dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 68
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 1350
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam74P

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    10

    Domyślnie


    M & E & SALSA
    masz za krótką przerwę w podawaniu i wysypuje żar z retorty i dlatego wygasa, stąd alarm.
    Moje obecne ustawienia (cały czas je modyfikuje ale w niewielkim stopniu):
    praca : czas podawania 22 s, (na początek nawet daj 24 s)
    przerwa w podawaniu 240 s,
    siła nadmuchu 28%,
    podtrzymanie: czas podawania 18 s,(daj 20 s)
    przerwa 7 min
    nadmuch 40 s przerwa 7 min
    Temperaturę CO mam ustawioną na 60 *C, histereza kotła 2 *C.
    Obserwuj płomień ma być duży i szeroki. Na youtube widziałem filmik jak powinien wyglądać płomień w czasie pracy kotła.I będzie OK
    Napisz jak się pali na tych ustawieniach.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Adam74P ; 31-12-2012 o 10:25

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Ja swoje ustawienia testowałem przez 7 dni, piec nie zgasł tylko nie dopalał się trochę ekogroszek. Nie wiem czy to wina powietrza czy jakości ekogroszku i konfiguracji pracy pieca w podtrzymaniu.

    Czas podawania - 16s
    Przerwa podawania - 100s
    Siła nadmuchu - 19%
    Praca podtrzymania - 41s
    Przerwa podtrzymania - 15min
    Wentylator w podtrzymaniu - 30 s pracy - 7 min przerwy

    Temp zadana w domu 20,5 st
    Temp zadana na piecu 58 st
    Temp załączania się pompy CO - 55 st.

    Temp podłogówki 34 st

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Ktoś coś odkrył nowego w ustawieniach naszych kotłów ?

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam74P

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    pablomoc, masz przysłonę na dmuchawie? u mnie nie ma i nie wiem czy to błąd hydraulików czy ze sterownikiem st-450 z pid nie była montowana przesłona

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    a ten sam piec masz ? ostatnio czytałem że wiele osób ma przesłonę na full otwartą więc chyba tragedii nie ma jakie masz spalanie i ustawienia ? napisz cos wiecej

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Większość dmuchaw ma przesłony a np. na mojej dmuchawie jest przesłona w postaci tarczy, którą można dokręcać i odkręcać a powietrze zasysane jest bokiem dookoła tej tarczy. Ja tam zostawiłem szczelinę około 1,5 cm.

    Niektóre dmuchawy mają też klapki, które domykają się i zmniejszają przepływ powietrza, gdy wentylator nie pracuje. Też miałem ten problem, że w stanie podtrzymania kocioł za szybko się wypalał i dokupiłem sobie taki króciec z klapką firmy metrix i go zamontowałem. Przy zgaszonej dmuchawie klapka jest prawie zamknięta ( wyregulowałem tam szczelinę na ok. 1 cm ) i tak u mnie jest ok. Klapka nie może być całkowicie szczelnie zamknięta bo kocioł szybko wygaśnie z braku powietrza

    http://czp.pl/kociol/nastawy/klapka/index.html

  7. #27
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Dziś przesłonę ustawiłem na 1 cm otwarcia (było 3 cm) i histerezę kotła ustawiłem na 5 st (był 1 st.). Przed zmianami spalanie wyniosło 23 - 24 kg/dobę

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    spalanie spadło poniżej 20 kg/ doba ( ok 19 kg może). jest nieźle ale myślę że może być lepiej. jutro napiszę ustawienia. spieków juz nie ma tylko trochę groszku nie dopala ale uporam się z tym
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  9. #29

    Domyślnie

    Również mam kocioł sas multi 17kw+sterownik ecomax800, ogrzewana powierzchnia 150m2 + około 70 m2 podłogówkie- moje ustawienia:
    - 17s podawanie
    - 75s przerwa
    - moc nadmuchu 24-25%
    - przesłona na wentylatorze otwarta na 1-2cm (obecnie mam około 2cm, gdyż lepiej dopala się ekogroszek)
    - (nadzór mam ustawiony na maksymalny- jednym słowem w podtrzymaniu w ogóle nie podaje ekogroszku)
    Średnie spalanie od 6 października do teraz wynosi 18,5kg/doba. Do tej pory spaliłem około 2 ton. Dodam, że przy ostatnich mrozach, a na Podlasiu na brak porządnej zimy nie narzekamy, 165 kg starczyło na niecałe 6 dni i średnia dobowa wyniosła około 29kg ( średnia temperatur za te dni wynosiła -11,1C).
    Odnośnie niedopalonego ekogroszku to u mnie problem polegał na tym, że pod retortą w rurze, która doprowadzone jest powietrze było dużo popiołu po ekogroszku, a gdy to usunąłem za pomocą odkurzacza problem ustąpił- z jednej strony retorty nie dochodziło wcześniej przez to powietrze.

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał popiz Zobacz post
    Również mam kocioł sas multi 17kw+sterownik ecomax800, ogrzewana powierzchnia 150m2 + około 70 m2 podłogówkie- moje ustawienia:
    - 17s podawanie
    - 75s przerwa
    - moc nadmuchu 24-25%
    - przesłona na wentylatorze otwarta na 1-2cm (obecnie mam około 2cm, gdyż lepiej dopala się ekogroszek)
    - (nadzór mam ustawiony na maksymalny- jednym słowem w podtrzymaniu w ogóle nie podaje ekogroszku)
    Średnie spalanie od 6 października do teraz wynosi 18,5kg/doba. Do tej pory spaliłem około 2 ton. Dodam, że przy ostatnich mrozach, a na Podlasiu na brak porządnej zimy nie narzekamy, 165 kg starczyło na niecałe 6 dni i średnia dobowa wyniosła około 29kg ( średnia temperatur za te dni wynosiła -11,1C).
    Odnośnie niedopalonego ekogroszku to u mnie problem polegał na tym, że pod retortą w rurze, która doprowadzone jest powietrze było dużo popiołu po ekogroszku, a gdy to usunąłem za pomocą odkurzacza problem ustąpił- z jednej strony retorty nie dochodziło wcześniej przez to powietrze.
    a masz regulator pokojowy ? ja muszę pokombinować z ustawieniami w podtrzymaniu bo tam mogę najwięcej w tej chwili ugrać ze spalanie

    a to są moje ustawienia z wczoraj:

    Czas podawania: 19 s
    Przerwa podawania: 107 s
    Nadmuch 18%

    Praca podtrzymania 17s
    Przerwa podtrzymania 8 min 48s

    Wentylator w podtrzymaniu : praca 30s przerwa 7 min

    przesłona otwarta na 1 cm

    Temperatura pokojowa 20st
    Temperatura zadana na kotle 56st
    Temperatura podłogowa 33st

    Histereza kotła 5st
    Histereza pokojowa 0,3 st

    W domu jeszcze nie mieszkam a regularnie grzeję od 8 dni, ostatnio spalanie przy mrozach - 10 w nocy wychodziło ok 18 - 19 kg/ dobę

    w tej chwili zasypane mam 3 worki zobaczymy na ile starczy


    Ciekawe ustawienie masz w podtrzymaniu, muszę to wypróbować bo mój piec chodzi większość czasu w podtrzymaniu a widzę że skoro nie dopala groszku to jeszcze można z niego wiele wycisnąć

    Napisz jak możesz dokładniejsze ustawienia podtrzymania
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  11. #31
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    a, i zapomniałem zapytać jakim groszkiem palisz ? Ja paliłem ostatnio pieklorzem a teraz mam zasypanego kazimierza juliusza
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam74P

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablomoc Zobacz post
    a ten sam piec masz ? ostatnio czytałem że wiele osób ma przesłonę na full otwartą więc chyba tragedii nie ma jakie masz spalanie i ustawienia ? napisz cos wiecej
    Tak mam ten sam piec ze sterownikiem st-450 z PID i u mnie nie ma przesłony na dmuchawie.
    A co do spalania to różnie w styczniu zużyłem równo 1 tonę (38 worków i dwa mam jeszcze w zasobniku). Z pid-u nie korzystam bo w moim przypadku to mało ekonomiczne.
    Obecnie testuje ustawienia:
    Czas podawania - 7s
    Przerwa podawania - 60s
    Siła nadmuchu - 29%
    Praca podtrzymania - 15s
    Przerwa podtrzymania - 6min
    Wentylator w podtrzymaniu - 15 s pracy - 10 min przerwy

    Temp w domu waha się od 21 do 22 st
    Temp zadana na piecu 60 st

    Temp podłogówki 36 st
    Zużycie około 25 kg/ dobe przy temp. na zewnątrze -5 st.
    Nurtuje mnie ta przesłona, powinna być czy nie? Ma to pewnie znaczenie żeby uzyskać ładny płomień. Ale jak jest ten PID więc może przy tym sterowniku dmuchawa nie jest wyposażona w przesłonę.
    Ostatnio edytowane przez Adam74P ; 30-01-2013 o 14:02

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam74P Zobacz post
    Tak mam ten sam piec ze sterownikiem st-450 z PID i u mnie nie ma przesłony na dmuchawie.
    A co do spalania to różnie w styczniu zużyłem równo 1 tonę (38 worków i dwa mam jeszcze w zasobniku). Z pid-u nie korzystam bo w moim przypadku to mało ekonomiczne.
    Obecnie testuje ustawienia:
    Czas podawania - 7s
    Przerwa podawania - 60s
    Siła nadmuchu - 29%
    Praca podtrzymania - 15s
    Przerwa podtrzymania - 6min
    Wentylator w podtrzymaniu - 15 s pracy - 10 min przerwy

    Temp w domu waha się od 21 do 22 st
    Temp zadana na piecu 60 st

    Temp podłogówki 36 st
    Zużycie około 25 kg/ dobe przy temp. na zewnątrze -5 st.
    Nurtuje mnie ta przesłona, powinna być czy nie? Ma to pewnie znaczenie żeby uzyskać ładny płomień. Ale jak jest ten PID więc może przy tym sterowniku dmuchawa nie jest wyposażona w przesłonę.
    to sporo pali, nie za dużo masz paliwa podawanego w podtrzymaniu, u mnie sie przesypuje a mam podawanie takie jak wyżej, dziś zmieniłem na 12 min bo cały czas sie przesypuje niedpalony

    jaka masz powierzchnie domu ?
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam74P

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    pablomoc;
    dom ma około 130 m2, i jest jeszcze nieocieplony. Zmieniłem dziś na 8 min w podtrzymaniu i zobaczę czy będę miał niedopalony węgiel w popielniku. Ile u Ciebie trwa czas pracy i ile piec jest w podtrzymaniu? Masz zawór czworodrogowy?
    Ostatnio edytowane przez Adam74P ; 31-01-2013 o 14:59

  15. #35
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam74P Zobacz post
    pablomoc;
    dom ma około 130 m2, i jest jeszcze nieocieplony. Zmieniłem dziś na 8 min w podtrzymaniu i zobaczę czy będę miał niedopalony węgiel w popielniku. Ile u Ciebie trwa czas pracy i ile piec jest w podtrzymaniu? Masz zawór czworodrogowy?
    zaworu nie mam, piec mam sterowany regulatorem pokojowym, jak rano włączy się piec i podgrzeje do dom do 20 - 20,5 st to wieczorem się włącza lub po południu (przy aktualnych temp.) jak temp spadnie do 19,7 st

    cały czas wydłużam czas przerwy podtrzymania, mam juz 16 min przt podawaniu 13 s ale cały czas niedopala, musze cały czas schodzić w dół, robie to stopniowo żeby nie przesadzić
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  16. #36

    Domyślnie

    pablomoc:
    Moje podtrzymanie wygląda tak, że, gdy kocioł osiągnie zadaną temp. to w podtrzymaniu w ogóle nic nie podaje( ustawiłem podawanie w podtrzymaniu na 180min- czyli nic nie poda w podtrzymaniu). Posiadam regulator pokojowy, ale z niego nie korzystam. Nie podoba mi się nierówna praca kotła w momencie jak zimna woda wraca z CO do kotła po powiedzmy 3 godz. lub więcej (czas gdy pompa CO nie pracowała ze względu na osiągniętą zadaną temp. w domu). Może się jeszcze do tego przekonam.
    Adam74P:
    Temperatura podłogówki 36 stopni to nie za dużo?

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał popiz Zobacz post
    pablomoc:
    Moje podtrzymanie wygląda tak, że, gdy kocioł osiągnie zadaną temp. to w podtrzymaniu w ogóle nic nie podaje( ustawiłem podawanie w podtrzymaniu na 180min- czyli nic nie poda w podtrzymaniu). Posiadam regulator pokojowy, ale z niego nie korzystam. Nie podoba mi się nierówna praca kotła w momencie jak zimna woda wraca z CO do kotła po powiedzmy 3 godz. lub więcej (czas gdy pompa CO nie pracowała ze względu na osiągniętą zadaną temp. w domu). Może się jeszcze do tego przekonam.
    Adam74P:
    Temperatura podłogówki 36 stopni to nie za dużo?
    wydaje mi sie ze podłogówka 32 - 34 st to optimum

    z kad takie długie czasy pray kotła w podtrzymaniu skoro nie masz pokojówi, z kad piec wie kiedy grzac kiedy nie ?
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  18. #38
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    miachas

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Narol
    Kod pocztowy
    37-610
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam wszystkich,
    buduję dom jednorodzinny, 120 m2 parter, w czym ok. 70 m2 ogrzewanie podłogowe i 70 żeberek grzejnik aluminiowy, cały podpiwniczony ale piwnica tylko w części ogrzewana (20 m2), i mam zamiar wstawi CWU 300 l z dwiema wężownicami. Pytanie brzmi czy nie będzie za duży taki Sas multi 17 kW i czy dam radę zamknąc się w 3 tonach na sezon grzewczy??? W planach solary. Dodam że mam możliwośc zakupu takiego kotła za ok. 6200 zł ze sklepu ale ze sterownikiem bez PiD-u (45).

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    będzie o 70% za duży
    dla domku o powierzchni 120m2 budowanym wg nowych wyznaczników zapotrzebowanie na ciepło nie jest większe niż 60W/m2
    potrzebujesz zatem 60x120=7200W + 3KW na CWu co daje 10KW maksymalnie
    a jak policzysz OZC to zapewne okaże się że jeszcze mniej(ja liczę tylko na bardzo mocno przymknięte oko)
    szukałbym alternatywnych źródeł ogrzewania takich z patrzeniem w przyszłość - niskie koszty eksploatacji a nie tylko niskie koszty montażu.
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  20. #40
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mary89

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam Panów. Posiadam piec SAS UWT z sterownikiem st-85 z PID którego używam do ogrzewania centralnego i chciałbym zapytać fachowców jak najlepiej ustawić bo nie mam bladego pojęcia a już bawie sie trochę w to(wcześniej tata palił) w każdym bądź razi problem polega na ustawieniu dmuchawy, przy nastawieniu zadanej temperatury na 55 st. chciałbym zmienić aby dmuchawa wyłączała sie przy 60 a włączała gdy np spadnie do 50 i gdzie można i czy można to nastawić przy zwykłym trybie pracy CO (nie posiadam zaworu trójdrożnego) palenie bez uwt. proszę o odpowiedz.

    "czy ja pale?? Proszę Panią ja pale cały czas"

Strona 2 z 68

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony