dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 31 z 68
Pokaż wyniki od 601 do 620 z 1350
  1. #601

    Domyślnie

    Timon dzięki za rady. Teraz jeszcze pytanie czy w moim przypadku nie powinienem wraz ze wsp wentylacji zwiększyć wsp podawania? Bo obawiam się
    , że kocioł może za szybko wypalać węgiel a kopczyk i tak już niewielki. Jeśli tak to o ile zwiększać? Wiatr będę zwiększał o 1 i wsp podawania też o 1 czy więcej?

  2. #602

    Domyślnie

    Timon
    Jak byś kiedyś był w świętokrzyskim zapraszam na duuuże piwo ))
    dzięki za rady

  3. #603
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    Cytat Napisał robik180 Zobacz post
    Spróbuje )
    dzięki Timon
    Zjeżdża obydwoma w tej samej proporcji? (tzn jeśli zjade np o 2 na dół z wentylatorem to o tyle samo z podawaniem? czy zmieni proporcje?
    nie w tych samych bo kazdy ma inna skalę skoku- musisz wybrac który pierwszy obniżasz i robisz najpierw nim np 2 oczka w dół a potem do tego korekta o ile trzeba drugiego, po ustabilizowaniu znów to samo

    Cytat Napisał jarooo3 Zobacz post
    Timon dzięki za rady. Teraz jeszcze pytanie czy w moim przypadku nie powinienem wraz ze wsp wentylacji zwiększyć wsp podawania? Bo obawiam się
    , że kocioł może za szybko wypalać węgiel a kopczyk i tak już niewielki. Jeśli tak to o ile zwiększać? Wiatr będę zwiększał o 1 i wsp podawania też o 1 czy więcej?
    obserwuj palnik- jak zacznie się kopiec zapadać dopiero wykonasz korekrtę - kopiec nie musi byc jak krater wezuwiusza, wystarczy że bedzie 1cm powyżej palnika, problemem będzie jak zejdzie i odkryje otwory napowietrzające
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  4. #604

    Domyślnie

    ok
    Zacznę od obniżania wentylatora i do niego będę dopasowywał podawanie (kopczyk)
    dzięki za rady Piwko jak najbardziej aktualne

  5. #605

    Domyślnie

    Co u reszty forumowiczów jak wasze spalanie?
    Czy posiada ktoś z Was sterownik pokojowy? np ST - 280? czy warto w niego zainwestować?
    Można w ten sposób zmniejszyć spalanie???
    z góry dziękuje za wszystkie sugestie

  6. #606
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariooooo

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Świętokrzyskie
    Posty
    32

    Domyślnie

    u mnie praca kotła na PID ok. worek 25kg starcza na dwa dni jak jest ciepło ,jak jest zimno czyli poniżej ''0'' to jeden worek na dzień ,moim zdaniem jeśli palisz pierwszy sezon zużycie będziesz miał duże i jeśli popiół masz dobry ustawieniami dużo już nie poradzisz.,możesz jeszcze próbować palić eko bardziej energetycznym wtedy zużycie może być mniejsze ale może być problem z ustawieniami i spiekami
    Ostatnio edytowane przez mariooooo ; 22-01-2015 o 17:19 Powód: ok
    SaS Multi 23 ST-450 PID , zawór 4d. pogodówka , cwu 300l do grzania 180m +garaż , w tym podłoga ok 100 m

  7. #607
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    luki81

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Wielkopolska
    Posty
    138

    Domyślnie

    Cytat Napisał robik180 Zobacz post
    Co u reszty forumowiczów jak wasze spalanie?
    Czy posiada ktoś z Was sterownik pokojowy? np ST - 280? czy warto w niego zainwestować?
    Można w ten sposób zmniejszyć spalanie???
    z góry dziękuje za wszystkie sugestie
    Witam
    Ja mam zainstalowane dwa regulatory pokojowe TECH
    Na grzejniki które są na piętrze ST281-bo mogę z góry sterować wszystkim, a na dole na podłogówce ST283-musiałem taki zainstalować bo zawór 3D sterowany jest za pomocą sterownika ST61V4- a ten obsługuje tylko regulator pokojowy dwustanowy. Na razie testuje wszystko bo to mój pierwszy sezon- wilgoci mam masakra bo chłopaki mi szpachlują teraz ściany i sufity. Regulatory pokojowe dość dobrze sterują zaworami, bo przy osiągniętej temperaturze obniża mi temp. na zaworze o tyle stopni ile sobie ustawię. Myślę że to jest lepsze rozwiązanie niż termostaty na grzejnikach. Grzejniki są cały czas ciepłe, a na zaworach termostatycznych grzejnik się wychładza.
    Na razie mam spalanie przy tych temp. na poziomie 12,5/doba, chociaż piec mam nie do końca dobrze wyregulowany bo nie mam czasu siedzieć cały czas na budowie. myślę że przejdę z PID na manualny. Wkurza mnie że PID nie próbuje oscylować wokół zadanej paląc cały czas równo tylko dochodzi do zadanej, wpada w nadzór, a później gdy temp. się obniży i zaczyna pracować ale od zadanej dopiero zaczyna podawać porządnie węgiel i powietrze, ale to za późno bo wtedy temperatura od zadanej spada nawet do 7 stopni.
    A jak u was to wygląda, może mam coś źle wyregulowane, chociaż węgiel jest ładnie dopalony?

  8. #608
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar julo23
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Z-cie
    Posty
    651
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Przeciez PID też mozna sobie wyregulować.
    Dziennik budowy - dom w wierzbówach

    Komentarze do dziennika

    Piec SAS Multi 23kW ST-450 zPID, bojler 250L, podłogówka 100m2 (850mb rurek fi 14), 2x zawór 4D, 2x sterownik st-61 Sterownik pokojowy st-280, - skonfigurowana pogodówka.
    powierzchnia użytkowa ok. 180m2, + 50m2 garaż, + piwnice ok 90m2 (kubatura obecnie ogrzewana ok. 900m3)
    ściany 30cm porotherm, ocieplenie 10cm styr. 0,031. wełna 20cm, okna 0,7W/m2K, piwnice i fundamenty ocieplone 5cm styro.

  9. #609

    Domyślnie

    Julo
    Masz super spalanie, (dobrze spala i mało) cóż więcej chcieć???
    Palisz pierwszy sezon i takie spalanie - a można przekombinować
    Podpowiedz mi jak Ty ustawiałeś swój kocioł?
    albo jak zejść ze spalaniem? u mnie teraz około 30kg na dobę i więcej
    Zastanawiam się czy nie zainwestować w sterownik pokojowy i czy w ten sposób nie zejdę ze spalaniem

  10. #610
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar julo23
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Z-cie
    Posty
    651
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Sterownik pokojowy bardzo przydatna rzecz.
    Ja niestety mam go na parterze, a tu mam tylko podłogówkę a kaloryfery na górze. Więc de facto nie może on sterować kaloryferami, a to one generują większe spalanie. Więc używam go bardziej do innych celów, takich jak podgląd co tam na piecu się dzieje i ewentualne zmiany i kontrola wszystkich temperatur. A co ważne piszczy jak jest alarm, normalnie alarmu z piwnicy bym nie usłyszał.

    A z ustawieniami pieca to myśle że nie odbiegam zbytnio od pozostałych.
    Próbuje oszczędzać na kaloryferach, steruje nimi funkcja POGODÓWKA - przydatna rzecz... ale to wystarczy mieć siłowniki i termometr zewn. i już można ją włączyć jeśli sterownik pieca na to pozwala. Nie potrzeba do tego mieć sterownika pokojowego.
    Obecnie na piecu mam 65*C temp. zadaną. Spalanie ok 16kg na dobę (licząc ten tydzień). Oczywiście niektórzy mają mniej ale wydaje się że jak na tak duży dom i jego niezbyt prostą bryłą to niezły wynik, a palę przecież na tak podobno paliwożernej opcji PID.
    Ostatnio edytowane przez julo23 ; 23-01-2015 o 20:15
    Dziennik budowy - dom w wierzbówach

    Komentarze do dziennika

    Piec SAS Multi 23kW ST-450 zPID, bojler 250L, podłogówka 100m2 (850mb rurek fi 14), 2x zawór 4D, 2x sterownik st-61 Sterownik pokojowy st-280, - skonfigurowana pogodówka.
    powierzchnia użytkowa ok. 180m2, + 50m2 garaż, + piwnice ok 90m2 (kubatura obecnie ogrzewana ok. 900m3)
    ściany 30cm porotherm, ocieplenie 10cm styr. 0,031. wełna 20cm, okna 0,7W/m2K, piwnice i fundamenty ocieplone 5cm styro.

  11. #611
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    luki81

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Wielkopolska
    Posty
    138

    Domyślnie

    Cytat Napisał julo23 Zobacz post
    Sterownik pokojowy bardzo przydatna rzecz.
    Ja niestety mam go na parterze, a tu mam tylko podłogówkę a kaloryfery na górze. Więc de facto nie może on sterować kaloryferami, a to one generują większe spalanie. Więc używam go bardziej do innych celów, takich jak podgląd co tam na piecu się dzieje i ewentualne zmiany i kontrola wszystkich temperatur. A co ważne piszczy jak jest alarm, normalnie alarmu z piwnicy bym nie usłyszał.

    A z ustawieniami pieca to myśle że nie odbiegam zbytnio od pozostałych.
    Próbuje oszczędzać na kaloryferach, steruje nimi funkcja POGODÓWKA - przydatna rzecz... ale to wystarczy mieć siłowniki i termometr zewn. i już można ją włączyć jeśli sterownik pieca na to pozwala. Nie potrzeba do tego mieć sterownika pokojowego.
    Obecnie na piecu mam 65*C temp. zadaną. Spalanie ok 16kg na dobę (licząc ten tydzień). Oczywiście niektórzy mają mniej ale wydaje się że jak na tak duży dom i jego niezbyt prostą bryłą to niezły wynik, a palę przecież na tak podobno paliwożernej opcji PID.

    Myśle że mam cały czas problemy z PID. Problem polega że Pid dochodzi do zadanej, teraz nie wpada mi nadzór ale podaje rzadko węgiel i temperatura spalin spada do 50C i tym samym woda na CO się wychładza o 7C.Podaję przykład zadana CO 60C, przebija do 64 po czym PID nie podaje węgiel, albo podaje go mało i temperatura spalin spada do 60C a woda CO spada do 53C. Gdy temperatura CO spada PID dopiero od około 60C zaczyna buzować, ale to jest za późno, bo dalej spada temperatura na CO do 53 tak jak pisałem. Co zrobić aby PID oscylował wokół zadanej CO. Logiczne jest dla mnie aby spalanie na PID było w granicach 58-62 przy zadanej 60, a nie 53-64
    Jak to u was wygląda?
    Konfigurując moje CO sugerowałem się kotłownią kuzyna który ma Galmeta 17KW z pełną automatyką jak u mnie i spalanie ma w garnicy 8kg/doba. Ustawił tak że ma cały czas mały ogień w retorze- fakt wolno rozbujać taki układ ale po osiągnięciu zadanej pali grosze. Nie wiem czy nie przejść w dwsustan- druga sprawa to wymaga obserwacji i sporo korekcji a na to nie mam narazie czasu.
    Może zbyt dużo oczekuję paląc dopiero 3 miesiące, ale wydaje mi się że coś nie tak z tym PID albo jeszcze nie umiem go wyregulować.




    Prosze napiszcie jak ten PID u was pracuje, bo u mnie tak jak pisałem, leci w górę a potem w dół. Takie wahania to straty energi.

  12. #612
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    jak masz duże wahania to obniż wsp mocy
    wtedy będzie płynnniej
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  13. #613
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar julo23
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Z-cie
    Posty
    651
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    A ten kolega co spalanie ma 8kg/doba to jaki ma dom i jak duże CWU ?

    @luki81, jeszcze możesz spróbować poprostu podnieść zadaną CO z 60*C do 65*C, zanim cokolwiek zaczniesz zmieniać. I poobserwuj ale tak z kilka razy żeby spadło i się podniosło, bo to się musi ustabilizować. U mnie to pomogło. I teraz nawet jak spadnie do 55*C jak bojer się załączy to nic to nie przeszkadza bo szybko się podnosi. Czasami dobije do 70*C i węgiel lepiej się spala.


    @timon120777, tak teoretycznie można jakoś oszacować jak mam załóżmy przewymiarowany piec - 23kW, ile teoretycznie spaliłby mniej przy piecu 17kW ? Jest to wogóle do oszacowania ?
    Ostatnio edytowane przez julo23 ; 25-01-2015 o 18:16
    Dziennik budowy - dom w wierzbówach

    Komentarze do dziennika

    Piec SAS Multi 23kW ST-450 zPID, bojler 250L, podłogówka 100m2 (850mb rurek fi 14), 2x zawór 4D, 2x sterownik st-61 Sterownik pokojowy st-280, - skonfigurowana pogodówka.
    powierzchnia użytkowa ok. 180m2, + 50m2 garaż, + piwnice ok 90m2 (kubatura obecnie ogrzewana ok. 900m3)
    ściany 30cm porotherm, ocieplenie 10cm styr. 0,031. wełna 20cm, okna 0,7W/m2K, piwnice i fundamenty ocieplone 5cm styro.

  14. #614
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    myślę że teorią możesz się pobawić


    zakładamy że potrzebujesz w największe mrozy powiedzmy 10KW
    spalając zatem węgiel o kaloryczności 28MJ w kotle 23KW będziesz go spalał z niższą sprawnością niż w kotle 12KW czy 17KW
    najniższa sprawność będzie w kotle 23KW oczywiście zakładając teoretycznie że spalamy mając ustawione prawidłowo parametry
    możemy przyjąć że spalamy na niskiej mocy z krótkim podtrzymaniem bo tak zazwyczaj prowadzone są kotły.
    możemy uznać że w kotle 23KW osiągniemy sprawność 55%
    w kotle 17KW 65% a w kotle 12KW 75%

    aby zatem kociołek pracował ze średnią mocą 10KW i uzupełniał tą stratę to spali odpowiednio:

    23KW- 56KG/24H/3600S*28000=18,15kw*55% sprawności =9,98KW
    17KW- 47,5kg/24h/3600s*28000=15,39KW*65%sprawności =10,01KW
    12KW- 41kg/24h/3600s*28000=13,29KW * 75% sprawności = 9,97KW

    zatem w teorii w kotle 12KW spalisz o 15kg opału mniej niż w kotle 23KW aby uzyskać tą samą ilość energii
    w praktyce różnice będą zapewne mniejsze ale również wystąpią
    licząc nawet poziom w okolicy 5kg/doba oszczędności to dla całego okresu grzewczego powiedzmy 160dni oszczędność będzie 5*160=800kg mniej
    a to jest przy cenie ekogroszku w mojej okolicy 800zł oszczędność na poziomie 640zł na sezon

    może się okazać że w dobrym kotle na niskiej mocy uzyskasz nie 65% a 75% sprawności i oszczędność będzie większa
    a myślę że warto następny kocioł kupić mniejszy jeśli dodatkowo zaoszczędzisz około 1000zł rocznie oraz dodatkowo poświęcisz mniej czasu na jego obsługę bo załadunek na dłużej wystarczy i czyścić trzeba będzie rzadziej

    wniosek
    poznać dokładne potrzeby domu i dobrać następny kocioł na miarę
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  15. #615
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    luki81

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Wielkopolska
    Posty
    138

    Domyślnie

    Cytat Napisał julo23 Zobacz post
    A ten kolega co spalanie ma 8kg/doba to jaki ma dom i jak duże CWU ?

    @luki81, jeszcze możesz spróbować poprostu podnieść zadaną CO z 60*C do 65*C, zanim cokolwiek zaczniesz zmieniać. I poobserwuj ale tak z kilka razy żeby spadło i się podniosło, bo to się musi ustabilizować. U mnie to pomogło. I teraz nawet jak spadnie do 55*C jak bojer się załączy to nic to nie przeszkadza bo szybko się podnosi. Czasami dobije do 70*C i węgiel lepiej się spala.


    @timon120777, tak teoretycznie można jakoś oszacować jak mam załóżmy przewymiarowany piec - 23kW, ile teoretycznie spaliłby mniej przy piecu 17kW ? Jest to wogóle do oszacowania ?
    JULO 23 DZIĘKI ZA PODPOWIEDZ
    On ma dom o powierzchni 200m2, CWU ma bufor 140/400 jak się nie mylę. Jest to super sprawa, może dzięki temu buforowi ma takie małe spalanie.
    Nie ma żadnych pomp ciepła ani nie dogrzewa kominkiem.

    Ja teraz pochytrzyłem się na węgiel o 200 zł tańszy na tonie no i narobiłem sobie bigosu- węgiel szajs- same kalafiory wychodzą- cóż jak wypalę ten szajs to powrócę do sprawdzonego węgla.
    Na razie podwyższę Co na 62 zobaczymy co się będzie działo. Masz jakiś sposób na kalafiory żeby nie wychodziły?

  16. #616

    Domyślnie

    U mnie walka z ustawieniami trwa a w międzyczasie zastanawiam się jak skutecznie sterować podłogówką. U mnie instalacja wygląda tak, że jest zawór (chyba trójdrożny) a przy nim pokrętło którym mogę zwiększać temperaturę podłogówki. Temperatura podłogówki jest wyświetlana na sterowniku (np. teraz jest 30st). Zastanawiam się czy jeśli odkręciłbym pokrętło przy zaworze na maxa to czy mógłbym ograniczyć temperaturę podłogówki poprzez sterownik? Pytam dlatego, że pokrętłem ciężko jest regulować płynnie a na sterowniku mógłbym w razie potrzeby podnieść temperaturę podłogówki o 1 stopień.

  17. #617
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar julo23
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Z-cie
    Posty
    651
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    @jarooo3Wydaje mi się że poprzez sterownik to musisz mieć siłownik.


    @luki81, dawaj na 65CO , czego sie boisz ?
    jak dziewczynie wkładasz to też do połowy ? heheheh

    Kalafiory najczęściej powstają od za dużego nadmuchu.
    Dziennik budowy - dom w wierzbówach

    Komentarze do dziennika

    Piec SAS Multi 23kW ST-450 zPID, bojler 250L, podłogówka 100m2 (850mb rurek fi 14), 2x zawór 4D, 2x sterownik st-61 Sterownik pokojowy st-280, - skonfigurowana pogodówka.
    powierzchnia użytkowa ok. 180m2, + 50m2 garaż, + piwnice ok 90m2 (kubatura obecnie ogrzewana ok. 900m3)
    ściany 30cm porotherm, ocieplenie 10cm styr. 0,031. wełna 20cm, okna 0,7W/m2K, piwnice i fundamenty ocieplone 5cm styro.

  18. #618

    Domyślnie

    Julo
    a to nie jest tak że jak za mały nadmuch to wychodzą ,,kalafiory" ?

  19. #619
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    luki81

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Wielkopolska
    Posty
    138

    Domyślnie

    Cytat Napisał julo23 Zobacz post
    @jarooo3Wydaje mi się że poprzez sterownik to musisz mieć siłownik.


    @luki81, dawaj na 65CO , czego sie boisz ?
    jak dziewczynie wkładasz to też do połowy ? heheheh

    Kalafiory najczęściej powstają od za dużego nadmuchu.
    JULO23 masz rację z ustawieniami i wkładaniem
    Właśnie wróciłem z budowy. Ustawiłem na 65 i współczynniki na maksa na dół -30,-12.
    Obserwowałem przez 2h i temperatura nie przebija 65, temperatura spalin od95 do110. podaje co 55-110s przez od4 do6s.
    Jestem ciekawy co będzie jutro w popielniku i ile spali w takiej sytuacji. Teraz ładnie chodzi równo (przynajmniej tak było przez2h) dopóki byłem na budowie.

  20. #620
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    luki81

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Wielkopolska
    Posty
    138

    Domyślnie

    Cytat Napisał luki81 Zobacz post
    JULO23 masz rację z ustawieniami i wkładaniem
    Właśnie wróciłem z budowy. Ustawiłem na 65 i współczynniki na maksa na dół -30,-12.
    Obserwowałem przez 2h i temperatura nie przebija 65, temperatura spalin od95 do110. podaje co 55-110s przez od4 do6s.
    Jestem ciekawy co będzie jutro w popielniku i ile spali w takiej sytuacji. Teraz ładnie chodzi równo (przynajmniej tak było przez2h) dopóki byłem na budowie.
    Mały bład matematyczny a mianowicie podaje co55-85s przez od 4 do 6s

Strona 31 z 68

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony