dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pionek

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    40

    Question Wymiana okien na trzyszybowe, jaki montaż?

    Witam, ponownie powracam z nowym pod-tematem odnośnie wymiany okien który mi się szykuje wiosną. Wybrałem sobie okna Platynium Evolution2, są to okna truj szybowe. Ogólnie jeśli chodzi o ich montaż sprzedawca jakoś specjalnie niczego mi nie zaproponował tylko wpisał standardowy montaż metodą tradycyjną na piance i tyle. Ze względu na to iż biegły w tej tematyce nie jestem chciałbym się Was poradzić odnośnie sposobu montażu takich okien. Poniżej przedstawiam fotki jednego z kilku miejsc których obejmie wymiana. Jeśli chodzi o parapety wewnętrzne to wolałbym je pozostawić takie jakie są, natomiast parapety zewnętrzne z racji tego że nowe okna mają ościeżnice trochę węższe będę musiał wymienić chyba że ktoś ma jakiś patent aby je można wykorzystać ponownie. Ogólnie szpalety zewnętrzne będą skuwane aby można było wyciągnąć stare okna i założyć nowe. Co moglibyście mi doradzić, zaproponować odnoście racjonalnego montażu tego typu okien w moim przypadku?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	123
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	157600 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	90
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	157601 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	157602 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	157603 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	157604
    Ostatnio edytowane przez pionek ; 02-01-2013 o 01:04

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    No, nie truj!

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pionek

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    40

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    No, nie truj!
    Uprzejmie prosiłbym o powstrzymywanie się od tego typu wypowiedzi.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.117

    Domyślnie

    Ja tam mówię na takie okna "trzyszybowe"
    To człowiek który był na pomiarze powinien Ci odpowiedzieć na Twoje pytania. On zna wymiary, Wasze założenia umowne, Twoje oczekiwania i możliwości ich zrealizowania na miejscu.
    Domyślam się, że jednak czasem ciężko dyskutować...Inwestujesz w droższe rozwiązania, ale te parapety wewnętrzne.. to niewykluczone że same się rozpadną przy okazji wyciągania okna..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pionek

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    40

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Ja tam mówię na takie okna "trzyszybowe"
    To człowiek który był na pomiarze powinien Ci odpowiedzieć na Twoje pytania. On zna wymiary, Wasze założenia umowne, Twoje oczekiwania i możliwości ich zrealizowania na miejscu.
    Domyślam się, że jednak czasem ciężko dyskutować...Inwestujesz w droższe rozwiązania, ale te parapety wewnętrzne.. to niewykluczone że same się rozpadną przy okazji wyciągania okna..
    To prawda ze człowiek który pomiar wykonuje powinien o tym powiedzieć i złożyć propozycje różnych rozwiązań. Niestety nie jestem wszechwiedzący i nie bardzo wiedziałem o co pytać. Zostało mi oznajmione ze montaż będzie na samej piance i tyle w tym temacie było. Zacząłem przeszukiwać sieć pod tym kontem a po kilku dniach dostałem takiego mętliku ze nic już nie wiem.
    Zaczynam się zastanawiać jaki jest sens montażu okien bardziej energooszczędnych jeśli będą mostki termiczne na łączeniach ościeżnicy. Parapety wewnętrzne "nie mają wyjścia" muszą wytrzymać przynajmniej przez rok.
    Zastanawiam się czy te pianki nie powinny być zabezpieczone jakimś taśmami albo "cuś" a możne wystarczy tylko szpalety styropianem okleić?

    Ps. Panowie nie chcę się wygłupiać, jeśli pianka do tego typu okna wystarczy a inne rozwiązania nic nie wniosą to OK. Ale jeśli te okna z samą pianką będą wyglądać jak stołki drewniane zamiast foteli w klasie biznes Boeingu 787 Dreamliner, to powiedzcie przynajmniej na co zwrócić uwagę i o co pytać.
    Ostatnio edytowane przez pionek ; 01-01-2013 o 23:15 Powód: korekta

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    andrzejzms

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-214
    Posty
    288

    Domyślnie

    Wymiana okien na nowe o nowych dużo lepszych parametrach niż te, które masz powinna być wykonana warstwowo a nie częściowo. Częściowo to jest właśnie montaz na" piankę ", bez uszczelnienia przeciw działaniu wilgoci i wiatru ,połączenia okna ze ścianą .Do tego właśnie służą tasmy paroszczelne i pwroprzepuszczalne. Montaż a w twoim przypadku wymiana okna polega na usunięciu starego okna i montażu nowego przy użyciu kompletu materiałów a więc też taśm , oraz wymianie parapetu wewnetrznego i zewnętrznego ( jeżeli parapety maja pozostac stare to należy je zdemontować i ponownie zamontować we właściwej pozycji do nowego okna .Taki warstwowy montaż jest oczywiście droższy d tego na piankę, a więc jeżeli chcesz,żeby firma ,która jak rozumiem sprzedała tobię usługe montażu okien tylko przy użyciu pianki rozszerzyła zakres montażu to niestety trzeba za to dopłacić, czyli dokonać aneksu umowy za zgoda obu stron. Warto tak zrobić , co prawda będzie nieco drożej , ale masz pewność że bedziesz miał nie tylko dobre okna , ale też właściwie zamontowane.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Słuchaj - taśmy służą do zwiększenia szczelności okolicy montażu okna czy drzwi.
    Ale jeśli montaż tradycyjny zostanie wykonany poprawnie czyli wypełnienie dobrej jakości ! pianką zostanie zrobione w 100% + obróbka tynkarska/murarska to nie powinno wiać. Niestety, przez internet nikt nie jest w stanie zweryfikować czy robota idzie w odpowiednim kierunku dlatego najważniejszy w montażu jest czynnik ludzki czyli fachowcy z prawdziwego zdarzenia czy NIE.
    Po montażu zrób foty i wrzuć na Forum jeśli uważasz, że coś jest nie tak lub chcesz w ogóle zweryfikować jakość.
    P.S. kup sobie poziomnicę długości 80 cm i zweryfikuj piony i poziomy. Montażyści jak zobaczą Cię na dzień dobry z poziomnicą to powinni nabrać wstępnej elektyczności - oby ich nie opuściła w trakcie pracy
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Budynek masz nie ocieplony. Z pewnością kiedyś dojrzejesz do tej inwestycji. Ideałem byłoby dosunięcie okna jak najbliżej strefy docieplenia. Ale wtedy Twoje parapety wewnętrzne muszą zostać wymienione.
    Niestety, ale w pozycji okien jakie teraz będziesz miał to po dociepleniu możesz mieć spore problemy z kondensacją pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach skrzydeł w okresie niskich temperatur na zewnątrz.
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.117

    Domyślnie

    Ciekaw jestem jak zwolennicy montażu warstwowego wyobrażają sobie taką pracę przy murze, który po wyjęciu okna będzie miał w środku "niewiadomoco".
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.117

    Domyślnie

    Ok, rozwinę swoje wpisy, bo wczoraj mi nie szło:
    1. Przy wymianie takich okien proponowałbym wymianę parapetu wewn.
    - stary jest w stanie takim sobie. Koszt nowego nie jest jakiś ogromny (100-300zł /szt)
    - stary może być przybity do okna, wiec przy wyjmowaniu okna może się coś połamać.
    - stary może nie trzymać linii, wiec przy braku poziomu będzie wyglądał tak sobie.
    - stary utrudnia zapianowanie okna na dole, nie mówiąc o zastosowaniu taśm.
    - boki i tak będą obrabiane, więc wymiana parapetu to już tylko chwila, a gruzu potrafi być sporo.
    - w końću okno postawiłbym bliżej krawędzi zewnętrznej, więc stary parapet będzie za wąski.

    2. Parapet zewnętrzny - godzę się na jego zostawianie, bo jego późniejsza wymiana nie kolicuje z oknami, a przy remoncie elewacji może okazać się że będzie miał złą głębokość.

    3. Skuwanie szpalet? W ostateczności.. Okno się wycina, tynk czasem sam odpada. W dużo większą dziurę nowe okno "wpadnie" bez problemu.

    4. Montaż warstwowy.. tak, zalecany, ale ja tu widzę efekt gorszy niż u pewnego użytkownika spod Łodzi który ostro najeżdża na swojego wykonawcę - zdjęcia pewnie znacie.
    O ile tasmy mają dać lepszą szczelność, to należałoby wcześniej przygotować otwory, by było je do czego dobrze przykleić. Po demontażu okien okaże się co tam jest i czym to równać. - styropianem, pustakami, czy może wystarczy sama zaprawa.

    O ile wymiana okien to średni koszt ok 40 zł /mb (powiedzmy że +/-10zł), to dołożenie taśm - kolejne 20-30zł.
    A równanie otworów? 10?20? a może 50zł mb? JA tam widzę potencjalnie duży nakład pracy i bałbym się powiedzieć wcześniej właściwą stawkę.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Fin widzę, że w sprawie "niewiadomoco" zaprezentowałeś stanowisko "klasyczne". Ja bym tam nie wyceniał montażu jeśli nie wiedziałbym co jest do zrobienia. Okienka na zdjęciach są... nie powiem ciekawe. Mogę podejrzewać, że i ościeża będą podobne. Moje działania rozpocząłbym od odkrywek. Wiem, że psuje to cały urok montażowej "niespodzianki", ale czas na niespodzianki i prezenty już minął. Teraz... do roboty. Porządnej. Profesjonalnej.
    PRO QUALITY

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.117

    Domyślnie

    Tak, klasyka. Wymuszona praktyką. Ale dziękuję za ubranie krytyki w ładne słowa
    Profesjonalnie to by było, jakbym po złożeniu zamówienia, przyjęciu zaliczki (by się klient nie wycofał kiedy okaże się ze pracy jest więcej=koszty) pojechał na konkretny pomiar, wyrwał kawałek okna i zdecydował wtedy co dalej dla tej konkretnej "odkrywki", bo w innych oknach mogłoby być inaczej. Zwykle nikt z nas tego nie robi, bo raz: - może okazać się, że są niespodzianki=koszty, dwa - kto by chciał w domu mieć rozgrzebaną ścianę przez pomiary i czekać z nią parę/naście tygodni na odbudowę przy właściwym montażu.
    Oczywiście ja widzę teoretyczną możliwość zrobienia takiej odkrywki dzień przed montażem, ale tu znowu się kłania sprawa - kto zapłaci za te dodatkowe prace - czy będąc Klientem nie pomyślisz, że wykonawca chce wykorzystać okazję i "dowalić" cenę rekompensując sobie wynegocjowane rabaty?
    To są właśnie powody, dla których okniarze nie lubią takich wymian.

    Ale chętnie poznam opinię drugiej strony.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam


    W sumie to pokutuje traktowanie okniarzy/montażystów... hmmm źle przez inwestorów.

    W innych dziedzinach jak pojawiają się NIEPRZEWIDZIANE okoliczności spisuje się aneks do umowy i jest po problemie a tutaj ?
    ... że naciąganie na dodatkowe koszty, że w umowie było to i tamto itp itd - zrozumienia ZERO.

    Pozdrawiam

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    To zrób podpunkt w umowie odpowiedniej treści - normalny powinien zroziumieć, że tzw. roboty zakryte wymuszają tego typu działania co wiąże się z ewentualnymi kosztami.
    P.S. to nie hazard.
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pionek

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    40

    Domyślnie

    Oczywiście że zawsze inwestor ma trochę ograniczone zaufanie do nowego wykonawcy z którym wcześniej nie współpracował to chyba naturalne. Ale w większości ludzie nie są tępymi betonami i jeśli wykonawca mi wytłumaczy jak "chłopu na miedzy" w czym rzecz i z jakiego powodu trzeba wykonać większy nakład pracy i użyć innych materiałów lub większej jej ilości to potrafię to zrozumieć zaakceptować większe koszta. Zdaje sobie sprawę z tego że materiały i czas montażystów swoje kosztuje. Ja porostu szukam rozwiązań montażu które w moim przypadku będą najrozsądniejsze, jako priorytet zawsze na pierwszym miejscu była dla mnie ważna jakość wykonania zgodzie ze sztuką danej dziedziny, koszty tez są ważne ale nie decydujące.

    Padło tu stwierdzenie ze zamontowanie okna przy użyciu montażu warstwowego sprawi w przyszłości więcej problemu niż pożytku. Pewnie chodziło o to ze trzeba by wszystkie parapety i stare okno wywalić otynkować otwór ,wyrównać i wtedy zakładać. Z tym było by roboty od zatrzęsienia zwłaszcza ze mam 10 otworów okiennych do wymiany. Żeby obniżyć koszty musiał bym chyba cześć tego zrobić ze własnym zakresie czyli demontaż starych okien i parapetów oczyszczenie otynkowanie otworów okiennych hmm.

    Co do parapetów, macie słuszność może lepiej pozbyć się tych wewnętrznych. Automatycznie przesunięte zostanie okno bardziej na zewnątrz z 4 cm. Wspomniane było o możliwości powstawiania kondensacji pary wodnej po ociepleniu elewacji budynku, wiec może za wczasu wyprzedzić fakty i okna przesunąć. W jakiejś tam przyszłości jest przewidziane ocieplenie ścian. W tym przypadku myślę ze nie było by przeciwwskazań aby ponownie zamontować parapety zewnętrzne. Tylko ze w tym przypadku chyba trzeba by je przykręcać na wkręty a takie dziurawienie nowego okna to od razu przyprawia mnie o ból serca. Czy takie wkręty były by bezpieczne?

    Szpalety miałem skuwać ze względu na kilka okien których chciałem wyciągnąć w całości bez demolki ościeżnic a przy okazji w tym przypadku mógłbym po takim skuciu przykleić na szpalety dookoła styropian tylko nie wiem czy taki dodatek się sprawdzi.
    Ostatnio edytowane przez pionek ; 02-01-2013 o 16:52

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.117

    Domyślnie

    Takie okna w całości? Mam poważne obawy, że tam mogą być "wąsy" wpuszczane głębiej w ścianę. Próbować zawsze można..
    Ja przedstawiłem swoje zdanie - często używam na montażu łoma i piły i swoje widziałem. I z pełną świadomością ze swoją opinią "wystawiłem się" ocenie kolegów Poprawnych
    Nie padły słowa "więcej problemów niż pożytku". Utrudnienia przy montażu. Ale pożytek taki, że zrobione wg stanu dzisiejszej wiedzy. Nie mniej twierdzę, że 99% wymian odbywa się w Polsce bez użycia taśm/folii. Na nowych budowach obstawiam, że to dotyczy 90% inwestycji.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pionek

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    40

    Domyślnie

    Ok nie będę wykonawcy zawracał głowy foliami. Nowe okna dosunie się do zewnętrznych parapetów a szpalety zewnętrzne co najwyrzej po okleja się styropianem.
    Mam jeszcze jedno pytanie, jakie stosujecie rozwiązania na przeciągniecie obok okna kabli TV, SAT, sieciowych itp. Ja myślałem o korytku elektrycznym miedzy ościeżnicą a szpaletą. Coś takiego jak fotka poniżej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bkk.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	4,6 KB
ID:	157849

  18. #18

    Domyślnie

    korytko jest sztywne i go nie wygniesz w żaden sposób, lepiej zastosować peszel jak do instalacji elektrycznych

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pionek

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    40

    Domyślnie

    Kabli będę miał z 5 wiec to musiał być dość duży peszel. A korytko myślałem trochę szersze ale nie wysokie i jak coś to nawet w szpalete go trochę wciosać, z lekkim pochyleniem na zewnątrz do dołu a wewnątrz ku górze żeby woda nie wpływała do pokoju przez kable. A końcówki korytka delikatnie zapiankować.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar witek86
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.460

    Domyślnie

    dobrze kombinujesz

    p.s. wielbłąd w temacie postu drażni moje oczy

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony