dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 811 z 902
Pokaż wyniki od 16.201 do 16.220 z 18033
  1. #16201
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aSandra

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-029
    Posty
    33

    Domyślnie

    Elfir,
    proszę o pomoc,
    w tym roku posadziłam graby, przed ogrodzeniem, aby zrobić z nich żywopłot. Były to sadzonki, kupione w nadleśnictwie, po posadzeniu przycięłam je do wysokości ok 30 cm, aby się zagęściły od dołu. Przyjęły się , ładnie wypuściły listeczki, trochę podrosły.
    Proszę o Twoją opinie,
    słyszałam, nie wiem czy dobrze, że powinno się je przyciąć w czerwcu, pytanie czy to prawda i jeśli tak to o ile. Co w następnych latach, kiedy i jak często należy je przycinać aby się ładnie zagęszczały i czym je podsypywać i jak często.
    Z góry dziękuję za odpowiedź

  2. #16202
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Przycinasz połowę tegorocznego przyrostu. Czyli właśnie gdzieś pod koniec czerwca.
    Kiedy osiągnie docelową wysokość, tniesz już normalnie, nadając kształt.

  3. #16203
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    aSandra

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-029
    Posty
    33

    Domyślnie

    Elfir,
    dziękuje
    a czym powinnam je zasilać przez następny rok, czy wystarczy, że wiosną przyszłego roku podsypę je np. obornikiem?

  4. #16204
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w pierwszym roku nie nawozi się posadzonych roślin, żeby wytworzyły głęboki system korzeniowy szukając pokarmu.

  5. #16205
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Witam.Pesteczka ale ja położyłem geowłókninę.





    Może to i porażka z mojej strony ale ten magik zaznaczył mi aby była to geowłóknina.Patrząc na Twoje trawy które tworzą swoisty dizajn i nastrój ,moje chciałem by przed domem wniosły coś z elegancji. Coby nie było mają zdobić dodatkowo płot i jego otoczkę.Taki był zamysł by ludziska przechodzące miały na czym oko przytulić..Pzdr.

    Elfir napisała samą prawdę. Zajrzyj na fora ogrodnicze i poczytaj co piszą ludzie z doświadczeniem. Agro- czy geo- jeden pies. Tyle samo krzywdy robi roślinom. Ogrodnicy owszem używają szmat, ale po to by rabaty nie zachwaściły się zanim zostaną obsadzone do końca.

    Magik nie magik, ale wcisnął ci kit z tą włókniną.

    Moje miskanty giganteusy mają dziś 57cm wysokości.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  6. #16206
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Elfir napisała samą prawdę. Zajrzyj na fora ogrodnicze i poczytaj co piszą ludzie z doświadczeniem. Agro- czy geo- jeden pies. Tyle samo krzywdy robi roślinom. Ogrodnicy owszem używają szmat, ale po to by rabaty nie zachwaściły się zanim zostaną obsadzone do końca.

    Magik nie magik, ale wcisnął ci kit z tą włókniną.

    Moje miskanty giganteusy mają dziś 57cm wysokości.
    Pesteczka zgadzam się tylko chce byś mnie zrozumiała "że mądry Polak po szkodzie". Zauważ ,że ja poprosiłem Cie o opinie gdy wszystko już było u mnie wsadzone.Póki co wszystkie się przyjęły i rosną.

  7. #16207
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Okey, Niktspecjalny, po prostu pytaj najpierw tutaj. Elfir zawsze dobrze radzi.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  8. #16208
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Okey, Niktspecjalny, po prostu pytaj najpierw tutaj. Elfir zawsze dobrze radzi.
    Widzisz jako szałaput ,prędki forumowicz posłuchałem niby fachowca i zrobiłem to jak widziałaś.Wyszło jak wyszło ,będę wklejał fotki z realizacji czyli z przyrostu.

  9. #16209
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Widzisz jako szałaput ,prędki forumowicz posłuchałem niby fachowca i zrobiłem to jak widziałaś.Wyszło jak wyszło ,będę wklejał fotki z realizacji czyli z przyrostu.
    Każdy z nas dostał mocniej lub słabiej po łapkach zaczynając przygodę z roślinami. Błędy popełniają też ci, którzy już mają ogrody od jakiegoś czasu. Nie kończyliśmy żadnej szkoły ogrodniczej, więc jeśli nie mamy w pobliżu osoby takiej jak Elfir, to bywa fatalnie. Najlepsza zasada „kto pyta nie błądzi”
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  10. #16210

    Domyślnie

    U mnie trawy wypełniają cały otwór wycięty w agrotkaninie, są takie szerokie ile zostawię im miejsca (średnica kółka). Nie przebijają się przez agrotkaninę, która jest obok.

    Dodam, że całą działkę, oprócz trawnika, mam w agrotkaninie + grys albo gruba kora, no i oczywiście nasadzenia, które są cały czas w trakcie - od 7 lat.

    Testowo nie dałem agrotkaniny pod sąsiadującym drzewkiem. Efekt? Żadnej różnicy.

    Oczywiście szanuję zdanie przeciwników, ale dla mnie to po prostu sposób na spędzanie mniej czasu przy pieleniu. Pielić i tak trzeba, bo na grysie wsiewają się chwasty, a przez agrotkaninę przechodzą skrzypy.
    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 27-05-2019 o 07:21

  11. #16211
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    U mnie trawy wypełniają cały otwór wycięty w agrotkaninie, są takie szerokie ile zostawię im miejsca (średnica kółka). Nie przebijają się przez agrotkaninę, która jest obok.

    Dodam, że całą działkę, oprócz trawnika, mam w agrotkaninie + grys albo gruba kora, no i oczywiście nasadzenia, które są cały czas w trakcie - od 7 lat.

    Testowo nie dałem agrotkaniny pod sąsiadującym drzewkiem. Efekt? Żadnej różnicy.

    Oczywiście szanuję zdanie przeciwników, ale dla mnie to po prostu sposób na spędzanie mniej czasu przy pieleniu. Pielić i tak trzeba, bo na grysie wsiewają się chwasty, a przez agrotkaninę przechodzą skrzypy.
    Witam.Dużo mocnych,konkretnych podpowiedzi.Zrobiłem jak sugerowałeś i wygląda to tak:







    Dziury zakryte .Pzdr.

  12. #16212

    Domyślnie

    Proszę o pomoc, z dwiema kwestiami:
    1. chwasty na rabatach - rabaty mam ściółkowane kartonami i korą jest ich tak ok. 400m2, ziemia bardzo żyzna, po uprawach. przed rrobieniem rabat teren był odchwaszczany, ale jak perz i skrzyp nie został usunięty do końca. Ściółkowanie korą oczywiście ograniczyło chwasty, ale perz i skrzyp w dalszym ciągu się przebijają. do tego dochodzą inne "nawiane" chwasty jak , mniszek, komosa biała, rogownica, chwastnica, gwiazdnica, jasnota purpurowa - tyle zidentyfikowałam.
    przy obecnej pogodzie pielenie tego zajmuje mi co 2dni godzinę, której po pracy nie mam (albo chwasty albo obiad dla dzieci ) czy mogę je jakoś ograniczyć? jakiś herbicyd, który nie zniszczy mi bylin i krzewów (żurawki, lawendy, parzydła, budleje, róże, hortensje, piwonie, tawuły i tawułki itd.)
    2. Klon jesionolistny Flamingo - mam od roku. podoba mi się, szybko rośnie, super. liście mi nie przeszkadzają, bo jest na rabacie, ALE w tym roku walczę z siewkami, jak się okazało właśnie tego klonu. wczoraj po 2 dniach deszczu/słońca wyrwałam ich 300 to na pewno, a pojawiają się co trochę. w rabatach gdzie jest gęsto to widzę je jak mają już 20-30cm. ilość jaką wyrwałam trzeba liczyć już w tysiącu. czy jest jakaś szansa, aby ograniczyć te siewki? bo jeżeli to ma tak wyglądać co roku to będę musiała się pożegnać z klonem, a bardzo tego nie chcę.
    dzięki

  13. #16213
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Skrzyp tylko wyciągać ręcznie - nie ma środka.
    Perz - można pędzelkiem smarować herbicydem. Nie ma herbicydu rozróżniającego między chwastami a roślinami ozdobnymi

    Niestety, nie ma ogrodu bez pielenia. Trzeba dążyć do jak najszybszego zadarnienia powierzchni roślinami okrywowymi.

    Klon jesionolistny - przycinać koronę po kwitnieniu, w okresie zawiązywania nasion.

  14. #16214
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Też mam klona jesionolistnego. Rośnie na plecach rabaty różanej, którą pielę 2 razy w sezonie i wystarcza, a nie jest zadarniona.

    Panoszących się siewek z innych roślin nie da się uniknąć – brzozy przede wszystkim, ale też np. berberysy. Inne klony też sieją. Wiewiórki sadzą orzechy. Ciągle też znajduję malutkie dąbki.

    Tak już jest w ogrodzie. Są miejsca, gdzie zadarnianie też zbyt mało pomaga.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  15. #16215

    Domyślnie

    Elfir, pestka56 - wielka prośba o pomoc w zidentyfikowaniu "żyjątek", które już drugi sezon pozbawiają nas przyjemności wylegiwania się na tarasie, wręcz ogólnie korzystania z niego.

    Są to niemal mikroskopijne, czerwone pajączki, które uwielbiają słońce, jest ich wtedy tysiące, polanie tarasu wodą pomaga tylko doraźnie. Opryskuję specyfikiem na przędziorki, ale też działa tylko doraźnie, nowe pajączki wychodzą niemal natychmiast. Proszek ani granulat na mrówki też nie działa.

    Na bardzo jasnym tarasie są bardziej zauważalne, ale jest ich również mnóstwo na ciemnej kostce wokół domu, a trochę ich chodzi również po elewacji. Trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby je zauważyć, ale są bardzo ruchliwe więc w pewnym momencie widać jak dużo ich jest. Wydaje się, że wychodzą spod płyt tarasowych (taras ziemny) i kostki brukowej.
    Wchodzą też chętnie na ławę, krzesła, no i na ludzi niestety też Ogród dopiero zakładamy, wokół nie ma chyba żadnych specjalnie atrakcyjnych dla nich roślin...

    Gdzieś doczytałem się, że są to roztocza, prawdopodobnie lądzień czerwonatka.
    Zaczynam być bezradny

    Co mogę zrobić, żeby się ich pozbyć?

    P.S. przepraszam za słabą jakość zdjęć, pajączki są bardzo malutkie i moja komórka nie najlepiej sobie poradziła...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lądzień1.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	86,3 KB
ID:	431003 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lądzień2.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	67,8 KB
ID:	431004Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lądzień3.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	86,8 KB
ID:	431006
    Budujemy "Cyprysa" (pracownia Horyzont)
    Dom 165 m2 p.u. Ściany: silikat. Dachówka Euronit. Okna 3-szyb. Schuco. WM+reku. Działka 1500 m2 Ważne daty: 28.03.2012 zakup działki 17.07.2012 PnB 24.10.2012 fundamenty 19.11.2012 stropy 09.01.2013 dach 11.01.2013 SSO 22.05.2013 SSZ 15.06.2013 instalacje 22.06.2013 tynki wewn. 26.06.2013 wylewki 27.07.2013 ocieplenie poddasza 22.08.2013 PnU 29.08.2013 MIESZKAMY! 04.2014 taras 09.2016 ogrodz. frontowe 07.2017 kominek 09.2019 założenie ogrodu

  16. #16216
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Drapieżne, bardzo pozyteczne roztocza - najprawdopodobniej lądzień.

    Duża ich liczba związana jest w tym, że najwyraźniej mają co jeść w okolicy. Wolisz, by zamiast nich pojawiły się szkodniki roślin?

    Niestety, życie z ogrodem wokoło to życie z owadami. Zabijanie wszystkiego co się rusza to bardzo nieekologiczne. W takiej sytuacji lepiej rozważyć powrót na wysokie piętra bloków - na tarasach powyżej 10 piętra owadów jest dużo mniej .
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 02-06-2019 o 12:29

  17. #16217
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Mis-kanty rosną jak głupie, a wisteria po podcięciu jeszcze lepiej.









    Póki co obie rośliny dają sobie rade naturalnie .Po wsadzeniu ,raz podlałem i koniec, nie zostały poddane żadnymi preparatami.

    CDN.

  18. #16218

    Domyślnie

    Cytat Napisał cypryski Zobacz post
    Elfir, pestka56 - wielka prośba o pomoc w zidentyfikowaniu "żyjątek", które już drugi sezon pozbawiają nas przyjemności wylegiwania się na tarasie, wręcz ogólnie korzystania z niego.

    Są to niemal mikroskopijne, czerwone pajączki,


    Witam, i podpinam sie z pytaniem. Z tym, ze na moim balkonie ( 7-me pietro) zobaczylam je ktoregos dnia, tylko raz. Okolo dwadziescia, strasznie szybkie. Osobiscie mi nie przeszkadzaja, ale byly w poblizu kaktusa. Kaktus jest duzy, ma ponad 25 lat i troche mi na nim zalezy. A znajduje na nim male, szalenie delikatne pajeczynki, i obawiam sie, ze to moga byc przedziorki. Jesli to one, to co robic ? Jest jakis naprawde skuteczny srodek ? Mycie roztworem mydla chyba odpada ? W ogole, on mi ostatnio troche choruje i martwie sie o niego. Dzieki za jakas porade.



  19. #16219

    Red face

    Cytat Napisał cypryski Zobacz post
    - wielka prośba o pomoc w zidentyfikowaniu "żyjątek", które już drugi sezon pozbawiają nas przyjemności wylegiwania się na tarasie, wręcz ogólnie korzystania z niego.
    Taka pociecha - z reguły takie inwazje powtarzają się falami jeden lub dwa razy, potem jest spokój. U mnie na początku były takie: dwa razy potężne ilości chrabąszczy
    (tu pomogło pryskanie na pędraki) i napad czerwonych robaczków z drewna kominkowego (pewnego dnia jesienią oblazły mi całe drzwi wejściowe próbując dostać się do domu, wielu się udało). Teraz, po kilku latach jest już spokój i tylko muchy do żółtej elewacji lecą (każdemu odradzam!). Zmierzam do tego, że odkąd ogród nabrał wyglądu ogrodu a nie pobojowiska z wsadzonymi patykami, to skończyły się problemy z takimi nalotami. Może i u Was tak będzie?


    Elfir i Pestko - ja oczywiście po prośbie do Was Wymyśliłam sobie okrywowe róże BIENENWEIDE ROT ale mam pytania:
    - jak gęsto je sadzić?
    - czy trzeba będzie mocno pielić pod spodem czy w miarę zasłonią glebę? Jeśli nie to czy jest praktyka podsadzania jakąś krzewinką okrywową np. barwinkiem?
    - co pasowałoby przed nie na przód rabaty?
    -czy muszą rosnąć na słonecznej rabacie czy wystarczy po prostu widno i trochę nasłonecznienia (wschód)?
    Wiem, wiem... dużo tego, ale drogie są łobuzy i szkoda mi wydać kasę na nietrafiony zakup.

  20. #16220
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Róże to kwiaty słońca. Im go więcej widzą, tym są piękniejsze. Okrywówki nie potrzebują podsadzania zadarniaczami. Zresztą nie pozostawiają na nie miejsca.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

Strona 811 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony