dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 694 z 902
Pokaż wyniki od 13.861 do 13.880 z 18033
  1. #13861

    Domyślnie

    Elfir, dziękuję za odpowiedź.

  2. #13862

    Domyślnie

    Witam.
    Mam do Was prośbę: napiszcie proszę, kto ma ogród na piaskach, chciałabym coś podejrzeć, jakiś wątek......... I jeszcze jedno pytanie: czy taki ogród się uda bez nawadniania???? Dzięki za odpowiedzi......

  3. #13863
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja mam na piaskach.
    Ale nawiozłam sobie w newralgicznych miejscach gliny.
    Spis gatunków na suche piaski masz we wątku: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ści-i-odczynu

  4. #13864

    Domyślnie

    Dziękuję. Na pewno skorzystam. Zakładam, że ty masz nawodnienie? Zastanawiam się, czy to niezbędne.

  5. #13865
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie mam nawodnienia, co nie znaczy, że nie podleję młodej rośliny czy gdy jest wielka susza.
    Poczytaj sobie o ogrodach xeriscape.

  6. #13866
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Elfir mam pytanie czy stosowałas kiedyś żywą mokoryzę i czy faktycznie to działa tak cudownie albo to placebo , mam kilka borówek i kiepsko rosną mimo zastosowania kwaśnego torfu i reszty wg sztuki podanej

  7. #13867
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie używałam.

    Ja nie mam firmy zakładającej ogrody. Ja projektuję i bawię się w swoim ogródku. Za to czytałam, że ma znaczenie w szkółkarstwie, ale w normalnym ogrodzie ciężko to prawidłowo zaaplikować.

    Kwaśny torf jest praktycznie jałowy. Nawozisz borówki? Podlewasz? One w naturze rosną na bardzo wilgotnych gruntach.

  8. #13868
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nie używałam.

    Ja nie mam firmy zakładającej ogrody. Ja projektuję i bawię się w swoim ogródku. Za to czytałam, że ma znaczenie w szkółkarstwie, ale w normalnym ogrodzie ciężko to prawidłowo zaaplikować.

    Kwaśny torf jest praktycznie jałowy. Nawozisz borówki? Podlewasz? One w naturze rosną na bardzo wilgotnych gruntach.
    tak nawożę nawozem do borówki wysokiej , podlewam ale one za zeszły rok cały urosły chyba ze 2 cm , posadziłem 4-ro letnie , chyba je wykopię zrobię większy dół i oprócz kwaśnego torfu nasypię jeszcze igliwia sosnowego z lasu , być może to coś da , no i mimo wszystko sprawdzę tą mikoryzę

  9. #13869

    Domyślnie

    Elfir, a są jakieś polskojęzyczne strony o tych ogrodach xeriscape??? Bardzo chętnie bym sobie poczytała...

  10. #13870
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Polskich nie kojarzę. U nas ekologiczne podejście do otoczenia jeszcze nie jest modne. U nas ekologia kończy się na nie pryskanych, parchatych jabłkach

    Ja mam wodę z rynien poprowadzoną suchym strumieniem na ogród, gdzie się rozsącza między roślinami.
    Z roślin to mam zaprojektowane: sucholubne trawy ozdobne, gaura, rozchodnik okazały, budleja, perukowiec, lilaki chińskie, krwawnik, agastache, mikołajek, przegorzan, baptyzja, juki, lawendy.
    Dodanie gliny w wydatny sposób polepszyło zatrzymywanie wody i tam mam hortensje i liliowce.
    Nie wszystkie rośliny udało mi się kupić, muszę jeszcze wymurować wielką donicę na froncie, więc ogród nie jest skończony i nie robię zdjęć.

    Jedynie ocieniony fragment przy kuchni to część dla męża w stylu "japońskawym" (bo na prawdziwy japoński to mnie nie stać ) i tam jest wilgotno.

  11. #13871
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    tak nawożę nawozem do borówki wysokiej , podlewam ale one za zeszły rok cały urosły chyba ze 2 cm , posadziłem 4-ro letnie , chyba je wykopię zrobię większy dół i oprócz kwaśnego torfu nasypię jeszcze igliwia sosnowego z lasu , być może to coś da , no i mimo wszystko sprawdzę tą mikoryzę
    Daj wiosną zdrową dawkę nawozu azotowego

  12. #13872

    Domyślnie

    Dziękuję Ci bardzo za podanie gatunków. Coś będę kombinować.

  13. #13873
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja w zasadzie iglaków specjalnie nie planuję, ale jak chcesz, to masz do wyboru sosny, kosówki, jałowce, świerki kłujace, jodłę jednobarwną.

  14. #13874

    Domyślnie

    uprawa maku niebieskiego, co ma biało- fioletowe kwiaty jest zabroniona
    uprawa maku ozdobnego i polnego w różnych kolorach i płatkach jest dozwolona


    a mak biały ?
    jakie ma kwiaty, czy można go uznać za mak ozdobny ?


    tulipany wychodzą już z ziemi ?
    krokusy są,
    tulipanów nie widzę, sadziłam pierwszy raz i nie wiem kiedy choćby listki

  15. #13875
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mak biały to odmiana maku niebieskiego (lekarskiego) i jako taki podlega rejestracji
    W Polsce jest praktycznie nieuprawiany.

    mam już kiełki tulipanów, czosnków, krokusów, narcyzów - wszystko botaniczne, czyli stosunkowo wczesne
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 01-03-2017 o 19:19

  16. #13876

    Domyślnie

    Elfir, ostatnie pytanie: robię rabatę wzdłuż ogrodzenia - co mogłoby być najwyższym piętrem na tej mojej suchości ( niekoniecznie iglaki, albo nie same iglaki)? Z góry dziękuję za odpowiedź, więcej nie będę truć.

  17. #13877

    Domyślnie

    [QUOTE=Elfir;7425827

    mam już kiełki tulipanów, czosnków, krokusów, narcyzów - wszystko botaniczne, czyli stosunkowo wczesne[/QUOTE]

    botaniczne, co sadziłam wcześniej niż rok i zapomniałam temu wychodzą

    te z ubiegłego roku nic a nic, poczekam


    działkę mam o wymiarach 30x30 m, na działce dom:
    od wschodu droga, od południa sąsiad (dom i płot), od zachodu szczere pole po horyzont, od północy działka wolna co czeka na inwestora
    od zachodu wieje, wieje i wieje ..
    łamie mi słoneczniki, mieczyki, z róży płatki zwiewa
    drzewek mam jedno, więcej jeszcze nie bo prawie każde potrzebuje miejsca odsłoniętego od wiatru

    jak się przed tym wiatrem chronić ?
    wysoki płot wystarczy ?
    tylko taki 2,5 m płot daje wiosną po południu 5 m cień

    ziemia po zimie będzie się długo osuszać, nowalijki nie będą rosły i w ogóle więzienie z podwórka zrobię

    mąż poważnie rozważa betonowy płot, a ja się zastanawiam co chcę bardziej: drzewka czy widok
    nawet jak drzewka posadzę przy palikach, nie przewrócą się, to kwiatki zmarzną na tym wietrze

  18. #13878
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Ollencja, masz spory ogród, nieco większy od mojego. Możesz sobie pozwolić na zasadzenie drzew i krzewów, które utworzą barierę przeciw wiatrową. To lepszy sposób niż płot, ktory jest twardą barierą. Wiatr dopływa do płotu, „wspina się” na niego i opada z góry na działkę, czyli wieje dalej jak wiał, a nawet zyskuje na dynamice. W necie znajdziesz rysunki obrazujące taką sytuację.
    O wiele lepiej posadzić barierę roślinną, która rozbije i spowolni wiatr.
    Elfir, o ile pamiętam, już o tym tu w wątku pisała.

    O barierze roślinnej w ogrodzie http://majawogrodzie.tvn.pl/9,Oslony-przeciwwiatrowe-,porada.html
    W tym filmie jest pokazana animacja, na której przestawiono jak przepływa wiatr nad murem, a jak gdy barierę stanowią drzewa i krzewy.

    Poza tym w takiej przestrzeni możesz tworzyć tzw. pokoje ogrodowe, czyli tak obsadzać krzewami głównie, by tworzyć zaciszne zakątki.
    Ostatnio edytowane przez pestka56 ; 02-03-2017 o 09:06
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  19. #13879
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał roszki8 Zobacz post
    Elfir, ostatnie pytanie: robię rabatę wzdłuż ogrodzenia - co mogłoby być najwyższym piętrem na tej mojej suchości ( niekoniecznie iglaki, albo nie same iglaki)? Z góry dziękuję za odpowiedź, więcej nie będę truć.
    a jakie ma być wysokie?
    Może perukowiec, tamaryszek - tak z 3 m (u siebie perukowca prowadzę na drzewko z jednym pniem).
    Nieco niższy jest żarnowiec miotlasty.

    Z resztą żarnowce i szczodrzeńce na suchych, kwaśnych piaskach to rewelacyjna roślina. Ma zimą jaskrawo zielone pędy i jest bardzo gęsta - z powodzeniem zastąpi iglaki, nawet jako żywopłot. Tylko trzeba przycinać po kwitnieniu, bo jaskrawe są przede wszystkim młode pędy.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 02-03-2017 o 15:10

  20. #13880
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ollencja Zobacz post
    drzewek mam jedno, więcej jeszcze nie bo prawie każde potrzebuje miejsca odsłoniętego od wiatru
    Osłoniętych miejsc wymagają egzotyki, gatunki pochodzące z lasów.
    Ale jest mnóstwo gatunków rodzimych lub z podobnej nam strefy klimatycznej, które dają radę bez osłony.
    Jarząby, brzozy, klony, lipy, sosny, grusze i jabłonie ozdobne, śliwa wisniowa - gatunki, które naturalnie porastają miedze śródpolne.
    Taki niewysoki pas przeciwwietrzny można zrobić z wielopniowego klonu tatarskiego, śliwy wiśniowej i jarzębin

    Tylko liściaste z wyprowadzoną wysoko koronką trzeba palikować póki pień nie stanie się sztywny.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 02-03-2017 o 09:16

Strona 694 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony