dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 10
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 197
  1. #101
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojteck7 Zobacz post
    OK - skrócę do 1 pytania:
    1. czy przy systemie solar+pompa ciepła można zrezygnować całkowicie z palenia węglem?
    witam

    oczywiście można zamontować i pompę ciepła i kolektory słoneczne
    jak pisze GENTOONX: "kto bogatemu zabroni"

    ale z ekonomicznego ja bym zamontował
    albo pompę ciepła (grzałaby c.w.u. do momentu, gdy nie zaczniesz palić w kotle węglowym, by grzać dom i przy okazji c.w.u.)
    albo kolektory słoneczne i jako alternatywne źródło grzania c.w.u. grzałkę elektryczną (na czas gdy słońce nie dogrzeje wody)
    tak też montuję u klientów

    oba powyższe źródła grzania pozwolą ci zrezygnować z palenie węglem w kotle w tzw. okresie "niegrzewczym" - czyli od wiosny do jesieni

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez mar1973 ; 29-09-2013 o 07:24
    ,,,,

  2. #102

    Domyślnie

    Pompa ciepła może zastąpić piec lub inny kocioł ale dobrze dobrana gruntowa, która kosztuje kilkadziesiąt tys zł. Powietrzna PC raczej służy do grzania cwu, chociaż sa tez pompy powietrzne do grzania całych domów. Jak to się sprawdza w praktyce - nie wiem.
    Oczywiście można grzać co w domu cały rok z taniej PC, ale przez zimę zadziała ona jak grzałka elektryczna. Więc jak ktos chce pradem ogrzewać dom przy -20'C to "kto bogatemu zabroni".
    Wg mnie PC + solary to takie trochę dublowanie rozwiązań, które działają przy podobnych warunkach zewnętrznych.

  3. #103
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.205

    Domyślnie

    Aby CAŁKOWICIE zrezygnować z palenia w kotle to trzeba na początku zrobić termorenowację chałupy.
    Kocioł to wulkan energii (cieplnej).
    Zastąpienie go solarem (który działa w dzień słoneczny) czy pompą ciepła jest możliwe, ale BARDZO nieuzasadnione ekonomicznie.
    Najpierw OZC, szacowanie zapotrzebowania na ciepło POTEM dopiero dobór pompy i ew. solarów, żeby sobie w dzień słoneczny poodpoczywała.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #104
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Pompa ciepła może zastąpić piec lub inny kocioł ale dobrze dobrana gruntowa, która kosztuje kilkadziesiąt tys zł. Powietrzna PC raczej służy do grzania cwu, chociaż sa tez pompy powietrzne do grzania całych domów. Jak to się sprawdza w praktyce - nie wiem.
    Oczywiście można grzać co w domu cały rok z taniej PC, ale przez zimę zadziała ona jak grzałka elektryczna. Więc jak ktos chce pradem ogrzewać dom przy -20'C to "kto bogatemu zabroni".
    Wg mnie PC + solary to takie trochę dublowanie rozwiązań, które działają przy podobnych warunkach zewnętrznych.
    witam

    w treści twojego postu znajdują się prawie same nieprawdziwe informacje

    pozdrawiam
    ,,,,

  5. #105
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    ...dopiero dobór pompy i ew. solarów, żeby sobie w dzień słoneczny poodpoczywała.

    Adam M.
    Adamie zgadzam się z tym co mówisz pod warunkiem, że "własnymi rencami", jak ze sklepu, instalatorem, to...

    3000kWh na CWU o temp 45stC rocznie to pompą gruntową z COP=2,5 jakieś 600zł, zakładając że solary za 4000-5000zł (zbiornik już mamy) pokryją 60% tego rocznie przy zużyciu przez pompę do solarów rocznie 80kWh, to wydatek na solary amortyzuje się .... 12,5-15.5 lat, doliczając koszty srwisu, gokol etc to mamy 15-20lat i solarki przez ten cały czas tych 60% nie utrzymają

    BEZ SENSU....



    albo coś źle licze

  6. #106

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1973 Zobacz post
    witam

    w treści twojego postu znajdują się prawie same nieprawdziwe informacje

    pozdrawiam
    Konkretnie co i dlaczego nie jest prawdziwe? Chętnie się dowiem - w końcu człowiek uczy się całe życie... I piszę to jak najbardziej poważnie! Może być tu lub na PW.

    Nie jestem specem od PC. Raczej specjalizuję się w solarach. Ale wydawało mi się zawsze, że PC gruntowa może uciagnąć CO w jakimś mocno energooszczędnym lub pasywnym domu. Swego czasu gość z Atlantica twierdził, że ich PC powietrzne są w stanie ogrzac dom. Jak to w praktyce - przyznaję nie wiem.
    Natomiast jak dla mnie powietrzna PC + solar to dublowanie. Solar zagrzeje CWU w słoneczny dzien, PPC w sytuacji, gdy na dworze jest wysoka temp. czyli praktycznie w tym samym okresie. Wg mnie zbędne dublowanie.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez red1980 ; 29-09-2013 o 20:38

  7. #107
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojteck7 Zobacz post
    Witam,
    zastanawiam się nad zamontowaniem kolektorów Hewalex.
    Domek 2 piętra, 5 mieszkań (każde po ok. 65m2) = ok. 320m2.
    Dotychczas grzejemy kotłem co + ciepła woda (cały rok).
    Czy w takiej sytuacji warto:
    1. same solary?
    2. solary+pompa ciepła?
    3. czy będę mógł w całości zrezygnować z palenia w kotle, czy Hewalex będzie dogrzewał?
    4. jaki zestaw wybrać?
    5. Na jaki zysk można liczyć?

    Nadmienię, że mieszkam w Katowicach (Śląsk).

    Pozdrawiam.
    Jeżeli interesują cię najlepsze rozwiązania techniczne w dziedzinie kolektorów to moim zdaniem powinieneś podjechać do Dąbrowy Górniczej ul. Kruczkowskiego 27 na konsultacje.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  8. #108

    Domyślnie

    Panowie nie wiem czy dobrze rozumiemy:
    "Domek 2 piętra, 5 mieszkań (każde po ok. 65m2) = ok. 320m2."
    5 MIESZKAŃ! w każdym niech żyje średnio 2,5 osoby więc mamy zapewnić c.w.u dla 12 osób niech każda z nich zużyje 25l wody dziennie musimy zapewnić przynajmniej 300l ciepłej wody. Przy takiej ilości c.w.u. PC chodziła by na najwyższych obrotach przez większą część nocy ( 2 taryfa ) i kilkanaście godzin podczas dnia tu tylko inwerter. W środku zimy może być kiepsko z opłatami za prąd chyba że mamy jakąś sporą piwnice w której możemy zainstalować PC ( wychłodzimy piwnice ) ale oszczędzimy na prądzie tylko co z tego jak trzeba będzie dopłacić do ogrzewania bo większą część wyciągnie podłoga czyt. zimna piwnica.

    Ja bym chyba poszedł w kierunku gazu.

  9. #109
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1973 Zobacz post
    witam

    w treści twojego postu znajdują się prawie same nieprawdziwe informacje

    pozdrawiam
    Olej go on nic nie ma i nic nie wie.Pisze tak aby pisać.Musi poczuć jak to jest jak są inni którzy nie rozumieją tych nieprawdziwych sytuacji.Znowu troll-uje.

    .Powietrzna PC raczej służy do grzania cwu, chociaż sa tez pompy powietrzne do grzania całych domów. Jak to się sprawdza w praktyce - nie wiem...........
    Widzisz jaką ma praktykę.
    Daj sobie spokój zaraz pokona cię swoim doświadczeniem.

  10. #110

  11. #111
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    I ja takoż.



  12. #112
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    winyl

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    4

    Domyślnie

    Mi instalator dał takie ceny na Hewalux 200 TLP:
    1. zestaw solarny kolektorów płaskich Hewalex 2TLP 200W 7190
    2. zestawmontażowy 399
    3. materiały instalacyjne- układ solarny 1300
    4.robocizna 1500
    ` Razem 11220,12PLN z 8%VAT
    Powaliło mnie.
    Taki zestaw można na popularnym portalu aukcyjnym kupić za 4999 z 23%VAT. Doszły by jeszcze rury hewalexa w otulinie, złączki i ten zestaw montażowy do dachu. Tutaj jest już z 32mb rury i złączkami, doszedł by jeszcze ten zestaw do dachu. Nie za słono sobie chce instalator? Różnica ceny na zestawie to już 2100PLN.
    Ciekawe co to za materiały instalacyjne? Trochę rurki do zbiornika,2 zawory kulowe,zawór trójdrożny,4 śrubunki mają tyle kosztować? Naczynie wzbiorcze jest w zestawie,tak?

    Zastanawiam się czy jest sens, jak przy obecnym kotle atmosferycznym OKom zużywam ok 180L gazu na rok na CWU na 4 osobową rodzinę, instalować te solary. Całkowity zwrot przy tym kotle po 27 latach przy założeniu że 60% CWU grzeją solary,a jak wymienię kocioł na kondensacyjny to 33 latach, dodacją pewnie po śr 25 latach licząc koszty serwisu ok 500PLN raz na 5lat. Nie wiem czy to w ogóle jest gra warta świeczki .
    Jakie są wasze opinie przy tym zużyciu gazu? Aha cene gazu przyjąłem najbardziej złodziejską jaką kiedykolwiek zapłaciłem 3,80 za litr z VAT. Wiem że można kupić za 2,10 z VAT jak się ma własny zbiornik.

  13. #113

    Domyślnie

    No właśnie też nie rozumiem tych cen co proponują instalatorzy.
    Te 1300zł to może ci się nazbierać policz rurę solarną w otulinie itp. Część do części i zbierze się niemała kwota.
    Jeżeli masz małe zużycie gazu to instalacja solarna nie będzie ci się opłacała.
    Nie chce mi się teraz pisać wywodów nt twojego liczenia ale jest troszkę błędne.
    Nie zakładasz, że gaz z roku na rok drożeje i dalej będzie drożał, więc będzie to krótszy okres.
    Tak samo jak inwestycja w kondensata...

  14. #114
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    winyl

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    4

    Domyślnie Gaz właśnie staniał!

    Rura Heawalex w otulinie kosztuje 30PLN za metr z dostawą do domu. Do najwyższego punktu dachu mam 14m od samej ziemi,wiec 28m +4m zapasu 32m powinno styknąć z palcem.30X32=960PLN,Zawór trójdrożny mieszający 3/4 183PLN,
    W poprzednim wątku jest zestaw za 5700 z32m rury i połączeniami + zestaw do dachu 400PLN+zawór mieszający i inne pierdoły 283PLN+ okucia jeżeli nie ma w zestawie 500PLN,dzwoniłem podobno są.
    Wychodzi 6883PLN i moja robota z tym dwa dni. Taką cenę to rozumiem.

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Nie zakładasz, że gaz z roku na rok drożeje i dalej będzie drożał, więc będzie to krótszy okres.Tak samo jak inwestycja w kondensata...
    Jak mam zakładać że zawsze będzie drożał,właśnie staniał! I to z 3,69/L w lipiec 2012 do 2,77/L lipcu tankowałem. Ceny z VAT z faktur.Niektóry zakładali że nieruchomości też zawsze będą drożeć i się na tym przejechali. Jakbym miał własny zbiornik to miałem ofertę za 1,80/L zatankować, ale liczmy za 2,10/L z VAT. W Obliczeniach przyjąłem cenę gazu 3,80/L,najdrożej jak zapłaciłem, i jak 100% CWU produkowały by solary to zwrot przy cenie instalatora po 16 latach,najbardziej optymistyczna wersja. Zmień na mniej jeden z czynników i wyjdzie dłużej, dużo dłużej. Piec i tak muszę wymienić bo ten co jest ma 13 lat i trzeba wymienić główny wymiennik.Taki piec na allegro nie poszedł by nawet za 200PLN a serwisant chce 800PLN za ten wymiennik. Pewnie, najtańsze rozwiązanie to wymienić ten wymiennik.

  15. #115

    Domyślnie

    Jeżeli musisz wymienić piec to co innego.
    Ja także montowałem sam swoją instalację, bo o ile rozumiem koszty robocizny, materiałów dodatkowych to cen zestawów jakie mi proponowali to już nie. Dziwnym trafem wszyscy mi oferowali ceny producenta, które mają się nijak do tych chociażby z allegro.

    Po raz kolejny powtarzam - jak ktoś ma małe zużycie wody / mało go to kosztuje na miesiąc to instalacja solarna się nie opłaca.

  16. #116
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Jeżeli musisz wymienić piec to co innego.
    Ja także montowałem sam swoją instalację, bo o ile rozumiem koszty robocizny, materiałów dodatkowych to cen zestawów jakie mi proponowali to już nie. Dziwnym trafem wszyscy mi oferowali ceny producenta, które mają się nijak do tych chociażby z allegro.

    Po raz kolejny powtarzam - jak ktoś ma małe zużycie wody / mało go to kosztuje na miesiąc to instalacja solarna się nie opłaca.
    Mącisz.Opłaca.

  17. #117

    Domyślnie

    winyl
    cena instalatora nie jest jakaś super konkurencyjna, ale też nie jest jakaś strasznie wysoka. Nie myśl sobie, że jakiś instalator założy instalację żeby zarobić 1000 zł, oddać z tego 200 zł podatku dochodowego, pokryć koszty przejazdu, zusy itp itd. Więc jeśli czujesz się na siłach to załóż sam.
    W linku z allegro masz zestaw z kolektorami aluminiowymi TLP Am (w promocji z rurą w zestawie jest). Nie wiem co liczył ci instalator (TLP, TLP AC czy TLP Am). Materiał dodatkowy - w zestawach nie ma naczynia ciśnieniowego do wody. Jak policzysz te swoje "kilka m rury, zaworów, itp" to możesz się zdziwić ile to wyjdzie - może nie 1500 zł, ale 700-1000 zł (zwłaszcza jeśli instalacja w miedzi).

  18. #118
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    winyl
    cena instalatora nie jest jakaś super konkurencyjna, ale też nie jest jakaś strasznie wysoka. Nie myśl sobie, że jakiś instalator założy instalację żeby zarobić 1000 zł, oddać z tego 200 zł podatku dochodowego, pokryć koszty przejazdu, zusy itp itd. Więc jeśli czujesz się na siłach to załóż sam.
    W linku z allegro masz zestaw z kolektorami aluminiowymi TLP Am (w promocji z rurą w zestawie jest). Nie wiem co liczył ci instalator (TLP, TLP AC czy TLP Am). Materiał dodatkowy - w zestawach nie ma naczynia ciśnieniowego do wody. Jak policzysz te swoje "kilka m rury, zaworów, itp" to możesz się zdziwić ile to wyjdzie - może nie 1500 zł, ale 700-1000 zł (zwłaszcza jeśli instalacja w miedzi).
    O matko to są jakieś inne niż miedź????Mówię jako laik.Teraz jak użytkownik jednego zestawu byś nie potrzebnie coś wtrącał.To ile zarabia montażysta-instalator na zestawie jak zapłaci te wszystkie zobowiązania.???Też mącisz w głowach.

  19. #119

  20. #120
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Wiesz o czym to świadczy???

Strona 6 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony