dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 39 z 205
Pokaż wyniki od 761 do 780 z 4095
  1. #761
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bjwsb

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Nie petle są dość duże ok 15 m2 jedna razem ok 1500 MB. Być może panele podlogowe blokują odpływ ciepła z podlogi do pomieszczenia.

  2. #762

    Domyślnie

    Cytat Napisał bjwsb Zobacz post
    Nie petle są dość duże ok 15 m2 jedna razem ok 1500 MB. Być może panele podlogowe blokują odpływ ciepła z podlogi do pomieszczenia.
    Zależy co masz pod panelami? Chodzi mi o podkład,same panele raczej nie blokują ciepła, sam mam ogrzewanie podłogowe na 70m2 paneli i jest ok, jeszcze nie mieszkam, ale jak kocioł pracuje dłużej to panele robią się wyczuwalnie ciepłe, oczywiście nie tak jak płytki, ale jest przyjemnie.
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  3. #763
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bjwsb

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Jako podkład pod panele mam złotą folię firmy Ambition niby najlepsza ale czy napewno to nie wiem. A macie jakies pomysły jaka moze byc przyczyna ze piec tak a nie inaczej pracuje. od godziny piec pracuje non stop z temp 30*C a temp jaka powinna byc wg parametru d4 powinien pracować do 27*C też dziwne ze przekracza o te 3*C. no a wczesniej taktował tak jak wczesniej pisałem.
    Poproszę o jakieś sugestie czy mam zle ustawiona krzywą a moze coś mi piec sie psuje.

  4. #764

    Domyślnie

    Cytat Napisał bjwsb Zobacz post
    Jako podkład pod panele mam złotą folię firmy Ambition niby najlepsza ale czy napewno to nie wiem. A macie jakies pomysły jaka moze byc przyczyna ze piec tak a nie inaczej pracuje. od godziny piec pracuje non stop z temp 30*C a temp jaka powinna byc wg parametru d4 powinien pracować do 27*C też dziwne ze przekracza o te 3*C. no a wczesniej taktował tak jak wczesniej pisałem.
    Poproszę o jakieś sugestie czy mam zle ustawiona krzywą a moze coś mi piec sie psuje.
    Maksymalną temperaturę czynnika grzewczego masz ustawioną na 27 stopni?
    Dlaczego taką niską?

  5. #765
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bjwsb

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    11

    Domyślnie

    Parametr d4 tj maksymalna temp czynnika grzewczego wybrana przez pogodówke dla danej temp zewnetrznej u mnie akurat wychodzi ze to jest 27*C

  6. #766
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Jarq

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Wołów
    Kod pocztowy
    56-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam serdecznie,
    użytkuję Victrixa X 2 24 praktycznie pierwszy sezon po zamieszkaniu. C.W.U. mam ustawioną na 50*C z uwagi że na wyjściu ze zbiornika (Kospel 140l) mam zawór termostatyczny ustawiony na 40*C. P0 ustawione mam na 2 z uwagi, że za zbiornikiem mam zawór termo i jest duża rezerwa. Piec rzadziej powinien się włączać, a jak się włączy to spokojnie daje radę żeby utrzymać te 40*C.
    Problem polega na tym, że po spadku temperatury o 10*C w zbiorniku piec załącza się niezaleznie od tego jak jest ustawiony na CAR 2 tzn. włącza snie nawet poza ustawionym czasem C.W.U. - czy to normalne i czy w jakiś sposób mozna to zmienić?

    Druga sprawa to, to że mam nie dogrzany jeden grzejnik 3 płytowy na piętrze (dół podłogówka z osobnym rozdzielaczem i pompą), a mianowicie grzeje tylko do połowy od góry (dół zimny). Ukłąd jest odpowietrzony. Podejrzewam że problem występuje w pompie w kotle a bardziej w by-pasie. Czy ktoś to może regulował? Można to całkowicie skręcić (w łazienkach i tak mam otwarte na max drabinki)?

  7. #767

    Domyślnie

    Witam wszystkich,
    Po przebrnięciu przez cały wątek postanowiłem napisać o swoim problemie. Ogrzewanie grzejnikowe, ok 110mkw użytkowe, Victrix x24 2I + CAR V2 + sonda zewnętrzna. Postanowiłem wyłączyć autoadaptację ponieważ nad ranem potrafiła mi puścić 50 stopni na grzejniki co było średnio przyjemne. Ustawiłem krzywą według arkusza: temp min 25 maks 60, temp pomieszczenia 22, maks projektowa 60. Wyszła krzywa 5,2 offset -7. Wszystko się zgadzało jeśli ustawiłem na sterowniku, żeby grzał do 25, na dworze 8 stopni na piecu 35, zgodnie z wykresem. Niestety jeśli się ustawi 22 na sterowniku i jest ta temp prawie osiągnięta to piec obniża zasialnie z 35 nawet schodząc do minimalnej 25 (to chyba ta modulacja) Problem zauważyłem po nocy, gdzie zadana była temp 21.8, nad ranem było 21.3 a piec podawał na zasilaniu temp niższa niż by wychodziło z wykresu i nie mógł dociągnąć. Przy autoadaptacji offset szedł w góre i dogrzewało. No ale irytujące było to, że offset sobie skakal od -14 do +14
    Czy zwiększyć np. temp minimalna z 25 na 30 bez ruszania krzywej i offsetu ? Bo nie chciałbym ustawiać na sterowniku zawyżonej temp, żeby pompa pracowała 24h, trochę to się mija z celem posiadania sterownika.

  8. #768

    Domyślnie

    @Dudi81
    Masz rację, to co zaobserwowałeś dzieje się za sprawą pracy modulacyjnej.
    Wg danych które podałeś wychodzi mi OTC 5.2 offset -8, ale to nie istotne bo jeśli dałeś offset -7 to podniosłeś o 1*C na całej długości krzywej. Więc trzymajmy się tej krzywej z offsetem -7, skoro stwierdziłeś, że takie temperatury są odpowiednie dla Twojego domu. I teraz, jeśli zostawisz obecną krzywą i zmienisz tylko temp. min. zasilania, to zmienisz pochylenie całej krzywej (to doskonale widać w arkuszu, że krzywa obróci się w punkcie TM=53 i TE=-12, na krzywej po lewej stronie do tego punktu, temperatury zasilania się podniosą, a po prawej stronie od tego punktu, się obniżą, jedynie w tym punkcie zostanie taka sama), więc jeśli temperatury na obecnej krzywej są odpowiednie i utrzymują temp. w domu, a przeszkadza Ci że zasilanie schodzi poniżej 30*C, to zmień temp. min. na 30*C i ustaw krzywą 6.1 z offsetem -12, bo ta krzywa będzie miała taki sam przebieg jak ta 5.2 z offsetem -7, tylko że będzie "obcięta" na dole parametrem t. min zasilania. Możesz też wyłączyć Modulację i wtedy ustawić dimens/build na 1, to będzie wyłączało grzanie 0,1*C powyżej zadanej. Pobaw się arkuszem, wstawiając dodatkową linię (z menu wstaw kształt) na obecną krzywą, a potem podmieniaj dane i zobaczysz jak krzywe zmieniają swoje nachylenia po zmianie parametrów S5 i S6. Linia którą wstawisz nie będzie zmieniała swojego położenia i dokładnie zobaczysz, że wstawiając krzywą którą Ci podałem i którą wyliczył arkusz, linie pokryją się
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 31-10-2014 o 11:02

  9. #769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarq Zobacz post
    Problem polega na tym, że po spadku temperatury o 10*C w zbiorniku piec załącza się niezaleznie od tego jak jest ustawiony na CAR 2 tzn. włącza snie nawet poza ustawionym czasem C.W.U. - czy to normalne i czy w jakiś sposób mozna to zmienić?
    już nie stosuję nastaw czasowych ze względu niestały tryb przebywania domowników, ale kiedyś stosowałem i nie zaobserwowałem, aby kocioł grzał wodę poza okresami, w których miał to robić.

    Cytat Napisał Jarq Zobacz post
    Druga sprawa to, to że mam nie dogrzany jeden grzejnik 3 płytowy na piętrze (dół podłogówka z osobnym rozdzielaczem i pompą), a mianowicie grzeje tylko do połowy od góry (dół zimny). Ukłąd jest odpowietrzony. Podejrzewam że problem występuje w pompie w kotle a bardziej w by-pasie. Czy ktoś to może regulował? Można to całkowicie skręcić (w łazienkach i tak mam otwarte na max drabinki)?
    Ciężko tak stwierdzić w czym tkwi problem z grzejnikiem, czy grzejniki wpięte w układ podłogówki, czy na osobnym rozdzielaczu ? Czy to jest najdalszy grzejnik? Trudno coś doradzić, ale skoro częściowo jest ciepły, to wygląda na zapowietrzenie ...... a on jest podłączony modułem, możne powrót jest przymknięty? Sprawdź może jeszcze nastawę wstępną.
    Odnośnie By-pass'u, to temat był już tutaj poruszony. Stosuje się go (otwiera się) wtedy, gdy nie ma w układzie sprzęgła albo sterownika pokojowego, a sterowanie temperaturą odbywa się na podstawie termostatów na grzejnikach i na pętlach podłogówki. By-pass zabezpiecza pompę kotłową, przed uszkodzeniem w momencie, gdy wszystkie termostaty zostaną zamknięte
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 31-10-2014 o 12:15

  10. #770
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Jarq

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Wołów
    Kod pocztowy
    56-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    już nie stosuję nastaw czasowych ze względu niestały tryb przebywania domowników, ale kiedyś stosowałem i nie zaobserwowałem, aby kocioł grzał wodę poza okresami, w których miał to robić.


    Ciężko tak stwierdzić w czym tkwi problem z grzejnikiem, czy grzejniki wpięte w układ podłogówki, czy na osobnym rozdzielaczu ? Czy to jest najdalszy grzejnik? Trudno coś doradzić, ale skoro częściowo jest ciepły, to wygląda na zapowietrzenie ...... a on jest podłączony modułem, możne powrót jest przymknięty? Sprawdź może jeszcze nastawę wstępną.
    Odnośnie By-pass'u, to temat był już tutaj poruszony. Stosuje się go (otwiera się) wtedy, gdy nie ma w układzie sprzęgła albo sterownika pokojowego, a sterowanie temperaturą odbywa się na podstawie termostatów na grzejnikach i na pętlach podłogówki. By-pass zabezpiecza pompę kotłową, przed uszkodzeniem w momencie, gdy wszystkie termostaty zostaną zamknięte
    Jeden rozdzielacz mam na parterze z pompą na podłogówke i 4 grzejniki oraz drugi rozdzielacz na piętrze na grzejniki (7 grzejników) i podłogówka do łazienki.
    W sumie na pompie z kotła chodzą 4 grzejniki na parterze i 7 grzejników (w tym 2 szt 3 płytowe)+ podłogówka w łazience na pietrze. Pompa chodzi na 2-gim stopniu. Grzejnik niedogrzany jest w takiej samej odległości jak inne tyle że jest duży 3 płytowy (600 x 1800). Układ jest odpowietrzony. Pozostałe grzejniki skryzowałem i dalej jest jak było....
    Co do By-passu to mam zawsze otwarte 2 drabinki na max i nie mają zaworów termostatycznych wiec raczej nie będzie ryzyka uszkodzenia pompy w przypadku jego skręcenia?

  11. #771

    Domyślnie

    Co do CWU to ja mam tak samo. Pojechałem dzisiaj szybko z rana pobawić się nastawami odnośnie wody. Miałem temp 25 stopni i najpierw nastawiłem programy czasowe ON1 6:00 OFF 8:00 ON 2 18:00 OFF 2 22:00 A ON3,OFF3,ON4,OFF4 NA 24:00. Następnie podkręciłem temp do 40 stopni i myślałem, że kocioł zacznie grzać dopiero w wyznaczonych godzinach (byłem koło godziny 9) a on od razu się załączył. Czy to jest prawidłowe działanie? Na kotle mam P0/1 i nie wiem czy jest tak, że niezależnie od programu jeśli temp spadnie o stopnie ustawione na P0 to się załącza czy spada i dopiero w momencie programu czasowego podgrzewa bo sa to dla mnie niejasne kwestie. Wedle instrukcji po ustawieniu temp powinna pojawić się ikonka kranu z 3 kropelkami. Takie coś mam cały czas na wyświetlaczu po prostu pokazuje, że jest podłączony zasobnik.

    Także chyba mam podobny problem do jarq
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  12. #772

    Domyślnie

    Cytat Napisał mest Zobacz post
    Co do CWU to ja mam tak samo. Pojechałem dzisiaj szybko z rana pobawić się nastawami odnośnie wody. Miałem temp 25 stopni i najpierw nastawiłem programy czasowe ON1 6:00 OFF 8:00 ON 2 18:00 OFF 2 22:00 A ON3,OFF3,ON4,OFF4 NA 24:00. Następnie podkręciłem temp do 40 stopni i myślałem, że kocioł zacznie grzać dopiero w wyznaczonych godzinach (byłem koło godziny 9) a on od razu się załączył. Czy to jest prawidłowe działanie? Na kotle mam P0/1 i nie wiem czy jest tak, że niezależnie od programu jeśli temp spadnie o stopnie ustawione na P0 to się załącza czy spada i dopiero w momencie programu czasowego podgrzewa bo sa to dla mnie niejasne kwestie. Wedle instrukcji po ustawieniu temp powinna pojawić się ikonka kranu z 3 kropelkami. Takie coś mam cały czas na wyświetlaczu po prostu pokazuje, że jest podłączony zasobnik.

    Także chyba mam podobny problem do jarq
    Bo wydaje mi się, że zadziałało wymuszenie grzania, w instrukcji jest napisane ze jeśli chce się zagrzać wodę poza ustawionym programem to należy przekręcić pokrętło temperatury wody i chyba to właśnie u ciebie się zdarzyło. Żeby wrócić do trybu programowego to najszybciej przekręcić np na tryb śnieżki i z powrotem na tryb lato/zima

  13. #773

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    @Dudi81
    Masz rację, to co zaobserwowałeś dzieje się za sprawą pracy modulacyjnej.
    Wg danych które podałeś wychodzi mi OTC 5.2 offset -8, ale to nie istotne bo jeśli dałeś offset -7 to podniosłeś o 1*C na całej długości krzywej. Więc trzymajmy się tej krzywej z offsetem -7, skoro stwierdziłeś, że takie temperatury są odpowiednie dla Twojego domu. I teraz, jeśli zostawisz obecną krzywą i zmienisz tylko temp. min. zasilania, to zmienisz pochylenie całej krzywej (to doskonale widać w arkuszu, że krzywa obróci się w punkcie TM=53 i TE=-12, na krzywej po lewej stronie do tego punktu, temperatury zasilania się podniosą, a po prawej stronie od tego punktu, się obniżą, jedynie w tym punkcie zostanie taka sama), więc jeśli temperatury na obecnej krzywej są odpowiednie i utrzymują temp. w domu, a przeszkadza Ci że zasilanie schodzi poniżej 30*C, to zmień temp. min. na 30*C i ustaw krzywą 6.1 z offsetem -12, bo ta krzywa będzie miała taki sam przebieg jak ta 5.2 z offsetem -7, tylko że będzie "obcięta" na dole parametrem t. min zasilania. Możesz też wyłączyć Modulację i wtedy ustawić dimens/build na 1, to będzie wyłączało grzanie 0,1*C powyżej zadanej. Pobaw się arkuszem, wstawiając dodatkową linię (z menu wstaw kształt) na obecną krzywą, a potem podmieniaj dane i zobaczysz jak krzywe zmieniają swoje nachylenia po zmianie parametrów S5 i S6. Linia którą wstawisz nie będzie zmieniała swojego położenia i dokładnie zobaczysz, że wstawiając krzywą którą Ci podałem i którą wyliczył arkusz, linie pokryją się
    Jednak modulacja wygrała pojedynek z temp minimalna. Przestawiłem ją na 30 stopni, krzywa dałem taką, żeby przyjmowała wyższe temp przy obecnych warunkach (4,5 offset -2) i przez noc z nastawionych 21,8 bylo 21,4 i nie szło wyżej. Temp na piecu oczywiście niższa niż wynikająca z krzywej.
    Wydaję mi się ze modulacja ma rację bytu jedynie z wlączona autoadaptacją.
    Teraz testuję z wyłączona modulacją, piec przyjmuje dokładnie takie temp jak na krzywej. Zobaczę czy teraz będzie osiągał zadaną temp.
    Coś czuję, że ostatecznie wrócę do autoadaptacji.

  14. #774

    Domyślnie

    Dudi81 dokładnie tak jak piszesz trzeba ustawić program grzania, wyjść do głównego ekranu i wcisnąć auto wtedy zniknie kranik z kropelkami, na górze pojawi się linijka ale z grzaniem temp. jeśli nie grzejemy komfortowo i ekonomicznie pomieszczenia to wciskamy jeszcze raz auto wtedy mamy ręczne sterowanie i czasowe grzanie wody. Przekręcenia pokrętła regulacji temp wody dezaktywuje programy czasowe
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  15. #775
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    xmichal79x

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Łódź / Bedoń
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    28

    Domyślnie

    Pytanie do Jarq - piszesz, że masz podłogówke plus grzejniki, czy sterowanie to tylko CAR2 czy masz jakieś dodatkowe czujniki temp. ?
    Pytam, bo zauważyłem u siebie probelm z różnicami temp. Jak juz pisalem wcześniej kocioł włacza mi się praktycznie tylko raz dziennie ( mam:temperatura komfortowa 21, temp.czynnika 50 [HF temp], powrot 32 [hr temp] i CWU 57 takie wartości odczytałem na sterowniku) i efekt jest taki, że w pomieszczeniach w któych są grzejniki jest chłodniej niż w tych gdzie jest podłogówka. Wydaje mi się, że to właśnie przez to, że kocioł startuje tylko raz dziennie (temp. komfortową mam od 16:30 do 22:30) i po nagrzaniu wnętrza do 21 stopni się wyłącza. Niestety w pokojach z kaloryferami temperatura spada szybciej i około 20:00 jest tam chłodniej niż w reszcie domu. Instalator poradził mi właśnie, żebym przykręcił temp. na kotle do ok.35 stopni, sprawdze to dzisiaj po pracy, ale ciekaw jestem Waszych sugestii.

  16. #776

    Domyślnie

    Czujnik temperatury zewnetrznej jest podlaczony?
    Jesli tak to kociol w tryb 100% pogodowki, na grzejniki glowice termostatyczne,, a sterownik niech steruje tylko podlogowka.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  17. #777

    Domyślnie

    Bez modulacji temperatura została osiągnięta. Jedyna wada to częściej zimne grzejniki. Różnica jaką zauważyłem to, że przy modulacji podgrzewa częściej ale krócej, utrzymując w miarę stałą temp. Bez modulacji woda w grzejnikach bardziej się wychładza. Na pewno wiem, które rozwiązanie jest bardziej komfortowe, ale które bardziej ekonomiczne ? Dalej nie wiem czemu modulacja nie dogrzewała domu, może za mało czasu jej dałem do nauki, chociaż nie wiem czy czasem piec uczy się tylko przy autoadaptacji. Pewnie jak przyjdą mrozy to pojawią się nowe spostrzeżenia.

  18. #778
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emmer

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Białobrzegi
    Kod pocztowy
    26-800
    Posty
    81

    Domyślnie

    xmichal79x - z tego co napisałeś wnioskuję, że te informacje odczytujesz z CAR2. coś potrzeba włączyć, czy cokolwiek? pytam ponieważ u mnie, z tego co zauważyłem, jest tylko temperatura czynnika. na przeglądzie okresowym jak zapytałem serwisanta to stwierdził że nie wei, bo nigdy tam nie zaglądał

  19. #779

    Domyślnie

    @emmer

    Z tego co mi wiadomo to nic specjalnie nie trzeba włączać, na CAR wciskasz kilkakrotnie INFO i masz po kolei temp na dworze, na zasilaniu, na powrocie itd (opis w instrukcji - str.22) lub na piecu przytrzymujesz INFO i pojawia sie d1, później wciskasz INFO i masz kolejno d2,d3 (opis w instrukcji - str.16)

  20. #780

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dudi81 Zobacz post
    Dalej nie wiem czemu modulacja nie dogrzewała domu.
    a parametr Dimens/Build ana CAR jak masz ustawione? Jeśli poniżej 10, to może być przyczyną.
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 04-11-2014 o 08:55

Strona 39 z 205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony