Witam wszystkich,

Buduję dom drewniany, który chciałbym ogrzewać kominkiem. Powierzchnia ok. 120 m2, grubość bala 10 cm, od środka ocieplenie wełną mineralną 10 cm i od środka deska, wysokość pomieszczeń - 2,5 m. Oczywiście dom będzie miał jeszcze ogrzewanie elektryczne, jednak nastawiam się raczej na ogrzewanie kominkiem, dlatego potrzebuje wydajnego "piecyka". Mam zrobione doprowadzanie powietrza pod kominek (średnica 10 lub 11 cm - taka zwykła rura kanalizacyjna). Komin zrobiony z Schiendla, średnia 20 cm. Ponieważ chce ogrzewać cały dom z kominka to chcę zrobić DGP (kominek jest na środku domu, ale rurami chcę rozporowadzić ciepłe powietrze po piętrze. Czytałem trochę archiwalnych wiadomości, jednak mam trochę mętlik w głowie. Proszę o pomoc w wyborze wkładu i materiałów obudowy. Oczywiście chciałbym zrobić to jak najtaniej, ale wkłady, które rozpatruję są następujące:
  • Romotop Dynamic KV 025 L (stal Corten, żeliwny czopuch)
  • Jotul I530FL (norweska solidność i doświadczenie, jednak jest trochę płytki, więc boję się o możliwość jednorazowego wkładu i boję się, że drewno będzie spadać na szybę, co może ją uszkodzić, za to jest z tych trzech najtańszy)
  • Austroflamm 65x51 K (czysta szyba, ale czytałem w sieci opinie, że Austroflamm, to ładnie wygląda, ale nie nadaje się raczej do ogrzewania),
  • Ewentualnie Tarnavva 16kW jakaś.

Proszę o wasze opinie, który z nich będzie najlepszy do ww. zastosowań (mam wrażenie że jednak żeliwny). A i jeszcze jedno, początkowo planowałem obudowę z kafli, ale niestety nie mieści się to w moim budżecie. Dlatego raczej skłaniam się ku obudowie prostej z kamienia i płyty gk.