dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 10
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 197
  1. #121

    Domyślnie

    You have been banned for the following reason:
    Regulamin 2.4

    Date the ban will be lifted: 27-11-2013, 14:00

    Tam przynajmniej Pani pisała za co.

  2. #122
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Wiesz o czym to świadczy???

  3. #123
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    winyl

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    4

    Domyślnie Tylko co z tą ceną zestawu?

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    winyl
    W linku z allegro masz zestaw z kolektorami aluminiowymi TLP Am (w promocji z rurą w zestawie jest). Nie wiem co liczył ci instalator (TLP, TLP AC czy TLP Am). Materiał dodatkowy - w zestawach nie ma naczynia ciśnieniowego do wody. Jak policzysz te swoje "kilka m rury, zaworów, itp" to możesz się zdziwić ile to wyjdzie - może nie 1500 zł, ale 700-1000 zł (zwłaszcza jeśli instalacja w miedzi).
    Liczył dokładnie TLP2-200 czyli bez rury. Naczynie wzbiorcze to 150PLN, zawory i śrubunki to po parę PLN`są, rury z PCVki też.
    Rozumiem,że jak ktoś ma firmę to zusy,podatki itp ale 7190 +8%VAT=7765 za ten sam zestaw z 32mb rury,złączkami od strony solarnej za 5700 z 23%VAT jest do kupienia jak widać. No i nie wiem czemu cena zestawu jest tak duża? Rozumiem że na tym może zarobić hurtownia no i installman sobie doliczy kafla za to ze mi to wtarga na chałupę. Tylko dlaczego nie ujęte jest to w robociźnie? A ja chce mieć to jak najtaniej bo zwrot wtedy szybszy.
    Najwięcej roboty to będzie z wtarganiem tego zbiornika, przymocowaniem solarów do dachu, przekuciem się do szachtu, puszczeniem rur. Poskręcanie tego i napompowanie płynu to pikuś.

  4. #124

    Domyślnie

    Nie wiem co to jest TLP2 - wejdz sobie na stronę Hewalexa i zobacz w ofercie jakie są rodzaje kolektorów. A podstawowych modeli są 4 - począwszy od najtańszego TLP Am a skończywszy na najdroższym TLP. Zresztą sprawdź ich ofertę. Dodatkowo najtańsze kolektory są od roku w zestawach promocyjnych, z 32mb rury w otulinie w gratisie. I może instalator policzył ci kolektory najdroższe a ty sobie sprawdziłeś cenę najtańszych z gratisową rurą.
    Kup sobie tą drobnicę instalacyjną to zobaczysz jaki to koszt - ja kupując nawet po rabatach nie wydałem jeszcze mniej na dodatkowy materiał niż 600 zł, a rozrzutny nie jestem. Poza tym górnej wężownicy z piecem nie połączysz PCV (chyba że instalator tego ci nie policzył).
    Wszystko to pikuś - Pan Pikuś. Ale z czegoś trza żyć. A dlaczego nie masz wszystkiego w cenie robocizny? Bo gdybyś zobaczył za robotę 2000 zł to byś nosem kręcił.

  5. #125
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michal_cobra

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-075
    Posty
    45

    Domyślnie

    Widzę że ekspert chyba juz nie obecny...
    Ale może ktoś mi odpowie

    Jaki byłby koszt instalacji służacej do:
    Grzanie c.w.u.
    wspomagania c.o. w okresach przejściowych (tzn nie tyle co wspomaganie a grzanie, zamiast uruchamiania kotła na gaz)

    Rodzina 6 osobowa.
    Powierzchnia urzytkowa 240 m2 do ogrzania.
    grzejniki (brak podłogówki)
    dom ocieplony 20 cm styro grafitowy + ciepłe okna.

    Jeśli byłby nadmiar energii myślałem o buforze?

    Proszę o jakieś sugestie czy ma to sens ewentualnie wycene

  6. #126

    Domyślnie

    A tak myślałeś mniej więcej ile jesteś na to wstanie wydać?

  7. #127
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    witam

    poza kwestią dużych kosztów (wg mnie nie wartych wydania) związanych z instalacją solarną do wspomagania c.o. jest jeszcze jedna kwestia

    kwiestia zagospodarowania ciepła w okresie letnim - nie grzewczym, kiedy nie potrzebne grzanie c.o.
    jak masz basen to to jest argument za
    jeżeli nie to musisz rozwiązać problem zrzutu ciepła (przy kolektorach płaskich włączysz tzw. rewers zwrotny, tzw. schładzanie nocne)

    pozdrawiam


    Cytat Napisał michal_cobra Zobacz post
    Widzę że ekspert chyba juz nie obecny...
    Ale może ktoś mi odpowie

    Jaki byłby koszt instalacji służacej do:
    Grzanie c.w.u.
    wspomagania c.o. w okresach przejściowych (tzn nie tyle co wspomaganie a grzanie, zamiast uruchamiania kotła na gaz)

    Rodzina 6 osobowa.
    Powierzchnia urzytkowa 240 m2 do ogrzania.
    grzejniki (brak podłogówki)
    dom ocieplony 20 cm styro grafitowy + ciepłe okna.

    Jeśli byłby nadmiar energii myślałem o buforze?

    Proszę o jakieś sugestie czy ma to sens ewentualnie wycene
    ,,,,

  8. #128
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michal_cobra

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-075
    Posty
    45

    Domyślnie

    No w lato myslalem zeby wykorzystac kolektory do instalacji 230 (swiatlo, gniazdka)

  9. #129
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_cobra Zobacz post
    Widzę że ekspert chyba juz nie obecny...
    Ale może ktoś mi odpowie

    Jaki byłby koszt instalacji służacej do:
    Grzanie c.w.u.
    wspomagania c.o. w okresach przejściowych (tzn nie tyle co wspomaganie a grzanie, zamiast uruchamiania kotła na gaz)

    Rodzina 6 osobowa.
    Powierzchnia urzytkowa 240 m2 do ogrzania.
    grzejniki (brak podłogówki)
    dom ocieplony 20 cm styro grafitowy + ciepłe okna.

    Jeśli byłby nadmiar energii myślałem o buforze?

    Proszę o jakieś sugestie czy ma to sens ewentualnie wycene
    napisz jasno, że mówisz o panelach PV, bo koledzy myślą o kolektorach solarnych - cieczowych

  10. #130
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    zakładając że potrzebowałbyś w tych okresach powiedzmy 5W/m2 x 240m2 to masz 1200W=1,2kW, sprawność paneli PV w tych okresach załóżmy 8%, jak byk wychodzi moc zainstalowana 15kW - wyrzucanie kasy w błoto, albo wsadzanie psu w d..

  11. #131
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michal_cobra

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-075
    Posty
    45

    Domyślnie

    Dzieki

    Tak myślałem ale wolałem spytać.

  12. #132
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_cobra Zobacz post
    Widzę że ekspert chyba juz nie obecny...
    Ale może ktoś mi odpowie

    Jaki byłby koszt instalacji służacej do:
    Grzanie c.w.u.
    wspomagania c.o. w okresach przejściowych (tzn nie tyle co wspomaganie a grzanie, zamiast uruchamiania kotła na gaz)

    Rodzina 6 osobowa.
    Powierzchnia urzytkowa 240 m2 do ogrzania.
    grzejniki (brak podłogówki)
    dom ocieplony 20 cm styro grafitowy + ciepłe okna.

    Jeśli byłby nadmiar energii myślałem o buforze?

    Proszę o jakieś sugestie czy ma to sens ewentualnie wycene
    Zakładając, że mowa o kolektorach słonecznych nie fotovoltaice to zajrzyj do http://www.solarthermietechnologie.d...ckungsgrad.pdf gdzie masz przykład domu o powierzchni 356mq
    oraz http://www.heizungsbetrieb.de/pdf/Pa...-Solarhaus.pdf gdzie możesz oszacować koszt instalacji.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  13. #133
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    .... to zajrzyj do http://www.solarthermietechnologie.d...ckungsgrad.pdf gdzie masz przykład domu o powierzchni 356mq
    oraz http://www.heizungsbetrieb.de/pdf/Pa...-Solarhaus.pdf gdzie możesz oszacować koszt instalacji.
    A może jakiś przyklad z Polski? Czy moze niczym się już nie możemy pochwalić?

  14. #134
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    zakładając że potrzebowałbyś w tych okresach powiedzmy 5W/m2
    Mam lutownicę o mocy 50W, sądzisz, że mógłbym utrzymać nią temperaturę w pomieszczeniu o pow. 10m2?

  15. #135

    Domyślnie

    Po około 2 miesiącach testów muszę stwierdzić że wspomaganie c.o. w okresach przejściowych to faktycznie gra nie warta świeczki. U mnie koszt instalacji 20k PLN.

    ( temperatura na sterowniku ustawiona w dzień 23 stopnie w nocy 18 stopni )
    Przy temperatyrach rzędu 2-3 stopni w nocy trzeba rozpalać piec raz dziennie około 19:00 odpalamy ładujemy pół węglarki węgla i niech się pali:
    1) pompa "k" grzanie kaloryferów ma chodzić tylko do temperatury 55 stopni w buforze
    2) pompa "C" podłogówka wyciąga temperaturę z bufora do temperatury 40 stopni

    Wode w 300l buforze grzejemy do około 70 stopni.
    Sterownik o 22:00 wyłącza ogrzewanie zostawiając w buforze wode o temperaturze około 55-60 stopni, rano o 6:00 system wyciąga pozostałe ciepło ze zbiornika najczęściej samą podłogówką pracującą w cyklu mieszanym i do około 13-15 mamy ciepło. I koło się zamyka, o 19 znów odpalanie pieca.

  16. #136
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Po około 2 miesiącach testów muszę stwierdzić że wspomaganie c.o. w okresach przejściowych to faktycznie gra nie warta świeczki. U mnie koszt instalacji 20k PLN.
    Aż ciśnie się pytanie ile i jakich masz kolektorów i jakiej wielkości zbiornik i czy zbiornik to bufor?

  17. #137

    Domyślnie

    4 płaskie Hewalexy i zbiornik zintegrowany ( 300l bufor + 100l c.w.u. )

  18. #138
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Mam lutownicę o mocy 50W, sądzisz, że mógłbym utrzymać nią temperaturę w pomieszczeniu o pow. 10m2?
    w pasywnym - zapewne tak, w klasycznym - ... a pomnóżcie to co policzyłem przez 3... albo i 4 ... jak tam chceta

  19. #139
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    marcinbbb z 4 płaskich kolektorów masz dobrą instalację do ciepłej wody użytkowej dla 4-5 osób. Aby mieć częściowe ogrzewanie z płaskich kolektorów potrzeba by ich ~30-40m^2 z zbiornikiem buforowym pojemności kilku m^3, dla domu energooszczędnego powierzchni 150-250m^2. Takie jest moje zdanie.
    Ostatnio edytowane przez RAPczyn ; 20-11-2013 o 12:44
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  20. #140
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    marcinbbb z 4 płaskich kolektorów masz dobrą instalację do ciepłej wody użytkowej dla 4-5 osób. Aby mieć częściowe ogrzewanie z płaskich kolektorów potrzeba by ich ~30-40m^2
    Całkowicie się z tym zgadzam. Który wspaniały instalator namówił Ciebie marcinbbb na to, że 4 kolektory będą do wspomagania?
    Natomiast:
    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    z zbiornik buforowy pojemności kilku m^3 dla domu dla domu energooszczędnego powierzchni 150-250m^2. Takie jest moje zdanie.
    Natomiast wyjaśnij po co gromadzić coś (ciepło) co można od razu wykorzystać? Z mojej praktyki wynika, że montowanie takiego dużego bufora mija się z celem. W ciągu roku takie rozwiązanie przyda się tylko parokrotnie, natomiast utrzymywanie takiej masy wody "pod parą" cały rok jest szalenie nieekonomiczne pomijając koszty takiego rozwiązania.

Strona 7 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony