dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 899 z 902
Pokaż wyniki od 17.961 do 17.980 z 18033
  1. #17961
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Tak się tylko wtrące, żeby panikę uspokoić Elfir przyjdzie to potwierdzi.

    Cytat Napisał frytkiicola Zobacz post
    czy może po prostu niektóre odmiany trawy które były w tej miesznce potrzebują wiecej czasu?
    Potrzebują więcej czasu.

    Cytat Napisał frytkiicola Zobacz post
    Czy może niepotrzebnie panikuje?
    Niepotrzebnie.

    Na razie wzeszła życica.
    Mam wrażenie, że główne powody życicy w mieszankach to zapewnienie spokoju kupującemu. Bo jak to tak wysiać i nic przez 3 tygodnie nie widzieć.

    Np.:
    Życica trwała (Lolium perenne L.) - nasiona kiełkują bardzo szybko bo już po 5-7 dniach.
    Kostrzewa kępowa (Festuca rubra commutata Gaud.) - Nasiona kiełkują po 12-14 dniach
    Wiechlina łąkowa (Poa pratensis L.) - Nasiona kiełkują bardzo wolno po około 18-20 dniach
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  2. #17962
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał frytkiicola Zobacz post
    Tydzień temu wysiałem trawę(skład poniżej). Generalnie sporo trawy dosyć szybko zaczęło kiełkować i ładnie schodzić, ale widzę też że jest sporo nasion które "stoją w miejscu".
    Różne gatunki traw mają różne tempo wschodu. Na pełny wzrost trzeba czekać min 4-6 tyg.

    bardziej niepokoją placki - czy to mogą być miejsca gdzie woda słabiej dochodzi?

  3. #17963
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Pauliq

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie nawozi się roślin w pierwszym roku po posadzeniu. Czy reszta iglaków wykazuje objawy niedożywienia?
    One są już wsadzone półtorej roku temu. A te duże mają już z 20 lat. Proszę o pomoc w wymieszaniu obu nawozów oraz w dawkowaniu. Gleba u mnie to sam piach. Nie nawet trawa ma ciężko u mnie przeżyć.

  4. #17964

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Różne gatunki traw mają różne tempo wschodu. Na pełny wzrost trzeba czekać min 4-6 tyg.

    bardziej niepokoją placki - czy to mogą być miejsca gdzie woda słabiej dochodzi?
    Trochę tak - z jakiegoś powodu są miejsca które w teorii są objęte systemem podlewania ale i tak są dosyć suche w porównaniu do reszty. Same placki to może 10% całej zasianej powierzchni więc nie ma aż tak tragicznie.

    To co teraz bardziej mnie martwi to po ostatniej burzy sporo nasion wymyło do dołków itp Chyba w takim wypadku nie ma co czekać tylko lepiej zrobić dosiewkę i znowu przewałować glebę?
    Ostatnio edytowane przez frytkiicola ; 27-08-2023 o 17:25

  5. #17965
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pauliq Zobacz post
    One są już wsadzone półtorej roku temu. A te duże mają już z 20 lat. Proszę o pomoc w wymieszaniu obu nawozów oraz w dawkowaniu. Gleba u mnie to sam piach. Nie nawet trawa ma ciężko u mnie przeżyć.
    nie pomogę, bo nie wiem jakie potrzeby nawozowe mają akurat twoje rośliny. Chcesz dokładnego przepisu, a przecież do tego musiałbyś mieć analizę glebową składników mineralnych, żeby uzupełnić dokładnie tyle, ile potrzebują a nie przewozić.

    Ja nie bawię się w laboratorium w swoim ogrodzie. Jak coś trzeba nawieźć, to kupuję wieloskładnikowy i sypię wg. dawkowania na opakowaniu (a jeszcze częściej "na oko").

  6. #17966
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał frytkiicola Zobacz post
    Trochę tak - z jakiegoś powodu są miejsca które w teorii są objęte systemem podlewania ale i tak są dosyć suche w porównaniu do reszty. Same placki to może 10% całej zasianej powierzchni więc nie ma aż tak tragicznie.

    To co teraz bardziej mnie martwi to po ostatniej burzy sporo nasion wymyło do dołków itp Chyba w takim wypadku nie ma co czekać tylko lepiej zrobić dosiewkę i znowu przewałować glebę?
    Te placki będą widoczne potem w czasie eksploatacji trawnika. Bo trawa nie będzie dostawała tyle wody, ile powinna.
    Zraszacz podlewający obszar koła daje mniej wody na końcówce niż na początku, bo im dalej od zraszacza tym ma większa powierzchnię do podlania. Dlatego zraszacze powinny zachodzić na siebie zasięgiem min o 1/3

    Nie boisz się ze chodząc po trawniku teraz poniszczysz młode siewki?

  7. #17967

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Te placki będą widoczne potem w czasie eksploatacji trawnika. Bo trawa nie będzie dostawała tyle wody, ile powinna.
    Zraszacz podlewający obszar koła daje mniej wody na końcówce niż na początku, bo im dalej od zraszacza tym ma większa powierzchnię do podlania. Dlatego zraszacze powinny zachodzić na siebie zasięgiem min o 1/3

    Nie boisz się ze chodząc po trawniku teraz poniszczysz młode siewki?
    Mam wrażenie że u mnie jest odwrotnie? Tzn. że na końcu zraszacz daje najwięcej wody, natomiast najmniej gdzieś w środku strumienia. Same "okręgi" nachodzą na siebie tak jak mówisz. Same zraszacze to rain bird 5004. Już trochę przy nich kombinowałem nieco regulujać strumień, ale może to był błąd i powinienem wrócic do ustawien domyslnych, człowiek juz sam nie wie.

  8. #17968
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    chodzi mi o to, że im dalej od źródła tym strumień wody robi większy obrót i tym samym obejmuje większy obszar


  9. #17969
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Mam pytanie o UWAGAAAAA, Trawniiiik! Po pierwszym sezonie ziemia w nie których miejscach się "uleżała" a i pozostałe skrawki trzeba trochę wyrównać i poprawić. Właśnie dosypuję ziemie (taki torf przemieszany z piaskiem) i trochę zagęszczam babą. Na to chce sypnąć dobrej, czarnej ziemi pod trawnik i zasiać trawę. I teraz pytanie. Czy tą ziemie i trawę zasiać jeszcze póki ciepło czy zostawić to już na wiosnę?

  10. #17970

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    chodzi mi o to, że im dalej od źródła tym strumień wody robi większy obrót i tym samym obejmuje większy obszar

    Pozornie masz rację, ale RainBird chwali się, że na całym promieniu zraszania ma taką samą wydajność.

  11. #17971
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Mam pytanie o UWAGAAAAA, Trawniiiik! Po pierwszym sezonie ziemia w nie których miejscach się "uleżała" a i pozostałe skrawki trzeba trochę wyrównać i poprawić. Właśnie dosypuję ziemie (taki torf przemieszany z piaskiem) i trochę zagęszczam babą. Na to chce sypnąć dobrej, czarnej ziemi pod trawnik i zasiać trawę. I teraz pytanie. Czy tą ziemie i trawę zasiać jeszcze póki ciepło czy zostawić to już na wiosnę?
    siej, póki ciepło i pada

  12. #17972
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał forgetit Zobacz post
    Pozornie masz rację, ale RainBird chwali się, że na całym promieniu zraszania ma taką samą wydajność.
    Gdyby tak było, nie byłoby konieczności nakładania na siebie zasięgów zraszaczy, a ich projekty nadal to zawierają

  13. #17973
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Elfir. Czy wysypanie skoszonej trawy pod korę sosnową, w celu ograniczenia wzrostu chwastów, to pomysł dobry czy niezbyt? Mam teren z roślinami kwasnolubnymi i już mnie męczy lawirowanie kosiarką, więc chcę to obsypać i zapomnieć, choćby na jakiś czas.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  14. #17974
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Skoszona trawa na wierz, nie pod korę. Chyba, ze ją wysuszyć. Mokra trawa łatwo gnije i wówczas zbija się w matę blokującą przepływ powietrza.
    Jest dobra do ściółkowania, ale cienką warstwą na wierzchu rabaty.

    Zasadniczo roślin nie sadzi się w trawniku tylko na rabatach, wiec likwidujesz trawnik i zamieniasz go w rabatę.

  15. #17975
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Ech... nie ma lekko.
    Dzięki.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  16. #17976

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Gdyby tak było, nie byłoby konieczności nakładania na siebie zasięgów zraszaczy, a ich projekty nadal to zawierają
    Wyciąg z karty katalogowej:

    5000 Series Rotors
    5000, Plus, PRS, SAM


    Standard Features
    Rain Curtain™ nozzles feature:
    - Large droplets for superior wind
    resistance
    - Effective close-in watering
    - Even distribution over the entire radius

  17. #17977

    Domyślnie

    Mam takie pytanie mam południową ekspozycję i taki trochę zakątek przy tarasie. dostaliśmy budleję multi ( czy trio) i chcę ją tam posadzić ale chciałem jakąś sensowną rabatę zrobić i nie bardzo mam pomysł co by tam można wkomponować.

    Budleja nie będzie prowadzona wysoko aby nie przesłonić widoku z okna, dodatkowo muszę wymienić trochę ziemi a na wierz zasypać zrębkami . Chciałem coś niskiego co można by skomponować z budleją najlepiej wieloletniego może jakiś krzewy ( nie koniecznie byliny..)
    Jakaś sugestia podpowiedź...
    Domek Piętrowy po podłodze 162mkw. Ocieplenie styro Fasada Gold 15cm, podłoga 10cm EPS100, poddasze 30cm+10cm wełna. Ogrzewanie 100% podłogówka + 2x Drabinka, Panasonic T-Cap 9kw 1F + Elektromet 300L PC Duo,Wentylacja mechaniczna Zehnder ComfoAir 350Luxe + Inteligentne Sterowanie DOMOTICZ. Okna Drutex Iglo5, dachowe Fakro. Okazyjnie kominek RobiRen AirTerm Corner Akubet 15KW. Klimatyzacja: Klimatyzator podsufitowy Rotenso Jato 5KW. Instalacja PV Z dofinansowania gminnego instalacja 3,3KW.

  18. #17978
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ta budleja sama z siebie wygląda bałaganiarsko. Zwłaszcza, ze nie wiadomo jakie to odmiany, a więc jaka duża będzie docelowo. (jak zaczniesz budleję przycinać w sezonie, to nie zakwitnie, więc nie da się jej trzymać w ryzach)
    Budleję dość trudno skomponować z krzewami, bo na wiosnę ją mocno skracasz (więc jest dużo miejsca), ale pod koniec sezonu to ogromny, szeroki krzew (o ile nie masz odmian miniaturowych) z pokładającymi sie gałęziami, który wszystko zasłoni.
    Ja ją zwykle zestawiam z bodziszkiem "Rozanne" bo bodziszek jest plastyczny i znosi i słonce i zacienienie. I właśnie kompozycje z bylinami i trawami ozdobnymi są najpowszechniejsze.

    możesz otoczyć ją niskim żywopłotem z cisa lub karłowego ostrokrzewu - wówczas gałęzie będą trzymane w ryzach. Może być też bukszpan o ile u was nie ma problemów z ćmą bukszpanową.
    Innym krzewem, który da radę to tawuła japońska.

  19. #17979

    Domyślnie

    Dziękuje za szybką odpowiedź.
    Mam jeszcze jedną rabatę którą będę na jesieni próbował zrealizować ale tam chce połączyć brzozę brodawkowatą( będzie trzyma nie za wysoko) + sosnę + wrzosy / wrzośćce .. ale to jeszcze trochę do tego wszystkiego.
    Domek Piętrowy po podłodze 162mkw. Ocieplenie styro Fasada Gold 15cm, podłoga 10cm EPS100, poddasze 30cm+10cm wełna. Ogrzewanie 100% podłogówka + 2x Drabinka, Panasonic T-Cap 9kw 1F + Elektromet 300L PC Duo,Wentylacja mechaniczna Zehnder ComfoAir 350Luxe + Inteligentne Sterowanie DOMOTICZ. Okna Drutex Iglo5, dachowe Fakro. Okazyjnie kominek RobiRen AirTerm Corner Akubet 15KW. Klimatyzacja: Klimatyzator podsufitowy Rotenso Jato 5KW. Instalacja PV Z dofinansowania gminnego instalacja 3,3KW.

  20. #17980
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    od razu kup brzozę karłową (np."Gracilis", "Youngii"), zamiast ciąć normalną brzozę, co psuje jej pokój.

Strona 899 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony