dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    karikus

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-987
    Posty
    12

    Domyślnie Instalacja dzwonka do drzwi - ZDJECIA!

    Witam, prosze o pomoc w instalacji dzwonka do drzwi. Budownictwo 2010 - od strony klatki schodowej wychodza trzy kabelki: brazowy, niebieski i zolty, tak tez jest w domu. Dolaczam zdjecia, jesli chodzi o przycisk dzwonka to kabelki mozna umiescic tylko tam gdzie jest L i naprzeciwko czyli tam gdzie jest strzaleczka. Dzieki, pozdrawiam!
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0174.jpg
Wyświetleń:	4099
Rozmiar:	100,2 KB
ID:	70983   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0176.jpg
Wyświetleń:	5514
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	70984   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0175.jpg
Wyświetleń:	6259
Rozmiar:	87,2 KB
ID:	70985  

  2. #2

    Domyślnie

    w ścianie w puszcze dzwonka podłącz przewód pod napięciem powinien to być brązowy (najpierw sprawdź miernikiem czy jest napięcie, później opuść bezpieczniki, żeby nie było napięcia w czasie pracy!) do L w przycisku dzwonka, ze strzałki lecisz dalej kabelkiem z napięciem czyli dalej brązowy do dzwonka. Do drugiego styku na dzwonku podpinasz niebieski, owe niebieskie w puszcze łączysz zrazem. PE nie musisz łączyć jeśli nie ma miejsca na podpięcie w dzwonku.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    karikus

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-987
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz80 Zobacz post
    w ścianie w puszcze dzwonka podłącz przewód pod napięciem powinien to być brązowy (najpierw sprawdź miernikiem czy jest napięcie, później opuść bezpieczniki, żeby nie było napięcia w czasie pracy!) do L w przycisku dzwonka, ze strzałki lecisz dalej kabelkiem z napięciem czyli dalej brązowy do dzwonka. Do drugiego styku na dzwonku podpinasz niebieski, owe niebieskie w puszcze łączysz zrazem. PE nie musisz łączyć jeśli nie ma miejsca na podpięcie w dzwonku.
    Hmm nie bardzo rozumiem, bo na klatce schodowej i w domu wychodza po jednym brazowym i niebieskim (brazowy to jest rzeczywiscie ten napieciowy), wiec nie bardzo wiem jak mam niebieskie polaczyc razem i jak wprowadzic brazowy do L i do strzalki jednoczesnie?

  4. #4

    Domyślnie

    przycisk dzwonkowy działa na zasadzie chwilowego zwarcia (wtedy gdy wciskasz go dłonią).
    Na przewodzie brązowym w puszce ściany masz napięcie, które powinno być cały czas na L na plecach włącznika dzwonka, napięcie z tego L pojawia się po stronie strzałki, wtedy gdy jest naciśnięty - wtedy dzwonek dzwoni Przewód niebieski powinien być połączony w puszce ściany jeden z drugim, a przy dzwonku podpięty do zacisku obok zacisku gdzie podpinasz brązowy.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    karikus

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-987
    Posty
    12

    Domyślnie

    OK zrobilem. Na klatce schodowej do wlacznika dzwonka tam gdzie L wpialem brazowy a tam gdzie strzalka niebieski kabelek, a w domu do dzwonka takze obydwa i dziala. Dzieki za pomoc!

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    dantepn

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    Nie wiem czy coś elektryk u mnie uwalił ale jest tak że prąd jest jednocześnie na kablu przy dzwonku i przy włączniku na zewnątrz.
    To możliwe? Na mój rozum to ten dzwonek będzie dzwonił non stop.
    Jak wcisne włącznik dzwonka na zewnątrz to prąd jak był tak jest nadal na klatce schodowej - nic to nie zmienia.
    Co z tym zrobić ?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    A czym sprawdzasz ową obecność prądu? Neonówką albo woltomierzem? Sprawdź np. żarówką.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  8. #8

    Domyślnie

    Cześć!
    Odkopię mumię bo mam ten sam problem.
    Nie sądziłem że przyjdzie mi zadać tak lamerskie pytanie, ale trudno.

    Przyszło mi założyć dzwonek.
    Okazało się, że w miejscu przeznaczonym na dzwonek jest JEDEN przewód trójżyłowy. Na zewnątrz, w miejscu przeznaczonym na przycisk również znajduje się JEDEN przewód trójżyłowy. Co więcej, na obu jest jakieś dziwaczne napięcie. Już zastanawiałem się, czy nie pomyliłem przewodów, ale oba są na jednym bezpieczniku, opisanym na skrzynce "DZWONEK", więc raczej jest OK : -)

    MIEJSCE NA DZWONEK
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzwonek1.jpg
Wyświetleń:	927
Rozmiar:	55,2 KB
ID:	391811


    MIEJSCE NA PRZYCISK
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzwonek2.jpg
Wyświetleń:	604
Rozmiar:	55,9 KB
ID:	391812

    O co tu chodzi? Jak to piiiiiiii podłączyć?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelpiwowarczyk Zobacz post
    Cześć!
    Odkopię mumię bo mam ten sam problem.
    Nie sądziłem że przyjdzie mi zadać tak lamerskie pytanie, ale trudno.

    Przyszło mi założyć dzwonek.
    Okazało się, że w miejscu przeznaczonym na dzwonek jest JEDEN przewód trójżyłowy. Na zewnątrz, w miejscu przeznaczonym na przycisk również znajduje się JEDEN przewód trójżyłowy. Co więcej, na obu jest jakieś dziwaczne napięcie. Już zastanawiałem się, czy nie pomyliłem przewodów, ale oba są na jednym bezpieczniku, opisanym na skrzynce "DZWONEK", więc raczej jest OK : -)

    MIEJSCE NA DZWONEK
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzwonek1.jpg
Wyświetleń:	927
Rozmiar:	55,2 KB
ID:	391811


    MIEJSCE NA PRZYCISK
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzwonek2.jpg
Wyświetleń:	604
Rozmiar:	55,9 KB
ID:	391812

    O co tu chodzi? Jak to piiiiiiii podłączyć?
    Pewnie elektryk zrobił jak zwykle czyli tak jak nie powinien. wyłącz zabezpieczenie, zrób zwarcie niebieski z brązowym w miejscu na przycisk, włącz zabezpieczenie, jeśli zabezpieczenie nie wyskoczy sprawdź napięcie w miejscu dzwonka.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #10

    Domyślnie

    Zrobiłem tak i...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d3.jpg
Wyświetleń:	544
Rozmiar:	59,9 KB
ID:	391843

    Czyli jest tak, jak sugerujesz.
    Jak wygląda schemat mojej instalacji dzwonkowej?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelpiwowarczyk Zobacz post
    Zrobiłem tak i...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	d3.jpg
Wyświetleń:	544
Rozmiar:	59,9 KB
ID:	391843

    Czyli jest tak, jak sugerujesz.
    Jak wygląda schemat mojej instalacji dzwonkowej?
    Schemat jest taki jak powinien być, z rozdzielnicy do dzwonka poprowadzony przewód 3 żyłowy. Żyła (faza) brązowa przerwana wyłącznikiem dzwonkowym tyle że użyto do jego połączenia nie takich kolorów jak trzeba.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    tyle że użyto do jego połączenia nie takich kolorów jak trzeba.
    To jak w praktyce się to robi?
    Czy na niebieską żyłę( L wychodzące z wyłącznika) zakłada się koszulkę o innym kolorze?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Schemat jest taki jak powinien być, z rozdzielnicy do dzwonka poprowadzony przewód 3 żyłowy. Żyła (faza) brązowa przerwana wyłącznikiem dzwonkowym tyle że użyto do jego połączenia nie takich kolorów jak trzeba.
    Czyli mam któryś z tych dwóch przypadków?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DZWONEK.jpg
Wyświetleń:	1677
Rozmiar:	10,8 KB
ID:	391859

    A skąd te dziwne napięcia (96V i 133V)?

  14. #14

    Domyślnie

    Weź do ręki miernik analogowy i sprawdź jeszcze raz.
    Drugi sposób to włącz w obwód jakieś obciążenie i mierz tym mulitimetrem.
    Zobaczysz, jakie wyniki
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15

    Domyślnie

    Witam wszystkich. Chciałbym podłączyć dzwonek na wejściu do domu i mam zagwozdkę ponieważ w miejscu gdzie będzie puszka i włącznik (przycisk) dzwonkowy wychodzą mi 2 kable. Jeden 2 żyłowy i drugi 3 żyłowy. I teraz zastanawiam się w jakim celu są tam 2 kable? Może ktoś ma jakiś pomysł?

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Lepiej dwa niż żaden. W jakim celu są, to jest złe pytanie. Dobrym pytaniem jest, gdzie są ich drugie końce.
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony