dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie Kocioł gazowy + podłogówka problem

    Witam

    Posiadam dom jakieś 110 m2 z pustaka żużlowego ściany narazie nieocieplone, strop i podłoże 20 i 15 cm. Kocioł beretta quadra green 20 kw na zmiejszona moc maksymalna na 10 kw. Wszędzie podłogówka, prosta instalacja zasilana bezpośrednio z pieca (jedna pompka tylko z pieca). Wszystko fajnie grzeje jednak czasami jest problem ze startem gdyż kocioł startuje z 75 % mocą, instalacja nie zdąży zabrać wody i uruchamia sie system antyprzegrzaniowy i wyłącza kocioł po 3 minutach ponowny start. Kiedy już temperatura powrotu osiągdnie temperaturę niższa o jakieś 14 stopni niż ustawiona na kotle wtedy kocioł startuje ładnie zdąży zmodulować moc i wszystko gra. jednak musze ustawiać temperaturę na poziomie maksymalnym czyli 45 stopni gdyż jak ustawie niższa to temperatura w pomieszczeniach z racji nieocieplonych scian spada a podłoga jeszcze jest za ciepła by kocioł bez problemu wystartował.


    wiem, że kocił jest za duży jednak kupiłem bo potrzebowałem dwufunkcyjny, czy ktoś wie jak sobie z tym poradzić czy wchodzi w gre tylko wymiana kotła na mniejszy ??

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Zobacz czy masz w ustawieniach możliwość obniżenia mocy startu.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    W łatwo dostępnych opcjach mam możliwość tylko ograniczenia mocy maxksymalnej kotła. Pompka jest automatyczna i też biegu zmienić nie mogę. Będę musiał do serwisanta dzwonić i pytać

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał brusss_2008 Zobacz post
    wiem, że kocił jest za duży jednak kupiłem bo potrzebowałem dwufunkcyjny, czy ktoś wie jak sobie z tym poradzić czy wchodzi w gre tylko wymiana kotła na mniejszy ??
    Kocioł 2F musi mieć dużą moc, bo podgrzewasz wodę przepływowo. Ja też posiadam 2F kocioł 28kW, dom 100m2 stary ocieplony, w całości podłogówka. Gdy grzeje podłogę to chodzi na najmniejszej mocy.
    Może zmień pierw różnice temperatur zasilania i powrotu. Przy podłogówce na jakieś 5C. Poczytaj ten wątek, sam ostatnio to przerabiałem ---> http://forum.muratordom.pl/showthrea...ki-piec-gazowy
    Ostatnio edytowane przez daamiann88 ; 23-02-2018 o 08:52
    Stary dom z poddaszem przerobiony na parterówkę 100m2 / Styro ściany - 5cm / Sufit - 30-40cm wełny 0,44 / Podłoga - perlit 30/40cm / Immergas Terra 2f 28kW / Podłogówka / Rekuperator Kinetic 250 / Według "ciepło właściwe" 5,5kW

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Nie ma czegoś takiego jak obniżenie mocy startu. Niektóre a może i większość kotłów z nielicznymi wyjątkami w postaci Immergas-a startuje zawsze z mocą ponad 70% a nawet wyższą z racji tego aby zapewnić 100%-owy start palnika za pierwszym razem.
    Jedyną dostępną opcją w takim przypadku jest rezygnacja z pracy pompy kotła jako AUTOMAT w której jej prędkość jest uzależniona od mocy oraz temperatury powrotu. W tym trybie dostosowuje ona swoją prędkość do aktualnej temperatury powrotu tak aby zapewnić efekt kondensacji.
    Należało by tu przestawić pompę na prędkość stałą i dostosować ją tak aby efekt taktowania zginął.
    Jeśli w kotle nie ma takiej funkcji to na pewno jest inna która służy do ustawiania czasu blokady palnika. W ten sposób zwiększając ten czas opuźnimy start kotła aż do momentu w którym temperatura powrotu spadnie na tyle aby zapobiec opisanemu efektowi.

    Start palnika to z regóły czas ok 1,5 s a moc kotła schodzi do normalnego poziomu po 2 - 3 sekundach więc jeśli na powrocie po takim czasie wzrasta ci temperatura to może masz po prostu odkręcone rotametry na max.
    Dlatego jeszcze innym sposobem przy podłogówce jest ograniczenie przepływu na rotametrach wszystkich pętli do poziomu 1,5 l/min w tych krótkich i do ok 2l/min dla tych najdłuższych.
    W ten sposób powrót zdąży oddać energię do podłogi.
    Takiego efektu jednak nie da się uniknąć jeśli ściany zostaną ocieplone a dom będzie potrzebował mniejszą ilość energii.
    Winowajcą takiego stanu jest zazwyczaj moc minimalna kotła do której palnik może zejść z modulacją.
    Jeśli u ciebie zejście z temperaturą zasilania 45*C do mniejszej jest możliwe to masz jeszcze pewien zapas.
    Innym wyjściem z sytuacji moze być zamontowanie czujnika temperatury zewnętrznej i regulacja kotła względem pogodówki tak aby temperatura zasilania była zależna od temperatury na zewnątrz. W takim przypadku po doborze odpowiedniej krzywej grzewczej do twoich nieocieplonych ścian zniknie efekt taktowania bo w cieplejsze dni kiedy to nie potrzeba temperatura zasilania będzie niższa od 45*C
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 23-02-2018 o 08:33
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał brusss_2008 Zobacz post
    Witam

    Posiadam dom jakieś 110 m2 z pustaka żużlowego ściany narazie nieocieplone, strop i podłoże 20 i 15 cm. Kocioł beretta quadra green 20 kw na zmiejszona moc maksymalna na 10 kw. Wszędzie podłogówka, prosta instalacja zasilana bezpośrednio z pieca (jedna pompka tylko z pieca). Wszystko fajnie grzeje jednak czasami jest problem ze startem gdyż kocioł startuje z 75 % mocą, instalacja nie zdąży zabrać wody i uruchamia sie system antyprzegrzaniowy i wyłącza kocioł po 3 minutach ponowny start. Kiedy już temperatura powrotu osiągdnie temperaturę niższa o jakieś 14 stopni niż ustawiona na kotle wtedy kocioł startuje ładnie zdąży zmodulować moc i wszystko gra. jednak musze ustawiać temperaturę na poziomie maksymalnym czyli 45 stopni gdyż jak ustawie niższa to temperatura w pomieszczeniach z racji nieocieplonych scian spada a podłoga jeszcze jest za ciepła by kocioł bez problemu wystartował.


    wiem, że kocił jest za duży jednak kupiłem bo potrzebowałem dwufunkcyjny, czy ktoś wie jak sobie z tym poradzić czy wchodzi w gre tylko wymiana kotła na mniejszy ??


    A kiedy ostatnio czyściłeś filtry, jak on się przytka to pompka nie podaje odpowiedniego strumienia. Drugie zobacz czy masz możliwość regulacji mocy pompy, spróbuj zwiększyć.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Właśnie najgorsze jest to że ten kocioł nie ma prawie opcji do zmiany mam ustawiona zworkę tak że piec startuje z 75 procentowa mocą i 3 minutowym opoznieniem między startami. O ustawieniu pompki nie ma nic. Jest to dosyć prosta kkonstrukcjs nie mam wyświetlacza z parametrami tylko pokrętła i elektronicznie tylko widzę temperaturę z.Rotametry ustawione tak jak pokazał mi kalkulator czyli krótkie pętle na 0.5, dłuższe na jakieś 1.1 teraz odkręcilm na maxa żeby zobaczyć co i jak i są w granicy 2 l na min. Filtry świeżo czyszczone. Myślę że prędkość pompki mogłaby załatwić sprawę tylko jak sprawdzić jej bieg w tym modelu

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Moc minimalna kotła to 5 kw

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Zaznaczę że kocioł traktuje tylko przy starcie kiedy już odpali to nie ważne czy ma 45 stopni czy 30 ustawione chodzi bez przerwy 3-4 godziny aż osiągnie zadane 21 stopni

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał brusss_2008 Zobacz post
    Zaznaczę że kocioł traktuje tylko przy starcie kiedy już odpali to nie ważne czy ma 45 stopni czy 30 ustawione chodzi bez przerwy 3-4 godziny aż osiągnie zadane 21 stopni
    Ten kocił posiada odpowietrznik automatyczny i ręczny, czy próbowałeś odpowietrzyć ręcznie wymiennik gdy piec nie pracuje? Może automat się przytkał.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Właśnie odpowietrzylem i wszystko gra.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Tzn gra tyle że jest odpowietrzony a co do startowania to gdy miał temperaturę powrotu 30 stopni to przy ustawieniu 40 wystartował ale już ustawiając 37 nie

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Cytat Napisał brusss_2008 Zobacz post
    Tzn gra tyle że jest odpowietrzony a co do startowania to gdy miał temperaturę powrotu 30 stopni to przy ustawieniu 40 wystartował ale już ustawiając 37 nie
    Jeśli przy starcie mamy prawie 80% mocy palnika to na zasilaniu faktycznie pojawia się chwilowo ponad 40*C.
    a jeśli obecnie jest 30*C i mamy zadaną 37^C to nawet po zejściu kotła do mocy minimalnej 5kW wyłączenie jest czymś normalnym.
    Tej mocy po prostu nie ma co odebrać.
    Problem w tym dlaczego tam jest aż 30^C

    Zapisz ustawienia na rotametrach a następnie poodkręcaj je na max.
    Jak nie ma przepływu w wymienniku to energia nie jest odbierana a temperatura rośnie ponad tą ustawioną.
    Ustawienia 0,5l/min to za mało

    Co do kotła to faktycznie raczej prosta prahistoria.Pompę masz jeszcze normalną nie elektroniczną więc wszelkie ustawienia dopiero po zdjęciu pokrywy przedniej.
    Na pompie masz kwadratową puszkę przyłączeniową a na niej z boku może być przełącznik z 2 lub 3 biegami.
    Zobacz co tam jest i jakie są ustawienia.

    Czy posiadasz czujnik temperatury zewnętrznej ?
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 24-02-2018 o 16:43
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Nie posiadam czujnika temperatury zewnętrznej. wysoka temperatura raczej bierze się z tego, że dom narazie jest dziurawy jak szwajcarski ser i ma duży apetyt na ciepło. A pompka jest na 99 procent automatyczna, grundfos upm3 15-60

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Filtr lub za długie pętle dla pompki kotła

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Filtr skośny czyszczony, pętle najdłuższa 80 m. Podłączenie od pieca do pierszego rozdzielacza pp 32 długość jakieś 7 metrów

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Narazie chyba dam sobie spokój, do kolejnej zimy dom będzie po remoncie i termomodernizacji zobaczę jak wtedy będzie to wszystko działać. Narazie mam na kotle 45 stopni w domu 22, kocił potrzebuje 4 godzin żeby osiągnąć temp zadaną, 2 godziny spada, 4 pracuje 2 spada, dziennie ucieka 10 m3 gazu, więc tą zime jakoś przeżyje

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Kompletnie się nie rozumiemy. Jeśli jak mówisz ten szwajcarski ser potrzebuje 2 godzin aby temperatura spadła z ustalonych 22*C do niższego poziomu w którym kocioł zaczyna grzać to skąd się bierze 30*C na powrotnych rurkach podłogówki skoro w domu jest 21 - 22*C
    W takiej temperaturze pokojowej podłoga nie może mieć owych 30*C po 2 godzinach przerwy.
    Rozkład temperatur w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym raczej nie przewiduje 30*C temperatury podłogi podczas gdy 1,5 metra wyżej tam gdzie jest czujnik i regulator pokojowy panuje 21*C............nawet w dziurawym domu.

    Kocioł pracuje 4 godziny bo w pętlach podłogówki nie ma dostatecznego przepływu czynnika grzewczego.

    Jeśli więc dom teraz nie może odebrać wyprodukowanej energii schładzając wodę na powrocie poniżej 30*C to po tej termomodernizacji którą masz zamiar wykonać będzie jeszcze gorzej.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Wiele razy patrzyłem jak piec startuje w pomieszczeniu sterownik zadaje grzanie na piecu wyskakuje temperatura między 30 a 34 i od.tej zaczyna kocioł podgrzewać czyli to raczej temperatura powrotu. Mam 10 obwodów na tych najkrótszych gdzie łazienka i korytarz mam przepływy 0.5 l salon kuchnia sypialnia przepływy trochę powyżej 1l pokoje z balkonami między 1,5 a 2l

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Masz zamontowaną zworkę JP-7 ?
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony