dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Question Płyta indukcyjna, a 1 faza w mieszkaniu...

    Witam,

    1. Mieszkanie w starej kamienicy.
    2. Z puszki na korytarzu do rozdzielni w mieszkaniu pociągnięta 1 faza.
    3. Kable wszędzie miedziane.

    Mieszkanie dopiero co nabyłem i mam w generalnym remoncie, ogarniam właśnie kuchnię. Marzy mi się indukcja.
    Z rozdzielni domowej pociągnąłem kabel dedykowany tylko i wyłącznie pod indukcję 5 x 4 mm2. Piekarnik będzie na zupełnie innym obwodzie.

    Niestety pozostaje kwestia 1 fazy. Niestety trzech z jednej się nie wyczaruje. W związku z tym odwieczne pytanie:
    - jaki bezpiecznik na tym obwodzie?
    - czy faktycznie moc kuchenki nawet na kablach o takich przekrojach będzie bardzo ograniczona?
    - ogólnie co byście polecali w takiej sytuacji? celować w indukcję wyłącznie pod 230V?

    Wybaczcie prostotę pytań. Jestem laikiem.
    Dzięki za wyrozumiałość.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli masz w mieszkaniu tylko jedną fazę to oczywiście trzech nie zrobisz. Ale wbrew pozorom większość (a może nawet wszystkie) płyt grzejnych nie wymaga trzech faz (czyli napięcia 400V). Zwykle podłącza się do nich trzy fazy tylko po to, by był zrównoważony pobór prądu, jak uruchomisz wszystkie pola grzejne. Ale każde z pól jest jednofazowe i jeśli tylko masz odpowiednią grubość przewodu, to całą płytę możesz zasilić jedną fazą.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Kuchenki indukcyjne korzystają z dwóch faz. Po jednej na dwa pola.
    Przy jednej fazie będzie ograniczona moc pól.
    To też się ustawia i odpowiednio podłącza przed pierwszym uruchomieniem.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nieliczne są płyty naprawdę trzyfazowe. Najczęściej połowa płyty jest na jednym przewodzie, druga na drugim. Jak podłączasz pod jedną fazę, to zazwyczaj mostkujesz terminal drugiej fazy z pierwszym. Pytanie tylko, czy płyta wtedy nie ma zabezpieczenia, że to ta sama faza i nie ogranicza mocy, żeby nie przekroczyć 3,7kW

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nieliczne są płyty naprawdę trzyfazowe.
    Pokaż chociaż jedną płytę, która jest zasilana napięciem miedzyfazowym 400 V. Bo ja nie znam żadnej. Są to płyty z dwoma obwodami jednofazowymi. W niektórych instrukcjach obsługi płyty są jakieś wzmianki o 400 V, a raczej producent 2x 230 V nazywa 400 V. Owszem, napięcie między dwoma fazami ma 400 V co nie znaczy, że tak jest zasilana indukcja, bo nie jest. Skąd w indukcji 7,4 kW? To nic innego jak dwa obwody po 3,7 kW(16A). Jak są jakieś o większej mocy, z większa ilością palników to pewnie wykorzystana jest trzecia faza. Co nie znaczy, że taka indukcja jest zasilana napięciem międzyfazowym.
    Zasilane miedzyfazowo 400 V są przepływowe podgrzewacze wody i grzałki do bojlerów 400 V. Chyba nic poza tym? Abstrahując od silników, itp.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Whirlpool ACM 795BA
    Moc przyłączeniowa 10,2 kW
    Napięcie zasilania 230V, 400V
    Pola grzewcze 5 pól indukcyjnych
    https://www.euro.com.pl/plyty-do-zab...cm-795ba.bhtml

    Sharp KH-9I26CT00
    https://www.euro.com.pl/plyty-do-zab...9i26ct00.bhtml

  7. #7

    Domyślnie

    Sądzisz, że te dwa modele płyty indukcyjnej są zasilanie napięciem międzyfazowym 400 V, bo euro.com.pl tak napisało, albo tak jest w DTR? Tak jak napisałem wcześniej - "Jak są jakieś o większej mocy, z większą ilością palników to pewnie wykorzystana jest trzecia faza. Co nie znaczy, że taka indukcja jest zasilana napięciem międzyfazowym." Trójfazowość w tych dwóch modelach tylko wynika z tego, że został dodany 5-ty palnik jako kolejny oddzielny obwód jednofazowy. Trzeba go jakoś zasilić...
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 01-12-2018 o 21:21

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Tak, masz rację, w sprawie 400 V.
    Jest zasilana 3 x 230 V.

  9. #9

    Domyślnie

    Tak poza tym duże indukcje są super. Te małe 60-tki to pomyłka, ciasno. To się nie nadaje do używania... Sam planuję wrzucić z 5 palnikami a jak 4 to tę szeroką(długą?) z dużą ilością miejsca. O ile zdecyduję się*na indukcję. To tak pizga polem elektromagnetycznym, że w niektórych miernikach brakuje skali...Jest trochę filmików na yt z tym. To nie jest dobre dla facetów co stoją przy indukcji.

  10. #10

    Domyślnie

    Tak czy siak indukcja jest mniejszym złem niż stojąca w kuchni butla gazowa... Do tego podgrzewając gazem o ile pamiętam to tylko 60% energii idzie w garnki a 40% jest tracone. W indukcji ponad 90% energii idzie w garnek i 10% tracone. Paradoksalnie indukcja powinna być tańsza od gazu, efektywniejsza. Tylko ludzie boją się rachunków za prąd. Wolą zapłacić 50 złotych za butlę, czy ile ona tam kosztuje niż dostać większy rachunek za prąd mimo, że indukcja wyjdzie taniej. Chyba to pomału się zmienia. Tylko coś nam rząd planuje jakieś ekstremalne podwyżki za prąd... bo przecież Polska wynglem(Konopielka?) stoi...

    Ah... jednak Miś https://www.youtube.com/watch?v=rE-X9zvOvbE
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 01-12-2018 o 23:00

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    "Węgiel czarnym złotem"

  12. #12

    Domyślnie

    BTW, jakiej marki teraz się kupuje indukcje? Mam na oku AEG. To tak naprawdę Elektrolux, tylko chyba z wyższej półki. Albo coś pomyliłem...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Electrolux
    AEG = Electrolux

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał Veterinarius Zobacz post
    Witam,

    Marzy mi się indukcja.

    Niestety pozostaje kwestia 1 fazy. Niestety trzech z jednej się nie wyczaruje.

    ogólnie co byście polecali w takiej sytuacji? .
    Gaz.
    A jeżeli nie ma w kamienicy sieci gazowej, to maszynkę elektryczną dwupalnikową, czajnik elektryczny i kuchenkę na LPG.
    Da się mieć indukcję na 1 fazie, ale nie ma z tego funu.
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Kuchenka elektryczna dwupalnikowa daje FUN
    W czym tak kuchenka dwupalnikowa jest lepsza od indukcji ?

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Kuchenka elektryczna dwupalnikowa daje FUN
    A ja tak napisałem? Odsyłam do podstaw logiki arystotelesowej.
    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    W czym tak kuchenka dwupalnikowa jest lepsza od indukcji ?
    W opisanym tu przypadku zasilania (stara kamienica, czyli max 4,7 kW na mieszkanie) można gotować dowolną zupę i ziemniaki na kuchence oraz jednocześnie słuchać radia, smażąc kotleta na gazie. Na indukcji będzie bez radia i z zup tylko rosół.
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzcel Zobacz post
    A ja tak napisałem? Odsyłam do podstaw logiki arystotelesowej.

    W opisanym tu przypadku zasilania (stara kamienica, czyli max 4,7 kW na mieszkanie) można gotować dowolną zupę i ziemniaki na kuchence oraz jednocześnie słuchać radia, smażąc kotleta na gazie. Na indukcji będzie bez radia i z zup tylko rosół.
    Logika wynika z wpisanego przez Ciebie porównanie: jedne jest lepsze od drugiego bo drugie nie daje FUN'u.
    Jeżeli indukcja nie daje fun'u bo jest na jednej fazie to w czym jest lepsza dwupalnikowa 4,7 kW ?
    Dwupalnikowa kuchenka elektryczna na 4,7 kW jest ok a dwupłytowa indukcja -4,5 kW już nie jest ?
    4,7 kW to zabezpieczenie 20A.
    I gdzie jest miejsce na czajnik 2200W?
    Mając kuchenkę na gaz LPG można mieć i dwupalnikową elektryczna i dwupalnikową indukcyjną.
    Każda o tej samej mocy.
    I do tego i rosół i radio.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Indukcja dwupalnikowa - zgoda.
    Ale ma to sens jedynie tam tam, gdzie brak instalacji gazu ziemnego.
    Ostatnio obserwuję modę na indukcję+piekarnik elektryczny w mieszkaniach "jednofazowych" posiadających instalację gazową. IMO ten trend to bzdura.
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    A ja jednak rozumiem takie działania bo nie chcą mieć gazu w mieszkaniu.
    Do zwykłego gotowania mała indukcja a do pieczenia piekarnik elektryczny.
    Problem z obciążeniem instalacji elektrycznej oczywiście pozostanie.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Sądzisz, że te dwa modele płyty indukcyjnej są zasilanie napięciem międzyfazowym 400 V, bo euro.com.pl tak napisało, albo tak jest w DTR? Tak jak napisałem wcześniej - "Jak są jakieś o większej mocy, z większą ilością palników to pewnie wykorzystana jest trzecia faza. Co nie znaczy, że taka indukcja jest zasilana napięciem międzyfazowym." Trójfazowość w tych dwóch modelach tylko wynika z tego, że został dodany 5-ty palnik jako kolejny oddzielny obwód jednofazowy. Trzeba go jakoś zasilić...
    Jak kupowałem moją płytę indukcyjną w roku 2008, to prawie wszystkie płyty były tylko 2 x 230V. Moja Candy też idzie na dwóch jednofazowych instalacjach: prawa strona na jednej fazie + sterowanie, lewa strona na drugiej fazie. Był JEDEN egzemplarz marki Bosch, który mógł być specjalnie podpięty na napięcia międzyfazowe. Standardowo też był 2 x 230V, ale MOŻNA go było specjalnie podpiąć na 380V. I chwalili się tym w reklamie. Cena jakaś horrendalna i nam nie leżał model. Kupiliśmy Candy przez Internet. Dla pewności udało mi się dodzwonić do serwisu Candy i facet powiedział, że połowa uszkodzeń przy instalacji (w czasie gwarancji, które oni odrzucają ze względu na nieprawidłowy montaż) jest z tego powodu, że elektrycy podpinają 5 przewodów z płyty do 5 przewodów z linii trójfazowej! Pierwsze podłączenie ... i ciach po płycie. Niestety jest tam wiązka, która ma te same kolory co linia 5-żyłowa 3-fazowa: żółto-zielony, niebieski, czarny, brązowy, szary. Ale w instrukcji pisze, że szary jest przewodem neutralnym dla drugiej fazy. Dlatego ja sobie podpiąłem od rozdzielnicy na szarym przewodzie osobny przewód neutralny z drugiej fazy (jedna czarna, druga brązowa), bo mam osobne wyłączniki różnicowoprądowe (RCB) na każdej fazie, więc nie można łączyć przewodów neutralnych z różnych faz bo prąd nie wróciłby do tej samej fazy. Czarny (L1) i niebieski to jedna faza, a brązowy (L2) i szary to druga faza. We wszystkich tych płytach wystarcza przewód 5x2,5 mm². Każdą fazę na głównej rozdzielnicy mam zabezpieczoną 25A, ale na wewnętrznej rozdzielnicy mam po jednym bezpieczniku 16A dla każdej strony płyty (wydzielone 2 obwody dla płyty). Jak wyłączę lewą fazę, to prawe palniki działają. Niestety ta płyta nie wie, że mam nadmiar mocy w mieszkaniu i jak zapalam prawe pole szybkogrzejne na maksimum, to nie da się ustawić pozostałych pól na maksymalną moc. Generalnie jak się ustawia na maksimum "9" te większe pola, to inne się zmniejszają na "7".
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 16-12-2018 o 13:16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony