dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie Pompy ciepła POWIETRZE - POWIETRZE do -25 *C Tanie domków grzanie.

    To prawda ,że to klimatyzatory Postęp jest tak duży ,że otwierają sie nowe zastosowanie .
    Można grzać domki letniskowe .Żeby nie zamarzły.
    Albo większe obiekty wykorzystując multi splity oraz jednostki kanałowe.
    Nawet przy istniejącym ogrzewaniu olejem ,propanem lub węglem warto pokombinować.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja tak właśnie ogrzewam, wentyluję i klimatyzuję swój dom. Szkoda tylko że te porządne klimy które działają powyżej -20st kosztują powyżej 10tys. (daikin, mitsubishi, fujitsu) Ale jak pójdzie kupić taką klimę za 3-5 tys o mocy powyżej 7kW to będzie to naprawdę tanie i rozsądne urządzenie grzewcze.
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    Ja tak właśnie ogrzewam, wentyluję i klimatyzuję swój dom. Szkoda tylko że te porządne klimy które działają powyżej -20st kosztują powyżej 10tys. (daikin, mitsubishi, fujitsu) Ale jak pójdzie kupić taką klimę za 3-5 tys o mocy powyżej 7kW to będzie to naprawdę tanie i rozsądne urządzenie grzewcze.
    Ja mam do testowania na ten sezon 3,5 kW za około 4500 zł.(a w dodatnich nawet 6 kW) i cop 5,3.Tak obiecują a maja marke

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No tak co mi po 6 kW jak jest ciepło na zewnątrz, ważne ile ona ma jak jest -10, -15 i więcej.3,5 kW to jest maleństwo i pewnie przy -20 to będzie miała z 1,5 kW, czyli za dużo tym nie ogrzejemy
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    No tak co mi po 6 kW jak jest ciepło na zewnątrz, ważne ile ona ma jak jest -10, -15 i więcej.3,5 kW to jest maleństwo i pewnie przy -20 to będzie miała z 1,5 kW, czyli za dużo tym nie ogrzejemy
    Te 3,5 to przy -20

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Te 3,5 to przy -20
    poczekamy do tych -20 i zobaczymy...
    co z zamarzaniem wymiennika w ujemnych temperaturach?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    poczekamy do tych -20 i zobaczymy...
    co z zamarzaniem wymiennika w ujemnych temperaturach?
    Ja montuję Powietrze woda i niema problemu .Owszem kiedyś były ale teraz inaczej wykonano jednostki zewnętrzne .Skonfigurowano je do grzania.
    Tu nawet nie chodziło o odszranianie ,ale o tanie odszranianie .
    Powietrze woda które zamontowałem pracowały do -28 *C .Tyle zanotowały

    Ale nawet jeżeli przyjąć twoje oczekiwania (Wynikające z braku wiedzy .Bo najwiękrzy problem z odszranianiem jest w temperaturach bliskich zera).
    To np temperatury poniżej -10 C zdarzają się rzadko.
    A tani klimatyzator pracuje do -15 C .
    Ale masz prawo i kasę -CZEKAJ

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Ja montuję Powietrze woda i niema problemu .Owszem kiedyś były ale teraz inaczej wykonano jednostki zewnętrzne .Skonfigurowano je do grzania.
    Tu nawet nie chodziło o odszranianie ,ale o tanie odszranianie .
    Powietrze woda które zamontowałem pracowały do -28 *C .Tyle zanotowały

    Ale nawet jeżeli przyjąć twoje oczekiwania (Wynikające z braku wiedzy .Bo najwiękrzy problem z odszranianiem jest w temperaturach bliskich zera).
    To np temperatury poniżej -10 C zdarzają się rzadko.
    A tani klimatyzator pracuje do -15 C .
    Ale masz prawo i kasę -CZEKAJ
    u moich znajomych są zamontowane dwie PC p/p( cała instalacja ok.100.000zł) po włączeniu najpierw pięknie grzeją a potem jak całe wymienniki zarosną lodem to pięknie wyciągają ciepło z domu i się rozmrażają, oczywiście to dotyczy temp. ok. zera czyli większość zimy..., no ale ty jesteś fachowiec a ja laik więc wiesz lepiej
    zapomniałem dodać że ten dom ma ogrzewanie nadmuchowe razem z klimatyzacją, nawilżaniem , jonizacją itp. więc coś jak w temacie...
    gdyby nie to że ma dopalacze gazowe to podczas mrozów nie dało by rady go zagrzać
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 11-09-2011 o 20:05
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    hmm, to chyba coś mają nie tak w instalacji, moja grzeje bez problemu, w zeszłym sezonie u mnie było max -22st i dalej dawała rady. z odszranianiem tez nie ma problemu, i wcale to tak nie jest że wyciąga cieplo z domu, bo w trakcie odszraniania nadmuch jest wyłączony a na wymienniku za wiele tego ciepła nie ma.
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Te 3,5 to przy -20
    To napisz jeszcze jaką ma moc przy +7, czyli tak jak podaje większość producentów
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    hmm, to chyba coś mają nie tak w instalacji, moja grzeje bez problemu, w zeszłym sezonie u mnie było max -22st i dalej dawała rady. z odszranianiem tez nie ma problemu, i wcale to tak nie jest że wyciąga cieplo z domu, bo w trakcie odszraniania nadmuch jest wyłączony a na wymienniku za wiele tego ciepła nie ma.
    Twoja PC to Zubadan?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie, ja mam pompę producenta mitsubishi heavy industries,a zubadana produkuje mitsubishi electric.
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    To prawda ,że to klimatyzatory Postęp jest tak duży ,że otwierają sie nowe zastosowanie
    hydrauli, w innym temacie skrytykowałeś mój sposób obliczenia sprawności klimatyzatora,
    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Bardzo dokładne obliczenia .Tylko nic nie warte:
    jak zwykle bez szczegółów, prosiłem abyś podał swój sposób na policzenie sprawności, może postu nie zauważyłeś, ale skoro założyłeś temat pc pp to może tu wyjaśnisz, chętnie policzę wg Twojego sposobu - porównamy wynik, może będzie lepszy?
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 12-09-2011 o 08:39
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    u moich znajomych są zamontowane dwie PC p/p( cała instalacja ok.100.000zł) po włączeniu najpierw pięknie grzeją a potem jak całe wymienniki zarosną lodem to pięknie wyciągają ciepło z domu i się rozmrażają, oczywiście to dotyczy temp. ok. zera czyli większość zimy..., no ale ty jesteś fachowiec a ja laik więc wiesz lepiej
    zapomniałem dodać że ten dom ma ogrzewanie nadmuchowe razem z klimatyzacją, nawilżaniem , jonizacją itp. więc coś jak w temacie...
    gdyby nie to że ma dopalacze gazowe to podczas mrozów nie dało by rady go zagrzać
    Kiedyś przy starych konstrukcjach zdarzały się takie problemy.Ale ludzie znaleźli proste rozwiązanie i teraz jest ok.
    Ja trzy lata temu miałem podobny problem .Ale skończyło się to załączeniem kabla grzewczego na 30 minut

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    To napisz jeszcze jaką ma moc przy +7, czyli tak jak podaje większość producentów
    Napisałem 6,3 kW

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    hydrauli, w innym temacie skrytykowałeś mój sposób obliczenia sprawności klimatyzatora,

    jak zwykle bez szczegółów, prosiłem abyś podał swój sposób na policzenie sprawności, może postu nie zauważyłeś, ale skoro założyłeś temat pc pp to może tu wyjaśnisz, chętnie policzę wg Twojego sposobu - porównamy wynik, może będzie lepszy?
    Szanowny kolego ja podaję dane techniczne podawane przez producenta .Nie prowadzę badań bo nie mam oprzyrządowania
    Skrytykowałem twoje obliczenia bo są obarczone dużym błędem.Napisałem co budzi moje wątpliwości.Ale jeżeli ty nie masz wątpliwości to przepraszam

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Skrytykowałem twoje obliczenia bo są obarczone dużym błędem.Napisałem co budzi moje wątpliwości.
    Twoje wątpliwości to
    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Jak zmierzyłeś te 24/25.A jak wyjdzie dla 23,9 /25,05
    wyjaśniłem, że chodzi o pomiar różnicy temperatury powietrza chłodnego wciąganego do parownika i ogrzanego za nim, przyjąłem że wynosi 25stC co przy max pracy wentylatora (450m3h) - jest to odpowiednik mocy 3750,3W , poborze prądu z gniazdka 1016W, sprawność wynosi 3,69. Jeśli przyjąć niższą wartość tj 24stC to wtedy sprawność wyniesie 3,54 - czy dla Ciebie różnica w sprawności 0,15 dla pc jest "obarczona dużym błędem"? Następnym razem pomiar zrobię termometrem z dokładniejszym pomiarem (ten był wykonany multimetrem z sondą termiczną). Sam "nie prowadzisz badań bo nie masz oprzyrządowania" to może skorzystać chociażby z takich pomiarów. Dobrze wiesz, że producenci klimatyzatorów mocno "skompią" informacji na temat ich wydajności w zależności od temperatury, a nawet jeśli takie podadzą to dlaczego tego nie sprawdzić? Już myślałem, że metoda liczenia jest obarczona "dużym błędem", ale jeśli tylko pomiar temperatury i to do 2 miejsca po przecinku to przy różnicy 1stC błąd pomiaru wynosi 4% - następnym razem termometr będzie dokładniejszy.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Ja montuję Powietrze woda i niema problemu .Owszem kiedyś były ale teraz inaczej wykonano jednostki zewnętrzne .Skonfigurowano je do grzania.
    Tu nawet nie chodziło o odszranianie ,ale o tanie odszranianie .
    Powietrze woda które zamontowałem pracowały do -28 *C .Tyle zanotowały

    Ale nawet jeżeli przyjąć twoje oczekiwania (Wynikające z braku wiedzy .Bo najwiękrzy problem z odszranianiem jest w temperaturach bliskich zera).
    To np temperatury poniżej -10 C zdarzają się rzadko.
    A tani klimatyzator pracuje do -15 C .
    Ale masz prawo i kasę -CZEKAJ
    hmmm to chyba coś im spieprzyli, u mnie pompa cyka elegancko

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał ana-76 Zobacz post
    hmmm to chyba coś im spieprzyli, u mnie pompa cyka elegancko
    To kwestia jednostki zewnętrznej jedna tak maja inne działają ok

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    saab1

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    9

    Domyślnie pompa ciepła Exotherm

    przy dyskusji o pompa ciepła typu powietrze-woda, ostatnio widziałem na stronie duńskiej firmy test sprawności zwykłej pompy na prostym układzie chłodniczym Hitachi Scroll R410A.
    Jestem pod pozytywnym wrażeniem
    To jest ich podstawowy model sprzedawany też w Polsce przez firmę Exotherm z Gdańska.
    Wg. w/w testu nawet taka jednostka posiada bardzo dobre COP i sprawność, porównywalne z np. z NIbe czy Danfosem.
    Oto link do testu wykonanego w Danii.
    Wg . firmy http://exotherm.pl/ zakres pracy tej jedostki kończy się przy -15C.

    http://www.vvs-eksperten.dk/upload/d...wluft-vand.pdf

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony