dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie solary z dotacją 75% czy bufor?

    witam,

    stoję przed dylematem: czy zainstalować solary czy kupić i zamontować bufor.

    wariant I - solary
    gmina, w której mieszkam dopłaca do solarów 75%, więc koszt wszystkiego wyniósłby maksymalnie 5 tysiecy złotych.

    wariant II - bufor
    od dawien dawna mam zamiar zainstalować bufor u siebie w domu. Koszt tego również wyniósłby maksymalnie 5 tysięcy złotych.

    Ponieważ mam do dyspozycji tylko 5 tysięcy złotych zastanawiam się, w który wariant zainwestować. Wiem, że jedno rozwiązanie nie utożsamia się z drugim. Wiem ze solary są tylko do CWU, dodatkowo nie przez cały rok. Bufor jednak powodowałby ze latem w celu grzania wody do CWU rozpalałbym kocioł np raz na tydzień.

    posiadam kocioł na paliwa stałe, palę głównie drewnem i węglem.
    Nie mogę się zdecydować a muszę podjąć decyzję szybko.

    dziękuję za sugestie i pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    hmm spora dotacja.. szkoda było by jej nie wykorzystać..

    solary dadzą Ci oszczędności i wygode latem (choć palenie raz w tygodniu raczej uciążliwe nie jest)

    bufor oszczędności nie da Ci żadnych ale dużą wygode


    Ja na twoim miejscu postawił bym bufor i podpiął do niego solary Przy solarach i tak musisz kupic zasobnik i tak. Dofinansowanie masz na cała instalacje , czy jedynie na same kolektory ? jeżeli na cała to szkoda tego nie wykorzystac ! i załatwić dwie pieczenie na jednym ogniu..

  3. #3

    Domyślnie

    dofinansowanie mam na całą instalację, która kończy się na zasobniku - od zasobnika do istniejącej muszę wykonać we własnym zakresie.

    tak sobie myslę, że może faktycznie lepiej w te solary, w sumie bufor mogę dołożyć w każdej chwili - pod warunkiem, ze zaoszczędzę te 5000 zł - znowu

  4. #4

    Domyślnie

    Zasobnik od solarów możesz wykorzystać jako bufor, weź kumatego hydraulika i po problemie.
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rakgrzech

    Zarejestrowany
    May 2008
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    130

    Domyślnie

    Jesteś pewien, że bufor wytrzyma ci z ciepłą wodą przez tydzień?

    Ja mam zbiornik 300l nagrzewany latem przez solary do 70C wytrzymuje to maksymalnie 2 dni przy minimalnym poborze wody i drugim dniu deszczowym. Zbiornik jest ocieplony.
    Takie dylematy są najgorsze, bo należy wybrać jedno rozwiązanie z 2 które powinny być zainstalowane razem. Wybór jednej z dróg praktycznie zamyka drogę drugiej.
    Taniej jest dołożyć solary do bufora niż bufor do solarów. Przy zakupie solarów musisz mieć zasobnik na wodę.

  6. #6

    Domyślnie

    tylko ze ten bufor do solarów to będzie miał 300 litrów, nie ma możliwości jego zmiany na większy.

    a bufor pod piec miałby przynajmniej 1000 litrów, a może i nawet 1500 litrów.

  7. #7

    Domyślnie

    Duża dotacja na solary. Bierz solary. Przy tym dofinansowaniu to jeszcze ci zostanie z tych 5000 zł.

  8. #8

    Domyślnie

    zdecydowałem się na solary - jak większosc radziła
    Gmina ogłasza juz przetarg na dostawcę paneli i wykonawcę, od wiosny zaczynają montowac

    dzięki za pomoc w wyborze

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony