dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 10
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 197
  1. #161
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał tribal Zobacz post
    Najgorsze jest to że osoby piszące przetarg nie maja bladego pojęcia co zamówić i sugerują sie nie wiadomo czym dobierając parametry instalacji.
    Gmina w zasadzie nie musi mieć pojęcia, to projektant musi mieć pojęcie co zastosować. Skoro nie ma projektanta to musi być jednak jakaś osoba odpowiedzialna za dobór urządzeń. W Twojej sytuacji należy na gminie wymóc takie zapisy w umowie aby instalacja solarna spełniała podstawowe założenia. A tym podstawowym założeniem jest:
    Np. : przy założeniu, że instalacja składająca się z 30 rur próżniowych heat pipe i zasobniku 300l oraz promieniowaniu słonecznym ..na takim to a takim poziomie…dostarczy nam ..tyle to a tyle.. energii w kWh. pomniejszone o rożne współczynniki strat.
    Nie może być tak, że zostanie zamontowana instalacja a Ty musisz latem palić w piecu, nie po to się montuje kolektory. W sytuacji gminy ktoś kto zabiera się za takie przedsięwzięcie musi brać prócz pieniędzy również odpowiedzialność za Waszą część wkładu. Ta odpowiedzialność musi być zapisana w umowach i bezwzględnie dotrzymana. To Wy mieszkańcy musicie na swojej gminie wymóc wszelkie zabezpieczenia poprawnie dobranych instalacji w stosunku do średnich potrzeb. Szkoda, że to nie w mojej gminie, Zdradź jaka to gmina.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  2. #162
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomek6401

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ŻYWIEC
    Posty
    231

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Rozważam zakup kolektorów, ale nie mam żadnego pojęcia w tym temacie,może jeżeli to nie problem ktoś z was doradzi mi jaki kupić zestaw, podam kilka danych do zestawu :
    1,dom ocieplony z poddaszem pow.185m2
    2, 5 osób
    3,zużycie wody miesięcznie na około 10-15m3
    4, miejsce na kolektory strona południowa bardzo nasłoneczniona
    5.dom ogrzewany piecem na eko-groszek z podajnikiem

  3. #163
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek6401 Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Rozważam zakup kolektorów, ale nie mam żadnego pojęcia w tym temacie,może jeżeli to nie problem ktoś z was doradzi mi jaki kupić zestaw, podam kilka danych do zestawu :
    1,dom ocieplony z poddaszem pow.185m2
    2, 5 osób
    3,zużycie wody miesięcznie na około 10-15m3
    4, miejsce na kolektory strona południowa bardzo nasłoneczniona
    5.dom ogrzewany piecem na eko-groszek z podajnikiem
    Jaki efekt docelowo chcesz osiągnąć?
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  4. #164
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomek6401

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ŻYWIEC
    Posty
    231

    Domyślnie

    myślałem o tym aby w lecie grzać wodę za pomocą solarów, a w zimie mam piec , chyba że jest to zły pomysł?

  5. #165

    Domyślnie

    Chłopie pytanie brzmiało "Jaki efekt docelowo chcesz osiągnąć? " Równie dobrze można Ci powiedzieć pomaluj 100l beczkę na czarno i postaw w lato na dachu na prysznic dla kilku osób starczy ale czy codziennie??

    A może w planach masz codziennie nalać 1000l gorącej wody do jacuzzi ogrodowego. I tu pytanie pomocnicze kiedy dla Ciebie zaczyna się lato i jak długo trwa?

    Powiem Ci że też mam kocioł do grzania bufora ( co + cwu ) w zimę, a w lato grzeje solarami. Tylko dla mnie "lato" zaczyna i kończy się kiedy indziej niż u Ciebie.
    Do czego Ci ta gorąca woda potrzebna, jakie masz zużycie miesięczne, ile wolnych środków, jakich efektów oczekujesz?

  6. #166
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomek6401

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ŻYWIEC
    Posty
    231

    Domyślnie

    słuchaj kolego, dlatego pisze na tym forum , bo nie mam pojęcia o kolektorach, a ty wyskakujesz z głupią beczka na dachu, chcesz pomóc to pomóż ,albo tak sprecyzuj swoje wskazówki abym zrozumiał , napisałem jakie mam zużycie miesięczne wody już wcześniej,nie wiem co mam napisać, potrzebuje gorącej wody na kąpanie dla 5- osób, co ci mam więcej napisać , zadaj normalne pytania , jak bym wiedział dokładnie na co potrzebuje to bym tu nie pisał,

  7. #167

    Domyślnie

    W takim razie niestety nie jesteśmy w stanie ci pomóc, przelicz sobie ile kWh potrzebujesz na ogrzanie cwu na kąpiele dla 5 osób, a w podobnym temacie masz porównanie wydajności kolektorów właśnie w kWh. Będziesz wiedział jaki zestaw będzie Ci potrzebny.

  8. #168
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    tomek6401
    ZA MAŁO wiesz o ciepłej wodzie w domu, aby ją sobie poprawnie zbudować.
    Szukaj wiedzy, czytaj, pytaj i ucz się a POTEM projektuj.

    Poczytaj na początek to:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...krzywdzi%C4%87

    Jak będziesz już wiedział CO masz zbudować to wymyślenie JAK - jest proste.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #169
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek6401 Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Rozważam zakup kolektorów, ale nie mam żadnego pojęcia w tym temacie,może jeżeli to nie problem ktoś z was doradzi mi jaki kupić zestaw, podam kilka danych do zestawu :
    To proste.
    Do uzyskania cieplej wody dla Twojej rodziny powinieneś mieć 3 kolektory płaskie, lub 3 kolektory próżniowe po 12 rur każdy. Zbiornik dwuwężownicowy o poj 300l i reszta gadgetów z tym związana. O wspomaganiu dogrzewania c.o. zapomnij.
    Panowie, praktycznie Tomek podał wszystko co potrzeba do obliczenia wielkości instalacji. A co najważniejsze ilość osób i zużycie wody. Cóż wiedzieć więcej.
    Może jedynie ten przedział ilości osób należało by bardziej sprecyzować, kiedy będzie 5 osób a kiedy 2 osoby i zapytać czy w tej liczbie są panienki w wieku 14-19 lat.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 06-11-2014 o 19:55
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  10. #170
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomek6401

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ŻYWIEC
    Posty
    231

    Domyślnie

    W domu są cztery osoby dorosłe ,a już nie długo będzie malutkie dziecko, więc wody cieplej dużo będzie schodziło, przez dzień tak w sumie nie dużo idzie, ale wieczorem wszyscy chcą się kąpać.
    Jeżeli to nie kłopot jak byś mógł kolego wrzucić jakieś linki takich zestawów wraz z cenami, byłbym bardzo wdzięczny.

  11. #171
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek6401 Zobacz post
    W domu są cztery osoby dorosłe ,a już nie długo będzie malutkie dziecko, więc wody cieplej dużo będzie schodziło, przez dzień tak w sumie nie dużo idzie, ale wieczorem wszyscy chcą się kąpać.
    Jeżeli to nie kłopot jak byś mógł kolego wrzucić jakieś linki takich zestawów wraz z cenami, byłbym bardzo wdzięczny.
    Najpierw poczytaj trochę o kolektorach:
    http://www.słoneczny.com.pl/index.php
    potem zdecyduj.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  12. #172

    Domyślnie

    Oj kolega podał zbyt obszerną kalkulację:
    - mieszkańcy lubią brać kąpiel ale nie wiemy czy zużywają 50l gorącej wody czy tylko 20
    - zużycie wody 10-15m3 ale to pewnie zimna woda a tylko część będzie podgrzewana
    - i znów " w lecie grzać ciepłą wodę" ale kiedy dla niego jest lato? Dla niego może lipiec sierpień, dla mnie lato to marzec - październik , a dla Ciebie z taką ilością kolektorów to i cały rok masz cwu. Stąd pytanie czym dla niego jest lato.

    Odnośnie wspomagania co. przyznam że jakoś kręci, łazienka, sypialnia, i suszarnia chodzą z solarów w trakcie dnia jeśli mamy słońce.

  13. #173
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Oj kolega podał zbyt obszerną kalkulację:
    Chyba jednak nie, podałem średnią statystyczną.
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    - mieszkańcy lubią brać kąpiel ale nie wiemy czy zużywają 50l gorącej wody czy tylko 20
    Są młodzi bo będzie dziecko, młodzi jednak lubią się kąpać. A jak są panienki w wieku 14-19 lat to każda ilość ciepłej wody idzie w kanalizacje.
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    - zużycie wody 10-15m3 ale to pewnie zimna woda a tylko część będzie podgrzewana
    Tak to pewnie zimna. statystycznie przyjąłem, że z 12m3 40% to zimna, reszta ciepła i wyszło, że zużywają 240 l ciepłej dziennie, stąd 3 kolektory.
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    - i znów " w lecie grzać ciepłą wodę" ale kiedy dla niego jest lato? Dla niego może lipiec sierpień, dla mnie lato to marzec - październik , a dla Ciebie z taką ilością kolektorów to i cały rok masz cwu. Stąd pytanie czym dla niego jest lato.
    Nie, wyraźnie dał do zrozumienia, ze " lato" to ten okres gdy nie pali w piecu.
    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Odnośnie wspomagania co. przyznam że jakoś kręci, łazienka, sypialnia, i suszarnia chodzą z solarów w trakcie dnia jeśli mamy słońce.
    Nie będę tu czarował, sam dobrze wiesz jak jest zimą (choćby ostatnią)
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  14. #174

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Nie będę tu czarował, sam dobrze wiesz jak jest zimą (choćby ostatnią)
    Ostatniego roku zima której nie było, była naprawdę rewelacyjna.

    Kolekror korzystając z sytuacji może będziesz miał jakiś pomysł:
    Ostatnio Hydraulikom kazałem poprawnie podłączyć bufor do kotła ( wcześniej zasilanie i powrót był podłączony pod najniższe króćce bufora ), przełączyli tak jak chciałem zasilanie mniej więcej w 3/4 wysokości bufora a powrót z samego dołu. Pojawił się następujący problem straszliwie szybko wychładza się bufor pomimo braku odbioru ciepłej wody co i cwu. Ciepło po rurze od zasilania ( miedź) grzeje kocioł ( kocioł z 2 stron nie ocieplony ) pomimo tego że PG i KPW jest zamknięta z czasem wychładza się bufor może podeprę się wykresem: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	te.JPG
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	41,9 KB
ID:	288119
    Gdyby temperatura schodziła głównie z dołu bufora tak jak było poprzednio było by OK, jednak teraz wychładza nawet cwu która pobierana jest z góry (T4)
    Wszystkie rury ocieplone, bufor ocieplony, piwnica w miarę ciepła pewnie ze 15-18 stopni tam będzie. Nie wiem jak naczynie wyrównawcze bo jest zabudowane na pierwszym piętrze. Jak zapobiec wychładzaniu się bufora?
    Przykładem z dziś kocioł wygasł około 18:30 unister zamknął dopływ powietrza, teraz mamy prawie 22:00 a na kotle 40 stopni choć pompka obiegowa dawno już się wyłączyła. Teraz T4 wynosi 46 Stopni, T2 37.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 08-11-2014 o 20:43

  15. #175

    Domyślnie

    Temat się wyjaśnił podczas sprawdzania anody magnezowej, do "dziury" czujnika T4 wlała się woda czujnik umarł choć sterownik nie sygnalizował uszkodzenia. Wymieniłem czujnik i temperatury wróciły do normy.

  16. #176
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Jak zapobiec wychładzaniu się bufora?
    O ile jeszcze sobie nie poradziłeś z tym problemem to najtaniej i najszybciej będzie zasyfonować górny kawałek rurki (ten, który idzie do górnej wężownicy).
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  17. #177

    Domyślnie

    Witajcie,
    A co myślicie o promocji w hewalex http://www.hewalex.pl/prosto40procent/ ?
    Jestem początkująca, to dopiero mój start z domem.Wątki przeczytałam i zastanawiałam się co z tym fantem zrobić.
    Dom nowy, stan surowy zamknięty, ocieplony z ocieplonym poddaszem,
    Dom - 160 z garażem, 3/4 osoby, zużycie 10-15m3. Solary tylko do grzania wody.
    Czyżby tak ceny pospadały po likwidacji dotacji na solary czy też ta instalacja jest w jakiś sposób nie efektywna?
    Pozdrawiam,

  18. #178
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Może słabo szukałem ale nie znalazłem żadnych danych technicznych tych kolektorów, więc ciężko coś konkretnego napisać.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  19. #179

    Domyślnie

    Spróbuję zdobyć.

  20. #180
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    estifer

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-922
    Posty
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Scdom Zobacz post
    Witajcie,
    A co myślicie o promocji w hewalex http://www.hewalex.pl/prosto40procent/ ?
    Jestem początkująca, to dopiero mój start z domem.Wątki przeczytałam i zastanawiałam się co z tym fantem zrobić.
    Dom nowy, stan surowy zamknięty, ocieplony z ocieplonym poddaszem,
    Dom - 160 z garażem, 3/4 osoby, zużycie 10-15m3. Solary tylko do grzania wody.
    Czyżby tak ceny pospadały po likwidacji dotacji na solary czy też ta instalacja jest w jakiś sposób nie efektywna?
    Pozdrawiam,
    W promocji jak to w promocji coś trzeba okroić, stąd grupa pompowa nie jest Hewalex-a (lepiej wziąć normalnego ZPS z własnej produkcji) i kolektory mają nieco niższą sprawność z racji powłoki absorbera lakierowanej (oczywiście na 3/4 os. taki pakiet 3 kolektorów byłby z zapasem dobrany). Warto się zastanowić nad zestawem "normalnym" najlepiej z kolektorami KS2000 SLP lub KS2000 TLP, ewentualnie KS2100 TLP AC.

Strona 9 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony