	robinie.jpg
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	76,3 KB
ID:	306526

    I gdybym użyła jałowca przed jodłami a pomiędzy jałowcem a jodłami posadziła trawkę z czosnkami lub werbeną patagońską, czy zawilcem japońskim to potem mogłabym układ ze zdjęcia powtórzyć wzdłuż ogrodzenia...Co o tym sądzisz/ Kolejny pomysł... masz do mnie jeszcze cierpliwość????
    Ostatnio edytowane przez Agi75 ; 27-02-2015 o 15:37

  11. #12091
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    no to uzyj jakiegoś krzaczastego cisa - np. Farmen, Densiformis lub gatunku Taxus cuspidata.
    Na zdjęciu jest chyba właśnie cis. Chyba że to ostrokrzew karbowanolistny?
    W kazdym razie podsadzone są trzmieliną Fortunea

    Na drugim zdjęciu pod drzewkami sa jałowce.

    Obydwa zdjęcia to raczej ogrody formalne a nie nowoczesne.

    Werbena patagońska - nie wiem jak sobie poradzi na glinach.

    Z fajnych, kwitnących roślin na gliny nadaje sie liliowiec. Jest trawiastopodobny.
    z krzewów mozesz zastosowac wierzbę całolistną. Szybko rosnie, ma kolorowe liście i łatwo utrzymac ją w ryzach cięciem.

  12. #12092
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kilka inspiracji, niekoniecznie nowoczesnych:











    a tu prosto, ale "wiejsko" - snieguliczka (lub irga?), róże i lawenda:

  13. #12093
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    otwarcie na krajobraz - taras wysunięty w nasadzenia przechodzace naturalnie w łakę i las.


    albo bardziej formalnie, z ekranami z cisa:


    Morza traw:




    ***


    tu trzeba obejrzec całokształt:
    http://www.ernstbaas.nl/projecten/#/middelgrote-tuinen

  14. #12094

    Domyślnie

    Elfirku i dzięki Tobie dowiedziałam się, ze nie chcę ogrodu nowoczesnego tylko formalny. A cały czas byłam przekonana, że te wizje ogrodowe co mam w głowie to ogród nowoczesny. Bardzo podoba mi się ten cis farmen. Tak więc nie będę już gdybać tylko będzie cis lub jałowiec.I może podsadzę go jeszcze trzmieliną , bo mam już ją w ogrodzie. bardzo dziękuję za pomoc, za zdjęcia. jesteś nieoceniona...

  15. #12095
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tutaj ogrody formalne:








  16. #12096

    Domyślnie

    Piękne foty, no niestety u mnie ogród wiejski, ale i tak go lubię
    Elfirku - mam parę rabat do przerobienia, w sensie przesadzenia roslinek. Kiedy mogę zacząć?

  17. #12097

    Domyślnie

    Elfir, zwracam się do Ciebie z kolejną prośbą Proszę o wskazanie roślin, które dadzą radę żyć w dosyć trudnych warunkach: między moim zadaszonym tarasem, a wiatą sąsiada Jest to zachodnia strona, więc światła jest mało. Dodatkowo miejsce zacieniają zadaszenia oraz rosnące nieopodal wysokie świerki. Chciałabym trochę odizolować się od sąsiada zimozielonymi roślinami, o wysokości ok 2m. W tej chwili rosną tam bzy, ale ponieważ pną się do słońca, to, mimo przycinania, są gołe na wysokości 1,5 m od gruntu. Nie spełniają więc roli przesłony. Bardzo bym chciała tam rośliny. Zasłanianie się matą przymocowaną do ogrodzenia to ostateczna ostateczność. Wiosna raczej już przyszła, więc chyba najwyższy czas coś tam zrobić. Pomóż, proszę

  18. #12098
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Można spróbować ostrokrzewy lub cisy.
    Ale tylko z systemem nawadniania.

  19. #12099
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar pawelkokosz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Gryfino
    Kod pocztowy
    74-100
    Posty
    344

    Domyślnie

    No to teraz ja mam pytanie odnośnie trawy lub tego z niej zostało po zimie i dwóch sukach: co najpierw?
    Mój plan wygląda następująco - wyczesuję trawę z brudów i zeschniętych końcówek, wyrównuję tam gdzie potrzeba czarnoziemem, i potem się zastanawiam czy dosiać i zagęścić czy lepiej dosypać do obecnej trawy nawozu?
    Jakieś propozycje?
    Dzięki z góry za odpowiedź....
    Mieszkamy od 31.11.2011 i jest super....:

  20. #12100
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa72_krakow

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Sułkowice
    Kod pocztowy
    34-125
    Posty
    642

    Domyślnie

    Elfir, czy moge prosic o jeszcze jedna podpowiedz?
    Tak jak pisalam wczesniej chce posadzic berberys czerwony na zywoplot, ale teraz "naszla mnie mysl", zeby pomieszac go z zielonym i moze zoltym (pytanie, czy jest taki, ktory dorasta do 1,5m - 2m.)...jak to "pomieszac", zeby nie wyszla kupa? Sadzic po jednym kolorze na przemian, po dwa, a moze po trzy? (a zolty to albo chcialabym jako akcent pojedynczy, albo tak jak pozostale)..O matko, mieszanie kolorow w jednym rzedzie mnie przeroslo. No i podstawowe pytanie:czy to ma sens?
    Jezeli jest to zrozumiale co napisalam, pomoz, pissss.

Strona 605 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony