dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie solary czy bufor

    witam,

    stoję przed dylematem: czy zainstalować solary czy kupić i zamontować bufor.

    wariant I - solary
    gmina, w której mieszkam dopłaca do solarów 75%, więc koszt wszystkiego wyniósłby maksymalnie 5 tysiecy złotych.

    wariant II - bufor
    od dawien dawna mam zamiar zainstalować bufor u siebie w domu. Koszt tego również wyniósłby maksymalnie 5 tysięcy złotych.

    Ponieważ mam do dyspozycji tylko 5 tysięcy złotych zastanawiam się, w który wariant zainwestować. Wiem, że jedno rozwiązanie nie utożsamia się z drugim. Wiem ze solary są tylko do CWU, dodatkowo nie przez cały rok. Bufor jednak powodowałby ze latem w celu grzania wody do CWU rozpalałbym kocioł np raz na tydzień.

    posiadam kocioł na paliwa stałe, palę głównie drewnem i węglem.
    Nie mogę się zdecydować a muszę podjąć decyzję szybko.

    dziękuję za sugestie i pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    Dowiedz się najpierw w gminie co to znaczy " dopłata do solarów" jakie warunki , co wchodzi w skład tych montowanych solarów i jakie firmy to montują.
    Z tego co wiem zbiornik CWU ( np. 300l ) jest w komplecie .
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  3. #3

    Domyślnie

    dopłata jest do kolektorów, wymiennika oraz do całej instalacji, która się kończy na tym wymienniku, mój koszt to podłączenie wymiennika z istniejącą instalacją.

    dokładna kwota, firma będzie znana po przetargu, dlatego na razie nie wiadomo co i jak dokładnie.

  4. #4

    Domyślnie

    Bufor nie utrzyma ci temperatury przez tydzień czasu przy normalnym użytkowaniu. Przynajmniej raz na 3 dni będziesz musiał palić i rozgrzewać do wysokich temperatur a c o za tym idzie będą duże i straty i rozwiązanie szybko okaże się nieuzasadnione ekonomicznie.

  5. #5

    Domyślnie

    wytrzyma tydzień czasu przy normalnym zużyciu - z praktyki sąsiada to wiem.
    tylko ze ten bufor do kotła miałby 1500 litrów i byłby dobrze ocieplony - jakieś 30 cm wełny.

    bufor do solarów będzie miał 300 litrów.

  6. #6

    Domyślnie

    Sprzedam bufor 1000 litrów
    firmy twl
    typ ker

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony