dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marusZiom

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Polska
    Posty
    2

    Domyślnie Formalnosci oraz koszty przed rozpoczeciem budowy?

    Witam wszystkich forumowiczów.

    Jestem nowy w temacie budowlanym, wiec proszę o wyrozumiałość.
    Za miesiąc stanę się posiadaczem działki budowlanej. Działka ta dopiero co została przekształcona z działki rolnej na budowlaną. Nie jest uzbrojona. Czy może mi ktoś pomóc i napisać krok po kroku co musze po kolei zrobić oraz jakie i gdzie dokumenty składać. Mile widziany byłby orientacyjny czas ile co poszczególnie zajmuje oraz jakie sa koszty orientacyjne z tym związane. Projektu jeszcze nie zakupiłem, ale mam już upatrzony. Działka znajduje się w okolicach Piły w województwie wielkopolskim.
    Wszystkich zorientowanych w tym temacie bardzo dziekuje i czekam na wszystkie cenne rady i wskazówki.

    Dziekuje, Pozdrawiam.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawkin

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    83

    Domyślnie

    Będziesz musiał zacząć od kontaktu z dostawcami mediów.
    Woda, Prąd, Gaz, Kanalizacja,

    Musisz w każdej z tych instytucji wystąpić o warunki dostawy mediów.
    Zwykle do wniosku trzeba dołączyć mapkę działki. Pewnie takową posiadasz skoro występowałeś o przekształcenie.

    Koszty są na prawdę różne w zależności o spółki która obsługuje dane medium na twoim terenie.
    Napiszę Ci mniej więcej ile mnie kosztowały moje media (śląsk 2008 rok)

    Woda - projekt 700pln, przyłączenie (fizyczne wpięcie z sieci do planowanego domu - oddalone o 20m od sieci) ok 2000pln (w tym koparka), odbiór i zamontowanie licznika 300pln
    SUMA 3000pln

    Prąd - opłata przyłączeniowa zależna od mocy przyłączniowej. W moim przypadku 14KW opłata w okolicach 2000pln. Samo przyłączenie kabla od sieci do skrzyni licznikowei i sama skrzynia licznikowa była po stronie dostawcy. Ja musiałem na swój koszt postawić tzw "eRBetke" (skrzynia z gniazdami i wyłącznikiem różnicowoproądowym) na czas budowy i doprowadzić kabel od skrzyni licznikowej do budynku. Moje koszty z tym związane to około 1500pln - 40m kabla 5x10mm2 + erbetka
    SUMA =3500pln

    Gaz - niestety u mnie nie ma więc zupełnie nie orientuję się w kosztach

    Kanalizacja - u mnie również nie ma, musiałem zrobić szambo. Postawiłem 12m3 - kosztowało około 4000pln + (projekt szamba miałem w adaptacji projektu dotowego więc powiedzmy że projekt z uzgodnieniami kosztował około 500pln
    SUMA - 4500pln

    - - - - -

    W twoim poście nie było pytania o koszty adaptacji ale Ci napiszę
    Ja z poszerzenie i wydłużenie garażu wbudowanego, adaptację do warunków gruntowych, projekt zjazdu z drogi gminnej i projekt szamba zapłaciłem 4500pln

    - - - - -

    Czas jaki potrzebowałem na uzyskanie mojego pozwolenia na budowę od momentu gdy podjąłem decyzję BUDUJĘ wyniósł 183dni. Czyli pół roku.
    Przyznam szczerze że nie spieszyło mi się za bardzo i dodatkowo ustawa o budownictwie w 2008 była trochę inna i okres na uzyskanie pozwolenia na budowę wynosił 90dni.

    Życzę powodzenia i nie załamuj się. Czas budowania domu dla mnie najlepszą przygodą życia.
    Choć przyznam się bez bicia, że czasem ryczeć się chciało
    Pustaki wentylacyjne sprzedam - bardzo tanio oddam w dobre ręce
    Dziennik budowy
    Komentarze

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    A najprościej to udać się do projektanta który będzie adoptował wybrany projekt, nawet jak się jeszcze nie ma go zakupionego. On załatwia wszelkie uzgodnienia, warunki i papierologię w urzędach. Składa wszelkie niezbędne wnioski np. o wdanie WZ Gdy nie ma MPZP.
    Koszty mediów będą dopiero w momencie ich fizycznego wykonywania.

  4. #4

    Domyślnie

    Bez problemu można samemu złożyć wniosek o WZ, powyciągać mapki dla zapewnienia wody i prądu.
    Najpierw udaj się do Urzędu Miasta/Gminy i dowiedz się czy jest MPZP, powiedz że chcesz sie budować na konkretnej działce. Jeśli niema MPZP będziesz potrzebować WZ, wyślą Cię do wodociągów aby uzyskać zapewnienie dostawy wody(i odprowadzanie ścieków jeśli jest kanalizacja) oraz do energetyki po zapewnienie prądu. Będziesz potrzebował wyciągnąć mapki(ewidencyjna, zasadnicza), zapytaj w Urzędzie gdzie się znajdują i które potrzebujesz dla wodociągów i energetyki. To Twój pierwszy koszt 30-50zł. Następnie składasz podanie o zapewnienie wody/prądu do działki z mapkami. Na zapewnienia czekasz około 2tygodni, ustawowo chyba mają na to 2tyg. Jeśli masz już zapewnienia możesz pisać WZ, nie jest to wcale trudne. Składasz WZ w Urzędzie razem z zapewnieniami i czekasz, nie pamiętam już ile ale około 30dni. Jeśli wszystko się zgadza i nie mają przeciwwskazań wydają Ci WZ. Wydanie WZ nic nie kosztuje! Zapewnienia nie powinny nic kosztować chyba że jakaś opłata w kwocie 20zł.
    Teraz udajesz się do architekta oraz geodety
    Będziesz potrzebował mapek do celów projektowych, zamówisz je u Geodety, 4-6 sztuk, cena około 600-800zł, niepowinno długo trwać, 2tyg.
    Architekt wyrysuje przyłącze wody, przyłącze prądu. Koszt za projektu wody, wszystko zależy od architekta 400-800zł. Za prąd nie płaciłem jak narazie. Projekt zjazdu z działki nic mnie nie kosztował. Na zatwierdzenie w wodociągach czekasz około 2tyg i możesz wykonywać przyłącze wody. Koszt przyłącza zależy jak daleko masz sieć wodociągową. Jeśli blisko to policz dla wodociągów max. 1000zł za wcięcie, zawory, licznik, i za wykonanie jeśli samemu to koszt rury, koparki, piasku. Czas samego przyłączenia 1-3dni, zależy od odległości. Ja miałem do kopania 85m w ciężkim terenie, wyszło 1 dzień kopania, ułożenie rury, zasypanie, podłączenie to kolejny dzień.
    Projekt domu, cene już znasz. Będziesz musiał doliczyć do tego zmiany i adaptacje. Adaptacja około 1500zł. Zmiany mogą kosztować sporo(500-1000zł), my mieliśmy sporo zmian i zdecydowaliśmy się na wykonanie indywidualnego. Czas 3 miesiące.
    Pozwolenie na budowę Urząd ma 65dni. Uprawomocnienie pozwolenia pełne 14dni i po 15dniach można kopać fundamenty.
    Jeśli gdzieś sie pomyliłem to przepraszam.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez heine84 ; 07-10-2011 o 18:53

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marusZiom

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Polska
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam ponownie.

    Bardzo dziekuje za dotychczasowe rady i pomoc.

    Jeśli ktoś posiada jeszcze jakieś dodatkowe ważne informacje lub przedmówcy o czymś nie napisali to bardzo prosze o dodatkowe informacje.

    Dziekuje, Pozdrawiam

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Jarek EM08
    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Festung Posen
    Posty
    666
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał marusZiom Zobacz post
    Witam wszystkich forumowiczów.

    Jestem nowy w temacie budowlanym, wiec proszę o wyrozumiałość.
    [...]
    Wszystkich zorientowanych w tym temacie bardzo dziekuje i czekam na wszystkie cenne rady i wskazówki.

    Dziekuje, Pozdrawiam.
    Nygus jesteś. Wujek Google jak zawsze czeka by zaoferować pomoc: http://www.google.com/search?q=forma...ed+budow%C4%85

    Z jego pomocą szybko znajdujesz np. coś takiego: http://www.e-sciany.pl/a/6054,formal...ed-budowa-domu

    PS: Popatrz co masz wpisane w postach pod swoim nick'iem...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony