dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie odpowietrzenie kanalizacji

    Właśnie jestem na etapie jej zakładania i tu pytanie. Czy każdy pion musi mieć odpowietrzenie, czy wystarczy jak tylko ten dalszy? Czy odpowietrzenie musi wychodzić na dach, czy są jakieś przeciwwskazania żeby wyprowdzić je z boku domu w ścianie blisko dachu i zasłonić podbitką? Czy na rurze odpowietrzającej, która wpuszcza zimne powietrze nie będzie się wykraplać para.

    Dzięki za wszystkie podpowiedzi
    Maciek-L

  2. #2

    Domyślnie Re: odpowietrzenie kanalizacji

    Cytat Napisał Maciek-L
    Właśnie jestem na etapie jej zakładania i tu pytanie. Czy każdy pion musi mieć odpowietrzenie, czy wystarczy jak tylko ten dalszy? Czy odpowietrzenie musi wychodzić na dach, czy są jakieś przeciwwskazania żeby wyprowdzić je z boku domu w ścianie blisko dachu i zasłonić podbitką?
    U mnie z 4 pionów odpowietrzenia będą na dwóch (dalszych), i ma to wystarczyć. Oba wychodzą nad dach przez dedykowane dachówki, ale tak o ile wiem być nie musi.

    Był zresztą parę dni temu wątek na podobny temat (z wyjaśnieniem po co jest odpowietrzenie).

  3. #3

    Domyślnie

    Jako kompletny amator po kilkuletniej lekturze forum napisze tyle...
    To czy każdy pion musi mieć odpowietrzenie zależy od średnic rur i przeznaczenia pionu. Czym dłuższy odcinek, tym większa powinna być średnica. Można zastosowac stopniowanie średnic.
    Odpowietrzenie może wychodzić gdziekolwiek, byleby nie było szczelnie zatkane. Podbitka na pewno nie jest szczelna. Tylko weź pod uwagę, że jesli będzie blisko okien, to smrodek może przedostawać się do wnętrza domu. Ja niedałbym pod podbitką.
    Jeżeli powietrze miałoby tylko wpływać, to się nie może wykroplić. Ale będą też parować ciepłe ścieki, co oznacza, że może. Tylko to żaden problem. Skropliny spłynął do kanalizacji.

  4. #4

    Domyślnie

    Ciao

    Przy budowie domku odpowietrzanie ma niewielkie znaczenie. Wedlog ksiazek i prawdziwej "sztuki" piony powinny miec odpowietrzenie . Reszte wyjasnil ArtMedia

    ps. piony w domach wielopietrowych musza byc odpowietrzane

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    kazdy pion kanalizacyjnu MUSI miec odpowiertrzenie, inaczej bedzie sie tworzylo podcisnienie i bedzie sie tzw. tlok tworzyc czyli bedzie wysysac wode z syfonow. Wyprowadzenie takiej wentylacji pod podbiyke nie jest najlepszym rozwiazaniem, zbacznie lepiej jest to zrobic w dachu, a w cale nie bedzie to takie widoczne

  6. #6

    Domyślnie

    na stronie wavina można zobaczyć sprytne rozwiązanie zaworku do napowietrzania kanalizacji (dziala na podcisnienie), dzięki czemu odpowietrzenie może być niemalże w kazdym pomieszczeniu, byleby tylko temp. nie spadała poniżej 0 st. Celsjusza

    zaworki produkowane są w UK, ceny zaczynają się od ok. 50 zl, u mnie w domu właśnie takie zaworki zastosowałem i jak na razie (3 lata) się sprwadzają

  7. #7

    Domyślnie

    opis zaworów napowietrzających w katalogu "kanalizacja wewnętrzna" na str. 2

  8. #8

    Domyślnie

    Średnice rur w kanalizacji wewnętrznej uzależnione są od tego co jest do nich podłączone np.:
    Umywalka, prysznic, wanna – dn 50 mm
    Zlewozmywak – dn 75 mm
    Miska ustępowa – dn 100 mm

    Podane średnice dotyczą gałązek podłączeniowych i pionów. Legar kanalizacji powinien być o jedną dymensję większy od pionu który jest do niego podłączony – czyli jeżeli pion ma 50 mm to legar powinien mieć średnicę dn 100 mm, dla dn 100 - dn 150 mm. Główne wyjście kanalizacji z budynku jednorodzinnego nie powinno być mniejsze od dn 150 mm(nigdy mniej bo będą problemy z zapychaniem się rur). Tylko w szczególnych przypadkach (duże budynki stosuje się dn 200 mm).

    Odpowietrzane powinny być wszystkie piony jednak rura odpowietrzająca może być mniejsza o dwie dymensje od pionu który odpowietrza czyli dla dn 50 zostaje odpowietrzenie 50 mm, natomiast dla dn 100 mm zakładamy redukcję i prowadzimy rurkę odpowietrzającą dn 50 mm.

    Zawory napowietrzające o których piszecie nie są ujęte w naszych normach. Z tego co mi wiadomo stosowane są poza naszymi granicami lecz z zastrzeżeniem, że nie można ich montować na pionie do którego jest podłączona miska ustępowa. Instalatorzy przeważnie montują takie zaworki na bocznych odejściach do zlewozmywaka w kuchni, zlewozmywaka w pom. Gospodarczym lub jeżeli wynika to z rozkładu łazienki i mamy w niej dwa piony – obsługują nim pion umywalki, wanny czy prysznica. Piony do których podłączona jest toaleta wyprowadzają ponad dach.

    Pozdrawiam wszystkich

    Grzegorz

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał domara
    Odpowietrzane powinny być wszystkie piony ...Grzegorz
    A jeżeli nie ma pionu?
    W moim projekcie (dom parterowy) odpowietrzenie jest na końcu, tj. po przeciwnej stronie niż wyjście kanalizacji z budynku czyli za najpłycej położoną gałązką.

    Według projektu legar kanalizacji (jak go nazywasz) ma mieć dn 100 mm a pion odpowietrzający tez tyle. Czy rzeczywiście może on być aż o 2 dymensje mniejszy?

    Jest to dla mnie o tyle istotne, że w rzeczywistości wyjście kanalizacji z budynku jest po przeciwnej stronie domu niż w projekcie a pion odpowietrzjacy chcę schować w ścianie miedzu kuchnią a garażem (24 cm + 5 styropian). Przyznasz, ze jest różnica w schowaniu 100-tki a 50-tki w takiej scianie

  10. #10

    Domyślnie

    Maciejon

    Piony są zawsze :) Zwróć uwagę, że jeśli wychodzisz z pod posadzki to wychodzisz rurą pionową.
    Rura odpowietrzajaca na pewno moze byc mniejsza od pionu o dwie dymensje chyba właśnie po to żeby było łatwiej ukryć ją w ścianie.
    Jedna uwaga - sam wywietrzak musi być większy o jedną średnicę od pionu. Czyli pion dn 100, rura odpowietrzajaca dn 50, wywietrzak (to co wystaje ponad dach) dn 150 mm. Jednak bedziesz tu pewnie ograniczony do średnicy jaką oferuje producent dachówki.
    Jeśli masz tak długie legary to zastanów się czy nie zwiększyć ich srednicy do 150 mm. Różnica cenowa niewielka, a w eksploatacji brak problemów. Często zdaża się że kanalizację wewnetrzną projektują konstruktorzy "na oko" i daja za małe średnice (niezgodne z normami). Według mnie jest to znaczny błąd, który moze skutkować zatykaniem się kanalizacji. Jak dziecko upuści średnich rozmiarów zabawkę i nieopatrznie spusci ją do kanalizacji to kłopoty murowane.
    Przy budynkach parterowych i znacznym rozczłonkowaniu legarów stosowanie tylko jednego odpowietrzenia jest (według mnie) błędem.
    Co prawda nie znam projektu, ale zakładam, że od legara głównego odchodzisz do poszczególnych przyborów dalej niż 3-4 metry. Trzeba by wtedy stosować zawory napowietrzające lub dodatkowe rury odpowietrzajace.

    Pozdrawiam

    Grzegorz

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki za info o średnicach wywietrzaków.
    W trakcie czytania postów z tego wątku zacząłem się zastanawiać nad zwiększeniem średnicy legara do 150 mm. Ma on mieć ok. 14 m z kolanem 45 stopni w połowie długości. Twoja odpowiedż utwierdziła mnie w tym zamiarze.

    Co do podejśc do przyborów są one raczej krótkie. Do WC jeden wejdzie z góry (pod kątem 45) stopni w legar, drugi ma ok. 2 m. Pozostałe (50 mm) nie przekraczają 3 m.

    Chciałbym całosc odpowietrzyć jednym pionem i nie stosować zaworów napowietrzających. Nawet kosztem zwiększania srednic rur.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał domara

    Zawory napowietrzające o których piszecie nie są ujęte w naszych normach. Z tego co mi wiadomo stosowane są poza naszymi granicami lecz z zastrzeżeniem, że nie można ich montować na pionie do którego jest podłączona miska ustępowa. Instalatorzy przeważnie montują takie zaworki na bocznych odejściach do zlewozmywaka w kuchni, zlewozmywaka w pom. Gospodarczym lub jeżeli wynika to z rozkładu łazienki i mamy w niej dwa piony – obsługują nim pion umywalki, wanny czy prysznica. Piony do których podłączona jest toaleta wyprowadzają ponad dach.

    Pozdrawiam wszystkich

    Grzegorz
    U mnie zaworek jest tylko jedno odpowietrzenie i na nim jest właśnie zawór napowietrzający! Czy zatem jest tak źle? Czym może to grozić?

  13. #13

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie informacje

  14. #14

    Domyślnie

    Ciao

    Teraz sobie poczytalem i pomyslalem ze moze ja nie zrozumialem pytania.
    Pion powinien byc zakonczony rura odpowietrzajaca wyprowadzona nad dachem niezaleznie od wysokosci budynku, natomiast przy kilku kondygnacjach rownolegle do pionu powinien byc podlaczony pion (o mniejszej srednicy) wyrownujacy cisnienie w pionie glownym - i ten wlasnie w domku jednorodzinnym nie ma wiekszego znaczenia.
    Mam nadzieje ze udalo mi sie wyjasnic nieporozumienie i przepraszam za blad

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony