dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Peszel - instalacja elektryczna w peszlu czy nie ?

    Witam.
    Planuję wykonanie instalacji elektrycznej i zastanawiam się jaką technologię wybrać.
    Wiem, że peszel umożliwia wymianę przewodów - czy ktoś już korzystał z takiej możliwości.
    Czy nie stosując peszla bardzie należy obawiać się spalenia przewodu czy starzenia przewodów ?
    Czy kogoś spotkała już konieczność wymiany kabli, które nie były w peszlach ?
    Sam słyszałem o przypadku konieczności wymiany przewodu, ale chodziło o dosyć stary budynek.

    Pozdrawiam
    heavyk

  2. #2

    Domyślnie

    Nie ma takiej możliwości abyś wymienił kabel w peszlu lub rurce. Taka możliwość teoretycznie istnieje w sytuacji kiedy zamiast przewodu np. 3x1,5mm2 w podwójnej izolacji wkładasz trzy udzielne przewody 1,5mm2.
    Czas i pieniądze wyrzucone na taką instalację, przewyższają koszt ewentualnej przeróbki instalacji.
    Cytat Napisał heavyk Zobacz post
    Sam słyszałem o przypadku konieczności wymiany przewodu, ale chodziło o dosyć stary budynek.
    I mimo zastosowania rurek,trzeba było pruć ściany.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar thomyk
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    322

    Domyślnie

    Jeśli ktoś ułoży peszel łagodnymi skosami to idzie wymienić kabel . można też wciągnąć nowy za starym ale wymaga to praktyki i czasem duzo cierpliwośc. W najgorszym przypadku jak mamy fotki to można podkuć w kilku miejscach i jakoś sobie wymienić. W wylewkach to myśle że koniecznie w peszlu.
    el-tom.business.site

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał thomyk Zobacz post
    Jeśli ktoś ułoży peszel łagodnymi skosami to idzie wymienić kabel . można też wciągnąć nowy za starym ale wymaga to praktyki i czasem duzo cierpliwośc. W najgorszym przypadku jak mamy fotki to można podkuć w kilku miejscach i jakoś sobie wymienić. W wylewkach to myśle że koniecznie w peszlu.
    Dzięki za opinie.
    A zdarzają się sytuacje, że w nowym budynku "pali się" instalacja ?

    heavyk

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał heavyk Zobacz post
    Dzięki za opinie.
    A zdarzają się sytuacje, że w nowym budynku "pali się" instalacja ?

    heavyk
    Nie. Dlatego, że masz dużą średnicę i wiele obwodów. Problemy z instalacjami są wtedy, gdy cała jest zrobiona z przewodu np 1,5mm2 i wszystko wisi na jednym bezpieczniku i jest łączone w puszkach.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar thomyk
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    322

    Domyślnie

    Prawidłowo zabezpieczona instalacja nie powinna sprawiać kłopotów przez wiele lat
    el-tom.business.site

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sebastian-puyol

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Chocianów
    Kod pocztowy
    59-140
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam. Nie chce otwierać nowego tematu wiec podepnę się tutaj.
    A mianowicie mam stary po niemiecki budynek a w nim mur pruski czyli belki drewniane konstrukcyjne miedzy którymi były cegły.
    Cegły zostały wyrzucone a konstrukcja została wzmocniona w puste miejsce po cegłach ułożona wata szklana do belek przykręcone profile aluminiowe a następnie chce już dać płyty g-k a moje pytanie to czy jak będę prowadził przewody za płytami to lepiej zęby one były w peszlu czy bez. co sadzicie???

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebastian-puyol Zobacz post
    Cegły zostały wyrzucone a konstrukcja została wzmocniona w puste miejsce po cegłach ułożona wata szklana do belek przykręcone profile aluminiowe a następnie chce już dać płyty g-k a moje pytanie to czy jak będę prowadził przewody za płytami to lepiej zęby one były w peszlu czy bez. co sadzicie???
    Jak metalowy profil to tylko peszel
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar 15kvmaciej
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Harwich
    Posty
    111

    Domyślnie

    Sebastian, jak podasz jakiś szkic, zdjęcie, może będzie łatwiej podpowiedzieć. W 9 na 10 przypadków peszel nie daje jakichkolwiek korzyści

  10. #10

    Domyślnie

    Nie da żadnych korzyści poza ochroną przed uszkodzeniem izolacji o metalowy profil K-G.
    Jedni cenią spokój inni hardcore życiowy i nieustanną walkę o ogień, sorry prąd.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sebastian-puyol

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Chocianów
    Kod pocztowy
    59-140
    Posty
    11

    Domyślnie

    szukajac na innych forach znalazle iz w rozpozadzeniu ministwersta jest napisane (nie cytuje bo nie paieta dokladnie) jezeli przewody przechodzic beda obok elementow o podwyzszonej palnosci zaleca sie stosowanie dodatkowej izolacji. Cos takiego bylo napisane wiec wole spac spokojnie i przewody dam w szarych peszlach choc wiadono iz kazdy przewod ma juz w sobie dodatkowa izolacjie

  12. #12

    Domyślnie

    to ja tez podepnę sie z zapytaniem

    mam na poddaszu strop z belek drewnianych (bedzie obudowany płytami OSB + G-K) i oceplony wełną

    1. jak prowadzić przewody w poprzek belek ? (wiercić w belkach) a moze lepiej gdzie się da iśc po scianie na strychu?
    2. czy peszel ten samogasnący wystarczy czy jakies lepsze zabezpieczenie

    dodam że tyczy się to głównie oswietlenia, przewody do gniazd zejda po murze na doł i bedą rozprowadzane pod posadzką

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sebastian-puyol

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Chocianów
    Kod pocztowy
    59-140
    Posty
    11

    Domyślnie

    1. ja zrobilem tak ze w powrzek belek przykrecilem laty a to dlatego ze jeszcze rury z woda chce puscic, tobie wystarczy deska 20mm(lub kontrlata ) ja nie polecam wiercenia
    2 peszel szary jest nie palny

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał audiquattro Zobacz post
    to ja tez podepnę sie z zapytaniem

    mam na poddaszu strop z belek drewnianych (bedzie obudowany płytami OSB + G-K) i oceplony wełną

    1. jak prowadzić przewody w poprzek belek ? (wiercić w belkach) a moze lepiej gdzie się da iśc po scianie na strychu?
    2. czy peszel ten samogasnący wystarczy czy jakies lepsze zabezpieczenie

    dodam że tyczy się to głównie oswietlenia, przewody do gniazd zejda po murze na doł i bedą rozprowadzane pod posadzką
    Wiercić nie ma najmniejszego sensu, bo płytę G-K nie przykręcą się do belki tylko na stelażu trochę poniżej także pod belką zmieści się przewód w peszlu.

  15. #15

    Domyślnie

    dzieki za poradę
    Ostatnio edytowane przez audiquattro ; 07-05-2012 o 11:28

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Jak metalowy profil to tylko peszel
    Ładnie.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebastian-puyol Zobacz post
    szukajac na innych forach znalazle iz w rozpozadzeniu ministwersta jest napisane (nie cytuje bo nie paieta dokladnie) jezeli przewody przechodzic beda obok elementow o podwyzszonej palnosci zaleca sie stosowanie dodatkowej izolacji. Cos takiego bylo napisane wiec wole spac spokojnie i przewody dam w szarych peszlach choc wiadono iz kazdy przewod ma juz w sobie dodatkowa izolacjie
    Jak zwykle tutaj, odzywają się fachofcy... dzwonili, ale gdzie...
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebastian-puyol Zobacz post
    1. ja zrobilem tak ze w powrzek belek przykrecilem laty a to dlatego ze jeszcze rury z woda chce puscic, tobie wystarczy deska 20mm(lub kontrlata ) ja nie polecam wiercenia
    2 peszel szary jest nie palny
    Więc po co pytasz, skoro jesteś najlepszy?
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    norma

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    sejsmiczna
    Kod pocztowy
    41-250
    Posty
    1

    Domyślnie

    Gdzie znajde zapis ze kabel elektryczny powinien byc w peszlu w instalacji domowej, poprowadzony na welnie pod karton gipsem i to na terenie sejsmicznym ?

  20. #20

    Domyślnie

    nigdzie

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony