dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie [Pilne] Zasobnik CWU 200l czy większy?

    Witam,

    do domu jednorodzinnego szukam zasobnika. Max 4 osoby, 2 łazienki itp. Tyle, że planuję wannę 300l. Piec na pellet z zasobnikiem. I teraz lepiej mieć mniejszy zbiornik (200l) co go szybciej ogrzać czy może większy i wtenczas latem załączać tylko piec tylko na czas ogrzania zasobnika CWU?

    Ktoś pomoże?

    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Ja mam 200 litrów i takie same warunki.
    Latem ciepłej wody wystarcza mi na 1-2 dni. Wodę w zbiorniku podgrzewam do 55-65 stopni. Im cieplejsza, tym na dłużej wystarczy.
    Nie wiem, jak u ciebie działa ten kocioł, ale jak z podajnikiem to można na bieżąco podgrzewać, tak jak jest przy kotłach na ekogroszek.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    ja mam 300l i w praktyce nie występują sytuację, że ciepła woda się koczy i trzeba czekać aż na nowo się zagrzeje. Czujnik jest na 1/3 wysokości zbiornika, więc grzanie włącza już w momencie jak pobierzemy 70-80l, a do dyspozycji będziemy mieć pozostałe 200l ciepłej wody. Latem grzeje co drugi dzień do 65C i korzystam z termostatycznego zaworu mieszającego.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał VIP Jacek Zobacz post
    Ja mam 200 litrów i takie same warunki.
    Latem ciepłej wody wystarcza mi na 1-2 dni. Wodę w zbiorniku podgrzewam do 55-65 stopni. Im cieplejsza, tym na dłużej wystarczy.
    Nie wiem, jak u ciebie działa ten kocioł, ale jak z podajnikiem to można na bieżąco podgrzewać, tak jak jest przy kotłach na ekogroszek.
    Masz również tak duża wannę?

    Tak, kocioł może na bieżąco grzać wodę do zasobnika. Jednakże w lato wolałbym uruchomić piec na 2-3h i mieć wodę przez powiedzmy 1-2 dni. Cały czas myślę, żeby dać większy zasobnik tyle, że z drugiej strony nie wydaje mi się to ekonomiczne żeby utrzymywać tyle wody dla jednej wanny, z której pewnie będę korzystał max 2 razy w tygodniu.

  5. #5

    Domyślnie

    no, dokładnie. Większy zasobnik, więcej energii do podgrzania i większe straty. Utrzymywanie w gotowości dużej ilości wody, to też koszty.
    Wannę nie pamiętam jakiej mam pojemności, ale zawsze można nalać mniej wody.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał VIP Jacek Zobacz post
    no, dokładnie. Większy zasobnik, więcej energii do podgrzania i większe straty. Utrzymywanie w gotowości dużej ilości wody, to też koszty.
    Wannę nie pamiętam jakiej mam pojemności, ale zawsze można nalać mniej wody.
    Dzięki za odpowiedź i za pomoc.

    Stanęło na 220l. Tyle musi wystarczyć. Jeśli najdzie taka potrzeba, to wtenczas piec zostanie uruchomiony latem i będzie dogrzewał wodę. Zdecydowanie jest to lepsze rozwiązanie niż trzymanie 300l wody na żądanie.

    Pozdrawiam.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Mam 200 l bojler na 4 osobową rodzinę ( czasami 5-cio) i w zupełności wystarcza - gościom też styknie

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Cytat Napisał akapap Zobacz post
    Witam,
    do domu jednorodzinnego szukam zasobnika. Max 4 osoby, 2 łazienki itp. Tyle, że planuję wannę 300l. Piec na pellet z zasobnikiem. I teraz lepiej mieć mniejszy zbiornik (200l) co go szybciej ogrzać czy może większy i wtenczas latem załączać tylko piec tylko na czas ogrzania zasobnika CWU?
    Ktoś pomoże?
    Pozdrawiam.
    Może trochę z boku, ale miałem piec na pellety przez 3 lata (kostrzewy PFL 15kW) Piec cały czas musi podtrzymywać swoją temperaturę, więc zawsze trochę się tli. Efektem tego jest wydzielanie się smoły latem. Zastanów się nad małą pompą ciepła powietrze-woda. Kosztuje ok 3000 i masz problem CWU od wiosny do jesieni z głowy. Ja mam taką pompę i utrzymywała mi zbiornik buforowy 750l z wewnętrznym zbiornikiem CWU 250l.
    No chyba że masz jakiś fajniejszy ten kocioł na pellety.
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gonzo93 Zobacz post
    Może trochę z boku, ale miałem piec na pellety przez 3 lata (kostrzewy PFL 15kW) Piec cały czas musi podtrzymywać swoją temperaturę, więc zawsze trochę się tli. Efektem tego jest wydzielanie się smoły latem. Zastanów się nad małą pompą ciepła powietrze-woda. Kosztuje ok 3000 i masz problem CWU od wiosny do jesieni z głowy. Ja mam taką pompę i utrzymywała mi zbiornik buforowy 750l z wewnętrznym zbiornikiem CWU 250l.
    No chyba że masz jakiś fajniejszy ten kocioł na pellety.
    U mnie podobnie, piec musi być w podtrzymaniu. Raczej myślałem, żeby go włączać i wyłączać po 1-2h - jak podgrzeje wodę. Piec tego sam nie zrobi, trzeba się pofatygować do kotłowni. Na teraz myślę o grzałce, wbrew pozorom, utrzymanie pieca itp. też kosztuje i prąd na drugiej taryfie nie wydaje się być takim złym rozwiązaniem.

    Pozdrawiam.

  10. #10

    Domyślnie

    Witam jeżeli kotłownia spełnia warunki proponował bym zbiornik 300l koszty sa o pare zl. wyższe ale jest zapas no i piec na paliwo stałe nie będzie miał kłopotu z nagrzaniem . pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony