dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 56
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1110

Temat: bruli.pl

  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie bruli.pl

    W wielu wątkach porusza się kwestie tego sterownika - ale ponieważ w końcu uruchomiłem swojego Kielara na brulim to może uda się zebrać więcej informacji, problemów i ich rozwiązań w jednym miejscu.

    Pierwsze co się rzuca w oczy przy montażu i instalacji sterownika to pełno kabli na kotle. Może faktycznie zrobię uchwyt za zasobnikiem kotła i tam upchnę skrzynkę jak w którymś ze sprzedawanych kotłów z eCoalem.

    Krótki przewód czujnika do temperatury podajnika - krótki przewód czujnika CWU ale to dlatego bo mam bojler trochę z boku no i jeszcze podniesiony. Przewody zostały przedłużone i tyle. Zasięg sieci w kotłowni jest dobry tak, że sterownik komunikuje się z serwerem bez problemów.

    Przewód czujnika temperatury spalin zamontowałem w czopuchu zaraz za kotłem - chociaż te wskazania będą zawyżone i nie odzwierciedlają faktycznej temperatury spalin jaka opuszcza mój układ grzewczy czyli za tym dodatkowym wymiennikiem (ogniwem grzewczym) , który mam za kotłem. Czopuch za dodatkowym ogniwem grzewczym wchodzi wprost w ścianę komina i muszę tam chyba podkuć tynk aby dowiercić się do tego drugiego czopucha - ale jakoś to zrobimy.

    Pierwsza różnica w pracy co do poprzedniego sterownika to taka, że na poprzednim chodziłem na 20 % dmuchawy i myślałem, że w brulim to te 25 % będzie za dużo, jednak okazało się, że to nie prawda i jak ustawiłem podobną siłę nadmuchu to wyszło mi w brulim na około 33 % czyli jest dobrze i jest jeszcze zakres do regulacji w dół gdyby była taka potrzeba.

    Aktualnie używam wersji oprogramowania sterownika 0.1.17.2.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Pierwszy istotny problem.

    Sterownik w trybie podtrzymania ma za dużo władzy i ten jego automatyczny algorytm przynosi mi chyba straty w zużyciu ekogroszku. W tej chwili bruliego mam podpiętego do Auratona 2005 czyli bruli ustawiony ma tryb pracy na regulatorze wewnętrznym jako termostat. Temperatura w domu jest 23 st C i jest ok. Kocioł powinien być w trybie podtrzymania a włączać się jedynie co zadany okres czasu aby nie wygasł. Temperatura obniżona ustawiona jest na 42 st C ( bo niżej się nie da) niestety sterownik nie słucha mnie w trybie podtrzymania w ogóle i jak temperatura spadnie mu bodajże do 37 st C to ten uruchamia w trybie podtrzymania swoje grzanie - wyłącza grzanie gdzieś przy 42,5 st C i siła bezwładności osiąga około 55 st C. Czysta strata - jak to opanować ???|

    - jak obniżyć niżej temperaturę obniżoną ?
    - ewentualnie jak zmusić sterownik aby w trybie podtrzymania siedział na tych swoich 37 st C skoro nie ma zapotrzebowania na ciepło i nie włączał niepotrzebnie całych iluś tam cykli grzania ?

    uff - musi być jakiś sposób

    zauważyłem, że jak temperatura CO spadła do 38.8 to też sterownik włączył ileś cykli grzania no ale po co - jak nie ma żadnego odbioru ciepła?????
    Ostatnio edytowane przez czp01 ; 17-10-2011 o 08:11

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kumpex

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    okolice Kępna
    Posty
    64

    Domyślnie

    Ecoal robi podobnie szczególnie latem przy cwu,zadana tem.cwu 45 st.a temp. na piecu oscyluje ok. 60 no i grzeje kotłownie.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    To się musi dać jakoś wyłączyć - albo ucywilizować bo nie może tak być aby jakiś sterownik rządził moją kotłownią i jeszcze generował jakieś straty.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Zwiększyłem czas postoju podajnika w trybie podtrzymania na 40 minut - ale mam wątpliwości czy to coś pomoże - pewnie algorytm dalej po swojemu będzie kpił z użytkownika i niepotrzebnie grzał.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Tak sobie myślę, że ta logika rozmyta (fuzzy logic) jaką w tym sterowniku zastosowano co ma kontrolować i ograniczać temperaturę spalin to pewnie jedynie i owszem rozmyje ale mój ekogroszek w kotłowni bo go spali i pochłonie w trybie podtrzymania i tyle uf

  7. #7

    Domyślnie

    CZP sterownik dąży do swojej minimalnej nastawy, jak wynosi ona 42st.c i temp. spadnie poniżej histerezy, to chce wrócić.

    Wraca do tych 42 i wyłącza grzanie a resztę robi "siła bezwładności" tj. to Twoje 55st.C

    Zatem musisz ograniczyc pauzy między dawkami i do tych większych przerw trochę zdjąć dmuchawę.
    Przeregulowanie powinno być mniejsze.


    Co do załączania w podtrzymahniu, sterownik dodaje swoje, aby nie gasło. Więc dmucha i podaje az t.spalin wzrosnie bodajże o 15st.C
    Stąd sugestie przerwy w podtrzymaniu na 40 do nawet 80minut w zależności od jakości węgla
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Wraca do tych 42 i wyłącza grzanie a resztę robi "siła bezwładności" tj. to Twoje 55st.C

    Zatem musisz ograniczyc pauzy między dawkami i do tych większych przerw trochę zdjąć dmuchawę.
    zmniejszyć czy zwiększyć pauzy między dawkami ? - rozumiem, że masz na myśli zwiększyć pauzy między dawkami w trybie podtrzymania ?


  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    zmniejszyć czy zwiększyć pauzy między dawkami ? - rozumiem, że masz na myśli zwiększyć pauzy między dawkami w trybie podtrzymania ?

    Aby tak mocno nie przeciągało to musisz zwiększyć pauzy między dawkami w trybie grzania, stosowanie do tego zdjąć nieco siły nadmuchu, aby pozostawał odpowiedni kopczyk oraz aby paliwo się wypalało. ( w ten sposób obniżasz moc zestawu)


    Podtrzymanie równiez możesz rozciągnąć... sporo osób ma to nawet do 80minut, to już zależy od węgla i tego jak długo samoczynnie podtrzymuje żar.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Jasne ale np. dzisiaj przez cały dzień kocioł jest w trybie podtrzymania - to jak włącza grzanie i dogrzewa do tych 42 st C to znaczy, że grzeje ustawieniami z trybu grzania czy też grzeje ustawieniami z trybu podtrzymania modulując ilość cykli ?

  11. #11

    Domyślnie

    Jeśli dogrzewa do tych 42 stopni to oczywiście w trybie grzania.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    SebiCo Dzięki - to w tym wypadku bez sensu zmieniać ustawienia trybu grzania ( na mniejszą moc) aby w trybie podtrzymania kotła przy dochodzeniu do 42 st C nie przebijał mi tak temperatury, bo jak kocioł zacznie grzać normalnie w trybie grzania CO to te ustawienia mogły by być za słabe i znowu musiałbym to ręcznie zmieniać - ufff w tym wypadku takie zmiany mijają się z celem.

    Szkoda w takim razie, że kocioł w trybie podtrzymania gdy ma dochodzić do tej minimalnej temperatury 42 st C nie robi tego ustawieniami z trybu podtrzymania bo to wtedy można by było śmiało doprecyzować te ustawienia tak aby były optymalne

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    SebiCo Dzięki - to w tym wypadku bez sensu zmieniać ustawienia trybu grzania ( na mniejszą moc) aby w trybie podtrzymania kotła przy dochodzeniu do 42 st C nie przebijał mi tak temperatury, bo jak kocioł zacznie grzać normalnie w trybie grzania CO to te ustawienia mogły by być za słabe i znowu musiałbym to ręcznie zmieniać - ufff w tym wypadku takie zmiany mijają się z celem.

    Szkoda w takim razie, że kocioł w trybie podtrzymania gdy ma dochodzić do tej minimalnej temperatury 42 st C nie robi tego ustawieniami z trybu podtrzymania bo to wtedy można by było śmiało doprecyzować te ustawienia tak aby były optymalne
    Cóż, tak juz jest z klasyczym sterem, fakt,że ma trochę więcej bajerów, ale jak chcesz mniejsze przeciąganie temperatury to musisz poprawic parametry grzania tj. zwiększyć pauzę między dawkami i proporcjonalnie do tego zredukowac powietrze.

    Zmieni się pogoda lub odbiór ciepła, to czeka Cię korekta.
    Ew. pracujesz jak jest i godzisz się na takie wahania temp. na kotle.


    Jak Ci kocioł spada poniżej temp. ustawionej, to zawsze przechodzi do trybu grzania.
    Podtrzymanie masz tylko powyżej nastawy
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  14. #14

    Domyślnie

    Może nie będzie tak źle Na forum sterownika bruli zgłosiłem pomysł żeby sterownik (na podstawie naszych nastaw) sam zmieniał sobie moc nadmuch, ilość podawanego paliwa oraz ograniczenie temperatury spalin w zależności od temperatury zewnętrznej czyli w wielkim uproszczeniu w zależności od zapotrzebowania, sterownik będzie regulował moc kotła, więc ręczna korekta nie będzie potrzebna ...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał SebiCo Zobacz post
    Może nie będzie tak źle Na forum sterownika bruli zgłosiłem pomysł żeby sterownik (na podstawie naszych nastaw) sam zmieniał sobie moc nadmuch, ilość podawanego paliwa oraz ograniczenie temperatury spalin w zależności od temperatury zewnętrznej czyli w wielkim uproszczeniu w zależności od zapotrzebowania, sterownik będzie regulował moc kotła, więc ręczna korekta nie będzie potrzebna ...

    To zrobisz ..........ecoala.....

  16. #16

    Domyślnie

    No i o to chodzi żeby sobie ułatwiać życie Oczywiście ecoala ma zaawansowane algorytmy kontrolujące i optymalizujące proces spalania, ale jeśli pomysł przejdzie przy odrobinie chęci, cierpliwości i podstaw regulacji naszego pieca będzie można bardziej ekonomiczniej i bardziej bez obsługowo sterować kotłem. A sama regulacja ze sterownikiem bruli dzięki webinterface to czysta przyjemność - wszystko widać jak na dłoni i nie trzeba za często chodzić do kotłowni

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Wszystko co napisałeś w pierwszym wpisie tego tematu z tymi przykrótkimi kabelkami zgłosiłem do firmy chyba już w kwietniu. Dużo rzeczy powtarza się z tematu który założył jeszcze Bobek_Budowniczy czyli Sterowanie kotła przez WiFi .....
    Ale jak jest niech będzie.
    Co do przerwy podajnika w podtrzymaniu to te 80min nie jest tak dużo, ja całe lato miałem na czechu 150min i nigdy kocioł nie wygasł.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  18. #18

    Domyślnie

    Jak chcą to usprawnić, to wystarczy tak jak w RT09pid lub RK2006
    klient podaje zakres obrotów min-max
    podawanie w/g czasu
    przerwę podawania min. dla 100% mocy (np.40sekund) oraz max. dla mocy obniżonej (np.450sekund)

    Ster dobiera strefę regulacji wg naszej nastawy np. 10st.C i dzieli ja na na 20kroków co 0,5st.C
    Do 10st.c przed zadaną 100%mocy i dmuchamy z moca max. , którą dobraliśmy
    Od 10 do osagniećia temp. obniżamy nadmuch i podawanie

    Można to zmieniać między 5-10st.C zmieniając jednoczesnie kroki
    np. 9st.C to podział na 18punktów co 0,5st.C
    8st.C to podział na 16kroków co 0,5st.C
    7st.C to podział na 14kroków co 0,5st.C
    6st.c to 12kroków co 0,5st.C
    5st.C to 10kroków co 0,5st.C

    To wazne ze względu na opały.

    Pytanie co po osiągnięciu wartości zadanej?
    czy tak jak RT09pid staramy się oscylowac z dawkowaniem i ciągłym nadmuchem przesuwając poprawkę +,- wokół wartości zadanej
    czy tak jak w RK2006 moc modulujemy tylko na dojściu do zadanej a później przedmuch. Sztywno zatem zwalniamy na tyle i tyle i po osiągnięciu stajemy.

    Obie metody pozwalają na bardziej automatyczną pracę, zmniejsza przeregulowania.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    karoka65 a jesteś pewny, że w czasie tych 80 minut sterownik mimo wszystko nie podjął dodatkowej pracy - gdy mu spadła zbytnio temperatura na kotle albo temperatura spalin.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Pytanie co do szacunku czasu zasypu - jaki czas pracy podajnika wpisać aby to działało jakoś proporcjonalnie ????? no aby w ogóle jakoś działało ???

Strona 1 z 56

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony