dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bokur

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    7

    Domyślnie Jotul I570 – jak go najlepiej wykorzystać w moim przypadku?

    Jestem posiadaczem kominka Jotul I570. Kominek usytuowany będzie w narożniku w dobudowanej parterowej części domu. Nowy komin (systemowy, ceramiczny) musiał zostać umieszczony niestety przy zewnętrznej ścianie i znajduje się stosunkowo daleko od „centralnego” miejsca całego domu. Chciałbym wykonać obudowie kominka typu „ciepłego” i odzyskać ciepło ze spalin. Przez kilka lat korzystałem z piecyka wolnostojącego (kozy), która była podłączona do komina wykonanego z cegły pełnej i po kilku godzinach komin na dole i u góry fajnie się nagrzewał. Dlatego nie chciałbym marnować tego ciepła z kominka, które uchodzi w niebo.
    Do pomieszczeń na poddaszu w starej części została położona rura fi150 do ewentualnego rozprowadzenia ciepła.
    Kominek nie stanowi mojego głównego źródła ciepła, ale jest też ważnym czynnikiem obniżającym koszty ogrzewania gazowego i jego obecność w domu sprawia rodzinie radość.

    Obecnie kominek stoi podłączony do komina i jest niezabudowany. Wkład połączony został 1 metrową pionową rurą stalowa, która jest połączona z kolanem 90 stopni i rurą prostą 0,5m i wkładką do komina. Od kilku dni mam umieszczony czujnik temperatury w kolanie. Maksymalną temperaturę jaką otrzymałem w tym miejscu było 362 st.C przy maksymalnie otworzonych szybrach. Załadunek drewna wynosił ok. 8-10kg buku (spalanie "od góry) przy pierwszym załadunku a później dorzucane było ok. 3 kg drewna. Przy ustawieniach szybra zalecanych w instrukcji Jotula, przy który wkład osiąga moc nominalną (?) temperatura utrzymuje się na poziomie 150-200 st.

    Moje pytanie brzmi: Jak wykonać obudowę kominka, jak wykorzystać spaliny z tego modelu kominka, aby jego ciepło wykorzystać w moim domu efektywnie?

  2. #2

    Domyślnie

    ze spalin to już nie wiele sie wyciagnie, mozna dac jakies krazki ceramiczne ale nie za wiele. Obudowe najlepiej wykonac z odpowiednich plyt ceramicznych a do wnetrza "napakowac" kilkaset kg. masy akumulacyjnej. Po wygasnieciu ognia pozamykac kratki konwekcyjne i obudowa bedzie stygla nawet kilkanascie godzin.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bokur

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    7

    Domyślnie

    Jeśli krążki to jaka ilość (masa) i jak je zamontować? Spotkałem się z dwoma rozwiązaniami: rura spalinowa obłożonymi lub nałożonymi krążkami, druga - krążki lub kanały ceramiczne, które bezpośrednio pracują w spalinach.

    Czy mógłbyś więcej napisać o "napakowaniu" do wnętrza kilkaset kg masy akumulacyjnej. U mnie obudowa narożna musi być dość zwarta w swojej bryle. Czy spełni zadanie takiej masy obłożenie wewnętrznych dwóch ścian np. cegłą szamotową przy odizolowaniu jej od ścian budynku.

    Jakie płyty użyć do obudowy kominka, o jakich właściwościach, parametrach. Jest kilku producentów/sprzedawców takich materiałów rodzimych i zagranicznych – może jakieś sugestie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony