dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 32
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 640
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie Kocioł Termo-eco 19KW Stąporków+ Palnik brucer + sterownik dwustanowy

    Witam
    zakładam ten temat by być może zebrać doświadczenia i pomóc osobom palącym na takich palnikach; ale bez zaawansowanych sterowników typu eCoal czy inne; maksymalnie ułatwić sobie życie.
    Moze uda mi się również wywołać do tablicy kilku ekspertów by podzielili się swoja wiedzą sugestiami oraz propozycjami jak najlepiej prowadzic taki palnik by spalanie było efektywne ekonomiczne i nie zmuszało nas do zbyt częstych wizyt w kotłowni celem grzebania prz kotle


    Posiadam piec 19KW z palnikiem brucer oraz sterownik ST37
    ogrzewam dom z połowy lat 80-tych o powierzczni około 120m2 ściany 50cm (pustak - dziura - cegła) ocieplone 10cm styro, na stropie 10cm wełny(ale dopiero od kwietnia 2011 więc bez wpływu na spalanie w sezonie 2010/2011,
    instalacja co stara przystosowana do grawitacji ale pracuje na pompie, kaloryfery aluminiowe, do tego zbiornik CWU dwupłaszczowy 140L(dopiero po zakończeniu sezonu zimowego założyłem do niego oddzielną pompę, wcześniej był grzany na jednym obiegu z całym co do tej samej temperatury. piec chodził na sterowniku ST80 który obsługiwał tylko 1 pompę).
    w sezonie 2010/2011( od 4 września do 4 maja) spaliłem 4,5tony eko


    i teraz pytania na które odpowiedzi być może pomogą osczędzić na opale a jednocześnie grzac efektywniej i po prostu lepiej:

    jak prowadzic taki palnik??? z wysokim kopcem czy raczej płasko???

    jaka ilośc powietrza??? - pytanie nie jest chyba pozbawione sensu gdyż brucer ma większą powierzchnię niż "zwykły" palnik i może tego powietrza potrzebowac nieco więcej

    czy lepiej ustawiać piec tak by szybko osiagał temperaturę zadana i przechodził w stan podtrzymania czy może prowadzić spokojnie by pracował z mniejszą moca ale w postoju był jak najkrócej????
    Tu od razu pytanie dodatkowe która metoda da lepsze rezultaty jeśli chodzi o wytworzoną energię potrzebną do ogrzania domu i jednocześnie która będzie bardziej ekonomiczna(w który sposób spalimy mniej eko????)

    zachęcam do dyskusji i dzielenia sie wiedzą i doświadczeniem
    Ostatnio edytowane przez timon120777 ; 28-12-2011 o 15:00 Powód: zmiana tematu wątku dopisany kociołek

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.539

    Domyślnie

    Akurat ostatniego sezonu też chodziłem w swoim kotle na sterowniku ST37 i zwykłej retorcie PPS-50 Pancerpola i tak to wyglądało http://czp.pl/kociol/nastawy/30.01.2011/index.html i na takich ustawieniach jak tam podałem. Z tym, że kocioł był dodatkowo podpięty do regulatora pokojowego Auraton 2005 tak, że kocioł często i długo był w podtrzymaniu stąd też może troszkę oszczędności. CWU 200 litrowy bojler grzałem w trybie priorytetu.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    pierwsze pyt jest tożsame z drugim, a trzecie z czwartym. Ad 1,2 groszek musi mieć kopiec na miale bardziej płasko. By wiedzieć dokładnie potrzebna sonda lub analizator. Ad 3,4 lepiej jak bedzie chodził stale na malej mocy niż jak bedzie sie stale kisił na dużej.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    ależ czytajmy prosze ze zrozumieniem????
    zwykły sterownik dwustanowy czyli bez sond analizatorów i innych "wibratorów" chodzi mi o kwestię takiego ustawienia kotła aby na ile to mozliwe biorąc pod uwagę tylko ilość opału oraz powietrza doprowadzonego spalił to co mu podamy efektywnie. nie chcę poruszać kwesti rozbudowy czy zmiany sposobu sterowania- tak jak napisałem sterownik dwustanowy, spora część użytkowników posiada kotły od kilku lat a wtedy nie było tak dostępnych zwłaszcza w tańszych modelach sterowników PID Fuzzy Logic czy sterownika eCoal. proszę zatem o rady dotyczace palenia a nie przerabiania instalacji

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    ależ nikt ci nie proponował przerabiania!
    Zapytaleś to odpowiedziałem.
    Jak sprawdzisz kiedy spalanie jest optymalne? Palcem? To już może faktycznie wibratorem, przynajmniej nie będzie bolało.
    Pozdr dla czyt ze zrozumieniem.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    Sugerujesz analizator więc ja dla odmiany wibrator. Nie spierajmy się przepraszam
    chodzi mi tylko o to że ci którzy maja zwykłe sterowniki nie maja jak tego sprawdzić, jedyne co widzę w swoim kotle to temperatura na sterowniku i to co spada z palnika, nie mam zbyt dużego pola manewru. Jedyne co mogę to zmienić czas podawania opału czyli objętość mieszanki oraz moc nadmuchu. Teraz pytanie jak to robić żeby spalić opał efektywnie i spalić jak najmniej.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    też już napisałem dla grochu kopiec dla miału bardziej płasko. Kopiec ustawiasz nadmuchem, szybkość dojścia do zadanej podawaniem i przerwą. W czasie pracy kopiec ma być stały nie rosnąc i nie zapadać sie. Żar ma nie spadać do popielnika, na reszte rzeczy nie masz wpływu bo zależą od paliwa. No i deflektor ma być obmywany płomieniem, ale też nie za nisko 2/3 wys swobodnego płomienia.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.539

    Domyślnie

    W minionym sezonie na początku sezonu starałem się ustawić kocioł na jak najmniejszej mocy - ale na tyle dużej aby kocioł w miarę rozsądnym czasie dochodził do zadanej temperatury i ogrzał całą instalację. Starałem się utrzymać jaki takim kopczyk regulując to czasem podawania albo przerwą. Ilość powietrza dobrałem tak ( drugi bieg) aby była wystarczająca ale nie na tyle niska żeby powstawały czarne sadze. W podtrzymaniu dałem w miarę krótki czas 11 minut a to po to aby kopczyk mi się zbytnio nie zapadał i aby kocioł mógł lepiej zastartować wchodząc w tryb pracy z trybu podtrzymania. Jest jeszcze jedna zależność dotycząca spiekalności ekogroszku - jak spiekalność jest duża to trochę pomaga aby ustawić niższy czas podawania i proporcjonalnie niższą przerwę - czyli krótsze ale szybsze cykle.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    jak ustawileś kopiec a później ruszyleś powietrze znaczy już rozregulowaleś kopiec! Podrzymanie jest po to by nie zgasło a nie do uzupelniania kopca.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Heh, widzę czp1 że mam do czynienia z dobrym praktykiem. Widzę że odrobiłeś porządnie lekcje w kotłowni nawet siedząc po "kozie" i raczej co dziennie po wiele godzin.
    Teraz już nam żaden groszek ani sterownik nie straszny

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.539

    Domyślnie

    Podtrzymanie jest po to by nie zgasło i tu się zgadzam jednak w tym trybie należy dać rozsądną przerwę podtrzymania ( nie za długą) bo ekogroszek podciąga i tak przez dmuchawę trochę powietrza i kopczyk się normalnie wyżarza i pomału wypala i zapada - to należy temu skutecznie przeciwdziałać.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Podrzymanie jest po to by nie zgasło a nie do uzupelniania kopca.
    Między innymi kolego.
    Wiesz jaki będziesz miał wielki krater w zimie jak Ci kocioł wejdzie w podtrzymanie na pół godziny albo dłużej ?
    A jak ruszy z taką zapadniętą dziurą to temp. poleci Ci w dół z 15 stopni zanim się rozpali.
    Jak dasz mu mniejszą przerwę w podtrzymaniu to co trochę ci podłoży trochę węgla, nie będzie się zapadać kopczyk i będzie więcej żaru, szybciej Ci się rozbuja jak ruszy do grzania.
    czp dobrze pisze.
    To że się trochę rozreguluje jest prawdą ale to kosmetyka dla praktyka.
    A teraz wyobraźmy sobie że ktoś kupuje kilka rodzai węgla jak to mówią na próbę.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    zgadza sie, albo walczyć z podciąganiem za pomocą klapki.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Uprzedziłeś mnie

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    zgadza sie, albo walczyć z podciąganiem za pomocą klapki.
    Klapka Ci pomoże w podtrzymaniu trochę ale jak kocioł ruszy to już będzie za mało wiatru i trzeba by było lecieć i uchylić przesłonę a nie o to chodzi żeby pilnować kiedy kocioł pracuje a kiedy odpoczywa.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.539

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Heh, widzę czp1 że mam do czynienia z dobrym praktykiem. Widzę że odrobiłeś porządnie lekcje w kotłowni nawet siedząc po "kozie" i raczej co dziennie po wiele godzin.
    Teraz już nam żaden groszek ani sterownik nie straszny
    No tam bez przesady tylko troszkę praktyki ale przyznam, że pierwszy sezon to była masakra. Co do ekogroszku to staram się wybrać zawsze najlepszy ale oryginalny i tego się trzymam.

    Teraz mam za to trochę czasu na małe eksperymenty z kotłem. W nowym sezonie pracuję z brulim to zobaczymy co z tego wyjdzie. Na początku sezonu przeprowadzę obiecany eksperyment z wynalazkiem zawijana_2 - to na brulim będzie można porównać wykresy i parę parametrów ( zwłaszcza temperaturę spalin). Test przeprowadziłem już wcześniej ze sterownikiem ST37 - no ale niczego fizycznie nie zmierzyłem bo nie miałem jak a odczucia to za mało aby coś jednoznacznie stwierdzić .

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Klapka Ci pomoże w podtrzymaniu trochę ale jak kocioł ruszy to już będzie za mało wiatru i trzeba by było lecieć i uchylić przesłonę a nie o to chodzi żeby pilnować kiedy kocioł pracuje a kiedy odpoczywa.
    nigdzie nie pisałem że w nadzorze ma znikać kopiec, dla jasności napisze że wtedy też ma być. A pisząc o klapce miałem na myśli klapkę a nie przysłonę.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.539

    Domyślnie

    Przerobiłem temat klapki w tym roku w trybie lato. Zakupiłem Króciec z klapką firmy "METRIX" do dmuchawy. Po testach wniosek taki, że w trybie podtrzymania klapka nie może całkowicie się zamknąć bo zadusi kocioł w bardzo krótkim czasie plus sadze. Osiągnąłem kompromis przy uchylonej klapce na około 1,5 cm w trybie podtrzymania a jak dmucha to się otwiera na około 2/3 kanału dmuchawy i tak jest optymalnie.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    No o pierwszych dwóch miesiącach piszę.
    Teraz masz już trochę czym pomierzyć, chociaż temp. spalin a to już dużo.
    Możesz jechać na Techu a Bruli pokaże co on wyprawia.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    nigdzie nie pisałem że w nadzorze ma znikać kopiec, dla jasności napisze że wtedy też ma być. A pisząc o klapce miałem na myśli klapkę a nie przysłonę.
    Ja znowu piszę jaki będzie efekt gdy kocioł przejdzie w dłuższe podtrzymanie, czyli będzie dziura także czas w podtrzymania musi być mniejszy.
    W moim kotle nie ma klapki (szybra) i dlatego nie dogadaliśmy się.
    Widzę że czp1 też pisze o klapce czyli przesłonie na wentylu.

Strona 1 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony