dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Natwill

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    42

    Domyślnie Pomoc w podjęciu planu finansowego

    Witam,
    Budowę domu zaczynam w lutym 2024- dom w Lipiennikach 3

    Czy mógłby mi ktoś podać mniej więcej na swoim przykładzie jaką decyzję by podjeli?

    Mam w gotówce 300tyś, SSZ według wyliczeń wyjdzie na poziomie 270tyś
    żona chce wziąć kredyt hipoteczny na 30lat rata 3tyś+ 400tyś zł
    Ja jestem za tym, żeby wziąć gotówkowy 230tyś na 8lat rata 4tyś
    Razem z tym co mam było by 530tyś, jestem w stanie rocznie odkładać +/- 60tyś

    Co byłbym wstanie zrobić za 260tyś po stanie SSZ ? Deweloperkę + coś jeszcze?

    Co byście wybrali ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Natwill Zobacz post
    Co byście wybrali ?
    Rozwiązanie o niższym oprocentowaniu zwracając uwagę, by można było wcześniej bezpłatnie/tanio nadpłacać.
    Pamiętaj, że tak długo, jak oprocentowanie jest poniżej inflacji nie opłaca się spłacanie kredytu.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?133003

    A ile trzeba będzie wydać za 3-4 lata to zgadywanka. Możesz założyć, że minimum ze 30% więcej, niż Ci się wydaje gdy w kalkulacjach już uwzględniasz inflację. Bo i nie przewidzisz wszystkich wydatków, i ceny też będą inne.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Natwill

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rozwiązanie o niższym oprocentowaniu zwracając uwagę, by można było wcześniej bezpłatnie/tanio nadpłacać.
    Pamiętaj, że tak długo, jak oprocentowanie jest poniżej inflacji nie opłaca się spłacanie kredytu.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?133003

    A ile trzeba będzie wydać za 3-4 lata to zgadywanka. Możesz założyć, że minimum ze 30% więcej, niż Ci się wydaje gdy w kalkulacjach już uwzględniasz inflację. Bo i nie przewidzisz wszystkich wydatków, i ceny też będą inne.

    Jak wiadomo kredyt gotówkowy jest łatwiej nadpłacać niż hipoteczny tym bardziej w stosunku 8lat-10lat do 30lat

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Natwill Zobacz post
    Jak wiadomo kredyt gotówkowy jest łatwiej nadpłacać niż hipoteczny tym bardziej w stosunku 8lat-10lat do 30lat
    Niby na czym ta łatwość polega?
    I ile kosztuje (jaka różnica w oprocentowaniu)?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Natwill Zobacz post
    Witam,
    Budowę domu zaczynam w lutym 2024- dom w Lipiennikach 3

    Czy mógłby mi ktoś podać mniej więcej na swoim przykładzie jaką decyzję by podjeli?

    Mam w gotówce 300tyś, SSZ według wyliczeń wyjdzie na poziomie 270tyś
    żona chce wziąć kredyt hipoteczny na 30lat rata 3tyś+ 400tyś zł
    Ja jestem za tym, żeby wziąć gotówkowy 230tyś na 8lat rata 4tyś
    Razem z tym co mam było by 530tyś, jestem w stanie rocznie odkładać +/- 60tyś

    Co byłbym wstanie zrobić za 260tyś po stanie SSZ ? Deweloperkę + coś jeszcze?

    Co byście wybrali ?
    Wybierz tańsze finansowanie (hipoteczny). Możesz nadpłacać taki kredyt. Od warunków umowy zależy w jakiej wysokości i czy możesz spłacić przed upływem 5 lat.

    Koszty budowy netto na podstawie aktualnych na III kwartał 2023 kosztorysów szczegółowych dla wskazanego projektu to minimum 550-600 tys. netto do stanu deweloperskiego.
    Z powyższego wynika, że w cenach na dziś nie będziesz miał wystarczających środków na wybudowanie domu do stanu deweloperskiego. A gdzie inflacja, gdzie poduszka 20% na nieprzewidziane sytuacje, fuszerki, oszustów etc.? A jeśli dodasz rekuperację, klimatyzację, rozbudujesz inne instalacje (np. nisko-prądową, monitoring, czy jakiś smart home), to zabraknie dużo.
    Dodaj jeszcze koszt wykończenia i zagospodarowania działki + nadzór, formalności, przyłącza etc. Realnie nie mniej niż 800 tys. Te planowane 530 tys. z oszczędności i pożyczki to mało.

    PS Byś nie skończył jak Pan z tego kanału:
    Sam buduję dom - bez kredytu

    Zaczynał budowę przede mną, miał budować sam, za cash. Efekt taki że nie buduje sam, nie wyjdzie taniej niż mi i jest na etapie wieńca na parterze xD
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 13-09-2023 o 07:07
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Natwill Zobacz post
    SSZ według wyliczeń wyjdzie na poziomie 270tyś
    Moim zdaniem szacunki zbyt optymistyczne, ja bym założył średnie ceny z kosztorysu Archon:

    Także mamy 304 100zł netto -> 328 428zł brutto. I to przy założeniu, że ceny się nie zmienią. Jeśli jeszcze nie opłacony to trzeba doliczyć geodetę, kierownika budowy, może jakieś przyłącza. Nowy dom to warto byłoby założyć rolety zewnętrzne, myślę, że rozsądne byłoby przyjąć kwotę 350tyś za SSZ i ewentualnie miło się zaskoczyć.

    Cytat Napisał Natwill Zobacz post
    żona chce wziąć kredyt hipoteczny na 30lat rata 3tyś+ 400tyś zł
    Ja jestem za tym, żeby wziąć gotówkowy 230tyś na 8lat rata 4tyś
    Razem z tym co mam było by 530tyś, jestem w stanie rocznie odkładać +/- 60tyś
    Żona ma racje. Taniej wyjdzie kredyt hipoteczny, trzeba szukać takiego z niską prowizją i ją negocjować bezpośrednio z bankiem. Z tego co wiem każdy kredyt można nadpłacać po 3 latach. Przez pierwsze 3 lata od rozpoczęcia budowy kasy na nadpłatę i tak mieć nie będziecie a później możecie nadpłacać.

    Cytat Napisał Natwill Zobacz post
    Co byłbym wstanie zrobić za 260tyś po stanie SSZ ? Deweloperkę + coś jeszcze?
    Wedle Archonu średnie ceny tego domu do stanu deweloperskiego + instalacje to 545,4tyś zł netto -> 589,032 brutto. Dodaj minimum (takie absolutne pewnie i tak wyjdzie więcej) 10% ze względu na inflacje i nieprzewidziane wydatki to stan deweloperski wyjdzie 648 brutto. Dom po podłodze ma 116m2, liczmy wykończenie po 2tyś za m2, daje to 232tyś. Do tego ogrodzenie, taras, schody wejściowe, kostka, ogarnięcie działki, powiedzmy 150tyś. Razem więc aby zrobić wszystko potrzebujecie w dużym przybliżeniu 1.030.00zł. Kwota może wydawać się wysoka, ale teraz tyle wszystko kosztuje tak realnie o ile nie chcecie mieć wszystkiego najtańszego.

    Także scenariusz jaki ja bym zakładał to 400tyś z banku kredytu hipotecznego, 300tyś gotówki, zabraknie jeszcze 330tyś. Jesteś w stanie odłożyć 60tyś rocznie, więc po około 5,5 roku od wbicia szpada w ziemie ogarniecie wszystko łącznie z ogrodem. Po tym czasie możecie myśleć o tym aby nadpłacać kredyt.

  7. #7
    Banned
    bradikal

    Zarejestrowany
    Jul 2023
    Skąd
    Krakow
    Kod pocztowy
    11-111
    Posty
    7

    Domyślnie

    Dobre pytanie. Problem jednak jest taki - wzrost kosztóqw jest nie do przewidzenia. Ceny mogą wzrosnąć o niewiadomy procent.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 19-09-2023 o 02:28 Powód: reklama

  8. #8

    Domyślnie

    Zmniejszyć powierzchnię okien, tych duzych.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony