dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krislord

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rokietnica
    Kod pocztowy
    62-090
    Posty
    126

    Domyślnie Wywala różnicówkę - pomocy

    Dzisiaj został u mnie w nowo budowanym domu podpięty prąd (wcześniej miałem na przedłużaczu bo nie było skrzynki)
    Instalacja elektryczna wykonana kilka m-cy temu, zrobione tynki itd.

    W rozdzielni podnoszę wszystkie bezpieczniki - nic się nie dzieje.
    Ale jak tylko podłączam do gniazdka jakieś urządzenie (nawet próbówkę z żarówką) wywala różnicówkę. Sprawdzałem na obwodzie osobnym od pralki, na obwodzie od pieca, od garażu i za każdym razem to samo.
    Co może być przyczyną? Gniazdek nie mam jeszcze zamontowanych (sprawdzałem czy gdzieś nie styka się N z PE ale wyglądają przewody ok)

    Proszę o jakieś wskazówki (elektryka pewnie i tak będę musiał wezwać ale może coś mogę zrobić z tym sam?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Błąd w montażu instalacji, podejrzewam, że w rozdzielni zamienione są przewody neutralne spod różnych różnicówek, bez elektryka, który to montował się zapewne nie obędzie.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #3

    Domyślnie

    Sprawa prosta - reklamacje do elektryka, nic więcej.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Kto robił Twoją instalację ?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał krislord Zobacz post
    ? Gniazdek nie mam jeszcze zamontowanych (sprawdzałem czy gdzieś nie styka się N z PE ale wyglądają przewody ok)
    Jeszcze sprawdź czy gdzieś goły przewód N nie dotyka ściany.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał krislord Zobacz post
    ... może coś mogę zrobić z tym sam?
    Gdyby ci śmierdziało gazem, to spoko możesz robić sam. Bo to wiesz..., porozkręcasz podejrzane złącza, prawidłowo uszczelnisz i skręcisz z powrotem. No problem, każdy głupi to potrafi. Wystarczą proste narzędzia i odrobina chęci. Nos ci podpowie, czy dobrze zrobiłeś.
    Natomiast do grzebania w instalacji z medium, którego nie widać, nie słychać i nie czuć, a które zabija statystycznie częściej niż gaz to wezwij zawodowca.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krislord

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rokietnica
    Kod pocztowy
    62-090
    Posty
    126

    Domyślnie

    Pytam czy mogę coś zrobić sam aby mieć pewność (sprawdzić to co mogę) że nie jest problem po mojej stronie lub ewentualnych wykonawców np poddasza (przewiercony przewód).
    Najbardziej zastanawia mnie fakt że jak sprawdzam obwód do pralki (mam tylko ten bezpiecznik włączony) to różnicówkę wywali gdy podpinam probówke z żarówką. Wyłączam ten obwód a załączam inny np od pieca i tam tez różnicówkę wywala. i tak na każdym obwodzie.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    To jest problem po twojej stronie, ZE nie ma szans nic tu zepsuć, choćby chcieli.
    Daj fotkę rozdzielni i skrzynki z przyłączem. Bez założonych osłon.
    I więcej danych. Co to znaczy że teraz jest skrzynka a przedtem był przedłużacz? To skąd ten przedłużacz? Od sąsiada? Jaki przedłużacz, jaki teraz jest kabel?
    I dalej podtrzymuję: weź elektryka, bo to naprawdę prosta usterka do zdiagnozowania (będąc na miejscu) i skoro sobie z tym nie radzisz, to się nie bierz za samodzielne naprawiane.
    Kiedy masz w planie zrobić pomiary przeciwporażeniowe? Może pomiarowiec ci to naprawi przy okazji.
    Cytat Napisał krislord Zobacz post
    Najbardziej zastanawia mnie fakt że jak sprawdzam obwód do pralki (mam tylko ten bezpiecznik włączony) to różnicówkę wywali gdy podpinam probówke z żarówką. Wyłączam ten obwód a załączam inny np od pieca i tam tez różnicówkę wywala. i tak na każdym obwodzie.
    A co w tym dziwnego?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krislord

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rokietnica
    Kod pocztowy
    62-090
    Posty
    126

    Domyślnie

    No dziwi mnie fakt że na każdym obwodzie dzieje się to samo. Bo rozumiem że skoro mam wyłączone bezpieczniki poza np obwodem do pralki i na nim wywal różnicówkę to by wskazywało że na tym obwodzie jest problem.

    Czy do pomiarów musze mieć zamontowane wszystkie gniazdka i włączniki. Na czym one dokładnie polegają?

  10. #10

    Domyślnie

    No dziwi mnie fakt że na każdym obwodzie dzieje się to samo.
    Nie ma w tym nic dziwnego.
    Więc pora przestać się dziwić a zawołać wykonawcę niech wykona wymagane pomiary.
    Protokoły z badań należą Ci się jak chłopu ziemia.
    A instalacja musi być ukończona, czyli osprzęt zamontowany być musi.

    Jeden wyłącznik RCD na cały obiekt jest może i tanim rozwiązaniem, ale bywa że kompletnie nie zdaje egzaminu w trakcie eksploatacji o czym sam się przekonałeś.
    I to bardzo mnie cieszy.
    Ostatnio edytowane przez kkas12 ; 11-08-2014 o 19:55
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janek_kos

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    43

    Domyślnie

    no skoro masz tylko jedną różnicówkę na cały dom to się nie dziw że na każdym obwodzie wywala. Ja obstawiam żle podłączone żyrandole(żarówki). Jakaś żarówka podłączona do N i PE. Zamknięcie któregokolwiek obwodu daje właśnie taki efekt. No Zostaje jeszcze błąd w TR.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krislord

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rokietnica
    Kod pocztowy
    62-090
    Posty
    126

    Domyślnie

    A gdzie pisalem ze mam jedna roznicowke? Mam jedna od lazienki i druga obok wl glownego i z ta jest problem.
    W czwartek bede mial pomiary. Dam znac co wyszlo.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janek_kos

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    43

    Domyślnie

    Fakt nie pisałeś ze masz jedną ale z twoich wypowiedzi niestety tak wynikało. Nadal obstawiam żarówkę i ewentualnie błąd połączenia w TR. ps Nie zapomnij napisać co było.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał janek_kos Zobacz post
    . Nadal obstawiam żarówkę i ewentualnie błąd połączenia w TR.
    To ja też obstawię, jak się bawić to się bawić: rozdzielnica krislorda wyposażona jest w dwie różnicówki i jedną listwę "niebieską".
    Jeżeli trafiłem, to jako nagrodę poproszę o wklejenie fotki.

  15. #15

    Domyślnie

    Mam jedna od lazienki i druga obok wl glownego i z ta jest problem.
    I właśnie ta "druga" jest praktycznie jedynym wyłącznikiem RCD na wszystkie obwody w budynku.
    Tę "łazienkową" pomińmy.
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzcel Zobacz post
    To ja też obstawię, jak się bawić to się bawić:
    Ja myślę, że jest błąd w połączeniach i przewód neutralny jest wzięty "z przed" wyłącznika róznicowo-prądowegoi, a faza "za" stąd każde podpięcie odbiornika powoduje jej wyłączenie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Dziwi mnie, że elektryk podał napięcie na budynek i zabrał doopę w troki, nawet z czystej ciekawości nie sprawdzając czy działa.
    Już nawet nie mówię o pomiarach, tylko o zwykłym wpięciu wiertarki do najbliższego gniazda i "bzyknąć" silnikiem. To połączenie nieodpowiedzialności z tumiwisizmem.
    Właściwie, to zamiast rozpisywać się na forum, powinieneś kolesia co to podłączał ściągać na budowę i to w trybie pilnym, pod rygorem że jak go zaraz nie będzie to [autocenzura]. Do pomiarów sobie weź kogoś innego, bo jak taki leszczyk zrobi pomiary, to tak samo jakby moja 13 letnia siostra je zrobiła. Pewnie podpis dostaniesz a pomierzy "fazerem".

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krislord

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rokietnica
    Kod pocztowy
    62-090
    Posty
    126

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzcel Zobacz post
    To ja też obstawię, jak się bawić to się bawić: rozdzielnica krislorda wyposażona jest w dwie różnicówki i jedną listwę "niebieską".
    Jeżeli trafiłem, to jako nagrodę poproszę o wklejenie fotki.
    Fotke wkleje dzisiaj ale z tego co widziałem to tak jest.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krislord

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rokietnica
    Kod pocztowy
    62-090
    Posty
    126

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzcel Zobacz post
    Dziwi mnie, że elektryk podał napięcie na budynek i zabrał doopę w troki, nawet z czystej ciekawości nie sprawdzając czy działa.
    Już nawet nie mówię o pomiarach, tylko o zwykłym wpięciu wiertarki do najbliższego gniazda i "bzyknąć" silnikiem.
    .
    Nie do końca tak ponieważ w momencie wykonywania instalacji nie miałem wyprowadzonego kabla zasilającego bo nie miałem skrzynki ZE.
    Budowę prowadziłem posiłkując się prądem sąsiada.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Po***ni

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-200
    Posty
    265

    Domyślnie

    Ja obstawiam że przy jednym, a może kilku punktach podczas obcinania nadmiaru kabla złączyły się 2 żyły i robią takie cuda.
    Podejrzewam że obwód łazienkowy jest na tyle "mały" że nie ma szyny O tylko wszystkie N podłączone są RCD.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony