dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: solar czy bufor

Głosujących
2. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • solary z 75% dotacją

    1 50,00%
  • bufor ciepła

    1 50,00%
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie solary czy bufor

    pytanie jak w temacie:
    witam,

    stoję przed dylematem: czy zainstalować solary czy kupić i zamontować bufor.

    wariant I - solary
    gmina, w której mieszkam dopłaca do solarów 75%, więc koszt wszystkiego wyniósłby maksymalnie 5 tysiecy złotych.

    wariant II - bufor
    od dawien dawna mam zamiar zainstalować bufor u siebie w domu. Koszt tego również wyniósłby maksymalnie 5 tysięcy złotych.

    Ponieważ mam do dyspozycji tylko 5 tysięcy złotych zastanawiam się, w który wariant zainwestować. Wiem, że jedno rozwiązanie nie utożsamia się z drugim. Wiem ze solary są tylko do CWU, dodatkowo nie przez cały rok. Bufor jednak powodowałby ze latem w celu grzania wody do CWU rozpalałbym kocioł np raz na tydzień.

    posiadam kocioł na paliwa stałe, palę głównie drewnem i węglem.
    Nie mogę się zdecydować a muszę podjąć decyzję szybko.

    dziękuję za sugestie i pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    ...osobiście nie jestem zagorzałym zwolennikiem solarów, ale przy dofinansowaniu w wys 75 % i piecu węglowym jest to moim zdaniem słuszny kierunek.
    co by nie mówić uzyskasz trochę komfortu i tani podgrzew w okresie kiedy solar będzie w stanie coś z siebie wydusić (brew pozorom wcale ten okres nie jest taki krótki)
    jeśli bufor jest Ci potrzebny tylko i wyłącznie po to żeby rzadziej rozpalać w piecu latem to bierz solary (chyba, że masz zamiar wykorzystać ten bufor do innych celów to już sam musisz rozważyć wszelkie za i przeciw)
    poza tym bufor możesz dorzucić w każdej chwili a jego cena raczej nie wzrośnie jakoś dramatycznie, a jak dopłaty do solarów się skończą to inwestowanie w nie będzie już mało ekonomiczne...
    Ostatnio edytowane przez Sławek... ; 19-10-2011 o 19:59
    ...

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lesz

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    poznan
    Posty
    363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Z taka dotacja osobiscie poszedlbym w solary. Ich instalacja to tez bufor, tyle, ze mniejszy(powiedzmy 200l z wezownica). A bufor do pieca weglowego, to pewnie 1000l+ jesli by mial trzymac kilka dni.
    no i to nie tylko czyste koszty, ale tez potrzebne miejsce w np. Kotlowni, mozliwosc poprawnego zrobienia instalacji, odpowiednia nosnosc i polozenie dachu pod ewent. Solary, itd... To nie decyzja do podjecia na szybko, bo lepiej cos zrobic z glowa, niz ...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony