dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie co zrobic gdy zmiany w projekcie są po wydanym pozwoleniu

    Szanowni Forumowicze

    Mam pytanie do was a dotyczy następującej kwestii :

    Kiedy i jak można formalnie załatwić zmiany w projekcie niestety już po wydaniu pozwolenia na budowę, i rozpoczęciu budowy. Nadmieniam fakt, że chodzi mi konkretnie o zmiany dotyczące wysokości pomieszczeń np z 260 cm na 280 cm. Wynikły one w trakcie budowy i tak faktycznie nie mogłem ich przewidzieć.
    Jakie powinienem teraz wykonać czynności w Starostwie itd. aby zostały one uwzględnione i formalnie załatwione.
    Liczę na waszą pomoc i sugestie.
    Pozdrawiam Marmur

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    ja bym nic nie robił, jeśli tylko chodzi o wysokość
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  3. #3

    Domyślnie

    Formalnie nalezy wykonać i zatwierdzić w starostwie projekt zamienny - procedura jak przy wydawaniu pozwolenia na budowę.
    A co do niezgłaszania - mozna się "nadziać" , czasem jednak nadzór budowlany przychodzi na kontrolę poodbiorową...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chatte
    Formalnie nalezy wykonać i zatwierdzić w starostwie projekt zamienny - procedura jak przy wydawaniu pozwolenia na budowę.
    A co do niezgłaszania - mozna się "nadziać" , czasem jednak nadzór budowlany przychodzi na kontrolę poodbiorową...


    miałem taki problem z lukarną wystąpiłem do projektanta na piśmie dal mi zgodę na piśmie i było po problemie a podpowiedzieli mi to ludzie z nadzoru budowlanego koszt 2 znaczki to był projekt typowy
    ttt

  5. #5

    Domyślnie

    To zależy czy nadzór budowlany uzna zmianę wysokości za zmianę "istotną" z punktu widzenia prawa budowlanego. Definicja zmian istotnych jest tak enigmatyczna (zmiany istotne to m.in. zmiany wymiarów, kubatury, elewacji) że tak naprawdę należałoby się najpierw zapytać stosowny urząd co na ten temat mysli. Jeśli nie odpowie - tym lepiej, po dwóch tygodniach jestesmy kryci. Gorzej jeśli powie, że i owszem, zmiana jest istotna - wtedy niestety projekt zamienny.

    My chcemy zmienić szerokość okien (bo projektant wymyslił niestety nietypowe a to koszty) o jakieś 10cm i występuję z pismem do PINB o opinię. Zobaczymy co napiszą.

  6. #6

    Domyślnie

    co to znaczy projekt zamienny. przeciez jeden egz. calej dokumentacji zostalo w starostwie, czy wystarcza pojedyncze rysunki, czy tez inne dokumenty
    pozdrowionka

  7. #7

    Domyślnie

    W niektórych urzędach można zanieść pierwotny projekt z naniesionymi i podpisanymi przez projektanta zmianami.
    Trzeba tego 4 egzemplarze - jak przy oryginalnym pozwoleniu na budowę.
    Najlepiej zadzwoń do swojego starostwa jakie jeszcze papierki będa im potrzebne - niestety, w naszym kraju co urząd to obyczaj.

  8. #8

    Domyślnie

    Dziekuje za przekazane informacje

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Jako,że jest to zmiana kubatury i wymiarów (zmiana istotna) to projekt zamienny i wniosek o zmianę decyzji pozwolenia na budowę.

    Niekoniecznie musi być zmiana zatwierdzona.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  10. #10

    Domyślnie

    Pomijając kwestie oczywiste, jak na przykład zgodność z MPZP, o tym, czy zmiany są istotne, czy nie, decyduje projektant, a nie nadzór budowlany. Tak ustawodawca zadecydował w ostatniej nowelizacji prawa budowlanego.

    Nie mogę się również zgodzić ze stwierdzeniami, że w naszym kraju co urząd to obyczaj. Proszę, przestańmy narzekać.

    Jeżeli zmiany nie są istotne, należy na kopii (czarno-białej) oryginalnego projektu nanieść je kolorem czerwonym, a następnie dołączyć rysunki zamienne do dokumentacji budowy. W razie konieczności należy również dodać uzupełniające opisy. I na tym koniec. Nie trzeba chodzić do żadnych nadzorów.

  11. #11

    Domyślnie

    Zapomniałem dodać, że rysunki zamienne muszą być zatwierdzone przez projektanta (pieczątka, data i podpis).

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał czajnik
    Pomijając kwestie oczywiste, jak na przykład zgodność z MPZP, o tym, czy zmiany są istotne, czy nie, decyduje projektant, a nie nadzór budowlany. Tak ustawodawca zadecydował w ostatniej nowelizacji prawa budowlanego.

    .
    Nie do końca się z tym zgodzę bo decyduje nadzór, projektant dokonuje kwalifikacji a nie wydaje decyzję.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    Art. 36a. (169) 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
    2. (170) Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.
    3. (171) W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.
    4. (172)
    5. (173) Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
    1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
    2) (174) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
    3) (175)
    4) (176)
    5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
    6) (177) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
    7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
    oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
    6. (17 Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.
    tak więc:
    Piotr Marmurowicz - istorne odstępstwo

    Chatte - nieistotne, chyba że dzięki likarnie zwiększy się kubatura
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    Art. 36a. (169) 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
    2) (174) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
    tak więc:
    Piotr Marmurowicz - istorne odstępstwo
    No tak. Pojawia się więc kolejne pytanie: czy ww. kubatura dotyczy całej budowli, czy poszczególnych pomieszczeń? W salonie i sypialni planuję zamiast sufitu podwieszanego na K-G odsłonić belki nośne sufitu (drewniane), co wiąże się ze zmianą kubatury (wysokość tych dwóch pom. rośnie o około 12cm). W związku z tym obniżam sufity podwieszane w pom. gosp. i np. w wiatrołapie i na górze, żeby całkowita kubatura budynku pozostała bez zmian Poza tym wystarczy zmiana grubości tynku i kubatura też się zmienia nie wspominając już o zmianach np. grubości ścian działowych, czy zabudowy KG kanałów DGP. Z tego co wiem prawo budowlane nie precyzuje w jakim procencie zmiany są dopuszczalne, więc teoretycznie można przyjąć, że odstępstw się nie przewiduje zatem położenie zbyt dużej ilości gładzi na ścianie wymaga projektu zastępszego Te nasze prawo z jednej strony zbyt precyzyjnie określa zasady w pewnych dziedzinach pozostawiając jednocześnie wolną rękę w innych, ale powiązanych kategoriach.
    Pozdrawiam,
    Krisker

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krisker
    Cytat Napisał Barbossa
    Art. 36a. (169) 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
    2) (174) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
    tak więc:
    Piotr Marmurowicz - istorne odstępstwo
    No tak. Pojawia się więc kolejne pytanie: czy ww. kubatura dotyczy całej budowli, czy poszczególnych pomieszczeń? W salonie i sypialni planuję zamiast sufitu podwieszanego na K-G odsłonić belki nośne sufitu (drewniane), co wiąże się ze zmianą kubatury (wysokość tych dwóch pom. rośnie o około 12cm). W związku z tym obniżam sufity podwieszane w pom. gosp. i np. w wiatrołapie i na górze, żeby całkowita kubatura budynku pozostała bez zmian Poza tym wystarczy zmiana grubości tynku i kubatura też się zmienia nie wspominając już o zmianach np. grubości ścian działowych, czy zabudowy KG kanałów DGP. Z tego co wiem prawo budowlane nie precyzuje w jakim procencie zmiany są dopuszczalne, więc teoretycznie można przyjąć, że odstępstw się nie przewiduje zatem położenie zbyt dużej ilości gładzi na ścianie wymaga projektu zastępszego Te nasze prawo z jednej strony zbyt precyzyjnie określa zasady w pewnych dziedzinach pozostawiając jednocześnie wolną rękę w innych, ale powiązanych kategoriach.
    Jeśli się dobrze przyjrzysz projektowi to zauważysz,że nie podaje się w wymiarach warstw wyjończeniowych np. przy wysokości pomieszczenia więc jeśli przy wys. 270 cm postanowisz sobie zrobić 5 cm tynku to nie będzie to zmianą kubatury.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  16. #16

    Domyślnie Re: co zrobic gdy zmiany w projekcie są po wydanym pozwoleni

    Cytat Napisał Piotr Marmurowicz
    Nadmieniam fakt, że chodzi mi konkretnie o zmiany dotyczące wysokości pomieszczeń np z 260 cm na 280 cm. W

    Ja bym tego nigdzie nie zgłaszał.

  17. #17

    Domyślnie

    Jeśli się dobrze przyjrzysz projektowi to zauważysz,że nie podaje się w wymiarach warstw wyjończeniowych np. przy wysokości pomieszczenia więc jeśli przy wys. 270 cm postanowisz sobie zrobić 5 cm tynku to nie będzie to zmianą kubatury.
    Nie przyjrzałem się (choć w sumie nie mam w projekcie bezpośrednich wyliczeń z podaniem wysokości). Cenna uwaga, dziękuję!
    Pozdrawiam,
    Krisker

  18. #18

    Domyślnie Re: co zrobic gdy zmiany w projekcie są po wydanym pozwoleni

    Cytat Napisał Piotr Marmurowicz
    Szanowni Forumowicze

    Mam pytanie do was a dotyczy następującej kwestii :

    Kiedy i jak można formalnie załatwić zmiany w projekcie niestety już po wydaniu pozwolenia na budowę, i rozpoczęciu budowy. Nadmieniam fakt, że chodzi mi konkretnie o zmiany dotyczące wysokości pomieszczeń np z 260 cm na 280 cm. Wynikły one w trakcie budowy i tak faktycznie nie mogłem ich przewidzieć.
    Jakie powinienem teraz wykonać czynności w Starostwie itd. aby zostały one uwzględnione i formalnie załatwione.
    Liczę na waszą pomoc i sugestie.
    Pozdrawiam Marmur
    Zgodnie z nowonabytą wiedzą (dzięki Geno ) informuję, że jeśli wysokość pomieszczeń ustalają elementy konstrukcyjne i to właśnie ich posadowienie zamierzasz zmienić, to projekt zamienny będzie wymagany.
    Pozdrawiam,
    Krisker

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie Re: co zrobic gdy zmiany w projekcie są po wydanym pozwoleni

    Cytat Napisał Duży Boban
    Cytat Napisał Piotr Marmurowicz
    Nadmieniam fakt, że chodzi mi konkretnie o zmiany dotyczące wysokości pomieszczeń np z 260 cm na 280 cm. W

    Ja bym tego nigdzie nie zgłaszał.
    To już indywidualna decyzja inwestora

    Ostatnio spotkałem się z przypadkiem kiedy inwestor podjął* indywidualną decyzję budowy bez pozwolenia, budowy hali przemysłowej dodam. PINB nałożył ~około 700 tys. kary + dodatkowe koszty ekspertyz, razem około 1 mln. Może jednak się bardzie opłacało niż czekać kilka miesięcy

    * prawdopodobnie ale raczej nie wierzę,że to nieświadomie
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    pod uwagę bierze się prawdopodobnie kubaturę bryły - nie poszczególnych pomieszczeń

    np na działki, gdzie ustala się indywidualnie WZiZT: składając wniosek w którym określasz w przyblizeniu co chcesz wybudować (szkic, podstawowe parametry), wydają ci warunki w których napisane jest np. "dopuszcza się 20% odstępstwo/zmiany od podanych wymiarów"
    co pozwala na swobodniejsze budowanie

    jak już zauważono: dotyczy to praktycznie stanów surowych (podstawowe parametry) sposób wykończenia nie wpływa na ich zmiany
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony