dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 41
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 814
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła - chińszczyzna z kompresorem Panasonic - proszę o opinie

    Witam

    Znalazłem taki wynalazek: http://allegro.pl/pompa-ciepla-woda-...942174044.html
    Koszt tej pompy to zaledwie 5600pln. Ile do tego będę musiał dołożyć aby zbudować samodzielnie instalację typu woda-woda? Działka ma powierzchnię zaledwie 600m2 a więc poziomy kolektor odpada. Za to mam na działce bardzo wysoki poziom wody gruntowej (0,8m do 1m) - niestety dość agresywna. Czy da się użyć takiej wody przez jakiś dobry wymiennik (tytanowy?) do instalacji z pompą tego producenta? Jakie to mogły być koszty? Co w ogóle sądzicie o tej pompce? Chcę zbudować nieduży domek 90m2 a całkowita 120m2 (z tym, że w tym skosów sporo) i dobrze go ocieplić. Dom postawiony ma być na płycie fundamentowej ogrzewanej. Dodam, że na tym terenie występuje warstwa wodonośna (są nawet ujęcia wody) - niestety nie wiem jeszcze na jakiej głębokości...

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sledz98

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Lębork
    Kod pocztowy
    84-300
    Posty
    213

    Domyślnie

    Przy działce 600m możesz dać PC z bezpośrednim parowaniem (Zirius, ClimaComfort). Oczywiście koszt będzie sporo większy od prezentowanej przez Ciebie PC. Ja mam podobną działkę (696m2) i spokojnie zakopałem 210m bieżących rury na głębokości 0,8m. Wody podobnie do Ciebie mam właśnie na tej głębokości.
    170m2 użytkowej, 190 po podłodze. CO i CWU: Pompa ciepła Zirius M2-9
    Zużycie energii PC: 09-2010 - 369kWh, 10-2010 - 530kWh, 11-2010 - 590kWh, 12-2010 - 1019kWh, 01-2011 - 876kWh, 02-2011 - 868kWh, 03-2011 - 626kWh, 04-2011 - 300kWh, 05-2011 - 156kWh, 06-2011 - 155kWh, 07-2011 - 87kWh, 08-2011 - 85kWh, 09-2011 - 92kWh, 10-2011 - 306kWh, 11-2011 - 527kWh, 12-2011 - 727kWh, 01-2012 - 724kWh, 02-2012 - 974kWh, 03-2012 - 639kWh, 04-2012 - 510kWh. 05-07-2012 - 576kWh; 08-11.2012 - 1169kWh.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Odradzałbym system woda-woda.... "NIBY" ma wyższą sprawność, choć to dyskusyjne w niektórych przypadkach, to ryzyko jest bardzo duże.
    Pompy z ciężkimi uszkodzeniami jakie naprawiałem to właśnie "po dwóch studniach" - masakra.

    Gdzie planujesz inwestycję?

    ..a w ogóle jeśli chcesz zastosować wymiennik pośredni aby jakoś zabezpieczyć samą pompę ciepła to efektywność całości spadnie Ci poniżej obyczajnej glikolowej niestety.
    A na tę pompę nawet patrzeć nie będę, sorry
    Ostatnio edytowane przez wihajster ; 01-12-2011 o 20:49
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Odradzałbym system woda-woda.... "NIBY" ma wyższą sprawność, choć to dyskusyjne w niektórych przypadkach, to ryzyko jest bardzo duże.
    Pompy z ciężkimi uszkodzeniami jakie naprawiałem to właśnie "po dwóch studniach" - masakra.

    Gdzie planujesz inwestycję?

    ..a w ogóle jeśli chcesz zastosować wymiennik pośredni aby jakoś zabezpieczyć samą pompę ciepła to efektywność całości spadnie Ci poniżej obyczajnej glikolowej niestety.
    A na tę pompę nawet patrzeć nie będę, sorry
    Buduję w okolicach trójmiasta. Natomiast dlaczego nie spojrzysz na tę pompę? Ponoć sprężarka jest Panasonica?
    Gość twierdzi, że w kraju pracuje kilka instalacji a tutaj jego katalog:
    http://keno-energy.com/pdf/wodnenew.pdf
    Ostatnio edytowane przez amir ; 02-12-2011 o 15:41

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sledz98

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Lębork
    Kod pocztowy
    84-300
    Posty
    213

    Domyślnie

    Wpadnij do mnie (lębork) to Ci pokażę moje Ziriusa
    170m2 użytkowej, 190 po podłodze. CO i CWU: Pompa ciepła Zirius M2-9
    Zużycie energii PC: 09-2010 - 369kWh, 10-2010 - 530kWh, 11-2010 - 590kWh, 12-2010 - 1019kWh, 01-2011 - 876kWh, 02-2011 - 868kWh, 03-2011 - 626kWh, 04-2011 - 300kWh, 05-2011 - 156kWh, 06-2011 - 155kWh, 07-2011 - 87kWh, 08-2011 - 85kWh, 09-2011 - 92kWh, 10-2011 - 306kWh, 11-2011 - 527kWh, 12-2011 - 727kWh, 01-2012 - 724kWh, 02-2012 - 974kWh, 03-2012 - 639kWh, 04-2012 - 510kWh. 05-07-2012 - 576kWh; 08-11.2012 - 1169kWh.

  6. #6

    Domyślnie

    Popatrzeć to sobie mogę Niestety kasy tyle to ja nie mam;( Ziriusy to z 5x tyle kosztują co taka tania pompka...

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    Buduję w okolicach trójmiasta. Natomiast dlaczego nie spojrzysz na tę pompę? Ponoć sprężarka jest Panasonica?
    Gość twierdzi, że w kraju pracuje kilka instalacji a tutaj jego katalog:
    http://keno-energy.com/pdf/wodnenew.pdf
    OK, spojrzałem. Tego się spodziewałem, rasowy chińczyk...
    Sprężarka akurat nic tu nie "pomaga", ostatnio naprawiałem markową pompę ze sprężarką Mitsubishi i zaczęła się zacierać po 2(!!) latach pracy. Grzała wodę użytkową do 40 st.C a wyżej wyłączał awaryjnie sterownik.
    Dobrą opinię mam jak dotąd o Copeland i Bristol jeśli chodzi o najbardziej popularne w PL sprężarki stosowane w dobrych pompach ciepła.

    Wracając do Twojego faworyta: cóż cena kusi. Być może będziesz zadowolony z zakupu. Masz jednak spore ryzyko że nie otrzymasz pomocy po kilku latach z powodu braku części zamiennych - zupełny brak serwisu. Tu akurat trochę generalizuję ale to z powodu złych doświadczeń serwisowych.
    Nie wiem jak w tym konkretnym przypadku, być może po 15 - 20 latach dostaniesz coś w przypadku awarii ale szczerze mówiąc biorąc przykład z "marketowych" klimatyzatorów gwarancja i serwis pogwarancyjny to przeważnie fikcja. To znaczy na gwarancji jeśli coś drobnego ulega uszkodzeniu to wymieniają całą jednostkę, nie ma na przykład dostępnych samych czujników temperatury. Po gwarancji się po prostu nie naprawia tylko wymienia sprzęt.
    Do przemyślenia.
    Do przemyślenia też system woda-woda... Ja odradzam.

    A z okolic Trójmiasta akurat pochodzę
    Mam tam kilka pracujących instalacji, nie chińczyków
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    Popatrzeć to sobie mogę Niestety kasy tyle to ja nie mam;( Ziriusy to z 5x tyle kosztują co taka tania pompka...
    ja zdecydowałem się właśnie na tą chińska pompę ze względu na cenę . próbnie chodzi już 2 miesiące i nic na razie się
    strasznego nie dzieje

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał jbloch Zobacz post
    (..)próbnie chodzi już 2 miesiące i nic na razie się
    strasznego nie dzieje
    Super, gratulacje!
    Już 2 miesiące.

    Bez komentarza.

    Załącz zdjęcie tego domu i instalacji, to MOŻE (ja nie) ktoś uwierzy że to nie jest "nieudolna" reklama "jednopostowca" zarejestrowanego przed chwilą na forum....
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    tu sobie poczytaj
    http://www.blog.karbon.com.pl/bez-ka...inska-kuchnia/

    oraz 2 część

    http://www.blog.karbon.com.pl/pc-pow...a-kuchnia-c-d/

    ta lektura dała mi wiele do myślenia
    cały blog też polecam

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Super, gratulacje!
    Już 2 miesiące.

    Bez komentarza.

    Załącz zdjęcie tego domu i instalacji, to MOŻE (ja nie) ktoś uwierzy że to nie jest "nieudolna" reklama "jednopostowca" zarejestrowanego przed chwilą na forum....
    NO I CO Z TEGO ZE TO MÓJ PIERWSZY POST-ZAWSZE MUSI BYĆ TEN PIERWSZY RAZ.
    Nie stać mnie na rasową pompę ciepła więc zaryzykowałem z chińczykiem.To bardzo nieskomplikowana w budowie pompa i z tego co się orientuje to każdy kumaty chłodnik da sobie radę z naprawą tego taniego ,,cudeńka".Przeciętna maszyna do lodów typu włoskiego jest bardziej skomplikowana w swojej budowie.Mnie na razie działa-pożyjemy zobaczymy jak będzie.W ogóle nie przasadzajmy z tą chińską jakością od lat używam lodówki, komputera , drukarki itp i nic się nie dzieje.JA myślę że wiele produktów made in china jest na dobrym poziomie .Zdjęcia postaram się zrobić (chinskim aparatem cyfrowym prosto z marketu) w weekend. Tylko prosze się nie przerazić stanem wykonania instalacji - jak powiedziałem wcześniej podłączyłem pompę prowizorycznie na próbę -zobaczymy jak będzie si e sprawować przez tą zimę.
    A SWOJĄ DROGĄ PANIE WIHAJSTER BRZYDKO TAK KOMUŚ ZARZUCAĆ KRYPTOREKLAMĘ NA PODSTAWIE ŻE JEST TO PIERWSZY POST-W KOŃCU TO PAN CAŁY CZAS OFERUJE SWOJE USŁUGI NA FORUM MURATORA - NIECH PAN NIE MIERZY INNYCH UŻYTKOWNIKÓW FORUM SWOJA MIARĄ

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Odpaliłem już kilka pompek chińskich ze sprężarkami markowymi (toschiba) .
    Działają
    Co prawda jedna ruszyła za trzecim wymienionym agregatem zewnętrznym.W jednej pad wentylator a w drugiej zawór 4 drogowy.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Odpaliłem już kilka pompek chińskich ze sprężarkami markowymi (toschiba) .
    Działają
    Co prawda jedna ruszyła za trzecim wymienionym agregatem zewnętrznym.W jednej pad wentylator a w drugiej zawór 4 drogowy.
    Rozumiem że piszesz o pompach P-W . Ja mam na gazie R 410A woda-woda ale podłączyłem ją pod kolektor poziomy (3 pętle 150mb każda fi 40mm).Na razie to ustrojstwo działa zasilanie wody ma 8 stopni na powrocie 4 po 5 godzinach pracy.
    Zdaje sobie sprawe że awaryjność chińskich pomp ciepła jest większa niż markowych . Ale nikt chyba nie twierdzi że markowe są bezawaryjne w 100 procentach. Wystarczy poszperać choćby na forum muratora i znajdzie się parę przypadków kiedy inwestorzy mieli kłopoty z serwisami markowych pomp ciepła a wydali na nie naprawdę grube pieniądze . Mnie pompa kosztowała 5700 pln + 1600pln rury pe40+około 1000 armatura+1 dzień pracy koparki. jeśli się sprawdzi przez tą zime to w przyszłym roku zrobię parę usprawnień i zobaczymy jak będzie chulać.NIE BOJE SIĘ ,,CHIŃCZYKÓW"- OD 20 LAT PRACUJĘ PO RÓŻNYCH SERWISACH MARKOWYCH FIRM ŚWIATOWYCH , WIĘKSZOŚĆ Z NICH BAZUJE W WIĘKSZYM LUB MNIEJSZYM STOPNIU NA CHIŃSKICH ELEMENTACH A KROJĄ NIEŚWIADOMYCH LUDZI AŻ PRZYKRO PATRZEĆ. Tylko odrazu zaznaczam iż nie mam nic wspólnego z branżą ogrzewnictwa,nie jestem żadnym propagatorem chińskich produktów, jestem zwykłym zjadaczem chleba który próbuje jakoś sobie w życiu w tym kraju.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    OK, spojrzałem. Tego się spodziewałem, rasowy chińczyk...
    Sprężarka akurat nic tu nie "pomaga", ostatnio naprawiałem markową pompę ze sprężarką Mitsubishi i zaczęła się zacierać po 2(!!) latach pracy. Grzała wodę użytkową do 40 st.C a wyżej wyłączał awaryjnie sterownik.
    Dobrą opinię mam jak dotąd o Copeland i Bristol jeśli chodzi o najbardziej popularne w PL sprężarki stosowane w dobrych pompach ciepła.

    Wracając do Twojego faworyta: cóż cena kusi. Być może będziesz zadowolony z zakupu. Masz jednak spore ryzyko że nie otrzymasz pomocy po kilku latach z powodu braku części zamiennych - zupełny brak serwisu. Tu akurat trochę generalizuję ale to z powodu złych doświadczeń serwisowych.
    Nie wiem jak w tym konkretnym przypadku, być może po 15 - 20 latach dostaniesz coś w przypadku awarii ale szczerze mówiąc biorąc przykład z "marketowych" klimatyzatorów gwarancja i serwis pogwarancyjny to przeważnie fikcja. To znaczy na gwarancji jeśli coś drobnego ulega uszkodzeniu to wymieniają całą jednostkę, nie ma na przykład dostępnych samych czujników temperatury. Po gwarancji się po prostu nie naprawia tylko wymienia sprzęt.
    Do przemyślenia.
    Do przemyślenia też system woda-woda... Ja odradzam.

    A z okolic Trójmiasta akurat pochodzę
    Mam tam kilka pracujących instalacji, nie chińczyków
    ciekawe rzeczy opowiadasz - kto przy zdrowych zmysłach będzie naprawiał 15-20 letnią pompę ciepła , jak mi mi mój chińczyk nabyty za 5700 pln przechodzi 5 lat będe zadowolony i z uśmiechem na ustach oddam na złom, i kupie następną chińśką a może wietnamską byle była tania i grzała. I bardzo jestem ciekaw czy kolega będzie miał dostęp do części swoich markowych pomp ciepła .

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał jbloch Zobacz post
    (...)
    A SWOJĄ DROGĄ PANIE WIHAJSTER BRZYDKO TAK KOMUŚ ZARZUCAĆ KRYPTOREKLAMĘ NA PODSTAWIE ŻE JEST TO PIERWSZY POST (...)
    Jeżeli źle oceniłem - PRZEPRASZAM

    Tylko dlatego, że w ostatnim czasie widziałem kilka podobnie brzmiących "reklam".
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał jbloch Zobacz post
    ciekawe rzeczy opowiadasz - kto przy zdrowych zmysłach będzie naprawiał 15-20 letnią pompę ciepła (...)
    Może to zaskakujące - ale zdarza mi się naprawiać takie pompy. I pracują nadal

    Co do chińskich produktów niskiej jakości - już kilka firm wycofało się z importu z powodu wysokiej awaryjności. Głównie w klimatyzatorach, teraz trwa "bum" na pompy ciepła. Będzie tak samo.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    jbloch, czym napełniłeś dolne źródło?

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Wodą ! . w przyszłym tygodniu wymienię na glikol.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    spokojnie ja się nie gniewam. dwa lata temu zacząłem budowę domu i jestem stałym czytelnikiem tego forum.Dzięki takim ludziom jak TY czy hydrauli henok wiele
    dowiedziałem sie wielu rzeczy o których nawet nie miałem pojęcia - bardzo mi to pomogło w trakcie budowy . A to że niektóre rzeczy robię po swojemu ,to mam pełną świadomość (dzięki wam szanowni forumowicze) czym to grozi.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Może to zaskakujące - ale zdarza mi się naprawiać takie pompy. I pracują nadal

    Co do chińskich produktów niskiej jakości - już kilka firm wycofało się z importu z powodu wysokiej awaryjności. Głównie w klimatyzatorach, teraz trwa "bum" na pompy ciepła. Będzie tak samo.
    ok. naprawiałeś 15 - 20 letnie pompy -ale czy były to oryginalne części takie jak 20 lat temu-zapewne nie tylko jakieś zamienniki. nie wiem jak jest w pompach ciepła ale w branży w której pracuje firma zapewnia części zamienne przez 7 lat od wycofania z produkcji.czysto teoretycznie -bo po 3-4 latach od wycofania produktu z rynku podnosi się cenę części do takiej granicy iż naprawa urządzenia staje się nieopłacalna.i oto chodzi żeby klient kupił nowy lepszy produkt.ciekawi mnie też jakiej części nie dostanę do mojej chińskiej pompy za jakiś tam czas .przecież tam w środku jak patrzyłem jest tylko sprężarka , którą o ile się orientuje da się zastąpić ,są też dwa wymienniki ciepła które da się zastąpić innymi,jakieś filtry zawory i inny osprzęt zapewne też nie śą jakimiś szczytami techniki nie do zastąpienia.problem możę być ze sterownikiem ale myślę że da się coś zrobić w końcu mam bardzo prosty w zasadzie działania sterownik załącz jak temperatura wody z niska-wyłącz jak osiągnie zadaną wartośc . nie wiem może jestem niepoprawnym optymistą na ten temat może się ,,sparzę" wtedy będe żałował że cię nie posłuchałem,a może będe się cieszył że cię nie posłuchałem . okaże się za jakiś czas.

Strona 1 z 41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony