dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Elwiwirka
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-496
    Posty
    28

    Domyślnie Przeciwwaga do bramy- jak długa? prosze o radę

    Witam,

    czy ktoś podpowie ile powinna mieć przeciwwaga, przy 5m bramie przesuwnej? Obecnie mam pozostawione 6,70 metra i zaczyna się furtka. Czy to wystarczy? A jeśli nie to czy mogę ja dociążyć czymś na końcu bez wydłużania( brak miejsca).
    Może trochę nie po kolei, ale mam już w trakcie roboty brukarskie, a ogrodzenie docelowe pewnie w przyszłym roku i martwię się, czy pozostawione miejsce wystarczy....???

    z góry dziękuje za pomoc

    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Od biedy wystarczy. Byle byłaby solidna to nie będzie z tym żadnych problemów.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elwiwirka Zobacz post
    Witam,

    czy ktoś podpowie ile powinna mieć przeciwwaga, przy 5m bramie przesuwnej? Obecnie mam pozostawione 6,70 metra i zaczyna się furtka. Czy to wystarczy? A jeśli nie to czy mogę ja dociążyć czymś na końcu bez wydłużania( brak miejsca).
    ...
    no właśnie, tak mnie to zastanowiło, przeciwwaga w bramie jak sama nazwa wskazuje powinna "przeciwważyć" a nie "przeciwdłużyć" a wszędzie operuje się parametrem długości czy stosunku długości ogona do bramy, może ktoś oblatany w temacie to wyjaśnić? da się dociążyć i skrócić ogon czy nie będzie to działało poprawnie?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Elwiwirka
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-496
    Posty
    28

    Domyślnie

    powinna "przeciwważyć" a nie "przeciwdłużyć"


    No właśnie Edde o to mi chodziło

  5. #5

    Domyślnie

    Przeciwwaga w bramie przesuwnej powinna mieć min. 30% długości światła przejazdu.Samo dociążenie ogona bramy nie wystarczy chyba że ma ona być cały czas zamknięta.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Elwiwirka
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-496
    Posty
    28

    Domyślnie

    Dziękuję Jaroll

  7. #7

    Domyślnie

    Do odciążenia wózków bramowych przy zamkniętej bramie służy najazd dolny+rolka najazdowa. Co do długości przeciwwagi to przy odpowiedniej konstrukcji i dobrych wózkach brama będzie działać bezproblemowo.
    PASJA połączona z pracą: artystyczne przetwarzanie metalu: bramy, ogrodzenia,schody, zadaszenia oczywiście kute

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaroll Zobacz post
    Przeciwwaga w bramie przesuwnej powinna mieć min. 30% długości światła przejazdu..........
    a mógłbyś tak łopatologicznie wytłumaczyć dlaczego?

  9. #9

    Domyślnie

    Im dłuższa przeciwwaga tym lżej chodzi .Powinno się brać nawet 50% długousi bramy.Ale polak nawet jak ma miejsce to zrobi krócej bo mu szkoda materiału.30-33% to minimum i tak już jest.Przeciwwaga działa jak dźwignia.A dźwignia jak działa każdy dorosły wie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    a mógłbyś tak łopatologicznie wytłumaczyć dlaczego?
    Prawdopodobnie do obliczenia długości przeciwwagi jest jakiś wzór, natomiast praktyka pokazała mi że im mniejsza przeciwwaga tym gorzej brama jeździ i wózki są bardziej eksploatowane(wózki też należy dobierać do wagi bramy).
    Przy 30% przeciwwagi nigdy nie miałem problemu z montażem i funkcjonowaniem bram.
    Do bramy 6m optymalne wózki to 5-cio rolkowe, wahliwe z regulacją w pionie i poziomie.

  11. #11

    Domyślnie

    no właśnie skoro działa to jak fizyczna dźwignia to teoretycznie od punktu podparcia wystarczy skrócić długość ogona a go dociążyć, bo przeciwwaga, dźwignia działa masą, owszem, przy jednorodny materiale długośc ma znaczenie ale gdy w fizycznej dźwigni zaczniemy operować przesunięciem masy to juz dużo można zmienić, czyż nie może to mieć prostego przełozenia na bramy? bo rozumiem, że ta odległość 30 czy 50% nie jest potrzebna na fizyczny montaż jakiś wózków czy rolek na samym ogonie?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    no właśnie skoro działa to jak fizyczna dźwignia to teoretycznie od punktu podparcia wystarczy skrócić długość ogona a go dociążyć, bo przeciwwaga, dźwignia działa masą, owszem, przy jednorodny materiale długośc ma znaczenie ale gdy w fizycznej dźwigni zaczniemy operować przesunięciem masy to juz dużo można zmienić, czyż nie może to mieć prostego przełozenia na bramy? bo rozumiem, że ta odległość 30 czy 50% nie jest potrzebna na fizyczny montaż jakiś wózków czy rolek na samym ogonie?
    Powiedzmy że brama ma 4m światła i 1m przeciwwagi. Te 4m ważą 200kg, więc ogon po dociążeniu też musi ważyć 200kg.
    Przy zamkniętej bramie wszystko jet ok. ale jak ją otworzysz to przeciwwagą jest przednia częśc bramy która waży 50 kg,
    a reszta waży 350.

  13. #13

    Domyślnie

    Gdzieś czytałem artykuł nie wiem gdzie.Cytat:
    "Niemcy robią przeciwwagę o długości 50% i ich bramy chodzą lekko i stabilnie.A polacy robią krótsze bramy z którymi są problemy."
    Wiele tez zależy od konstrukcji bram.Z własnego doświadczenia wiem ze im dłuższa przeciwwaga tym lżej.Po prostu o bramie trzeba tez myśleć wcześniej.Niektórzy inwestorzy najpierw budują ogrodzenie a potem patrzą jak upchać tam bramę.Wystarczy wejść na fora o ślusarstwie bramach,każdy na takim forum stwierdzi z praktyki ze 30-33% to minimum.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaroll Zobacz post
    Powiedzmy że brama ma 4m światła i 1m przeciwwagi. Te 4m ważą 200kg, więc ogon po dociążeniu też musi ważyć 200kg.
    Przy zamkniętej bramie wszystko jet ok. ale jak ją otworzysz to przeciwwagą jest przednia częśc bramy która waży 50 kg,
    a reszta waży 350.
    a jeśli mamy 4m bramy200kg i 2m ogona 100kg (czyli 50% dł. światła bramy i 30% dł. całkowitej czyli tak jak się przyjęło robić) to czy po otwarciu nie mamy tej samej sytuacji, że cała masa jest po stronie ogona - 250kg i przeciwwagą jest też przednia część o wadze 50kg ?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    a jeśli mamy 4m bramy200kg i 2m ogona 100kg (czyli 50% dł. światła bramy i 30% dł. całkowitej czyli tak jak się przyjęło robić) to czy po otwarciu nie mamy tej samej sytuacji, że cała masa jest po stronie ogona - 250kg i przeciwwagą jest też przednia część o wadze 50kg ?
    Zastanów się raz jeszcze, policz to sobie dokładnie jak się rozkładają masy bramy w momencie jej otwierania i zamykania i wszystko powinno być już jasne.
    Pozdrawiam.

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    aliak

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    1

    Domyślnie

    Jest jeszcze sprawa ewentualnej automatyki do bramy. Przy długości przeciwwagi bramy mniejszej niż 33% światła wjazdu problemy murowane, do tego dochodzi szybkie zużycie napędu. Wiąże się to ze zmiennością rozkładu sił nacisku na poszczególne rolki. Optymalna długość "ogona" to 50%

  17. #17

    Domyślnie

    Witam
    Mam zamontowaną bramę przesuwną o szerokości 4,5m, przeciwwaga ma 1,8m czyli razem wszystko to 6,3m. Ponieważ nie mieliśmy więcej miejsca na działce na przeciwwagę to wybraliśmy taką długość zgodnie z sugestią firmy w której ją zamawialiśmy. Powiedzieli że w naszym wypadku będą to minimalne dopuszczalne wymiary i ciężary.Narazie nie montowaliśmy automatu do otwierania. Pręty bramy są w środku puste by była lżejsza.

    Bezpośrednio po montażu brama nie chodziła płynnie blokowała się przy przesuwaniu i trzeba było użyć znacznej siły by proces otwarcia lub zamknięcia przeprowadzić do końca Teraz się to chyba "wyrobiło" bo jest dużo lepiej. Do tego przy przesuwaniu trochę się buja na boki.
    Trzeci problem(jak dla mnie chyba najważniejszy) to nie trzymanie jednej lini poziomu bramy i przeciwwagi przy przesuwaniu: jak ją otwieram to w pewnym momencie przeciwwaga opuszcza się w dół a brama o tyle samo w górę, natomiast przy jej zamykaniu proces jest odwrotny, brama w dół przeciwwaga w górę. Czy z taką usterką będzie możliwe funkcjonowanie bramy po montażu automatu do jej otwierania? Bo chyba wszystko powinno chodzić w jednej linii poziomej?

    Pytania zadaję bo czeka mnie wizyta reklamacyjna ekipy montażowej a wiem, że lubią dawać różne wytłumaczenia do zastanej sytuacji.

    J
    Ostatnio edytowane przez jakobs1977 ; 26-04-2013 o 10:10

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radziej3city

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Trójmiasto
    Posty
    124

    Domyślnie

    Z twoją bramą jest wszystko OK.Na na dolnym profilu bramy a rolkami wózków jest jakiś tam luz.Masz szeroką bramę więc normą jest jeżeli brama przy pełnym otwarciu czy zamknięciu bedzie opadać.Brama wiekszość czasu jest zamknięta więc aby odciążyć wózki stosuje się najazd.Długość przeciwwagi masz dobrą czyli wszystko gra.Sprawdz może jeszcze czy brama szczególnie jej profil dolny nie jest ugięty bo to może być też powód.Są różni wykonawcy i przy spawaniu lub za słabej konstrukcji mógł się on wygiąć.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    norbert27

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Dąbrówka
    Kod pocztowy
    05-252
    Posty
    83

    Domyślnie

    Witam... Ogon 1,8 to dość długo... Przy 4,5 metrowej bramie wystarczający ogon to 1,5 m... a jeśli chodzi o te przechylenia to zamontowali Ci wachliwe rolki, i stąd ten przechył... A i po prostu ogon jest za długi... Ale nie zamierzam tłumaczyć dlaczego i czemu, bo zaraz ktoś mądrzejszy powie, że jest inaczej i że nie mam racji... Co do bujania na boki to sprawdź ile luzu ma rolka prowadząca (to ta górna)... Jeśli za dużo to stąd to bujanie...

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radziej3city

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Trójmiasto
    Posty
    124

    Domyślnie

    1.5m.to absolutne min.przy 4.5m.bramie.Daje się nawet do 50% swiatła bramy.Po prostu im dluższa tym brama lżej chodzi i mniejsze siły wywierane są na wózki.Co do bujania to bardziej bym stawiał na słabą konstrukcję niż na rolkę prowadzącą.Raczej nikt mu tak jej nie dobrał,że luzu nie ma w ogóle.Ceownik taki ogolnie stosowany to 40mm.o ściance 3mm,co daję nam w środku 34mm.Rolki są przeważnie Fi25,32 lub 35mm. więc luz ten byłby minimalny i raczej wielkiego bujania by nie było.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony