dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Michal_1983

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-485
    Posty
    3

    Domyślnie Kominek - jak to ugryźć?

    Hej,
    to mój pierwszy post na forum. Kupiłem mieszkanie w którym zainstalowany jest kominek. Zakładał go pierwszy właściciel, który zajmuje się kominkami. Niestety nie mam do niego kontaktu, a mam kilka pytań, więc mam nadzieję, że mi pomożecie

    Kominek ma po lewej i po prawej stronie nawiew, podłączony jest do komina, a ciepłe powietrze wylatuje przez kratkę, którą zaznaczyłem górną czerwoną strzałką.
    Zamówiłem już drzewo - jesion. Docelowo, chcę by trochę ogrzewało mi to moje mieszkanie, ale przez tą kratkę na górze ucieka mi powietrze do góry (dość oczywiste). No i tu pytanie: czy można taki kominek przebudować, aby ew. bokami lub przodem to ciepło szło w głąb mieszkania. Bo przy samym kominku mam ciepło, na górze w sypialni mam gorąco (hehe), ale w reszcie mieszkania wieje chłodem i nie wiem jak ten temat ugryźć.
    Nie znam modelu kominka - ktoś umie rozpoznać na "oko"? Widoczny materiał to imitacja cegły, czyli jakiś regips lub coś w tym stylu.

    i

  2. #2

    Domyślnie

    Nie jestem pewien, ale najbliżej to ten kominek ma albo do Spaartherma Speedy R najprawdopodobniej 51" lub bliski jest Hajduka/
    Natomiast obudowy bym nie przerabiał, jedynie dołożył dmuchawę od góry do wymuszenia cyrkulacji powietrza miedzy pietrami i wyrównania temperatur.
    Rozumiem też, żenie ma tam specjalnego przewodu do poboru zimnego powietrza z zewnątrz. Szkoda. Ciepło pozdrawiam
    Ciągle w poprawkach

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    najproście to byłoby załozyć wentylator sufitowy który spychałby ciepłe powietrze w dół. Ale nie każdemu moze to odpowiadać.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie



    Ładny kominek

    Chłopaki dobrze Ci radzą . To jedyne wyjście w domach z wysokimi
    salonami . Trzeba to ciepło jakoś poruszyć, wymieszać , bo u góry
    masz 45 stopni a na dole 16 .
    Przeróbki jak najbardziej , ale inne niż planujesz. Wygląda na to, że
    ten Spartherm ma za mały "przewiew". Przynajmniej wloty , góry nie
    widzę. Powinno wlatywać 800 cm czystego powietrza ,a wylatywać
    1000. Jeśli jest tak jak myślę , to już naprawa tego stanu rzeczy
    poprawi cyrkulacje i efekt grzewczy. Do powierzchni wlotowej
    możesz doliczyć szczeliny boczne i górną , miedzy obudową a wkładem,
    jeśli takie są.

    Zamiana kratki górnej na boczne i czołowe poprawi tylko Twoje
    samopoczucie (?) . I tak wszystko ucieknie zaraz do góry.

  5. #5

    Domyślnie

    Zamówiłem już drzewo - jesion. Docelowo, chcę by trochę ogrzewało mi to moje mieszkanie,
    Nie chciałbym być złym prorokiem, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym roku to się nie pogrzejesz przy kominku. Z zakupem suchego drewna jest duży problem. Niejeden dostawca pewny, że ma suche drewno mocno się zdziwił, gdy zobaczył jaka jest wilgotność "suchego" w jego mniemaniu drewna. Wystarczyła siekierka do rozłupania polana i wilgotnościomierz.

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Michal_1983

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-485
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał margod Zobacz post
    Nie chciałbym być złym prorokiem, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym roku to się nie pogrzejesz przy kominku. Z zakupem suchego drewna jest duży problem.
    Jesion nie wypalił, ale będzie dąb. Niby 20% wilgotność, no ale to się okaże.


    Cytat Napisał stefmat Zobacz post
    Natomiast obudowy bym nie przerabiał, jedynie dołożył dmuchawę od góry do wymuszenia cyrkulacji powietrza miedzy pietrami i wyrównania temperatur
    O jakiej dmuchawie mówisz. Fakt wentylator nie do końca mi odpowiada


    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Ładny kominek
    Powinno wlatywać 800 cm czystego powietrza ,a wylatywać
    1000. Jeśli jest tak jak myślę , to już naprawa tego stanu rzeczy
    poprawi cyrkulacje i efekt grzewczy. Do powierzchni wlotowej
    możesz doliczyć szczeliny boczne i górną , miedzy obudową a wkładem,
    jeśli takie są.

    Zamiana kratki górnej na boczne i czołowe poprawi tylko Twoje
    samopoczucie (?) . I tak wszystko ucieknie zaraz do góry.
    Dzięki Te wloty mają średnią z 10 cm (tak na oko). O szczelinach nie mam pojęcia. Od góry kratka ma ok 30-40 cm długości i z 10-15 cm szerokości.


    No to tylko z tą dmuchawą nie wiem jak ogarnąć... Hm...

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    najproście to byłoby załozyć wentylator sufitowy który spychałby ciepłe powietrze w dół. Ale nie każdemu moze to odpowiadać.
    Popieram .

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Michal_1983

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-485
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mistrz Zdunski Zobacz post
    Popieram .
    Znalazłem właśnie artykuł: http://www.wentylatorysufitowe.pl/wy...towy-n_15.html

    Dzięki za pomoc w nakierowaniu.

  9. #9

    Domyślnie

    Witam! Ja chciałam zapytać,jakim właśnie drzewem palić w kominku?Jakie jest najlepsze?Dziękuję za odpowiedź.z.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ajlepsze/page5


    Nie wszystko w temacie ...
    Nie wszystko prawda...

    ...przeczytać warto

  11. #11

    Domyślnie

    Drzewo tylko suche, suche, suche. Między 15 -20% wilgotności miedzy 18-24 miesięcy leżakowania??? przesychania pod przykryciem, ale z przewiewem. Uzupełniana wg zużycia przed sezonem grzewczym (gorzej- bardziej soczyste, wilgotne), w zimie styczeń, luty (scięte, zanim ruszą soki na wiosnę), po sezonie -najwygodniej , bo ciepło i wygodnie, ale wilgotność tak jak przed sezonem.
    Jak masz blisko nadleśnictwo, to kupuj od nich bezpośrednio. Dostaniejsz , tyle ile zapłaciłeś. Ale musisz załatwić załadunek, tani transport (przyczepa traktorowa).
    Możesz się bardzo zdziwić, jak to dużo drzewa - choc metrów przestrzennych mało. Bardzo znaleść firmę, która przywiezie Ci tyle drzewa, ile zapłaciłeś. Trzeba kupować niepocięte. Jak ułożysz, to możesz sprawdzić ile metrów dostałeś. Metr na metr na 1,20metra. Niestety, pociętego No a potem to co tygrysy lubią najbardziej. Samemu przygotowujesz drzewo już do Twojego użytku. Ciepło pozdrawiam
    Ciągle w poprawkach

  12. #12

    Domyślnie

    Niestety, pociętego tak dobrze nie da się zmierzyć. Sprzedający na 5 metrach, może uszczknąć nawet 2 metry i nawet tego nie zauważysz. Mówi przeze mnie 12 lat palenia w kominku. Może to nie jest dużo, ale to zawsze coś, co Tobie może się przydać.
    Ciągle w poprawkach

  13. #13

    Domyślnie

    Cześć !. Ja wiem,że ma być suche,ale z jakiego najlepiej drzewa?Bo z tego co wiem,to chyba nie nadaje się każde.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Witam!

    Zdecydowanie mogę Ci polecić drewno bukowe. Najmniej kłopotliwe - szybko schnie, a i niezbyt suche pali się dość dobrze. Jest ciężkie i kaloryczne.

    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    No i właśnie o taką odpowiedź mi chodziło.Wojtku dzięki Ci za nią.Pozdrowionka i do usłyszenia.

  16. #16

    Domyślnie

    Chciałbym dołożyć jescze odrobinę informacji o wentylatorach. Jak wybierać to nad wszystkimi góruje firma Westinghause. Daje nawet na swój sprzęt 10 lat gwaracji.
    Nie pakowałbym w to duzo kasy; od 200zł. z hakiem jest już duży wybór. Nie jestem przedstwicielem tej firmy, Ale nasze sklepy dają tylko 2 lata gwarancji= bo mniej się nie da. Jesteśmy w Unii Europejskiej. Natomiast postanowiłem układ mieszania powietrza usprawnić i dołączyłem pod sufitem termostat. Ustawiłem go na wyczucie, ale włączam na najwolniejszy bieg. Na ścianie jest tylko wyłącznik, jak wyjeżdzam na dłużej , to wentylator wyłączam. Niestety sonda wystaje nieco z boku. To taki minus estetyczny. Takiej możliwości zakupu wentylatora z zamontowanym termostatem nie znalazłem. Natomiast system w mieszaniu powietrza bardzo dobrze sprawdza. Ciepło pozdrawiam (oj bardzo, bardzo)
    Ciągle w poprawkach

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    Patent prosty i sprawdzony w wielu przypadkach . Rozkład temperatur w pomieszczeniach lub pomieszczeniu to spory temat do opisywania ..

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony