dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie Pompy ciepła POWIETRZE - POWIETRZE do -25 *C Tanie domków grzanie.

    To prawda ,że to klimatyzatory Postęp jest tak duży ,że otwierają sie nowe zastosowanie .
    Można grzać domki letniskowe .Żeby nie zamarzły.
    Albo większe obiekty wykorzystując multi splity oraz jednostki kanałowe.
    Nawet przy istniejącym ogrzewaniu olejem ,propanem lub węglem warto pokombinować.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja tak właśnie ogrzewam, wentyluję i klimatyzuję swój dom. Szkoda tylko że te porządne klimy które działają powyżej -20st kosztują powyżej 10tys. (daikin, mitsubishi, fujitsu) Ale jak pójdzie kupić taką klimę za 3-5 tys o mocy powyżej 7kW to będzie to naprawdę tanie i rozsądne urządzenie grzewcze.
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    Ja tak właśnie ogrzewam, wentyluję i klimatyzuję swój dom. Szkoda tylko że te porządne klimy które działają powyżej -20st kosztują powyżej 10tys. (daikin, mitsubishi, fujitsu) Ale jak pójdzie kupić taką klimę za 3-5 tys o mocy powyżej 7kW to będzie to naprawdę tanie i rozsądne urządzenie grzewcze.
    Ja mam do testowania na ten sezon 3,5 kW za około 4500 zł.(a w dodatnich nawet 6 kW) i cop 5,3.Tak obiecują a maja marke

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No tak co mi po 6 kW jak jest ciepło na zewnątrz, ważne ile ona ma jak jest -10, -15 i więcej.3,5 kW to jest maleństwo i pewnie przy -20 to będzie miała z 1,5 kW, czyli za dużo tym nie ogrzejemy
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    No tak co mi po 6 kW jak jest ciepło na zewnątrz, ważne ile ona ma jak jest -10, -15 i więcej.3,5 kW to jest maleństwo i pewnie przy -20 to będzie miała z 1,5 kW, czyli za dużo tym nie ogrzejemy
    Te 3,5 to przy -20

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Te 3,5 to przy -20
    poczekamy do tych -20 i zobaczymy...
    co z zamarzaniem wymiennika w ujemnych temperaturach?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Te 3,5 to przy -20
    To napisz jeszcze jaką ma moc przy +7, czyli tak jak podaje większość producentów
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    To prawda ,że to klimatyzatory Postęp jest tak duży ,że otwierają sie nowe zastosowanie
    hydrauli, w innym temacie skrytykowałeś mój sposób obliczenia sprawności klimatyzatora,
    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Bardzo dokładne obliczenia .Tylko nic nie warte:
    jak zwykle bez szczegółów, prosiłem abyś podał swój sposób na policzenie sprawności, może postu nie zauważyłeś, ale skoro założyłeś temat pc pp to może tu wyjaśnisz, chętnie policzę wg Twojego sposobu - porównamy wynik, może będzie lepszy?
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 12-09-2011 o 07:39
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    hydrauli, w innym temacie skrytykowałeś mój sposób obliczenia sprawności klimatyzatora,

    jak zwykle bez szczegółów, prosiłem abyś podał swój sposób na policzenie sprawności, może postu nie zauważyłeś, ale skoro założyłeś temat pc pp to może tu wyjaśnisz, chętnie policzę wg Twojego sposobu - porównamy wynik, może będzie lepszy?
    Szanowny kolego ja podaję dane techniczne podawane przez producenta .Nie prowadzę badań bo nie mam oprzyrządowania
    Skrytykowałem twoje obliczenia bo są obarczone dużym błędem.Napisałem co budzi moje wątpliwości.Ale jeżeli ty nie masz wątpliwości to przepraszam

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Skrytykowałem twoje obliczenia bo są obarczone dużym błędem.Napisałem co budzi moje wątpliwości.
    Twoje wątpliwości to
    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Jak zmierzyłeś te 24/25.A jak wyjdzie dla 23,9 /25,05
    wyjaśniłem, że chodzi o pomiar różnicy temperatury powietrza chłodnego wciąganego do parownika i ogrzanego za nim, przyjąłem że wynosi 25stC co przy max pracy wentylatora (450m3h) - jest to odpowiednik mocy 3750,3W , poborze prądu z gniazdka 1016W, sprawność wynosi 3,69. Jeśli przyjąć niższą wartość tj 24stC to wtedy sprawność wyniesie 3,54 - czy dla Ciebie różnica w sprawności 0,15 dla pc jest "obarczona dużym błędem"? Następnym razem pomiar zrobię termometrem z dokładniejszym pomiarem (ten był wykonany multimetrem z sondą termiczną). Sam "nie prowadzisz badań bo nie masz oprzyrządowania" to może skorzystać chociażby z takich pomiarów. Dobrze wiesz, że producenci klimatyzatorów mocno "skompią" informacji na temat ich wydajności w zależności od temperatury, a nawet jeśli takie podadzą to dlaczego tego nie sprawdzić? Już myślałem, że metoda liczenia jest obarczona "dużym błędem", ale jeśli tylko pomiar temperatury i to do 2 miejsca po przecinku to przy różnicy 1stC błąd pomiaru wynosi 4% - następnym razem termometr będzie dokładniejszy.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dargoth

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-738
    Posty
    219

    Domyślnie

    Ja zdecydowałem się na pompę ciepła już dawno. Miała być gruntowa, ale teraz również rozważam powietrzną.
    Czy wybór tego urządzenia może być lepszym rozwiązaniem niż instalacja pompy glikol-woda:
    http://www.dimplex.de/pl/p-ciepla/po...j/la-17tu.html
    Dla mnie to rozwiązanie ma kilka zalet:
    - Powietrzna ma dwie sprężarki, przy czym ta druga zbyt często nie powinna się uruchamiać. Powinno to dać w całym roku zbliżoną ekonomikę pracy do pompy gruntowej, a może nawet eksploatacja będzie tańsza. Znika też problem przewymiarowania urządzenia.
    - Zakup i instalacja powietrznej powinna być tańsza niż gruntowej z kolektorem. (na urządzenia mogę załatwić sobie dobry rabat, na dolne źródło już nie)
    - Mniejsza szansa na popełnienie błędów wykonawczych.
    - Mogę kotłownię uruchomić w tym roku i wykańczać w zimie dom. Przy gruntowej muszę długo czekać na pozwolenie na odwierty i w tym roku się raczej nie wyrobię.
    Wad tego rozwiązania chwilowo nie widzę, ale tematu pomp powietrznych jeszcze nie rozpracowywałem, więc może coś mi umyka.
    Czy moje przemyślenia są słuszne? Czy istnieje jakieś ryzyko związane z wyborem PPC, którego sobie nie uświadamiam? Będę wdzięczny za wszelkie rady i uwagi.

  12. #12

    Domyślnie

    ile taka pompka
    Żadna ze mnie elita

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dargoth

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-738
    Posty
    219

    Domyślnie

    W cenniku stoi 51700 pln netto. Ale będę miał taniej. Ile dokładnie to nie wiem, bo jeszcze kumpla nie prosiłem o wycenę tego modelu. Zakładam, że z całą kotłownią zmieszczę się w tej kwocie brutto i jeszcze trochę zostanie. Wyceny różnych firm na kotłownię z PC glikol-woda plus odwierty zaczynają się od 70000pln, choć mógłbym zejść spokojnie do 60000 gdybym sam zadbał o materiały i urządzenia.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał dargoth Zobacz post
    W cenniku stoi 51700 pln netto. Ale będę miał taniej. Ile dokładnie to nie wiem, bo jeszcze kumpla nie prosiłem o wycenę tego modelu. Zakładam, że z całą kotłownią zmieszczę się w tej kwocie brutto i jeszcze trochę zostanie. Wyceny różnych firm na kotłownię z PC glikol-woda plus odwierty zaczynają się od 70000pln, choć mógłbym zejść spokojnie do 60000 gdybym sam zadbał o materiały i urządzenia.
    Masakra jakaś cenowa. Nie przeczę - urządzenie dobre, ale za tyle kasy ???? Poszukaj innych, pogadaj z Hydrauli, jak chcesz powietrzną albo poszukaj glikolowej u polskich producentów - są liczne wątki na naszym forum. Za zaoszczędzone pieniądze będziesz miał wczasy w tropikach dla całej rodziny

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Bez sensu ,te dwie sprężarki stosuje się dla starych ogrzewań grzejnikowych.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dargoth

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-738
    Posty
    219

    Domyślnie

    Cena wysoka (trochę się machnąłem, bo w cenniku jest 57100), ale tyle bym oczywiście nie zapłacił. Urządzenia Dimplexa o typowej wydajności są znacznie tańsze. Dzięki dyskusji na forum podjąłem już w zasadzie decyzję. Jednak nie będzie PPC, a będzie gruntowa. Ze wstępnych wyliczeń wyszło mi, że 11 KW spokojnie wystarczy do mojego domu. Wcześniej sugerując się propozycjami dostawców rozważałem urządzenia 14-17 kW. Przy 11 kW zamiast odwiertów zrobię sobie kolektor poziomy. Inwestycja w DZ i kotłownie z wysokowydajną gruntową pompą Dimplexa powinna się zamknąć w 30-35 kpln.
    Ostatnio edytowane przez dargoth ; 17-10-2011 o 15:00

  17. #17

    Domyślnie

    dargoth popieram Twój wybór

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dargoth

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-738
    Posty
    219

    Domyślnie

    Dzięki. PPC mogła by być dobrym wyborem gdybym potrzebował większej mocy. Przy 11kW jestem w stanie odżałować kawałek działki na kolektor poziomy i cała inwestycja mocno tanieje i nie muszę mierzyć się z biurokracją, jak by to było przy sondach pionowych.

  19. #19

    Domyślnie

    Czy ktoś z Was może polecić instalatora PPC z okolic Trójmiasta?
    Wrzuciłem kilka pytań w innym wątku http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4951129, ale jak na razie bez echa.

    Generalnie w moim przypadku konieczne jest zintegrowanie PPC z piecem olejowym. Chciałbym pompę, która pociągnie do -25*C, ale najbardziej zależy mi sprawdzonym instalatorze, który nie tylko sprzeda, ale również doradzi i będzie serwisować.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony