dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Jakie "paliwo" do grilla?

Głosujących
14. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • podpałka w płynie

    4 28,57%
  • podpałka w kostce

    5 35,71%
  • sama natura

    4 28,57%
  • inne

    4 28,57%
  • węgiel drzewny

    3 21,43%
  • brykiet

    6 42,86%
Ankieta wielokrotnego wyboru
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Smile czym rozpalacie grilla?

    Wkurzona ostatnimi zmaganiami z grillem postanowiłam założyć ten wątek. Wszak fanów grillowania na pewno tu nie zabraknie .
    I nie bijcie jeśli dubluję to pytanie ale serio nie znalazłam takiego wątku...

    Szybki sondaż - czego używacie do rozpalania grilla? Podpałek w płynie, w kostce, produktów naturalnych (gałązki itp.), a może jeszcze czegoś innego?

    A dalej - preferujecie węgiel czy brykiet? Czym to w ogóle się różni (bo że wyglądem to wiem, ale czym we właściwościach - czy coś rozpala się szybciej, a coś wolniej? coś jest ciepłe dłużej, a coś krócej?)

    No i jeszcze jedno pytanie - jak nie suszarka to co .

    I nie ma, że sezon się kończy. Wierzcie lub nie, ale dla mnie po bardzo pracowitym lecie dopiero się on zaczyna

    P.s. ankieta jest wielokrotnego wyboru, zaznaczajcie proszę zarówno podpałkę jak i to na czym dalej grillujecie
    Ostatnio edytowane przez Baila_Morena ; 19-09-2011 o 20:05

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Nie rozpalam grilla odkąd dowiedziałem się kto go wynalazł

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...minki-ogrodowe



    tu prędzej znajdziesz chętnych do wymądrzania się

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Nie rozpalam grilla odkąd dowiedziałem się kto go wynalazł
    rozwiniesz ten temat ?

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...minki-ogrodowe



    tu prędzej znajdziesz chętnych do wymądrzania się
    ooo, dzięki, chętnie przywołam ich tutaj

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Nie rozwinę tego tematu. Boję się że jak ich wybiorą to mnie rozliczą za tę buźkę wstawiną w poście powyżej. A parę lat w więzieniu za obrazę pierwszego właściwego polaka to nie przelewki

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    W sumie rozpalamy podobnie jak w kominku

    http://www.kominki-batura.pl/publikacje4.html

  7. #7

    Domyślnie

    Najciekawsza metoda, jaką widziałem to lampa lutownicza, zasilana kartuszem gazowym.
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.k.k Zobacz post
    Najciekawsza metoda, jaką widziałem to lampa lutownicza, zasilana kartuszem gazowym.


    jednocześnie jedna z najskuteczniejszych (wszyscy dekarze chyba
    ją stosują )

  9. #9

    Domyślnie

    Można też odpalać od pioruna

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Mam taki na drewno nie na węgiel, więc rozpalam dokładnie tak samo jak w kominku. Kilka drzazg, na to parę drobnych szczapek, kilka większych i na koniec duży klocek drewna. Czasami jak mi się nie chce drewna drobić to kawałkiem gazety albo kostką rozpałki się sposiłkuję. A do węglowych to faktycznie "lutlampa" najszybsza i nie śmierdzi na podwórku jak w rafinerii .

  11. #11

    Domyślnie

    A może ktoś mi wyjaśnić tę różnicę pomiędzy węglem drzewnym a brykietem? Kiedyś gdzieś czytałam, że one mają inne właściwości, ale nie mogę teraz tych informacji znaleźć.

    A ta lampa lutownicza brzmi nieźle, ale co jak ktoś takiego sprzętu nie posiada? Widzę, że Wy tutaj uskuteczniacie wyższą szkołę grillowej jazdy , ale co jak ktoś (tak jak ja) jest raczej laikiem w tym temacie?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Baila_Morena Zobacz post
    A może ktoś mi wyjaśnić tę różnicę pomiędzy węglem drzewnym a brykietem?...
    Węgiel drzewny to po prostu drewno liściaste (najczęściej olchowe) poddane procesowi suchej destylacji (pirolizy) .Czyli mówiąc prościej wypalenie w atmosferze wysokiego niedostatku tlenu. Węgiel jest lekki i kruchy, przy produkcji powstaje sporo okruchów pyłu węglowego. Żeby to zagospodarować wymyślono brykiet, czyli proszek węgla drzewnego sprasowany z jakimś w miarę neutralnym lepiszczem. Brykiet ma znacznie wyższy ciężar właściwy i co za tym idzie wyższą wartość opałową na jednostkę objętości (mimo niższej wartości na kg) czyli do upieczenia 1 kg mięsa będzie potrzebne mniej (objętościowo) brykietów niż węgla (wagowo podobnie)

    Co do rozpalania bez użycia sprzętu dekarskiego to albo "ekologicznie" rozpalić drobne szczapki drewna czy gałązki i dopiero jak się rozpalą zasypać węglem a potem dmuchać aż się rozpali. Albo "nieekologicznie" za to mniej upierdliwie czyli normalna rozpałka. Podstawa to nie przesadzać z ilością rozpałki i dać się jej dobrze wypalić przed położeniem jakiegokolwiek jedzenia na ruszcie, a najlepiej przed położeniem samego rusztu.

  13. #13

    Domyślnie

    G.N. Super, dzięki wielkie za tak szczegółową odpowiedź . Interesują mnie głównie te ekologiczne metody rozpalania, ale ich upierdliwość trochę mnie przeraża.

    Btw - szukając tych róznych informacji na temat grillowania trafiłam na ten fanpage
    https://www.facebook.com/pages/Rewol...69253779819592
    pokazują tam jakąś "rewolucyjną nowość" i nawet rozdają ją za darmo do testowania.
    Myślicie, że naprawdę mi wyślą jak się zgłoszę?
    No w każdym razie spróbuję.

    A póki co - jutro debiut, będę próbowała rozpalić grilla gałązkami dobrze, że ostatnio susza była

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Co tu jest upierdliwego ? Albo Cię interesuje ekologiczne rozpalanie,
    albo kupujesz podpałkę .

    Zapałka , małe patyczki , większe patyczki , jeszcze większe patyczki.
    Nie tylko bawisz się w ekologię , ale masz okazję celebrować. W zagonionym
    świecie , chociaż grillowanie sobie zostaw bez pospiechu ...


    ... a facebook , jak zwykle...szuka głupich ...

  15. #15

    Domyślnie

    No ja akurat mam kiepskie doświadczenia z rozpalaniem grilla... Kojarzy mi się to ze zmarnowanym wieczorem - wszyscy się świetnie bawią, tylko jedna osoba się męczy i pilnuje żeby się rozpaliło i nie zgasło. Jak dla mnie to jest upierdliwe... Nawet nie chodzi o to, że to zajmuje dużo czasu bo rzeczywiście można to celebrować... Ale ja akurat jestem na to zbyt niecierpliwa.

    Chcę sobie kupić takie specjalne urządzenie do dmuchania na węgiel podczas rozpalania. Nie wiem jak to nazwać - dmuchawa do grilla? Ktoś ma z tym jakieś doświadczenia?

    A co do Facebooka to zobaczymy zaryzykowałam, wysłałam maila i czekam jak dostanę to się pochwalę

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Są nawet elektryczne lub na korbkę . Ale taki stary mieszek z dziobkiem
    na końcu powinien Cię ucieszyć . Albo trenuj płuca (przy okazji piersi )

  17. #17

    Domyślnie

    Ja rozpalam świeczką. Zostało mi to z czasów kiedy byłem ministrantem i trzeba było szybko rozpalać kadzidło na nieszpory, bo sie proboszcz wnerwiał.

    A do dmuchania służy agregat od starej lodówki, a okazjonalnie odkurzacz.

    Ja sam do dmuchania już się nie nadaję, chociaż swoje wydmuchałem i to niemało.
    Ostatnio edytowane przez wykrot ; 26-09-2011 o 15:43
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  18. #18

    Domyślnie

    Świeczka to bardzo ciekawy pomysł można wypróbować .

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Są nawet elektryczne lub na korbkę . Ale taki stary mieszek z dziobkiem
    na końcu powinien Cię ucieszyć . Albo trenuj płuca (przy okazji piersi )
    Myślisz że i na piersi to pomoże ?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Baila_Morena Zobacz post
    Świeczka to bardzo ciekawy pomysł można wypróbować .

    Myślisz że i na piersi to pomoże ?
    Na wielkość niewiele, ale na jędrność...
    A świeczka też jest przydatna.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Baila_Morena Zobacz post
    No ja akurat mam kiepskie doświadczenia z rozpalaniem grilla... Kojarzy mi się to ze zmarnowanym wieczorem - wszyscy się świetnie bawią, tylko jedna osoba się męczy i pilnuje żeby się rozpaliło i nie zgasło. Jak dla mnie to jest upierdliwe...
    zgadzam się z przedmówcą@! dla mnie rola kucharza przy grillu jest po prostu wk... zwłaszcza jak cholerstwo nie chce sie jarać!
    muszę spróbować podpałki płynnej, bo biała kostka jakoś śmierdzi i też trzeba jej trochę sfajczyć...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony