dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie transze bankowe

    Mam pytanie,
    jeszcze nie mam kredytu bo czekam na niezbędne dokumenty , ale wiedzieć muszę już- istnieje taka opcja, ze kupuję materiały budowlane jeszcze w kwietniu ale z pozyczonych pieniędzy i teraz pytanie czy otrzymując kredyt mogę te pieniądze oddać z kredytu? Czy bank nie będzie miał nic przeciwko? Bo jeśli wypłaca transze to w przód a nie do tyłu .....jeśli wiecie cos na ten temat bardzo ładnie prosze o odpowiedź. Musże naprawdę szybko podjąc decyzję
    pozdrawiam
    Mwanamke

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    Ja tak zrobiłam i nikt się nie przyczepił (dawałam rachunki jakoś tak miesiąc przed otrzymaniem pierwszej transzy a nawet rachunek za wycenę naszej działki czyli ten rachunek byłu dużo wcześniejszy. Najlepiej zapytaj w swoim banku czy tak możesz zrobić.

  3. #3

    Domyślnie

    Tiaaa..tylko kłopot w tym, że mam niewybrany jeszcze "swój" bank....czyli musiałabym oblecieć teraz wszystkie brane pod uwagę banki ...hm

    A jak to jest z transzami ? To jest określona kwota czy "na zyczenie" ? NP prosze o transzę w wysokości 55 tys zł ....?
    pozdrawiam
    Mwanamke

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    No to z tym może być problem
    A jeżeli chodzi o transze to przy umowie musieliśmy określić ilość i wysokość transz i wg tego potem dostawaliśmy pieniązki Musisz to sobie wcześniej przemyśleć ile i kiedy chcecie dostawać i tak to ustalić.

  5. #5

    Domyślnie

    A to trzeba przemyślec z góry ? Niedobrze......a co z niespodziankami ?No nie wierze, że da się wszystko zaplanowac co do złotówki ....
    OK - nie będę Was męczyć ...pójde do banku
    pozdrawiam
    Mwanamke

  6. #6

    Domyślnie

    Dziasiaj właśnie podpisaliśmy umowę kredytową z PKO BP i w umowie była tylko mowa o tym, ze transza nie może być wyższa niż 50 % kredytu. Co do zakupionych materiałów ten bank nie żąda faktur, tylko przeprowadza kontrole na budowie i od postępu prac uzależnia wypłate kolejnej transzy. Pozdrawiam Anna.
    W życiu piękne są tylko chwile...

  7. #7

    Domyślnie

    Niooo...czyli powinno być OK Dzięki , i tak polecę do bank ale chciałam juz cokolwiek wiedziec
    dzięki
    pozdrawiam
    Mwanamke

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    U nas trzeba było podzielić na minium 3 transze (wielkość zależała od nas), żeby dostać następną transzę trzeba było przytaszczyć rachunki ale tu pani nie robiła aż takiej afery i dostaraczałam jakiś czas później

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anam
    Dziasiaj właśnie podpisaliśmy umowę kredytową z PKO BP i w umowie była tylko mowa o tym, ze transza nie może być wyższa niż 50 % kredytu. Co do zakupionych materiałów ten bank nie żąda faktur, tylko przeprowadza kontrole na budowie i od postępu prac uzależnia wypłate kolejnej transzy. Pozdrawiam Anna.
    Czy na pewno 50% kredytu?
    My również mamy kredyt w PKO BP i "transza nie może być wyższa niż 50% aktualnej wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot inwestycji" (cytat z umowy).
    Rzeczywiście nie trzeba rachunków.

  10. #10

    Domyślnie

    Chyba większość banków w tej chwili rozlicza nas z postępów na budowie, czyli wypłaca kolejną transzę kiedy zobaczy, że zrobiliśmy już wszystko co deklarowaliśmy, że zrobimy za poprzednią transzę. Dlatego trzeba dobrze się zastanowić jaka będzie kolejność prac i ich orientacyjny koszt, i opisywać je możliwie ogólnikowo w papierach składanych w banku.
    Tomasz M.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mAgnes

    Zarejestrowany
    Jun 2003
    Posty
    165
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Zaba ma racje - w PKO BP transza to 50 % dotychczas poniesionych wydatkow, a nie kredytu.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    U nas musieliśmy tylko zdeklarować wysokość trans - nie podawaliśmy na co i musielśmy przytaszczyć rachunki przed odebraniem następnej transzy. Nikt z banku nie sprawdzał postępów w budowie

  13. #13

    Domyślnie

    Moment wystawienia f-ry nie gra roli - bo faktura wg prawnej definicji jest WEZWANIEM DO ZAPLATY (o ile nie jest gotowkowa). Dopiero liczy sie moment zaplaty dla banku.
    Czyli: biorę faktur ile sie da w oczekiwaniu na transze (o ile hurtownia mi da na kreche). Jak jest transza, to place f-ry i niose do banku do rozliczenia transzy.
    Może spotkamy się, tam gdzie trafi każdy z nas, tam gdzie życie będzie snem...?
    I zobaczysz, będzie czas, żeby śpiewać, żeby grać, za sto lat, za rok, za dzień...

  14. #14

    Domyślnie

    Czy na pewno 50% kredytu?
    Przepraszam za złą informację, rzeczywiście do 50 % wartości nieruchomości, ale wczoraj po ponad godzinnym podpisywaniu dokumentów w zwiazku z kredytem , nie do końca juz byłam sobą. W dodatku do obsługi kredytu mamy taką babeczkę że zachowuje sie jakby pieniądze wyciagała za swojej kieszeni. Gdyby nie to że ona będzie kontrolowała naszą budowe i wypłacała kolejne transze to....
    W życiu piękne są tylko chwile...

  15. #15

    Domyślnie

    Anam,
    Spokojnie, to nie ta babeczka bedzie dokonywala kontroli, tylko rzeczoznawca (czasem nawet dwoch). Przyjda, popatrza czy kasa "weszla" w dom i po problemie.
    Jak nie robisz przekretow (nie wydajesz kasy na co innego) - to nie ma problemu.
    Nie ma sensu brac od razu zbyt duzo forsy, bo odsetki placi sie od rzeczywistego zadluzenia. Wez wiec na poczatek np. 30 tys. I tak za materialy placi sie z opoznieniem np. miesiecznym, tak samo za robote (po robocie).
    Nie spiesz sie z transzami - koszt wizyty rzeczoznawcy to w PKOBP 100 PLN. Trzeba brac transze wtedy, kiedy forsa jest absolutnie niezbedna.
    Pozdrawiam
    Mirek

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    A dlaczego za wizytę rzeczoznawcy trzeba jeszcze płacić? W PBK nic takiego nie było tzn. powiedziano nam, że pracownik banku może przyjechać i skontrolować postępy na budowie ale nic nie było o tym, że musimy za to płacić.

  17. #17

    Domyślnie

    Spokojnie, to nie ta babeczka bedzie dokonywala kontroli, tylko rzeczoznawca
    Niestety u mnie w banku to babeczka od przyznawania kredytu jest i od kontroli i to od niej zależy wypłata transzy, więc muszę być grzeczna a co najważniejsze trzymać od niej z daleka swego męża . kontrol na budowie kosztuje 50 zł w granicach miejscowści w której siedzibę ma oddział i 80 poza.
    W życiu piękne są tylko chwile...

  18. #18

    Domyślnie

    Mam kredyt w Multibanku i rozliczenie transz polega na tym, że okazuję im faktury za materiały kupione do danej transzy oraz zdjęcia aktualne z budowy. Nie wymagają ode mnie faktur na robociznę (wiadomo, że z reguły jest nieco taniej), natomiast muszę udokumentować min. 70% wartości danej transzy fakturami.
    Przy rozliczaniu pierwszej transzy miałem faktur na prawie 95% (w trakcie walk budowlanych, zmieniliśmy kilka kosztogennych rzeczy w projekcie) i facet w banku się dziwił, że mu się dawno klient nie trafił, który ma faktury na tak dużo %.

    Praktycznie jest tak, że np. teraz musiałem kupić drzwi wewnętrzne, glazurę i terakotę i parę innych rzeczy, które będę miał w kolejnej transzy i dopiero wtedy okażę się fakturami na ich zakup (a wreszcie do mnie wróci kasa, którą musiałem chwilowo wyłożyć )

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony