dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 9
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 161
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maron79 Zobacz post
    To ja Ciebie przelicytuję i mogę śmiało powiedzieć, że 1 kWh uzyskana z gazu kosztuje 0,16 zł, ale z tego też nic nie wynika.
    Podaj proszę który dostawca tak Ci policzył, chyba że gdybyś podał rozliczenie faktury ZAPŁACIŁEM/ZUŻYŁEM to byłby inny wynik. Jeśli jednak okazałoby się to prawdą to powinienem złożyć u swojego dostawcy wniosek o zwrot nadpłaty.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 27-11-2011 o 08:57
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  2. #42
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maron79

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Podaj proszę który dostawca tak Ci policzył, chyba że gdybyś podał rozliczenie faktury ZAPŁACIŁEM/ZUŻYŁEM to byłby inny wynik. Jeśli jednak okazałoby się to prawdą to powinienem złożyć u swojego dostawcy wniosek o zwrot nadpłaty.
    Może trochę naciągnąłem wyniki,chociaż bez uwzględnienia abonamentu, dużej sprawności kotła 16 gr za kWh jest osiągalne. Chodziło mi o to, że podanie tylko ceny kWh energii elektrycznej bez podania ilości zużycia ilości kWh nic nie daje. Gdyby wszyscy podawali zużycie tak jak ty to robisz, wszystko byłoby jasne.

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    zmieszanie taniej i drogiej taryfy prądu po uśrednieniu nie daje więcej niż 0,4zł/kWh
    natomiast takie samo zmieszanie abonamentu za GZ-50 + dołożenie jeszcze przeglądu i amortyzacji do czystej ceny za m3 da nam minimum 0,22zł/kWh
    Uważasz, że każdy jest w stanie uzyskać te 0,4 zł/kWh? to raczej zależy od trybu życia. Jeśli np. wracam do domu po 15, a w weekendy często jestem poza domem to taryfa G12 będzie dla mnie pewnie nieopłacalna.

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    ergo: gaz w najlepszym wypadku wychodzi tylko 2 razy tańszy przy znacznie wyższym koszcie inwestycyjnym, trzeba mieć duży dom o dużym zapotrzebowaniu OZC żeby wychodziło ekonomicznie,
    Dla jasności nie jestem ani przeciwnikiem grzania prądem, ani zwolennikiem gazu. Co prawda, gaz mam na działce, budowę mam zamiar rozpocząć w przyszłym roku, a grzanie gazem w moim wypadku wchodzi w grę.
    Koszt inwestycyjny w moim przypadku wcale nie musi być dużo wyższy. orko na swoją instalację wydał 6800 zł i uważam, że w takiej kwocie jest w stanie się zmieścić każdy, kto ma gaz blisko działki. Od tej kwoty odlicz dodatkowe koszty inwestycyjne, które trzeba ponieść, żeby grzać się prądem i różnica nie jest wcale taka wielka.
    Liczyłem w przykładzie dom o zapotrzebowaniu ok. 12 000 kWh/rok na co i cwu i według mnie w tym przypadku jest uzasadnione ekonomicznie. Takie zapotrzebowanie może mieć nawet dom pasywny o powierzchni np. 1000 m2
    Nie chcę się tutaj licytować na koszt 1kWh tylko znajdźmy granicę, dla której grzanie prądem zaczyna się opłacać.

    kbab, masz w jednym ze swoich arkuszy kalkulacje czasu zwrotu inwestycji dla różnych źródeł ciepła i kosztu inwestycji.
    Jeśli możesz to wyciągnij to na wierzch i będzie wszystko jasne.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maron79 Zobacz post
    Koszt inwestycyjny w moim przypadku wcale nie musi być dużo wyższy. orko na swoją instalację wydał 6800 zł i uważam, że w takiej kwocie jest w stanie się zmieścić każdy, kto ma gaz blisko działki. Od tej kwoty odlicz dodatkowe koszty inwestycyjne, które trzeba ponieść, żeby grzać się prądem i różnica nie jest wcale taka wielka.
    .
    Te koszty zawsze beda sprawa indywidualna. Ja np na kompletna instalacje gazowa wydalem pond 25 tys (w tym jest koszt przylacza 1200 zl). Wszedzie podlogowka, porzadny instalator, tani kociol junkers smart 14 kw i zasobnik 120l). Zestaw zaden wypas, ale na pewno porzadnie zrobiony.

    Dom tak czy inaczej jest dobrze ocieplony, ze doprowadzic do pasywniaka musialby dolozyc ok .5 tys.

    W moim przypadku roznica dla mojego domu miedzy kablami (koszt max 8tys dla mnie) a gazem to znacznie ponad 15 tys. Dzisiaj bym juz gazu nie bral, bo co z tego jak moge sie dogrzac kominkiem (jego kosztu tuaj nie wpisuje), jak i tak caly rok bede placic abonament za gaz. Co z tego, ze teoretycznie obie instalacje moga byc tansze jak sie zrobi samemu, skoro ja sie hydrauliki nie dotkne, za to kable grzejne bez problemu poloze.

    Uzywajac kalkulatora kbaba oraz ozc dom wychodzi mi 5.5 litrowy. Te 15 tys chetnie dzisiaj wydalbym na cos innego, a oszty ogrzewania pradem i tak bylyby niczym przy kosztach innych, jak paliwo, jedzenie, utrzyanie domu, ogrodu itp. Czasem sobie mysle, ze my to wyciskamy z naszych domow kazdy kwh zeby koszty ogrzewania trzymac w ryzach, a w skali naszych rocznych budzetow znacznie wieksze kwoty zjadane sa przez cos innego, szkoda, ze tam nie mozna obnizyc kosztow bez obnizania komfortu (moge chodzic na pieszo do pracy ale strace na to godzine dziennie, za to na grzenie pradem nie strace ani sekundy).

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Uzywajac kalkulatora kbaba oraz ozc dom wychodzi mi 5.5 litrowy.
    I obyś się na tym zdrowo nie przejechał.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    I obyś się na tym zdrowo nie przejechał.
    Ale przepraszam na czym?? Policzylem dawno temu zapotrzebowanie na cieplo na 2 rozne sposoby. Mam do tego tez swojego uproszconego excelka. Projekt domu, ktory ja lepiej zaizolowalem niz bylo planowane wskazywalm na 8 litrowy, czy mozesz wskazac jakies lepsze/dokladniejsze metody szacowania zuzycia energii na ogrzewanie ??

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    A czemu uważasz,ze grzanie prądem nie może wypadać w 100% w II taryfie ?
    Taniej taryfy jest w sumie 10h(22-6 i 13-15),przy domach durszlakach owszem,jest to trudne ale w domach o niskim a nawet średnim zapotrzebowaniu jak najbardziej mozliwe.(50-70kWh/m2/rok)
    Bo wiesz Arturo latwiej jest generalizowac i powtarzac zaslyszane opinie niz cos przeliczyc czy sprawdzic na wlasnej skorze. Wielu tutaj juz pare rzeczy udowodnilo i w obliczeniach i w rzeczywistych rachunkach, ba nawet mozn ich odwiedzic i sie naocznie przekonac, no ale oni na pewno cos kreca i to co pisza jest na pewno nie mozliwe.

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maron79 Zobacz post
    Może trochę naciągnąłem wyniki,chociaż bez uwzględnienia abonamentu, dużej sprawności kotła 16 gr za kWh jest osiągalne.
    kbab, masz w jednym ze swoich arkuszy kalkulacje czasu zwrotu inwestycji dla różnych źródeł ciepła i kosztu inwestycji.
    Jeśli możesz to wyciągnij to na wierzch i będzie wszystko jasne.
    To podaj tylko Z/Z z faktury - zobaczymy czy masz rację??? - wg mnie to bzdura. Dodam, że ok 16gr/kWh z gazu miałem w latach 2006 i 2007 - ale to juz odległa historia.
    Z policzeniem zwrotu nie ma problemu - on jest w ustaleniu kosztu inwestycji - każdy może go sobie wstawić wg swoich upodobań w moim kalkulatorze.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 27-11-2011 o 17:59
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maron79

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    A czemu uważasz,ze grzanie prądem nie może wypadać w 100% w II taryfie ?
    Taniej taryfy jest w sumie 10h(22-6 i 13-15),przy domach durszlakach owszem,jest to trudne ale w domach o niskim a nawet średnim zapotrzebowaniu jak najbardziej mozliwe.(50-70kWh/m2/rok)
    Wcale nie twierdzę, że nie można ogrzać domu w taniej taryfie. Chodziło mi o całkowite zużycie energii dla domu. Wszyscy, którzy grzeją prądem mają domy co najmniej około 3 -litrowe i w takim wypadku grzanie prądem ma sens(Marcin Cetera też się do nich zalicza), ale co z domami o większym zapotrzebowaniu na ogrzewanie. Ja bym się nie odważył namawiać kogoś na grzanie prądem bez obliczenia domu w OZC. Dużo jest domów,nawet na tym forum, które mają na ścianie 20 cm styropianu i zużywają 90 kWh/m2/rok. Grzanie takiego domu prądem może okazać się małą porażką.

    Zgadzam się z Miloszenko, że do każdego domu trzeba podejść indywidualnie, bo koszty inwestycyjne dla każdego domu będą inne.

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    To podaj tylko Z/Z z faktury - zobaczymy czy masz rację??? - wg mnie to bzdura. Dodam, że ok 16gr/kWh z gazu miałem w latach 2006 i 2007 - ale to juz odległa historia.
    Z policzeniem zwrotu nie ma problemu - on jest w ustaleniu kosztu inwestycji - każdy może go sobie wstawić wg swoich upodobań w moim kalkulatorze.
    Moim zdaniem trochę zaniżasz kaloryczność gazu w swoich kalkulatorach.
    PGNiG gwarantuje gaz o kaloryczności 38 MJ/m3, a średnia miesięczna kaloryczność gazu jest na poziomie 39,5 MJ/m3
    http://www.pgnig.pl/dladomu/6990

    Jak już powiedziałem, że da się mieć kWh za 16 groszy to spróbuję to udowodnić.

    39,5/3,6=10,97 kWh
    sprawność kotła kondensacyjnego 108 % czyli
    10,97 x1,08=11,85 kWh

    - W-2 m3 gazu kosztuje 2 zł
    ->2/11,85=0,169
    - W-3 m3 gazu kosztuje 1,89 zł
    ->1,89/11,85=0,159

    Kocioł pulsacyjny ma sprawność 111%
    http://www.muratorplus.pl/technika/o...cja_60953.html
    czyli dla:
    W-3 1kWh=0,155 zł

    Tylko,że nic z tej kwoty nie wynika. Bez wiedzy o koszcie inwestycyjnym i OZC możemy napisać jeszcze 10 stron postów i dalej nic nie będzie jasne.
    Pozdrawiam

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maron79 Zobacz post

    Jak już powiedziałem, że da się mieć kWh za 16 groszy to spróbuję to udowodnić.

    39,5/3,6=10,97 kWh
    sprawność kotła kondensacyjnego 108 % czyli
    10,97 x1,08=11,85 kWh

    - W-2 m3 gazu kosztuje 2 zł
    ->2/11,85=0,169
    - W-3 m3 gazu kosztuje 1,89 zł
    ->1,89/11,85=0,159

    Kocioł pulsacyjny ma sprawność 111%
    http://www.muratorplus.pl/technika/o...cja_60953.html
    czyli dla:
    W-3 1kWh=0,155 zł

    Tylko,że nic z tej kwoty nie wynika. Bez wiedzy o koszcie inwestycyjnym i OZC możemy napisać jeszcze 10 stron postów i dalej nic nie będzie jasne.
    Pozdrawiam
    Do tego trzeba doliczyc oplaty przesylowe oraz prad zuzyty na pompe/rozdzielacze/sterowanie. Przy graniu pradem tego kosztu nie ma.

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maron79

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Wielokrotnie podawałem swoje koszty i zużycie w taniej i drogiej taryfie.
    Wyliczyłem też ilość drewna, która zamierzam spalić w tym sezonie (i to ogólnie całego drewna, jak i tego, które jest mi niezbędne dla utrzymania temp. wewn. 21 C). Poszukaj w wątku ogrzewaniu prądem.
    Nie mam zamiaru ciebie krytykować za to, że grzejesz prądem. Chodziło mi o to, że podanie tylko kosztu kWh w taniej taryfie nie wystarczy do stwierdzenia, że grzanie prądem jest tanie. Przed podjęciem decyzji pewnie policzyłeś wszystko dokładnie, dodatkowo masz korzystną wydłużoną tanią taryfę, więc świadomie podjąłeś słuszną decyzję.

    Pochwal się, jak sprawuje się powietrzna PC do cwu. Używasz ją już 1,5 roku. Do jakiej temperatury pracuje?

    W zasadzie tania powietrzna PC może być dobrą alternatywą do grzania prądem czy gazem. Latem ma pewnie przyzwoity COP, a w duże mrozy można dogrzać się grzałką. Tylko tanio to przeważnie wychodzi drogo tylko na raty

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maron79

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Do tego trzeba doliczyc oplaty przesylowe oraz prad zuzyty na pompe/rozdzielacze/sterowanie. Przy graniu pradem tego kosztu nie ma.

    Pozdrawiam
    Zgadzam się w stu procentach, a do moich obliczeń należy doliczyć tylko abonament i urealnić trochę sprawność kotła, bo średnia sprawność będzie niższa od znamionowej.

    Nie mam zamiaru nikogo namawiać na grzanie prądem, czy gazem. Każdy musi decyzję podjąć sam. My na forum możemy jedynie pomóc policzyć koszty i opłacalność inwestycji, ale pod warunkiem, że delikwent poda więcej danych, a nie tylko wielkość domu
    Ostatnio edytowane przez Maron79 ; 27-11-2011 o 23:46

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maron79 Zobacz post
    Jak już powiedziałem, że da się mieć kWh za 16 groszy to spróbuję to udowodnić.
    - W-2 m3 gazu kosztuje 2 zł
    ->2/11,85=0,169
    - W-3 m3 gazu kosztuje 1,89 zł
    ->1,89/11,85=0,159

    W-3 1kWh=0,155 zł
    Teoretyzujesz - osobiście wolę fakty, moje faktury od lat nie kłamią, i jakoś dostawca nikogo nie pozywa do sądu jak udowodnił, że wartość opałowa 1m3 gazu jest równa 9,97kWh - jeśli pokażesz, że wg Twoich faktur masz rację, to jak w/w upomnę się o zwrot nadpłaty u swojego dostawcy - moje są takie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GZ50-W2.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	41,3 KB
ID:	87414  
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maron79

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Teoretyzujesz - osobiście wolę fakty, moje faktury od lat nie kłamią, i jakoś dostawca nikogo nie pozywa do sądu jak udowodnił, że wartość opałowa 1m3 gazu jest równa 9,97kWh - jeśli pokażesz, że wg Twoich faktur masz rację, to jak w/w upomnę się o zwrot nadpłaty u swojego dostawcy - moje są takie.
    Z moich faktur za wiele wniosków byś nie wyciągnął, bo aktualnie mam taryfę W-1 i gaz używam tylko w kuchni. Na działce budowlanej mam gaz to teoretyzuję, czy grzanie gazem mi się opłaca.
    Zastanawiam się tylko jak faktur doszedłeś do wniosku, że gaz ma kaloryczność dokładnie 35,892 MJ/m3.
    Z comiesięcznych raportów PGNiG wynika, że wartość opałowa gazu wynosi ok. 39,5 MJ/m3 i moim zdaniem taką wartość można przyjąć do obliczeń i wtedy kWh z gazu mamy trochę taniej
    http://www.pgnig.pl/dladomu/6990

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maron79

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Oczywiście OZC trzeba zrobić i chyba nikt nie proponuje prądu do słabo ocieplonego domu
    Chociaż przykład jaśka71 i Zielonego ogrodu(ściana 1W),którzy grzejąc prądem bez super energooszczędnych domów osiągają bardzo fajne rachunki za ogrzewanie.
    Ja się odważyłem zaproponować sobie ideę grzania prądem bez zrobienia OZC
    Ale ty już wiesz, że będziesz miał na ścianie z silikatów 18 ok. 22-25 cm styropianu i na pewno nie pozwolisz sobie na dom gorszy niż 3-litrowy
    Jasiek71 też ma kilka patentów zastosowane w swoim domu.
    Ja policzyłem swój dom w OZC i wyszedł mi wynik ok. 5000 kWh/rok. Zastanawiam się tylko, czy nie walnąłem po drodze błędów. Teraz mogę się zastanawiać, czym grzać
    Jak dobrze pamiętam to szukałeś powietrznej PC. Znalazłeś coś godnego uwagi?

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maron79 Zobacz post
    Zastanawiam się tylko jak faktur doszedłeś do wniosku, że gaz ma kaloryczność dokładnie 35,892 MJ/m3.
    To nie ja doszedłem do takiego wyniku - zrobili to fachowcy, dlaczego mam mieć inne zdanie??? Większość projektantów przyjmuje taką wartość.
    http://www.google.pl/#sclient=psy-ab...iw=996&bih=533
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maron79 Zobacz post

    39,5/3,6=10,97 kWh
    sprawność kotła kondensacyjnego 108 % czyli
    10,97 x1,08=11,85 kWh

    - W-2 m3 gazu kosztuje 2 zł
    ->2/11,85=0,169
    - W-3 m3 gazu kosztuje 1,89 zł
    ->1,89/11,85=0,159

    Kocioł pulsacyjny ma sprawność 111%
    http://www.muratorplus.pl/technika/o...cja_60953.html
    czyli dla:
    W-3 1kWh=0,155 zł

    Tylko,że nic z tej kwoty nie wynika. Bez wiedzy o koszcie inwestycyjnym i OZC możemy napisać jeszcze 10 stron postów i dalej nic nie będzie jasne.
    Pozdrawiam
    Popełniłeś bład w założeniach. Sprawność kotłów, niezależnie od rodzaju paliwa, podaje się w stosunku do wartości opałowej. Ciepło spalania gazu E (GZ50) to jak wspomniałeś około 39MJ. Zaś wartość opałowa to co najmniej 31MJ ( średnio 32). To dlatego kotły kondensacyjne osiągają sprawność 107% względem wartości opałowej. Względem ciepła spalania jest to około 87%. Sprawność ponad 100% wynika jedynie z przyjętego punktu odniesienia i ma jak wiele rzeczy w budownictwie charakter historyczny.

    Dla przykładu - suche drewno ma wartość opałową około 14,5MJ na kg, podczas gdy ciepło spalania to około 18MJ na kg. Sprawność kotła - 80%. Sprawność kotła w odniesieniu do ciepła spalania - 65%.

    Nie można bezrefleksyjnie mieszać tych danych.
    W przypadku kotła kondesacyjnego, 1m3=9,5kWh. Więc 1kWh=0.21PLN + opłaty
    Dla kotła pulsacyjnego - około 0.2 PLN

    Poniższe znajduje też pokrycie w art. który przytoczyłeś, a chyba nie przeczytałeś ze zrozumieniem:

    "a nowa zasada działania i brak palnika umożliwiają osiągnięcie bardzo wysokiej i długotrwałej wydajności dochodzącej do 111% PCI - czyli 99% wydajności realnej"
    Ostatnio edytowane przez psulek ; 28-11-2011 o 14:26

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maron79

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    186

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienia. Znów dzięki FM jestem trochę mądrzejszy

  18. #58
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maron79

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Tczew
    Kod pocztowy
    83-110
    Posty
    186

    Domyślnie

    Jak już jestem trochę mądrzejszy to czas na wnioski
    Zrobiłem sobie arkusz kalkulacyjny (chociaż nie wiem po co, bo kbab liczył już chyba wszystko na sto sposobów).
    Liczy on opłacalność instalacji gazowej w zależności od taryfy i procentowego zużycia taniej taryfy elektrycznej.
    Wniosek oczywisty, im mniejsze OZC tym gaz jest mniej opłacalny. Na pewno nie ma sensu instalować gazu tylko do cwu lub kuchenki gazowej, (jak policzyłem, ile kosztuje mnie teraz gotowanie na gazie to mi )
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gaz-prąd1.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	101,5 KB
ID:	87982
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gaz-prąd2.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	100,9 KB
ID:	87983
    gaz - prąd.zip

    Jak się gdzieś walnąłem to dajcie cynk.
    Pozdrawiam

  19. #59

    Domyślnie

    Elektryka
    Raz na zawsze pozbywasz sie bomby gazowej w domu i okolicy.

  20. #60

    Talking

    Wystarczy włączyc czajnik 2000 W,i spojrzec na licznik.ale niewazne.
    Ja tu czegos nie rozumiem,skoro jednostkowo gaz jest tańszy niż prąd czyli koszt ogrzania kubatury 1 m3 wynosi na gazie taniej niz na prądzie to po co sie spierac co sie opłaca? Gaz jest tanszy i koniec kropka..zresztą...
    Teraz mieszkam w bloku 36m2 4 osoby,i płacę za prad bite 160-180 zł /miesiąc...naprawde nie chce myslec ile bbym za to zapłacił w domu 120 m2 gdzie ogrzeewanie CWU i c.o. miałbym na prad..to musi byc masakra.
    Idąć w druga strone jesli ktos ma dom energooszczedny, to jesli na pradzie wychodzi mu grzanie 500 zł/miesiac to na gazie wyjdzie mu taniej-po prostu. Nie powinno sie rozwazac jakie medium komu bardziej pasuje tylko jakie medium jest po prostu tansze.
    Zakładająć instalacje gazowa do auta chodzi o to by jeżdzic taniej ,a nie liczyc amortyzacje układu,bo to bzdura,tak samo przy solarach-celem powinna byc tania eksploatacja na 10-15 lat a nie wkład poczatkowy,bo tym sposobem dochodzi sie do absurdu ze wszystko na tym swiecie musi sie amortyzowac-tak nie jest,bo nikt nie wymyslił perpetum mobile.pozdrawiam

Strona 3 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony