dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 131
  1. #1

    Domyślnie Austroflamm, Romotop czy Jotul

    Witam wszystkich,

    Buduję dom drewniany, który chciałbym ogrzewać kominkiem. Powierzchnia ok. 120 m2, grubość bala 10 cm, od środka ocieplenie wełną mineralną 10 cm i od środka deska, wysokość pomieszczeń - 2,5 m. Oczywiście dom będzie miał jeszcze ogrzewanie elektryczne, jednak nastawiam się raczej na ogrzewanie kominkiem, dlatego potrzebuje wydajnego "piecyka". Mam zrobione doprowadzanie powietrza pod kominek (średnica 10 lub 11 cm - taka zwykła rura kanalizacyjna). Komin zrobiony z Schiendla, średnia 20 cm. Ponieważ chce ogrzewać cały dom z kominka to chcę zrobić DGP (kominek jest na środku domu, ale rurami chcę rozporowadzić ciepłe powietrze po piętrze. Czytałem trochę archiwalnych wiadomości, jednak mam trochę mętlik w głowie. Proszę o pomoc w wyborze wkładu i materiałów obudowy. Oczywiście chciałbym zrobić to jak najtaniej, ale wkłady, które rozpatruję są następujące:
    • Romotop Dynamic KV 025 L (stal Corten, żeliwny czopuch)
    • Jotul I530FL (norweska solidność i doświadczenie, jednak jest trochę płytki, więc boję się o możliwość jednorazowego wkładu i boję się, że drewno będzie spadać na szybę, co może ją uszkodzić, za to jest z tych trzech najtańszy)
    • Austroflamm 65x51 K (czysta szyba, ale czytałem w sieci opinie, że Austroflamm, to ładnie wygląda, ale nie nadaje się raczej do ogrzewania),
    • Ewentualnie Tarnavva 16kW jakaś.

    Proszę o wasze opinie, który z nich będzie najlepszy do ww. zastosowań (mam wrażenie że jednak żeliwny). A i jeszcze jedno, początkowo planowałem obudowę z kafli, ale niestety nie mieści się to w moim budżecie. Dlatego raczej skłaniam się ku obudowie prostej z kamienia i płyty gk.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Jotul !

    Weź I 570 jeśli I 530 za płytki.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    Zdecydowanie Romotop KV 025L - przewidziany do zabudowy wentylowanej lub hypokaustum , od 6 lat zabudowałem wiele tych wkładów więc wiem o czym piszę www.kafle-kominki.pl/kominek_janki.htm Byłem jednym z pierwszych ( podobno nr 7 ) który sprzedawał i to w dużych ilościach wkłady Tarnawa potem Tarnava www.kafle-kominki.pl/kominek_jaktorow.htm mam więc porównanie Budując od 20,lat pod własnym ,nigdy niezmienianym szyldem , montowałem najróżniejsze wkłady zaczynając od polskich Kornak przez np Spartherma do Romotopa.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Czyli skakałem z kwiatka na kwiatek , chwaląc zawsze to co
    mi dawało największe korzyści...

    W tym czasie Jotul , niezmiennie od 20 lat jest najlepszy ...

  5. #5

    Domyślnie

    A czy mogę prosić o jakieś argumenty dlaczego akurat dany produkt i jaką ma przewagę nad pozostałymi. Własnie się doczytałem, że Romotop Dynamic KV 025L ma głębokość paleniska ok 35 cm, nie wiem jaką ma Jotul I 530 FL i Austroflamm (czy ktoś może zmierzyć?). Odnosząc się do propozycji Jotula I570 FL, to wydaje mi się że na moje potrzeby byłby trochę przewymiarowany (rzadko kiedy paliłbym z pełną mocą, a to oznaczałoby że często miałbym brudną szybę).

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał MZG Zobacz post
    A czy mogę prosić o jakieś argumenty dlaczego akurat dany produkt i jaką ma przewagę nad pozostałymi. Własnie się doczytałem, że Romotop Dynamic KV 025L ma głębokość paleniska ok 35 cm, nie wiem jaką ma Jotul I 530 FL i Austroflamm (czy ktoś może zmierzyć?). Odnosząc się do propozycji Jotula I570 FL, to wydaje mi się że na moje potrzeby byłby trochę przewymiarowany (rzadko kiedy paliłbym z pełną mocą, a to oznaczałoby że często miałbym brudną szybę).


    Argumenty pewnie Cie nie zadowolą . Romotopa zachwala facet
    który go importuje . Więc ta opinia jest bez wartości.

    O Jotulu musisz sam poszukać. To marka powszechnie znana od lat.
    Ikona grzania żeliwem dobrej jakości . Ostatnio poszli w stal ,bo to
    łatwiejsze , ale jakość została bez wątpliwości.

    Nie zachwalam Jotula dlatego ,że jestem jego fanem . Odniosłem
    się tylko do Twoich wskazówek...

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661
    Ostatnio edytowane przez eniu ; 25-09-2011 o 21:47

  8. #8

    Domyślnie

    MZG masz zagwozdkę Do domu drewnianego potrzebujesz wkładu zdolnego do stabilnej , długotrwałej pracy i o stosunkowo małej ilości ciepła , jakią emituje. Jotul robi wkłady z doskonałej jakości żeliwa ( najlepsze znane mi ) ale będące techniczną porażką. Nadają się raczej do domów murowanych, o dobrej zdolności akumulacji ciepła. Tarnava to rozwinęcie starej szwedzkiej myśli tech. równie prymitywnej. ( ale i pierwsza, jak i druga dobrze się kojarzy , bo skandynawia , zimno,misie polarne to wiedzą o grzaniu ) O Romotopie nie zabieram głosu- zbyt mało ich przerobiłem i moje wątpliwości co do konstrukcji mogą być błędne. Szukaj dalej. Jestem pewny ,że znajdziesz.
    pzdr.

    ps. co do Austroflamma - niestety zgadzam się z tą opinią.
    Ostatnio edytowane przez Bader ; 25-09-2011 o 23:23 Powód: dodatek
    festina lente

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Czyli skakałem z kwiatka na kwiatek , chwaląc zawsze to co
    mi dawało największe korzyści...

    W tym czasie Jotul , niezmiennie od 20 lat jest najlepszy ...
    Przez 20 lat wiele się zmieniło , chociażby niemieckie normy czystości spalin których zachwalany prze Ciebie Jotul już nie spełnia , czystość spalin świadczy o DOKŁADNOŚCI spalania a w tym Romotop kv 025 L jest górą Bader pisze bardzo mądrze że w domu drewnianym lepszy jest wkład z długotrwałą emisją ciepła Romotop SERIA KV 025 opracowany jest z myślą o zabudowach HYPOKAUSTUM lub wentylowanych . Czy "lepszy" Jotul nadaje się do tego ? "ENIU" kto stoi w miejscu ten sie cofa .. przez 20 lat budowaliśmy, uczyliśmy się , zdobywaliśmy doświadczenie praktyczne . Od lat budujemy w kaflach , jak wiesz awaria wkładu w obudowie kaflowej to wielki koszt dla wykonawcy , po wielu latach i "przerobionych" firmach nareszcie mamy optymalny produkt. Romotop seria kv 025 spełnia wszystkie nasze wymagania.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Romotop seria kv 025 spełnia wszystkie nasze wymagania.
    Umawiamy się że każdy mówi za siebie ... a Ty nie mówisz za mnie czy też Badera tudzież Enia albo jeszcze wszystkich innych branżowców obecnych na FM.
    Moich nie spełnia w kilku ważnych kwestiach ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Moich nie spełnia w kilku ważnych kwestiach ...
    Pozdrawiam.
    A czy mogę zapytać jakich? Bo coraz bardziej przychylam się jednak do Jotula I 570 (nie bez obaw że będzie za duży), ponieważ jakoś mi się wydaje że stalowe wkłady są lepsze do tzw. ciepłych kominków, a do takich nazwijmy je "konwekcyjnych" to lepsze są jednak żeliwne.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    Nie ma takiego podziału; stalowe = ciepła obudowa, żeliwne = konwekcja. Tak na marginesie Romotop KV 025L jest stalowo-żeliwny, palenisko wykładane szamotem . Opis na http://www.kafle-kominki.pl/wklad_ko...dynamic005.htm
    Ostatnio edytowane przez M***ki ; 12-10-2011 o 16:32

  14. #14

    Domyślnie

    Oglądałem dziś w sklepie Jotula I 570 i musze przyznać, że fajna konstrukcja. Zwłaszcza podoba mi się, że do rozpalania można ustawić aby wkład czerpał powietrze z pomieszczenia (w ten sposób będzie to ciepłe powietrze i szybciej się powinno rozpalić). Trochę się jednak zmartwiłem (może prozaiczną kwestią, ale jednak) brakiem popielnika w standardzie. Jakoś dziwi mnie to, że sprzęt za taką kasę nie ma tak potrzebnej rzeczy, bo jakoś sobie nie wyobrażam wybierania popiołu szufelką (pewno się strasznie kurzy). Czy ktoś wie jak ten problem jest rozwiązany w Austroflammie?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    W jednym z wątków napisałem tak :

    "Palenisko bez rusztu nie jest wrażliwe na jego zapychanie, zatem nie
    ma potrzeby wybierania popiołu co kilka dni bo "nie ciągnie".Jednocześnie
    we wnętrzu paleniska powstaje wyższa temperatura (nie ma schładzania
    świeżym powietrzem napływającym przez ruszt). Popiół dopala się na
    drobne frakcje 3-4 krotnie mniejsze niż w paleniskach rusztowych ,czy
    w wkładach żeliwnych.

    Dodam tylko, że jedną z dodatkowych zalet , jest brak konieczności
    kupowania rusztu co jakiś czas."

    Był to watek : Wkłady kominkowe PAMA

    Wkłady te są wykładane co prawda szamotem , ale do Jotula też
    wypowiedź można odnieść , przynajmniej częściowo. Można czyścić
    palenisko raz na tydzień separatorem, co może być wygodniejsze od
    biegania z popielnikiem.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mistrz Zdunski Zobacz post
    Przez 20 lat wiele się zmieniło , chociażby niemieckie normy czystości spalin których zachwalany prze Ciebie Jotul już nie spełnia , czystość spalin świadczy o DOKŁADNOŚCI spalania a w tym Romotop kv 025 L jest górą Bader pisze bardzo mądrze że w domu drewnianym lepszy jest wkład z długotrwałą emisją ciepła Romotop SERIA KV 025 opracowany jest z myślą o zabudowach HYPOKAUSTUM lub wentylowanych . Czy "lepszy" Jotul nadaje się do tego ? "ENIU" kto stoi w miejscu ten sie cofa .. przez 20 lat budowaliśmy, uczyliśmy się , zdobywaliśmy doświadczenie praktyczne . Od lat budujemy w kaflach , jak wiesz awaria wkładu w obudowie kaflowej to wielki koszt dla wykonawcy , po wielu latach i "przerobionych" firmach nareszcie mamy optymalny produkt. Romotop seria kv 025 spełnia wszystkie nasze wymagania.
    Mistrzu stawiaj kropki , bo inaczej wychodzi ,że piszę to czego nie piszę
    pzdr
    festina lente

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    OK . Fakt bez kropek wyszło głupio ..

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    W jednym z wątków napisałem tak :

    "Palenisko bez rusztu nie jest wrażliwe na jego zapychanie, zatem nie
    ma potrzeby wybierania popiołu co kilka dni bo "nie ciągnie".Jednocześnie
    we wnętrzu paleniska powstaje wyższa temperatura (nie ma schładzania
    świeżym powietrzem napływającym przez ruszt). Popiół dopala się na
    drobne frakcje 3-4 krotnie mniejsze niż w paleniskach rusztowych ,czy
    w wkładach żeliwnych.

    Dodam tylko, że jedną z dodatkowych zalet , jest brak konieczności
    kupowania rusztu co jakiś czas."

    [URL="[/URL]

    Wkłady te są wykładane co prawda szamotem , ale do Jotula też
    wypowiedź można odnieść , przynajmniej częściowo. Można czyścić
    palenisko raz na tydzień separatorem, co może być wygodniejsze od
    biegania z popielnikiem.
    Jeszce ciekawiej jest w Romotop KV025L .. ruszt i popielnik wyjmowany do góry jest ale palenisko pracuje jako bezrusztowe Zachowując wszelkie zalety palenisk bezrusztowych pojemnik pod dnem paleniska ułatwia wyjmowanie popiołu , jeśli nie masz ochoty na czyszczenie Jotula szufelką rozwiązanie Romotopa będzie dla Ciebie o wiele wygodniejsze .

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mistrz Zdunski Zobacz post
    Jeszce ciekawiej jest w Romotop KV025L .. ruszt i popielnik wyjmowany do góry jest ale palenisko pracuje jako bezrusztowe Zachowując wszelkie zalety palenisk bezrusztowych pojemnik pod dnem paleniska ułatwia wyjmowanie popiołu , jeśli nie masz ochoty na czyszczenie Jotula szufelką rozwiązanie Romotopa będzie dla Ciebie o wiele wygodniejsze .
    Rzeczywiście jest to niezłe rozwiązanie (widziałem, choć nie wiem jak się sprawdza w praktyce), ale do Jotula I 570 chyba też można dokupić popielnik i chyba będzie działał podobnie.

    Słabo jakoś z komentarzami na temat Austroflamma

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    W spalaniu drewna , o przepraszam gazów drzewnych , istotne jest gdzie podawane jest powietrze do spalania oraz to jak długo płomień wędruje we wkładzie zanim dotrze do komina Porównaj przekrój wkładu Jotul z Romotop Dynamic kv 025L , zwróć szczególną uwagę na deflektor w Jotulu i układ deflektorów stałych i ruchomy ( to ta stalowa klapa nad paleniskiem ) w Romotop KV025L . Dodatkowe zawirowania , najpierw w tył do dołu a potem na drugim deflektorze do przodu , powodują wydłużenie drogi gazów w palenisku oraz dokładniejsze wymieszanie z tlenem , w efekcie lepsze spalanie i grzanie

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony