dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    hiob13

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Torun
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2

    Domyślnie Domek letniskowy na działce budowlanej

    Witam, mam pytanie dotyczące budowy domu letniskowego na działce budowlanej. Chcąc uniknąc biurokracji w załatwianiu pozwolenia na budowę domu chcę postawic domek letniskowy drewniany. Wiem ,że budowa budynku gospodarczego do 25m2 na każde 10a działki nie wymaga pozwolenia na budowę lecz tylko zgłoszenia. Czy budowa domku letniskowego jest wogóle możliwa na działce budowlanej i czy także o parametrach do 25m2 ( 5x4) na płaszczyznie wymaga pozwolenia czy wystarczy zgłoszenie? Co mówia przepisy odnośnie wysokości budynków. Jeżeli zachowam 25m2 na płaszczyznie to chciałabym uzyskać pomieszczenie na poddaszu. Domek ,który wybrałam ma własnie wymiary 5x4 ,ale powierzchni 40m2 dzięki miejcsu na poddaszu. Proszę o jak najwięcej informacji na ten temat, dziekuję i pozdrawiam.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JerzyBw
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Głubczyce
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    624

    Domyślnie

    Domek o dachu spadzistym nie może być wyższy niż 5 metrów. Zgłaszasz to w starostwie. Trzeba mieć rysunek domku, może być ręczny szkic i mapke 1;1000, którą dostaniesz w starostwie (za opłatą ). Na niej (ksero) rysujesz kwadracik, gdzie ten domek ma być. Jeżeli domek ma okna od granicy, to musisz mieć chyba przynajmniej 3 metry do granicy (musisz to sprawdzić sam). Jeżeli jest tylko ściana to można bliżej, ale o ile, to nie pamiętam. Co do pomieszczenia na stryszku, to nie ma jakiś wymogów - ja nie słyszałem. Najlepiej wybierz się do starostwa i dowiedz się dokładniej. Tam Ci powiedzą jak ma wyglądać sprawa papierowa i po wszystkim. Nie ma dużo biurokracji.
    Moja chatka własnoręcznie wystrugana starym ośnikiem, piłą spalinową, dłutami i świdrem.
    Także i garaż. Już nie tylko siłą mięśni, ale sprzętem elektrycznym, bo był takowy strug i kątówka.
    http://www.fotosik.pl/u/arkajerzybw

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    hiob13

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Torun
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzięki za informacje, ale najważniejsze pytanie- czy moge w taki właśnie sposób postawic drewniany domek letniskowy na działce budowlanej? Czy musi to być budynek gospodarczy?

  4. #4

    Domyślnie

    Witam,
    mam podobny problem.
    Posiadam niewielką działkę budowlaną (6 arów), na której chciałabym postawić domek letniskowy. Czy jest to możliwe? Czy urząd gminy może wydać na to zgodę.
    Słyszałam także, ale nie wiem, czy to prawda, że za domek letniskowy postawiony na działce budowlanej płaci się znacznie większe podatki niz za dom mieszkalny. Czy to prawda?
    Jeśli ktoś z Was ma doświadczenia w tym temacie, a może postawił taki domek na działce budowlanej, to bardzo proszę o wszelkie informacje i porady. Za wszystkie będę bardzo wdzięczna.

  5. #5

    Domyślnie

    Stawka za m2 wpisane jako budynki pozostałe jest ponad 5 krotnie większa jak za dom..

    Za komórkę która była Wpisana jako budynki pozostałe do 2,20M ilośc 15 m2 stawka 3,15 = 47,25 zł
    Za dom 33 m2 stawka 0,62 = 20,46
    Ostatnio edytowane przez m4rsh4ll ; 02-04-2012 o 21:30

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Rozumiem, że jest to opłata na cały rok.
    Czy trudno jest otrzymać zgodę na postawienie takiego budynku (wpisanego jako Budynki pozostałe), zaznaczam, że na działce nie ma innych, czy to to tylko formalność? Czy są jakieś ograniczenia odnośnie wielkości takiego budynku?
    Z góry dziękuję za każdą informację.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maciacho

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    92-701
    Posty
    50

    Domyślnie

    W prawie jest:
    Zgłoszenie na budowę pom. gosp. do 25m2 "parterowego" a więc tak naprawdę nie ma nic dalej po poddaszu i sam składałem 2 razy na dwa budynki gosp. przed miesiącem i napisałem jak będzie zbudowany nie wspominając nic o poddaszu tylko dach spadzisty i wys. do 5m.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mariola3108
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Podbeskidzie
    Posty
    1.240
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    nie możesz tego zgłosić, jako domek letniskowy, lecz jako budynek gospodarczy, bo taki nie wymaga pozw. na bud, a jedynie zgłoszenia. Ja właśnie tak zrobiłam i całkiem legalnie mam budynek gospodarczy, który jest domkiem letniskowym

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Ryzykując w razie czego karą za użytkowanie budynku niezgodne z przeznaczeniem?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JerzyBw
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Głubczyce
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    624

    Domyślnie

    Będzie motyka, łopata. Pomieszczenie gospodarcze jest? Jest. A kto jej zabroni spać tam?
    Moja chatka własnoręcznie wystrugana starym ośnikiem, piłą spalinową, dłutami i świdrem.
    Także i garaż. Już nie tylko siłą mięśni, ale sprzętem elektrycznym, bo był takowy strug i kątówka.
    http://www.fotosik.pl/u/arkajerzybw

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mariola3108
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Podbeskidzie
    Posty
    1.240
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał JerzyBw Zobacz post
    Będzie motyka, łopata. Pomieszczenie gospodarcze jest? Jest. A kto jej zabroni spać tam?
    otóż to!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony