dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 68
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1350
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bastard79

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    6

    Domyślnie SAS Multi 17kw + ST-45 - optymalne ustawienia

    Witam,

    Wczoraj uruchomiłem taki pie u siebie i mam kilka pytań.

    Instalator ustawił mi
    czas podawania 11s
    przerwa podawania 45s
    dmuchawa 40%

    po 24 godzinach pracy cały popielnik zawalony spiekami, ponadto na palenisku te pełno spieków.

    więc uznałem że piec nie wydala z paleniem paliwa i te spieki są wypychane do popielnika przez podawanie swiezego paliwa.

    na chłopski rozum uznałem ze podaje za duzo i za czesto paliwo wię zmieniłem ustawienia na
    czas podawania 10s
    przerwa podawania 60s
    dmuchawa 35%

    co sadzicie o takich ustawieniach ? jakie są mniej wiecej optymalne, może dmuchawe trzeba ustawić na wiekszą moc żeby lepiej spalało ?

    temperature piea mam ustawioną na 55stopni, a ekogroszek na próbe kupiony w castoramie (ten sredni jezeli chodzi o kaloryczność, bodajże 24kj) do ogrzania 150m2 plus bojler 100l.

    proszę o wskazówki w którą stronę iść z ustawieniami aby zoptymalizować spalanie.

  2. #2

    Domyślnie

    Witam, mam taki sam piec sas multi 17 kw tyle z sterownikiem ecomax800. Co do spalania to się nie wypowiem, bo sporo czasu paliłem na ruszcie awaryjnym, gdyż dużo drzewa zostało mi po budowie, ale nastawy mam takie:
    zadana temp kotła 56 stopni, zawór trójdrożny ustawiony tak, aby na CO temp wychodząca wynosiła około 40-42 stopnie, moc nadmuchu 25-30 %, przesłona na wentylatorze otwarta około 1-3cm( z moich badań wynika, że im bardziej otwarta przesłona na wentylatorze to tym dłużej dochodzi do zadanej temp. więc obecnie będę testował z max. przymkniętą). 150 kg ekogroszku wystarcza na około 6 dni. Bojler 220l ustawiony na 45-50 st, podawanie 11s, przerwa 48s. Podtrzymanie ustawione na max. Jeśli ktoś ma ten piec proszę o podanie swoich ustawień- będziemy dążyli do ideału ustawień .

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    Cytat Napisał bastard79 Zobacz post
    Witam,

    Wczoraj uruchomiłem taki pie u siebie i mam kilka pytań.

    Instalator ustawił mi
    czas podawania 11s
    przerwa podawania 45s
    dmuchawa 40%

    po 24 godzinach pracy cały popielnik zawalony spiekami, ponadto na palenisku te pełno spieków.

    więc uznałem że piec nie wydala z paleniem paliwa i te spieki są wypychane do popielnika przez podawanie swiezego paliwa.

    na chłopski rozum uznałem ze podaje za duzo i za czesto paliwo wię zmieniłem ustawienia na
    czas podawania 10s
    przerwa podawania 60s
    dmuchawa 35%

    co sadzicie o takich ustawieniach ? jakie są mniej wiecej optymalne, może dmuchawe trzeba ustawić na wiekszą moc żeby lepiej spalało ?

    temperature piea mam ustawioną na 55stopni, a ekogroszek na próbe kupiony w castoramie (ten sredni jezeli chodzi o kaloryczność, bodajże 24kj) do ogrzania 150m2 plus bojler 100l.

    proszę o wskazówki w którą stronę iść z ustawieniami aby zoptymalizować spalanie.
    spieki to nadmiar powietrza, lub zbyt duża przerwa podawania
    jeśli masz wysoką temperaturę spalin to:
    zacznij od zmniejszenia mocy nadmuchu przy niezmienionych pozostałych parametrach. korekta o kilka % i czas na oswojenie sie kotła z nowymi ustawieniami - kilka godzin - jeśli nadal spieka to kolejna korekta i znów obserwacja......

    jeśli temperatura spalin poniżej powiedzmy 140stC to zamiast korekty nadmuchu stosuj korektę przerwy podawania. skracasz o 5 sek i jak wyżej obserwujesz, jeśli nadal spieka kolejna korekta, jeśli pojawi się niespalony węgiel znaczy że przesadziłeś i musisz wrócić o kilka sekund
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    woitas5

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Trzebnica
    Kod pocztowy
    55-100
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam. Posiadam piec sas multi 17 KW z Eco Max800 od maja br. Palę w nim od momentu zakupu ponieważ grzałem nim cwu.Piec był ustawiony na funkcje Fuzzy Logic i spalanie ekogroszku wynosiło około 3kg na dobe.(bojler 160l).Od około trzech miesięcy ogrzewam nim także dom (140m2) mam wstawiony zawór czterodrogowy nie mam podłogówki dom ocieplony (podwójny mur,wełna) spalanie do zeszłego tyg to około 15 kg na dobe. Od piątku przestawiłem piec na sterowanie standardowe bo w popielniku pojawiał sie niedopalony węgiel (spieki).Moje ustawienia to: czas podawania 16s , przerwa podawania praca 230s, przerwa podawania nadzór 25 min. moc wentylatora 40% i otwarta przesłona około 70%. Teraz popiół jest duzo lepiej dopalony i ze zbiornika troche mniej ubywa.Myśle ze wspólnymi siłami bedzie nam łatwiej dopracować ustawienia. Pozdrawiam

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    TOT

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    małopolska
    Posty
    9

    Red face Witam

    W listopadzie uruchomiłem Sas-a 17KW z sterownikiem ST-45. Początki są trudne, raz piec pali po 300-350kg. na tydzień, innym razem, po zmianie parametrów gaśnie a przecież zima jest łagodna.
    Znalazłem teraz Twoją wypowiedź: "na chłopski rozum uznałem ze podaje za duzo i za czesto paliwo wię zmieniłem ustawienia na czas podawania 10s, przerwa podawania 60s, dmuchawa 35%"
    Jak działa piec przy takich nastawach? bo mój przy takich gaśnie po 2-3 godzinach. Stosunek podawania do przerwy nie mógł być większy niż 1/4, bo jak dawałem większy ogień zanikał. Książkowo wyczytałem, że stosunek to 1/3 a przy dużych mrozach nawet 1/2.
    Będę śledził ten wątek bo coś muszę z tym zrobić
    Co myślicie o dołączeniu do naszych Sasów sterownika pokojowego bodajże ST-202, czy to ma sens?

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    blupio

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Posty
    1

    Domyślnie

    witam.
    piec używam od października, sas multi st45
    moje ustawienia to:
    przesłona w wentylatorze otwarta na 3cm
    przerwa podawania 90s
    czas podawania 15s
    nadmuch 19%
    temp na piecu 60
    temperatura wody na wejściu do pieca 48*C
    zbiornik cwu 100L
    przy mrozach 20-25*C spalanie ok 25kg/dobę
    dom130m2
    garaż ogrzewany
    zawór trójdrożny otwarty na 1/4 na kaloryferach regulatory ustawione na 22 *C i taka temperatura jest w całym domu
    4 lub 5 doz potrzeba do ogrzania z 57*C na 60 , potem w podtrzymaniu około 10min
    węgiel dobrej jakości z polskiej kopalni chyba pieklorz
    spieków jest niewiele w większości spala się na popiół taki prawdziwy

    na czeskim pali się dobrze ale do -5 wtedy zużycie 25kg/dobę, tego w takie mrozy to by z 50kg się spaliło na dobę


    Może ktoś ma ciekawsze ustawienia.
    Mój instalator nigdy nie montował pieca z podajnikiem, więc sam wszystko ustawiałem i trochę mnie to kosztowało czasu i węgla.
    Jest to chyba pierwsze forum na temat sas multi, aby zaoszczędzić pieniądze innym nowym posiadaczom tego pieca dzielmy się doświadczeniami.
    pozdrawiam

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Rafał1979

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    niedawno zakupiłem kocioł Sas Multi 17kW ze ster St45 i mam pewien problem. Po montażu przez "wykwalifikowanego" hydraulika zostało kilka czujników temp. Kocioł pracuje tylko na jednej pompie i wg w/w specjalisty wszystko jest ok. Kocioł bardzo długo musi pozgrzewać wodę w układzie aby osiągnąć 40-50 st ok 1,5h i po kilku godzinach pracy gaśnie. Dom to ok 140 m2 w tym 25m2 ogrzewania podłogowego. Do czego służą te czujniki i czy kocioł może pracować bez nich?? Czy nie powinna być zamontowana druga pompa do obiegu ogrzewania podłog.?? Jeżeli ktoś wie coś na ten temat to proszę o pomoc i pozdrawiam.

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    korbendalas

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Kraśnik
    Kod pocztowy
    23-200
    Posty
    1

    Wink

    Cytat Napisał Rafał1979 Zobacz post
    Witam,
    niedawno zakupiłem kocioł Sas Multi 17kW ze ster St45 i mam pewien problem. Po montażu przez "wykwalifikowanego" hydraulika zostało kilka czujników temp. Kocioł pracuje tylko na jednej pompie i wg w/w specjalisty wszystko jest ok. Kocioł bardzo długo musi pozgrzewać wodę w układzie aby osiągnąć 40-50 st ok 1,5h i po kilku godzinach pracy gaśnie. Dom to ok 140 m2 w tym 25m2 ogrzewania podłogowego. Do czego służą te czujniki i czy kocioł może pracować bez nich?? Czy nie powinna być zamontowana druga pompa do obiegu ogrzewania podłog.?? Jeżeli ktoś wie coś na ten temat to proszę o pomoc i pozdrawiam.
    witam, jesli chodzi o pompe do podłgówki ja mam ok 60m2 to mam pompe a przy twojej ilosci nie wiem, a jesli chodzi o czujniki to ja mam zamontowane na podlogówce, do bojlera, czujnik spalin wychodzacych, z reszta powinny byc one opisane, i na boku kotła pisze gdzie je wpiąć. Na twoim miejscu zapytalbym jakiegos innego fachmama niech to zobaczy to on ci powie co i jak. pzd ja swoj narazie testuje i wgryzam sie w obsługe

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    witam wszystkich, mam świeżo zamontowany piec sas multi 17 kw ze sterownikiem st45 i z podłączonym regulatorem pokojowym st205. Mam z tym pewien problem. Dopuki piecem steruje sma st45 jest wszystko ok, jak podłącze st205 jak temp na piecu spada poniżej zadanej wentylator sie nie włącza mimo że na pokojowym pokazuje niedogrzanie pomieszczeń. Wiecie może jak to rozwiązać ?

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Ok, strownik w 75% zgrał się z piecem ale nie chodzą pompy równocześnie, nie chodzi konkretnie od cwu, nie wiem dlaczego ...

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    a_anka

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    4

    Domyślnie

    Bardzo Was proszę o pomoc, odpowiedź, poradę, cokolwiek
    Moja mama i ja wybudowałyśmy dom - same dwie baby
    Po wielu przejściach doszłyśmy do etapu uruchomienia ogrzewania i za nic nie możemy dojść z tym piecem.
    Mamy właśnie ten, na temat którego jest forum, czyli Multi Sas 17 kw i sterownik ST 45 i ciągle jakieś problemy - nie wiemy jak go dobrze ustawić. Najpierw opiszę ogrzewanie - dom 208 metrów, parter i piętro, góra jeszcze nieocieplona, więc na górze wieje a na dole gorąco. Wszędzie są kaloryfery, plus na dole na 100 metrach ogrzewanie podłogowe. Nie wiem co jeszcze ew. potrzebne...
    Teraz piec - nasze obecne ustawienia to:
    temperatura CO zadana 60 stopni
    temperatura CWU zadana 57 stopni
    czas podawania 12 sek
    przerwa podawania 75 sek
    nadmuch 38%

    mniej więcej krążymy wokół tych ustawień i ciągle kończy się alarmem, że "temperatura nie rośnie". Co może być tego przyczyną? Co mamy zwiększać a co zmniejszać w takiej sytuacji? Bo szczerze mówiąc jeszcze nie za bardzo rozumiem zasady i czego może chcieć Ekogroszku idzie około worka dziennie, czasem trochę więcej a jak opróżniam dół to oprócz popiołu trafiają się też kawałki (a nawet sporo).
    I jeszcze powiedzcie o co chodzi z tym podtrzymywaniem, o którym piszecie (bo u nas jest: praca podtrzymania 20 sek, przerwa podtrzymania 30minut)
    i z przesłoną w wentylatorze - to jest ta "klapka" na dole? Tam gdzie się opróżnia popiół? bo jeśli tak to u nas jest zamknięte...

    I wszystko to sprawia, że jest w domu za gorąco, a jak przykręcamy na mniejsze temperatury to włącza się ciągle alarm a przy tych ustawieniach co teraz to rzadziej, ale znowu jak w piekle...
    Z góry wielkie dzięki za każdą odpowiedź i poradę, bo nie ma nam kto tego ogarnąć... i jeśli znajdzie się ktoś, kto się zlituje i nam pomoże to niech pisze jak do bab a nie do kogoś kto się zna dzięki!!!

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    a_anka
    zacznij od podniesienia mocy nadmuchu i obserwuj co spada do popielnika. jeśli niedopalone czarne spieki koksowe to nadal jest za mało powietrza, jeśłi spieczone twarde brązowe "kalafiory" to powietrza za dużo
    temat drugi CWU
    jeśli korzystacie z wanny ustaw na zakres do 55st
    jak wolicie prysznic wystarczy woda o temperaturze 45stC
    wrzuć fotki tego jak się pali i tego co w popielniku.
    delikatnie dotknij rury spalinowej podczas pracy kotła(nie w fazie podtrzymania) i oceń czy jest bardzo gorąca(parzy) czy może bardzo ciepła lub czy np możesz oprzeć na niej rękę bez obawy o poparzenie. to taki wstępny palpacyjny test poziomu temperatury spalin.
    pisz i wklejaj fotki może zaradzą waszym kłopotom

    PS
    ta klapka na wentylatorze musi być przynajmniej częściowo otwarta, szpara na jakieś 2-3cm na poczatek- potem ewentualne korekty
    Ostatnio edytowane przez timon120777 ; 07-11-2012 o 20:26
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  13. #13

    Domyślnie

    Witam,
    Od listopada posiadam piec SAS MULTI 17KW ze sterownikiem ST-450 zPID
    Ogrzewam nim dom w okolicach 180m2 (powinien być 23KW, jednak zdecydowałem się na mniejszy bo uważam, że to naciąganie przez producenta, z uwagi na taki piec u znajomego 220m2 bez problemu 17 daje radę), ale nie o tym mowa.... . Dom jest obecnie w stanie wykańczania, więc zależało mi na tym aby dogrzewać go zimą, aby móc prowadzić prace w środku. Do jest nie docieplony, a na piecu mam takie ustawienia:
    Tryb bez PID, bo na automacie węgiel znika bardzo szybko, więc używam własnych nastaw:
    Tryb pracy:
    Podawanie 25 sek
    Przerwa 90 sek
    Dmuchawa 28%
    Tryb podtrzymania:
    Podawanie 30 sek
    Przerwa 6 min 30 sek
    Dmuchawa 50 sek co 2 min , 28%


    Zadana temperatura CO 50, CWU (pompa ciepła Hewalex ze zbiornikiem 300l) nie grzeje, bo i tak nie używam, jednak sama się dogrzewa, bo gdzieś nadmiar ciepła musi oddać.
    Węgiel jaki używam, po próbach kilku innych, które nie były udane.. zdecydowałem się na eco-groszek z kopalni Mysłowice Wesoła, w moim regionie (lubelskie) cena to 900zł na tonę workowanego, kupowany nie tak dawno, więc wiadomo cena na wakacjach pewnie niższa, węgiel nie jest suchy bo i ciężko o taki w momencie moich zakupów.

    Kocioł dochodzi do temperatury zadanej przy moich ustawieniach z przejścia trybu potrzymania w tryb praca (histereza kotła 3 stopnie), wiec od 47 zaczyna lecieć na ustawieniach z trybu pracy, i zajmuje mu to koło 7-8 min, aby dojść do 50 stopni, potem tryb potrzymania różnie, ale według moich obserwacji coś koło 30 min, bywa dłużej.

    Spalanie po ostatnich obserwacja wynika, że idzie około 25kg/ na dobę. Ostatnio załadowałem 5 worków, i chce zobaczyć ile wystarczy, ale jakby palił jak dotychczas to koło 5 dni powinno potrzymać.

    Czy ktoś bardziej doświadczony uważa, że to dobre osiągi, jak na taki duży dom na dodatek nie docieplony. W zasadzie grzeje tylko CO na dodatek na zadanej 50 stopni, czy można coś zmienić, aby osiągnąć lepsze rezultaty?

    Edit:
    Na ustawieniach opisanych wyżej, dziś zmuszony zostałem do dosypkę... wychodzi na to, że wystarczyło to na 4 i pół doby przy obecnie zarówno w ciągu dnia jak i nocy mrozów w okolicy -10 stopni.
    Ostatnio edytowane przez Piotrek_ZMC ; 12-12-2012 o 18:55 Powód: Nowa opinia

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Witam,

    Ja natomiast mam problem ze sterownikiem st205. Jak podłącze sterownik pokojowy to piec automatycznie przełącza się w tryb potrzymania i nie zwraca uwagi na temperaturę. W czym może być przyczyna ? pomoże ktoś ?


    Drugie pytanie to przy jakiej temp. ustawione macie załączanie się pomp ? i jaka temperatura zadana ?

    Wczoraj rozpaliłem piec, w domu 10st po 24 godzinach 21st i spaliło mi równo dwa worki po 25 kg, piec praktycznie cały czas był w trybie pracy. Chodzi mi o to że chcę utrzymać temp 21 st w domu a piec cały czas podgrzewa a chce żeby utrzymywał ale nie zwraca uwagi na temp sterownika pokojowego.

    Sterownik musiałem w koncy odłączyć bo piec nie chciał grzać

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar M & E & SALSA
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    42
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    hejhej ja od 10 dni pale w moim SAS-ie 17kw. ustawienia różne. zacząłem palić późno dom mi wyziębiło i nie mogę nagrzać. mam 130m2 dom, cwu-200l, około 80m2 podłogówki. ustawiałem czas podawania 10s, przerwa podawania 110s - chyba muszę zwiększyć czas podawania i zmniejszyć przerwe. palę w domu ponieważ jeszcze mam mokre tynki na ścianach i nie chce aby mi zamarzły. od 5 grudnia do dzisiaj czyli 16 grudnia spalił mi prawie 16 worków czeskiego eko-groszku. piec cały czas chodzi i nie nagrzał mi w domu nawet do 20st.może dlatego ze dach nie docieplony? Sciany mam docieplone styropianem 15cm.
    CO WY NA TO?

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Widzę że każdy pyta a nie mamy kogoś kto by odpowiadał rzeczowo na pytania

    Ma ktoś z was regulator pokojowy st205 ?

    Co do grzania przy nieocieplonym dachu to normalnie że na okrągło chodzi i nie może wygrzać. Po ocieplonym dachy będzie lepiej ale trzeba pamiętać że mury długo się nagrzewają i nawet po ociepleniu od razu nie będzie idealnie. Mury muszą się trochę wygrzać.


    Ps. Jak macie otwarty czopuch za piecem ? 1 - 2 - 3 - 4 (przy czym 1 to zamkniety 4 otwarty)

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    problem ze sterownikiem pokojowym rozwiązałem, okazało się że wtyczka była źle zarobiona i informacja szła od pieca ale nie dochodziła do pieca ze sterownika.


    Ps. Jaki macie przerwę podtrzymania i prace podtrzymania i jakie ustawienia wentylatora w podtrzymaniu ?

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał a_anka Zobacz post
    Bardzo Was proszę o pomoc, odpowiedź, poradę, cokolwiek
    Moja mama i ja wybudowałyśmy dom - same dwie baby
    Po wielu przejściach doszłyśmy do etapu uruchomienia ogrzewania i za nic nie możemy dojść z tym piecem.
    Mamy właśnie ten, na temat którego jest forum, czyli Multi Sas 17 kw i sterownik ST 45 i ciągle jakieś problemy - nie wiemy jak go dobrze ustawić. Najpierw opiszę ogrzewanie - dom 208 metrów, parter i piętro, góra jeszcze nieocieplona, więc na górze wieje a na dole gorąco. Wszędzie są kaloryfery, plus na dole na 100 metrach ogrzewanie podłogowe. Nie wiem co jeszcze ew. potrzebne...
    Teraz piec - nasze obecne ustawienia to:
    temperatura CO zadana 60 stopni
    temperatura CWU zadana 57 stopni
    czas podawania 12 sek
    przerwa podawania 75 sek
    nadmuch 38%

    mniej więcej krążymy wokół tych ustawień i ciągle kończy się alarmem, że "temperatura nie rośnie". Co może być tego przyczyną? Co mamy zwiększać a co zmniejszać w takiej sytuacji? Bo szczerze mówiąc jeszcze nie za bardzo rozumiem zasady i czego może chcieć Ekogroszku idzie około worka dziennie, czasem trochę więcej a jak opróżniam dół to oprócz popiołu trafiają się też kawałki (a nawet sporo).
    I jeszcze powiedzcie o co chodzi z tym podtrzymywaniem, o którym piszecie (bo u nas jest: praca podtrzymania 20 sek, przerwa podtrzymania 30minut)
    i z przesłoną w wentylatorze - to jest ta "klapka" na dole? Tam gdzie się opróżnia popiół? bo jeśli tak to u nas jest zamknięte...

    I wszystko to sprawia, że jest w domu za gorąco, a jak przykręcamy na mniejsze temperatury to włącza się ciągle alarm a przy tych ustawieniach co teraz to rzadziej, ale znowu jak w piekle...
    Z góry wielkie dzięki za każdą odpowiedź i poradę, bo nie ma nam kto tego ogarnąć... i jeśli znajdzie się ktoś, kto się zlituje i nam pomoże to niech pisze jak do bab a nie do kogoś kto się zna dzięki!!!


    witam, ja mam ten sam piec i u mnie mam czas podawania 18 s i czas przerwy 96 s. Co do przerwy podtrzymania i czasu podtrzymania to to jest tryb pracy pieca w który się przełącza po osiągnięciu zadanej temperatury. Jakie są dla tego trybu idealne ustawienia nie mam jeszcze pojącia, muszę sprawdzic jak mam ustawione. Piec kilka dni temu miałem rozpalony na dwa dni i było ok z takimi ustawieniami. Nadmuch mam ustawiony na 20 %

    Na twoim miejscu obniżył bym temperaturę zadaną na 55 st. i temp załączania się pomp na 52 st. ( jak ktoś ma ciekawsze parametry temp. załączania się pomp to piszcie) Podłogówka ustawiona na 34 st. a cwu na 50 st.

    Co do przesłony na wentylatorze to jest to taki dekielek ze śrubą pod podajnikiem na wentylatorze, nie ta klapka z drzwiczkach od popielnika (ona ma być zamknięta)

    Do tego piec polecam regulator pokojowy st-205 (teraz już chyba nowsze modele produkują, ja kupowałem w sierpniu i sie jeszcze na stary załapałem). Dzięki temu regulatorowi piec nie podgrzewa na okrągło tylko do osiągnięcia określonej temp w pomieszczeniu (np. do 20 st). Jak osiągnie taką temperaturę to przechodzi w tryb podtrzymania i oszczędzamy groszek. Bez regulatora piec cały czas podgrzewa nie zwracając uwagi na temperaturę w domu. Moim zdaniem można tak sporo zaoszczędzić. Z odłączonym regulatorem pokojowym piec mi podgrzewał na okrągło, a mógł już przestać przy 20 st w domu.

    Muszę jeszcze wyregulować nadmuch w trybie podtrzymania.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam74P

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Od października posiadam piec SAS MULTI 17KW ze sterownikiem ST-450 z PID. Dom mam o powierzchni 130 m2 (jeszcze niedocieplony) podłogówki około 10 m2. Zawór 4 - drogowy i na podłogówkę 3 - drogowy. Do 25.12 z powodu mojej nieobecności w domu piec pracował na funkcji PID ale pomimo zapewnień pomysłodawców PID-ów wcale (przynajmniej w moim przypadku) ekonomicznie to nie wychodzi. W listopadzie zużył 650 kg ekogroszku (rzekomo syberyjskiego 30 MJ!!! tak mnie zapewniano workowany 800 zł/tona) tragedii nie było. W listopadzie próbowałem ustawień z forum np. (10s/60s) ale nie mogłem osiągnąć zadowalających efektów piec bardzo długo pracował by osiągnąć zadaną temperaturę i z braku czasu korzystałem z PID. W grudniu jak przyszły mrozy to do 15-ego zeżarł 550 kg a ostatnie mroźne dni (-15 stopni) piec zużywał pomiędzy 1,5 a 2 worków na dobę. Szlag mnie zaczął trafiać. Zasugerowałem się ustawieniami woitas5 i chyba w końcu jest ok. Zużycie spadło znacznie w domu jest ciepło a z zasobnika niewiele ubywa, obecnie na dobę może pół worka jestem w trakcje badań
    Moje ustawienia:
    praca : czas podawania 22 s, przerwa w podawaniu 240 s, siła nadmuchu 30%,
    podtrzymanie: czas podawania 20 s, przerwa 6 min (dziś zmieniłem na 18 s / 7 min), nadmuch 50 s przerwa 6 min (dziś zmieniłem na 50 s / 7 min
    Temperaturę CO mam ustawioną na 60 *C, histereza kotła 2 *C, podłogówka 36 *C. Piec nagrzewa się do zadanej temperatury od 8 min do 10 min, w podtrzymaniu pozostaje od 28 min do 30 min. Czopuch mam na 2 ? 1 - 2 - 3 - 4 - 5 (przy czym 1 to zamknięty 5 otwarty) Ale jak być powinno pojęcia nie mam.
    Zastanawiam się czy jeszcze można dokonać jakiś ustawień w sterowniku ST-450. Jaki ma wpływ np. granulacja paliwa? Jaka jest gruba a jaka drobna? Na co maja wpływ współczynnik wentylatora i współczynnik podawania? Czym różni się ustawienie współczynnika podawania od np. zmiany czasu podawania?
    Pozdrawiam

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar M & E & SALSA
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    42
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    hej
    od kilku dni mam ustawienia:
    podawanie 25s
    przerwa podawania 85s
    dmuchawa 27%
    nie mieszkam jeszcze w tym domu - ogrzewam (suszę tynki) - codziennie wygasa i alarm TEMPERATURA NIE ROŚNIE - tak jakby od pewnego momentu piec przestawał podawać, bo zawsze w podajniku jest groszek! ...mimo tego nie pali sie
    proszę o pomoc!!!

Strona 1 z 68

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony