dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 161
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar perso
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Posty
    73
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Ogrzewanie gazowe czy na prąd

    Wiem że temat pojawił się w co najmniej kilku wątkach i wywołał co najmniej żywe dyskusji .
    W tym wątku chciałem podsumować i rozważyć różnice w kosztach tradycyjnej instalacji CO opartej na gazie podłączonej do wodnego ogrzewania podłogowego z instalacją elektrycznego ogrzewania podłogowego ( kable grzewcze lub maty).

    Do kosztów inwestycyjnych ogrzewania na gaz zaliczyłbym w nawiasach moje ( wydaje mi się ) typy dla domu o powierzchni 140 metrów z prośbą o ewentualną korektę :
    - wykonanie przyłącza gazu ( 2000 )
    - wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej ( 2000 )
    - zakup kotła (15 000 )
    - wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego ( 20 000 )
    - wymurowanie komina ( z dymnikiem i jego obróbkami blacharskimi ) ( 10 000 )
    - systemowy komin spalinowy ( 10 000 )
    - dodatkowe jakieś 2 metry kw. powierzchni kotłowni ( 4200 )

    Razem: 63200

    Do kosztów inwestycyjnych ogrzewania na prąd dałbym:
    - zwiększenie mocy przyłącza energii elektrycznej budynku ( 180 zl/1KW - czyli dajmy na to 10KW x180 = 1800 )
    - koszt kabli grzewczych lub mat + koszt automatycznych sterowników ( 8000 )
    Razem: 9800 w zaokrągleniu 10 000

    Czyli różnica około 50 tys. - tyle musimy wydać więcej żeby mniej płacić za ogrzewania mniejsze rachunki o ...
    koszt KWh z prądu to szacunkowo 0.50 a KWh z gazu to 0.24
    dla domu 3 litrowego : czyli 140 m2* 30 kw/m2 =4200 kw - gaz 1008; prąd 2100 - różnica około 1100 /rok - czyli mamy kasę na 45 lat opłat za ciepło
    dla domu 5 litrowego : czyli 140m2*50 kw/m2 = 7000kw - gaz 1680 ; prąd 3500 - różnica około 1800 /rok - czyli po 27 latach kończy sie kasa zaoszczędzona na budowie.
    ( Wyliczenia pod warunkiem że kasa leży bezczynnie w dobrze odizolowany materacu )

    Do kosztów eksploatacyjnych gazu doliczyłbym jeszcze przegląd kominiarski i przegląd instalacji gazowej no i myślę że ze jedna wymiana pieca gazowego na 15 lat.

    Oj kusi mnie ten prąd, kusi.

  2. #2

    Domyślnie

    Kominy po 10tys jeden i kocioł 15tys? Rozumiem ,że poozłacane 24karatowym zlotem
    Żadna ze mnie elita

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Jak cię kusi to załóż, ale nie udowadniaj na siłę słuszności swojej decyzji. Jeśli liczysz podłogówkę 20 tys. a piec 15 to lepiej ogrzewaj się prądem
    Policz sobie komin np. 30 tyś to wyjdzie Ci jeszcze lepszy wynik!!!

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar perso
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Posty
    73
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    http://www.viessmann.pl/pl/dom-jedno...iornikiem.html - przykładowa cena kotła gazowego
    Nie wiem jak dokładnie policzyć koszt komina - bo to przecież nie tylko pustaki ale też i koszt dymników i obróbki dekarskiej i chyba jakiejś izolacji - jak pisałem w poście wyliczenia są oparte na moich zgrubnych szacunkach i byłbym wdzięczny za korekcje przyjętych założeń .
    Np. w stylu: koszt komina to co najwyżej 3 tys. ( razem z materiałem, robocizną , ociepleniem dymnikiem i obróbkami dekarskimi ) a bardzo dobry i żywotny piec można kupić za 10 tys. i wytrzyma 20 lat albo np. do kosztów instalacji elektrycznej należy doliczyć jeszcze np. zasobnik na CWU - bo w przypadku gazu mamy to załatwione odpowiednim kotłem ( i to chyba jest prawda ).

    Nie udowadniam na siłę tylko zauważam sporo plusów ogrzewania na prąd no i dzielę się swoimi przemyśleniami licząc na korektę i/lub na argumenty przemawiające za ogrzewaniem gazowym.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    witam
    żeby bawić się w "prądy" i szukać oszczędności w inwestycji trzeba odpowiednio zaprojektować budynek, sama instalacja ogrzewania na kablach i cwu to ok.8500zł
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar perso
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Posty
    73
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No ja właśnie jestem na etapie projektowania - póki co mimo że działka jest z wjazdem od południa udało mi się np. zaprojektować północną ścianę bez okien .
    No i właśnie na etapie projektowania chciałby policzyć ( z grubsza ) oszczędności wynikające z instalacji elektrycznej versus ogrzewanie gazowe.
    Ponieważ wiele osób odradza ogrzewanie elektryczne - to myślałem o wymurowaniu kominów ( ale tylko do warstwy ocieplenia ) .
    Takie rozwiązanie pozwoli mi w przyszłości ( w razie kompletnej katastrofy tego konceptu ) dobudować komin z dymnikiem no i póki co ściany komina nie będą mostkiem cieplnym. Co by nie robić to jednak komin to całkiem solidna dziura w ociepleniu góry.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał perso Zobacz post
    Ponieważ wiele osób odradza ogrzewanie elektryczne
    ile z tych osób mieszka w nowym domu z ogrzewaniem elektrycznym na kablach...
    najwięcej do powiedzenia mają ci co o tym tylko słyszeli
    mój dom od północy ma drzwi i jedno okno, od południa ślepą ścianę i jakoś nie poszedłem z torbami
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Kurde, gość powiedział żeby skorygować jego ceny bo on tylko proponuje dla porownania a na razie w żadnym poście nikt go nie skorygowal tylko niektóre uszczypliwe komentarze ech i filozofowanie, czy nikt nie potrafi czytać??Ja jestem zwolennikiem prundu ale obiektywanie to myślę że z ceną kotła, wewn, instalacji, komina z obróbkami to przesadzileś, podłogówka za 20 tys. chyba trochę też. Ale nie skoryguję bo może sa bardziej doinformowani znawcy cen.
    Ale przy przemyślanej inst. prundowej grzewczej myślę że mógłbyś sumarycznie z 10 tys. zejść na ok 7 tys. ale te ceny dobrałeś bardzie realnie niż przy gazie.
    Ponadto aby coś wybrać należy wiedzieć jak energetycznie będzie "głodny" Twoj dom .

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  9. #9

    Domyślnie

    Jeśli liczysz podłogówkę to koszt niewiele się różni od wodnej, może korzystniej byłoby piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem?
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  10. #10

    Domyślnie

    Instalację ogrzewania gazem można wykonać dużo taniej:
    Projekt 300 zł;
    Przyłącze 1400 zł.
    Gazowa instalacja wewnętrzna 2500 zł.
    Grzejniki+rurki miedziane 6000 zł.
    Piec z zamkniętą komorą, 1m kominem na zewnątrz oraz sterownikiem 2800 zł
    Dodajmy 2000 zł na duperele
    i mamy 15000 zł.
    A przy takiej kwocie to nawet nie ma co zastanawiać się nad prądem.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał perso Zobacz post
    Wiem że temat pojawił się w co najmniej kilku wątkach i wywołał co najmniej żywe dyskusji .
    - wykonanie przyłącza gazu ( 2000 )
    - wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej ( 2000 )
    - zakup kotła (15 000 )
    - wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego ( 20 000 )
    - wymurowanie komina ( z dymnikiem i jego obróbkami blacharskimi ) ( 10 000 )
    - systemowy komin spalinowy ( 10 000 )
    - dodatkowe jakieś 2 metry kw. powierzchni kotłowni ( 4200 )

    Razem: 63200
    no to koryguje Ci te ceny:

    - wykonanie przyłącza gazu ( 2000 )

    mało. jeśli liczysz z projektem i pociągnięciem rury do budynku to policz przynajmniej 5000

    - wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej ( 2000 )

    zależy od skomplikowania

    - zakup kotła (15 000 )

    kupowałem w lipcu. nowy, 5 letnie gwarancja, kondensacyjny, jednego z czołowych producentów.
    zapłaciłem 3500

    - wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego ( 20 000 )

    coś dużo, ale jak masz z 300m2 budynku to może i tyle wyszło

    - wymurowanie komina ( z dymnikiem i jego obróbkami blacharskimi ) ( 10 000 )

    do kotła gazowego to bezsens, no chyba że masz za duzo kasy. komin licz 100zł/m bo tyle kosztuje dwupłaszczowa rura z nierdzewki.
    u mnie komin 1000 zł (7 metrów + dduperele do obróbki)

    - systemowy komin spalinowy ( 10 000 )

    0. Zero. Dwupłaszczowa rura zastępuje wszystko

    - dodatkowe jakieś 2 metry kw. powierzchni kotłowni ( 4200 )

    zależy jak rozplanujesz. nowoczesny kocioł możesz powieśić "byle gdzie" i tak więcej miejsca zabierze zasobnik na ciepłą wodę który przy prądzie również musisz mieć.
    ja przyjmuje w tym punkcie 0


    RAZEM jakieś 31 tysięcy, czylo połowa tego co wyliczyłeś

    dodatkowo jak widzę do kosztów podłogówki liczyłeś wszystko (materiał i robociznę) natomiast w elektryce liczysz tylko materiał. ktoś za rozłożenie tego też trochę pienidzy weźmie.

    czyli różnica wyjdzie jakieś 20 tyś (bez brania pod uwagę robocizny przy elektryce)

    różnica mimo to dość duża, aczkolwiek system wodny zapewnia większą elastyczność (przynajmniej teoretycznie) bo za 10 albo 15 lat kiedy pompy ciepła będą kosztować połowę tego co teraz podpięcie jej zamiast kotła będzie prostą operacją.
    Ostatnio edytowane przez desmear ; 29-10-2011 o 19:30
    desmear

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar perso
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Posty
    73
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi - jak już będę miał ustalony projekt to wezmę się za policzenie OZC.

    Ostatnio gdzieś czytałem ze zmienia się struktura wykorzystania energii - zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło a zwiększa na prąd.
    I w tym kontekście myślę że licząc koszt ogrzewania prądowego ( w G12 ) należałoby doliczyć zwiększone koszty prądu wykorzystanego do normalnego życia.
    Niby zmywarkę i pralkę można nastawić na 2 taryfę - ale jeszcze zostaje cała masa innych urządzeń wykorzystywanych głownie w I taryfie.
    Uruchamianie pralki w drugiej taryfie wydaje mi się mało wygodnym rozwiązaniem ( szczególnie przy dzieciach jak trzeba pralkę uruchomić kilka razy - a nie bardzo mi się uśmiecha rozkładanie prania na 5 dni po jednym praniu )

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał perso Zobacz post
    Uruchamianie pralki w drugiej taryfie wydaje mi się mało wygodnym rozwiązaniem ( szczególnie przy dzieciach jak trzeba pralkę uruchomić kilka razy - a nie bardzo mi się uśmiecha rozkładanie prania na 5 dni po jednym praniu )
    Możesz dla dziecka ustawić 2x45 minut
    Teraz moja Pociecha nie robi w pieluchy więc pranie leci po 25 minut.
    Mimo tego kłopot z wyrobieniem się w wąskim okienku pozostaje.
    Mam normalną taryfę.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał perso Zobacz post
    Uruchamianie pralki w drugiej taryfie wydaje mi się mało wygodnym rozwiązaniem ( szczególnie przy dzieciach jak trzeba pralkę uruchomić kilka razy - a nie bardzo mi się uśmiecha rozkładanie prania na 5 dni po jednym praniu )
    wg mnie bardziej kłopotliwa jest zmywarka, ja przy moim dziecku piorę ok 4 razy w tygodniu, nie widze mozliwosci raz w tygodniu puscic 4 pralki, chocby ze wzgledu na ilość ubran
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar perso
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Posty
    73
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Chyba gramy w innych ligach - mam trójkę małych dzieci - także pranie w drugiej taryfie jest nie do ogarnięcia.
    Zmywarka daje rady - tym bardziej że jak się skończy zmywanie to nie trzeba kubków od razu wieszać - a pranie jak poleży od 6 do np. 16 to już do ponownego przeprania.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maron79

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    186

    Domyślnie

    Kwoty kosmiczne podałeś. Tak jak napisał orko w 15000 można się zmieścić z całą instalacją gazową. Różnica w kosztach dla prądu nie będzie taka duża, a rachunki za gaz 2-3 razy mniejsze. Pomyśl jeszcze o cwu, a to może kosztować więcej niż ogrzewanie domu

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bitter
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Dzielnica
    Powiat Goleniowski
    Posty
    2.776
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maron79 Zobacz post
    a rachunki za gaz 2-3 razy mniejsze. :
    Jak do tego doszedłeś?

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maron79

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitter Zobacz post
    Jak do tego doszedłeś?
    Użyłem kalkulatora
    Wszytko zależy od zapotrzebowania na energię domu. Koszty dodatkowe to opłaty za abonament, amortyzacja kotła gazowego i przeglądy
    Na taryfie W-3 świat się nie kończy Mieszcząc się w taryfie W-2 na abonamencie zaoszczędzimy ok. 300 zł. Z 1 m3 w zależności od sprawności kotła można uzyskać 10 - 12 kWh energii przy koszcie ok. 1,8 zł/m3.
    Ciekaw jestem tej pompy ciepła do cwu za 3500 zł, bo sam się nad czymś takim zastanawiam, ale musi mieć możliwość wykorzystania powietra do chłodzenia pomiesczeń

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maron79

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    czyli podsumujmy 300zł abonamentu + 200zł roczne przeglądy + 1,8zł/m3

    i jak z tego ci wyszło ze prąd po 0,4zł/kWh 3 razy większy ??
    Lubisz zaokrąglać w twoją tronę
    Napisałem, że prąd jest 2- 3 razy droższy od gazu, a to jest różnica. Po drugie, żeby średni koszt 1 kWh wyniósł 0,40 zł na co i cwu trzeba się nieźle nagimnastykować. Ile kosztuje kwh dla pozostałego zużycia energii? Ja musiałbym się zmienić w "nocnego Marka", żeby wyszło taniej niż w taryfie G11, chociaż nie wątpię, że niektórzy dają radę.

    To może policzmy koszt utrzymania domu dla gazu i prądu:
    - 5-litrowego,
    - 150 m2,
    -zużycie cwu 80 m3/rok,
    - zużycie prądu na resztę odbiorów 3000 kWh/rok.

    Może jednak będę grzał się prądem

  20. #20

    Domyślnie

    Jeśli liczyć w ten sposób to dla instalacji gazowej potrzebowałem ekstra:
    projekt+przyłącze+piecyk+instalacja wewnętrzna: 300+1400+2800+2500=6800zł
    Chcę obniżyć temperaturę w nocy nie ma sprawy obniżam temperaturę na sterowniku a ogrzewający prądem właśnie nocą grzeją na maksa brrrrrrrrrrr

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony