dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 864 z 902
Pokaż wyniki od 17.261 do 17.280 z 18033
  1. #17261
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    możesz mieć za duży plik. Na forum wgrywa się do określonej wielkości.

    Skoro są podlewane to nie susza.
    Pewnie jakaś szara pleśń się przyplątała, jak za gęsto rosną.

    U mnie też dolne liści żółkną.
    Póki tylko na dole, nie robię z tego tragedii.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 16-08-2020 o 15:54

  2. #17262
    nesh
    Guest
    nesh

    Domyślnie

    To ja mam pytanko o brzozy - w związku z tym, że naszej działce rośnie młoda brzózka to pomyślałam, żeby dosadzić jej towarzystwo trochę poczytałam w internecie ale informacje są sprzeczne - czy brzozy bardzo brudzą elewacje/okna/taras? Jaka jest najlepsza odległość drzewka od domu, żeby każdy się dobrze czuł (drzewko też )?
    Zamierzam też docelowo zrobić żywopłot z wiązu Turkiestanu, pytanie czy ten rodzaj krzewu nie będzie walczył z brzozą o składniki odżywcze...?

  3. #17263
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał nesh Zobacz post
    To ja mam pytanko o brzozy - w związku z tym, że naszej działce rośnie młoda brzózka to pomyślałam, żeby dosadzić jej towarzystwo trochę poczytałam w internecie ale informacje są sprzeczne - czy brzozy bardzo brudzą elewacje/okna/taras? Jaka jest najlepsza odległość drzewka od domu, żeby każdy się dobrze czuł (drzewko też )?
    Zamierzam też docelowo zrobić żywopłot z wiązu Turkiestanu, pytanie czy ten rodzaj krzewu nie będzie walczył z brzozą o składniki odżywcze...?
    Jeśli rośnie ci dzika brzoza, to obejrzyj sobie w naturze jak duże to drzewo.
    Brzoza wiosną sypie nasionami a jesienią drobnymi listkami.
    Jeśli chcesz mieć bardzo wypielęgnowany ogród ze żwirkami to będziesz klął. Albo wybierając śmieci z rynien.

    Brzoza ma rozległy i płytki system korzeniowy - aby cokolwiek pod nią rosło będzie konieczne bardzo obfite nawadnianie.
    I każda roślina będzie walczyła o składniki odżywcze. Trzeba nawozić.

    Ja bym brzozy bliżej niż 15 m nie sadziła od domu.

    Co innego odmiany ogrodowe czy niższe gatunki (np. brzoza pożyteczna).

  4. #17264
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Co jest najważniejsze w jesiennym nawozie do trawnika. Niby składy są zbliżone, ale czasem w danym składniku różnica jest kilkukrotna.
    Np.:
    Fosfor 10%, Potas 20%, Siarka 15%, Wapń 5%, Magnez 4%
    Fosfor 12%, Potas 27%, Siarka 2,3%, Wapń 13%
    Fosfor 8.6%, Potas 19%, Siarka 25%, Żelazo 6%, Azot 4,4%
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #17265
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    potas. potem fosfor a na końcu azot.

  6. #17266

    Domyślnie

    Też własnie miałam pytać o nawóz do trawy. Czy Yara mila compleks można stosować na jesień? Do kiedy maksymalnie? I od kiedy zacząć wiosną?

  7. #17267
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    można Yara Mila Complex 9-12-25, we wrześniu - zmniejszasz azot, zwiększasz potas.

    wiosną rozpoczynasz nawożenie po pierwszym koszeniu.

  8. #17268
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    potas. potem fosfor a na końcu azot.
    Taki układ potas - fosfor mają wszystkie te nawozy.
    Pytanie czy azot lepiej jak trochę jest czy zero.
    Oraz co robi siarka dla trawnika (tu największe roznice) bywa 2,3% jak i 25%.
    I czy ma znaczenia czy posiada dodatkowe elementy i które - wapń, żelazo, magnez.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #17269

    Domyślnie

    Nie mogę namierzyć tej Yara Mila Complex 9-12-25 , a co innego byś poleciła na jesień?

  10. #17270
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Taki układ potas - fosfor mają wszystkie te nawozy.

    Nieprawda.

    Azot, fosfor i potas to makroskładniki potrzebne roślinom, więc to oczywiste, że każdy nawóz wieloskładnikowy ma je w składzie. Natomiast proporcje między nimi przesadzają o tym do jakiej rośliny i o jakiej porze roku ich użyć.

    Sama Yara Mila ma różne nawozy wieloskładnikowe, różniące się właśnie proporcją azotu względem potasu i fosforu.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 22-08-2020 o 12:00

  11. #17271
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magdalena74 Zobacz post
    Nie mogę namierzyć tej Yara Mila Complex 9-12-25 , a co innego byś poleciła na jesień?
    Jakikolwiek inny jesienny nawóz do trawników.

  12. #17272
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Taki układ potas - fosfor mają wszystkie te nawozy.
    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nieprawda.
    Pisałem to tylko w odniesieniu do trawnikowych jesiennych, których składy wymieniłem:
    Fosfor 10%, Potas 20%, Siarka 15%, Wapń 5%, Magnez 4%
    Fosfor 12%, Potas 27%, Siarka 2,3%, Wapń 13%
    Fosfor 8.6%, Potas 19%, Siarka 25%, Żelazo 6%, Azot 4,4%


    Składy % są rożne, ale ogólna układ potas-fosfor jest taki sam.
    Pytałem czy lepszy ten co np. ma siarki 2,3% czy aż 25%. A może lepszy ten co ma dodatkowo magnez albo żelazo czy wapń?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #17273
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Zależy od PH gleby. Jeśli zakwaszone wybierasz ten z większą ilością wapnia, a mniejszą siarki.
    Magnez pobudza rozwój systemu korzeniowego i aktywuje procesy odpowiedzialne za pobieranie składników mineralnych z gleby. Wpływa na lepsze wykorzystanie azotu, potasu i fosforu, poprawia jakość białka i ogranicza zawartość azotanów, a także korzystnie oddziałuje na transport i gromadzenie fosforu w nasionach. Ponadto, jego zawartość
    Artykuł ze strony: Niedobór magnezu u roślin – sprawdź nawozy magnezowe | POLIFOSKA (https://polifoska.pl/porady/177)
    Ze swego doświadczenia wysoki poziom magnezu (4-5%) daje zdrowe, zielone wybarwienie trawnika.
    Żelazo stosowane jest w nawozach typu anty-mech
    Te wszystkie składniki nawozów sà dobrze opisane w necie...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 23-08-2020 o 12:51
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #17274
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Pisałem to tylko w odniesieniu do trawnikowych jesiennych, których składy wymieniłem:
    Fosfor 10%, Potas 20%, Siarka 15%, Wapń 5%, Magnez 4%
    Fosfor 12%, Potas 27%, Siarka 2,3%, Wapń 13%
    Fosfor 8.6%, Potas 19%, Siarka 25%, Żelazo 6%, Azot 4,4%


    Składy % są rożne, ale ogólna układ potas-fosfor jest taki sam.
    Pytałem czy lepszy ten co np. ma siarki 2,3% czy aż 25%. A może lepszy ten co ma dodatkowo magnez albo żelazo czy wapń?
    Nie wiedziałam do czego się odnosiłeś, bo odpowiadałam w międzyczasie Magdalenie i myślałam ze chodzi o różnicę w produktach Yara Mila.
    Przepaszam

    Dałabym ten z azotem, bo niewielka ilość jednak by się przydała. Tylko skąd taki duży udział siarki? Nie mam pojęcia po co? Trawy akurat aż tyle jej nie potrzebują. W Polsce jest raczej naturalna skłonność u większości gleb do tworzenia niższego odczynu.
    I siarka to raczej na wiosnę potrzebna. Chyba, ze był błąd w druku i miało być 2,5%?

  15. #17275

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ze swego doświadczenia wysoki poziom magnezu (4-5%) daje zdrowe, zielone wybarwienie trawnika.
    Jaki nawóz stosujesz z dużą zawartością magnezu?

  16. #17276
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    https://allegro.pl/oferta/polifoska-...0kg-7201767703

    Stosuję go w raz w połowie marca i póżniej jako jesienny.
    W międzyczasie Novatec Classic
    https://allegro.pl/oferta/compo-expe...woz-8788130606
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17277

    Domyślnie

    Chciałbym blisko elewacji (ściana szczytowa budynku) zasadzić jałowce Blue Arrow. Mamy kilka sztuk które muszę przesadzić w inne miejsce (zmieniła się koncepcja).
    Odległość między nimi wynosiła by około 100cm.

    Były by oddalone o około 50cm od ściany.

    Widziałem tak sadzone jałowce albo cyprysy w krajach śródziemnomorskich i bardzo mi się podobało ...

    Jak mocno rozrasta się w glebie jałowiec ? Gleba piaszczysta , stanowisko mocno nasłonecznione.

    Czy ktoś spotkał się z tak umieszczonymi jalowcami kolumnowymi ?

    Czy takie umieszczenie będzie niebezpieczne dla elewacji i fundamnetów (fundament płyta fundamnetowa)
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  18. #17278
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mocno się rozrasta korzeniami, bo musi zdobywać wodę w niesprzyjających warunkach.
    Korzenie jednak sa stosunkowo cienkie i płytko położone.

    Przy płycie fundamentowej nie masz opaski przeciwwysadzinowej?

    Ja z powodu płyty nic nie sadzę przy budynku. Najbliższy większy krzew jest 2,5 m od ściany.

  19. #17279

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    mocno się rozrasta korzeniami, bo musi zdobywać wodę w niesprzyjających warunkach.
    Korzenie jednak sa stosunkowo cienkie i płytko położone.

    Przy płycie fundamentowej nie masz opaski przeciwwysadzinowej?

    Ja z powodu płyty nic nie sadzę przy budynku. Najbliższy większy krzew jest 2,5 m od ściany.
    Nie mam opaski przeciw-wysadzinowej , bo nie było potrzeby. Grunt piaszczyczysty (żwirowaty) , nie wysadzinowy.

    Jeśli tak to chyba dam sobie spokój , choć nie ukrywam , że świetnie by takie jalowce wyglądały na tle wysokiej szczytowej elewacji
    Takie korzenie przebiły by się przez tynk z siatką którym jest zabezpieczony styropian ?
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  20. #17280
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie umiem odpowiedzieć na to pytanie.

    W krajach śródziemnomorskich fundament co najwyżej ma poziomą izolacje p.wodną, bo izolacji termicznej nie potrzeba, więc można sadzić przy nim nawet większe rośliny.

Strona 864 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony