dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 16 z 274
Pokaż wyniki od 301 do 320 z 5478
  1. #301
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    play00

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam wszystkich. Posiadam mieszkanie 92 m2, w kamienicy. Wysokość mieszkania to 3,2m , obniżone do 2,6. Ściany pokryte płytą gipsową 3 duże okna wymienione a jedno nie. Łączna suma mocy grzejników 10kw w temp(90/70) na grzejnikach termostaty, zbiornik na ciepłą wodę 80l podłączony pod CO ,piec z podajnikiem Stąporków 18kw.
    Spalanie przy temp. zewnętrznej -10/-15 ok 30-35 kg - na dobę (to trochę dużo).
    Wiem że piec jes za duży ale mniejszego nie mogłem dostać.
    I tu rodzi sie pytanie co zrobić... żeby spalał mniej?
    Będę wdzięczny za pomoc.

  2. #302
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar mapan
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasilas
    Ja piszę bo mam 24 KW i teraz przy mrozach ok. -15 piec naprawdę musi się napracować żeby wszystko dobrze wygrzać. Do tego jak jeszcze musi podgrzać wodę bo 4 osoby biorą kąpiel to niezatrzymuje się na długi czas
    W takim razie powinieneś coś z tym fantem zrobić. Jak dla mnie jest to nie do przyjęcia.
    U mnie mrozy dochodziły do -20. Ściany z Ytonga nawet nie otynkowane z zewnątrz. Po podłogach części ogrzewanej 172 m2. Kocioł 18 kW, do tego CWU dla 4 osób, a kocioł w mrozy zużył średnio 16,5 kg węgla /dobę (średnia z ostatnich 2 tygodni). W tym czasie uzysk z kolektorów wyniósł ok. 1 kWh więc jest pomijalny. Ja także jestem za nieprzewymiarowywaniem kotła. Estremalne temperatury rzędu -25 są sporadyczne. Budynek ma swoją akumulacyjność cieplną i większość ma kominek, który może służyć do awaryjnego dogrzania (u mnie jeszcze nie było takiej konieczności).
    nie święci garnki lepią
    Dzienniki Słoneczne
    Komentarze

  3. #303
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Cytat Napisał play00
    Witam wszystkich. Posiadam mieszkanie 92 m2, w kamienicy. Wysokość mieszkania to 3,2m , obniżone do 2,6. Ściany pokryte płytą gipsową 3 duże okna wymienione a jedno nie. Łączna suma mocy grzejników 10kw w temp(90/70) na grzejnikach termostaty, zbiornik na ciepłą wodę 80l podłączony pod CO ,piec z podajnikiem Stąporków 18kw.
    Spalanie przy temp. zewnętrznej -10/-15 ok 30-35 kg - na dobę (to trochę dużo).
    Wiem że piec jes za duży ale mniejszego nie mogłem dostać.
    I tu rodzi sie pytanie co zrobić... żeby spalał mniej?
    Będę wdzięczny za pomoc.
    Piec za duży czyli ile KW. Nie za bardzo rozumiem tem /90/70/. Jaką temperaturę masz na piecu ? a jaką w mieszkaniu ?
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

  4. #304

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzys_i_aga
    Cytat Napisał play00
    Witam wszystkich. Posiadam mieszkanie 92 m2, w kamienicy. Wysokość mieszkania to 3,2m , obniżone do 2,6. Ściany pokryte płytą gipsową 3 duże okna wymienione a jedno nie. Łączna suma mocy grzejników 10kw w temp(90/70) na grzejnikach termostaty, zbiornik na ciepłą wodę 80l podłączony pod CO ,piec z podajnikiem Stąporków 18kw.
    Spalanie przy temp. zewnętrznej -10/-15 ok 30-35 kg - na dobę (to trochę dużo).
    Wiem że piec jes za duży ale mniejszego nie mogłem dostać.
    I tu rodzi sie pytanie co zrobić... żeby spalał mniej?
    Będę wdzięczny za pomoc.
    Piec za duży czyli ile KW. Nie za bardzo rozumiem tem /90/70/. Jaką temperaturę masz na piecu ? a jaką w mieszkaniu ?

    Kolego piec masz OK, może w twoim przypadku odrobinkę za duży - ale tym bym się nie przejmował (lepiej mieć nieco w zapasie - a jak jeszcze grzejesz wodę to spokojnie).
    Podstawowa sprawa to ustawienia pieca. Napisz jaki masz piec, jaki sterownik i jakie ustawienia od a do z. Wtedy można pokombinować. Sama informacja, że za dużo spala do niczego nie służy.
    Kto chce szuka sposobu kto nie chce szuka powodu !

  5. #305

    Domyślnie

    Cytat Napisał mapan
    Cytat Napisał kasilas
    Ja piszę bo mam 24 KW i teraz przy mrozach ok. -15 piec naprawdę musi się napracować żeby wszystko dobrze wygrzać. Do tego jak jeszcze musi podgrzać wodę bo 4 osoby biorą kąpiel to niezatrzymuje się na długi czas
    W takim razie powinieneś coś z tym fantem zrobić. Jak dla mnie jest to nie do przyjęcia.
    U mnie mrozy dochodziły do -20. Ściany z Ytonga nawet nie otynkowane z zewnątrz. Po podłogach części ogrzewanej 172 m2. Kocioł 18 kW, do tego CWU dla 4 osób, a kocioł w mrozy zużył średnio 16,5 kg węgla /dobę (średnia z ostatnich 2 tygodni). W tym czasie uzysk z kolektorów wyniósł ok. 1 kWh więc jest pomijalny. Ja także jestem za nieprzewymiarowywaniem kotła. Estremalne temperatury rzędu -25 są sporadyczne. Budynek ma swoją akumulacyjność cieplną i większość ma kominek, który może służyć do awaryjnego dogrzania (u mnie jeszcze nie było takiej konieczności).
    Ja nie piszę, że mi dużo spala - piszę, że przy takich mrozach piec 15 KW (dla domku o pow. użytk. około 160-180 m2) może wystarczyć jedynie na podgrzanie salonu i wody na herbatkę ).
    Kto chce szuka sposobu kto nie chce szuka powodu !

  6. #306
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    play00

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    kasilas

    Piec 18kw Stąporków sterownik ST80 Termo-tech.
    Ustawienia :
    Temp. zadana 68*C
    - czas podawania 13s
    - czas przerwy podajnika 67s
    - nadmuch 1
    - przesłona 80% zamknięcia
    Teraz podaje 5 x
    Czas między kolejnym załączeniem (wychłodzenie) ok 8 -12 min

    krzys_i_aga napisał:

    Piec za duży czyli ile KW. Nie za bardzo rozumiem tem /90/70/. Jaką temperaturę masz na piecu ? a jaką w mieszkaniu ?
    _________________
    Napisałem piec 18kw; a temp 90/70 to temp. przy której grzejniki (łacznie) mają największą moc czyli 10kw
    Temp. na zewnątrz ok -10 a w pokojach z nowymi oknami temp. ok 24 a w pokoju z nie wymienionym oknem ok 17.

  7. #307

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasilas

    Ja nie piszę, że mi dużo spala - piszę, że przy takich mrozach piec 15 KW (dla domku o pow. użytk. około 160-180 m2) może wystarczyć jedynie na podgrzanie salonu i wody na herbatkę ).
    To jakim cudem u mnie 7kW daje radę ogrzać 160m2 po podłogach ? i jeszcze garaż (30m2) do +5 ?

  8. #308
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    U mnie przez ostatni tydzień (temp. -17 w nocy do -12 w dzień) na podstawie zużycia węgla wyliczyłem średnią moc pieca około 7,9 kW.

    Piec 18 kW, dom 185 m2 podłóg wraz z garażem ogrzewanym, z poddaszem użytkowym, ocieplony + reku z GWC.

    Kasilas - skoro piszesz, że 15 kW to mało to czy zdajesz sobie sprawę, że przy takiej mocy ciągłej piec przez dobę zużyłby 57 kg najlepszego ekogroszku z Chwałowic ?

    Znasz kogoś komu tyle spala piec w normalnym domu ?

  9. #309

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER
    U mnie przez ostatni tydzień (temp. -17 w nocy do -12 w dzień) na podstawie zużycia węgla wyliczyłem średnią moc pieca około 7,9 kW.

    Piec 18 kW, dom 185 m2 podłóg wraz z garażem ogrzewanym, z poddaszem użytkowym, ocieplony + reku z GWC.

    Kasilas - skoro piszesz, że 15 kW to mało to czy zdajesz sobie sprawę, że przy takiej mocy ciągłej piec przez dobę zużyłby 57 kg najlepszego ekogroszku z Chwałowic ?

    Znasz kogoś komu tyle spala piec w normalnym domu ?

    )))) mogę tylko się zaśmiać.

    mam piec 24 kw -20 stopni poniżej zera. Zużycie ekogroszku okolo 22 kg na dobę (w tym woda dla do kąpieli i mycia dla 4 osób).
    Domek okolo 180 m2 pow. użytkowej. Podłogówka około 70 m2.
    Nie wiem jak ty tam to sobie liczyłeś ale żeby piec u mnie spalił te 22 kg nieźle musiał się naprodukować. Wystarczy dodać, że pracował prawie non-stop. Piecem 7KW mógłbym co najwyżej sobie zupę podgrzać lub dziecku rączki umyć.

    Pozdrawiam
    Kto chce szuka sposobu kto nie chce szuka powodu !

  10. #310

    Domyślnie

    Nie martw się. Ja mam w stumetrowym mieszkaniu w przedwojennej nieocieplonej kamienicy piec 40-KW i jest iealnie (lubimy ciepełko i gorące kąpiele) pozdro. Rotan.

  11. #311

    Domyślnie

    jeżeli można prosić to piszcie watrość opałową węgla bo samo np.20 kg nic nie mówi bo x 25MJ da inny wynik jak x 27MJ a kilogramy te same

  12. #312

    Domyślnie

    ja do tej pory cały czas w piecu paliłem drzewem, ale zachciało się uruchomienia ekogroszku i ...

    w zeszłym sezonie który był dla mnie pierwszy zużywałem średnio worek 25 kg dziennie; teraz jak załączyłem piec - to pierwszej nocy wzięło mi 1,5 worka - ten sam groszek; no i teraz średnio bierze więcej tego opału

    pomijam już kwestię wielkości domu itp, bo to od poprzedniego roku nie uległo żadnej zmianie

    ale poradźcie - nie do końca pamiętam jakie ustawienia należy zastosować alby zoptymalizować zużycie groszku

    piec 24 kw, chałupy po podłodze do ogrzania 280 metrów

    no i troszkę zrobiło się za ciepło na dole; podłogówka - mamy 25 stopni w nocy i w dzień; na grzejnikach u góry skręcę jak chcę i jest ok, ale tak czy siak za dużo tego spalania
    skoro jakoś ustawiłem w zeszłym roku, to teraz też ale jak?

  13. #313
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasilas
    Cytat Napisał SUSPENSER
    U mnie przez ostatni tydzień (temp. -17 w nocy do -12 w dzień) na podstawie zużycia węgla wyliczyłem średnią moc pieca około 7,9 kW.

    Piec 18 kW, dom 185 m2 podłóg wraz z garażem ogrzewanym, z poddaszem użytkowym, ocieplony + reku z GWC.

    Kasilas - skoro piszesz, że 15 kW to mało to czy zdajesz sobie sprawę, że przy takiej mocy ciągłej piec przez dobę zużyłby 57 kg najlepszego ekogroszku z Chwałowic ?

    Znasz kogoś komu tyle spala piec w normalnym domu ?

    )))) mogę tylko się zaśmiać.

    mam piec 24 kw -20 stopni poniżej zera. Zużycie ekogroszku okolo 22 kg na dobę (w tym woda dla do kąpieli i mycia dla 4 osób).
    Domek okolo 180 m2 pow. użytkowej. Podłogówka około 70 m2.
    Nie wiem jak ty tam to sobie liczyłeś ale żeby piec u mnie spalił te 22 kg nieźle musiał się naprodukować. Wystarczy dodać, że pracował prawie non-stop. Piecem 7KW mógłbym co najwyżej sobie zupę podgrzać lub dziecku rączki umyć.

    Pozdrawiam
    Chodzi o to ile energii możesz uzyskać ze spalenia porcji węgla, a czy piec np. 24 kW masz tak ustawiony, żeby generował 10 czy 26 kW to już inna bajka.

    Jeśli chcesz podyskutować o tych danych z fachowcem uderz na priv do forumowicza zawijan, który pracuje w IPCHW - może prześle Ci dane lub wyjaśni dlaczego tak jest.

    Ciekawe w tym wszystkim jest to, że gdy dobierają pompy ciepła lub ogrzewanie Legalett moce są o połowę niższe niż przy piecach na ekogroszek - cud Panie idź się z nich pośmiej, że głupi są i nawet jednego pokoju nie ogrzeją.

    Podsumowując - jeśli uważasz, że Twój piec wyciąga ponad 3 x tyle energii z węgla niż ten węgiel posiada powinieneś ten cud zgłosić do komisji noblowskiej - toż to przebija perpetuum mobile 3 krotnie

    Robak - poczytaj tu jak ustawić piec:
    http://forum.muratordom.pl/piece-na-...56356-2820.htm

  14. #314

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasilas

    mam piec 24 kw -20 stopni poniżej zera. Zużycie ekogroszku okolo 22 kg na dobę (w tym woda dla do kąpieli i mycia dla 4 osób).
    Domek okolo 180 m2 pow. użytkowej. Podłogówka około 70 m2.
    Nie wiem jak ty tam to sobie liczyłeś ale żeby piec u mnie spalił te 22 kg nieźle musiał się naprodukować. Wystarczy dodać, że pracował prawie non-stop. Piecem 7KW mógłbym co najwyżej sobie zupę podgrzać lub dziecku rączki umyć.

    Pozdrawiam


    Możesz napisać jakie masz nastawy na swoim piecu i jaką wartość energetyczną ma ekogroch którym palisz?
    Domek ok. 160m2, Porotherm 24 ocieplony 12cm styropianu, poddasze 18+5cm wełny, ok 40m2 podłogówki reszta grzejniki (10szt). Ciepła woda dla 2 osób, w domu 21-22*C.
    Palę od 2tyg ekogrochem i nie mogę zejść poniżej 30kg(-5) 40kg(-20) na dobę. Wcześniej (od roku) paliłem drzewem na ruszcie dodatkowym więc dom jest w miarę wygrzany.
    Piec 25kW
    Myślę, że powodem tak dużgo spalania oprócz początkowych ustawień pieca jest bardzo słaby groch ok. 23MJ

  15. #315

    Domyślnie

    jak napisałem nieco wyżej od kilku dni palę groszkie, to już drugi sezon
    w poprzednim piec był ustawiony chyba fajnie, bo przy otwartch oknach tem w środku wynosiła 25-26 stopni; co przy cekolowaniu i malowaniu było chyba dobrym rozwiązaniem

    ale teraz, kiedy już mieszkamy mamy również 25 stopni i nie mogę poradzić sobie ze zmniejszeniem tej temperatury
    na piec mam do 42 stopni
    dom 280 metrów po podłodze
    podłogówki ok 130 metrów; boijler na wodę 120 litrów-temperatura do 40 stopni
    jak zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu oraz zużycie grodzku; obecnie idzie mi 100 kg na 3 dni

    zastanawiałem się nad ewentualnym wyłączaniem pieca na dzień;

    ale wolałbym aby piec chodził cały czas; tylko inaczej ustawić regulacje

    czytałem co nieco o tych ustawieniach ale jakoś nie kumam

  16. #316
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robak
    ale teraz, kiedy już mieszkamy mamy również 25 stopni i nie mogę poradzić sobie ze zmniejszeniem tej temperatury
    na piec mam do 42 stopni
    dom 280 metrów po podłodze
    podłogówki ok 130 metrów; boijler na wodę 120 litrów-temperatura do 40 stopni
    jak zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu oraz zużycie grodzku; obecnie idzie mi 100 kg na 3 dni

    zastanawiałem się nad ewentualnym wyłączaniem pieca na dzień;
    Piec sam przechodzi w stan podtrzymania gdy trzeba, więc nie tędy droga.

    Czy masz zawór 3d lub 4d - jeśli tak to ustaw go na 4 lub mniej (bo pewnie jest na 10).

    Nie wiem jaki masz piec, ale temp. 42 stopnie jest wg mnie dużo za niska - lepiej dać około 60 stopni (oczywiście na podłogówkę musi iść o wiele mniej i do tego powinien być zawór 3d lub 4d którym ustawisz odpowiednią temperaturę wody płynącej do podłogówki).

    Czy bojler 120 l przy 40 stopniach wystarcza Ci na kąpiel - pytam bo u mnie 140 l przy temp. 52 ledwo wystarcza.

    Co do ustawień to napisz jakiej firmy masz piec i z jakim sterownikiem.

  17. #317

    Domyślnie

    piec firmy lokalnej Landzberg; na tablicy napisane jest Brzeźniak
    piec - 25 kw;
    sterownik na piecu ARGON; mam do salonu podciągnięty kabel - na przyszły sterownik pokojowy, ale jak to jest - jeśli na dole, gdzie jest podłogowe będzie za ciepło to sterownik zmniejszy temperaturę a piecu i wpłynie to na zmniejszenie temperatury wody, która idzie na grzejniki?

    bojler 120 litrów i te 40 stopni wystarcza w zupełności na kąpiel naszej 4-osobowej rodziny
    dodam, że latem kiedy grzalismy wodę w piecu przy użyciu drzewa to temperaturę mieliśmy ustawiona na 60 stopni i woda w bojlerze była jak trzeba nawet następnego dnia po blisko 20 godzinach; zatem bojler chyba jest taki jak trzeba

    mam zawór trójdrożny - jeden na grzejniki i jest ustawiny na max czyli 9 i drugi na podłogowe ustawiony tak na mniej więcej 1/2 - 3,4

    kwestia jest taka - żeby zmniejszyć zużycie opału, bo skoro przy obecnym zużyciu i nastawach jest tak ciepło, to pewnie przy zmniejszenu jakoś temperatury na kotle da się zmiejszyć temp na dole gdzie podłogówka oraz zużycie groszku

    a eko używam ekoret; od sprawdzonego póki co dostawcy

    dodam, że przed chwilą zwiększyłem temperature na piecu do tych 60 stopni tylko po co?

  18. #318
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robak
    sterownik na piecu ARGON; mam do salonu podciągnięty kabel - na przyszły sterownik pokojowy, ale jak to jest - jeśli na dole, gdzie jest podłogowe będzie za ciepło to sterownik zmniejszy temperaturę a piecu i wpłynie to na zmniejszenie temperatury wody, która idzie na grzejniki?
    Sterownik pokojowy będzie wprowadzał piec w stan podtrzymania gdy w pokoju w którym jest będzie wymagana temp. (w innych może być zimno a piec i tak nie będzie grzał) - dlatego ja go nie podłączam - wolę termostaty na grzejnikach w każdym pomieszczeniu.

    Cytat Napisał Robak
    bojler 120 litrów i te 40 stopni wystarcza w zupełności na kąpiel naszej 4-osobowej rodziny
    dodam, że latem kiedy grzalismy wodę w piecu przy użyciu drzewa to temperaturę mieliśmy ustawiona na 60 stopni i woda w bojlerze była jak trzeba nawet następnego dnia po blisko 20 godzinach; zatem bojler chyba jest taki jak trzeba
    Hmm muszę to powiedzieć żonie, bo to ona taka ciepłowodożerna
    Chociaż znajomym na podwójną wannę z hydromasażem też nie wystarcza 140 l i muszą podnosić temp. ponad 60 stopni - wtedy jest ok.

    Cytat Napisał Robak
    mam zawór trójdrożny - jeden na grzejniki i jest ustawiny na max czyli 9 i drugi na podłogowe ustawiony tak na mniej więcej 1/2 - 3,4

    kwestia jest taka - żeby zmniejszyć zużycie opału, bo skoro przy obecnym zużyciu i nastawach jest tak ciepło, to pewnie przy zmniejszenu jakoś temperatury na kotle da się zmiejszyć temp na dole gdzie podłogówka oraz zużycie groszku
    Jak będzie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło po stronie odbioru to piec będzie go mniej generował i spadnie spalanie.

    Proponuję zawór na grzejniki dać na 4, a na podłogowe poniżej 1/2 i obserwować co się dzieje (jeśli podłogówka nadal za mocno grzeje to zmniejszać nawet do pozycji 1/10)

    Cytat Napisał Robak
    dodam, że przed chwilą zwiększyłem temperature na piecu do tych 60 stopni tylko po co?


    Po to, żeby korozja nie zeżarła pieca od wewnątrz (przy niskich temp. występuje punkt rosy i piec szybciej skoroduje - jeden z forumowiczów pisał niedawno jak załatwił tym sposobem piec w kilka lat).

    Powinieneś do tego ustawić temp. wyłączenia pompy CWU na 40 stopni oraz moc pompki CWU zmniejszyć o 1 stopnień (zwykle są 3) - inaczej będzie Ci niepotrzebnie za bardzo nagrzewało wodę w bojlerze.

  19. #319

    Domyślnie

    no i kolejny problem - wczoraj nastawiłem temperaturę na piecu na 60 stopni; a piec dohodzi do 42-43 i więcej nie chce!

    nie wiem jak było w zeszłym roku; gdyż był to etap budowy i nie pilnowałem na co dzień wysokości temperatury a co najwyżej dosypywałem groszek, a że na raz do zasobnika wchodzi 130 kg było super

    no ale jak teraz mieszkam, to co kilka chwil wchodzę do kotłowni, no i jest problem

    dlaczego temperatura na piecu nie idzie wyżej?

  20. #320

    Domyślnie

    od połowy października to dziś 1 040 kg ekoroszku na ogrzewanie + CWU na 4 osoby. Dom ocieplony styro 20 cm, piec 17 kW pracuje przy mrozach - 19 na mocy od 4 do 30 %, zasobin na wodę 240 l. Większy piec dla mnie byłby dużym błędem.

    powierzchnia podłóg 160 metrów, dół podłogówka góra grzejniki + podłógówka łazienka i korytarz, do tego około 2 metrów drzewa.w kominku dla frajdy z palenia.

    pozdrawiam,

Strona 16 z 274

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony