dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 176 z 274
Pokaż wyniki od 3.501 do 3.520 z 5478
  1. #3501

    Domyślnie

    Cytat Napisał wuwok Zobacz post
    Ja mam 16kw na 250m2 po podłogach. Dom dobrze ocieplony i spaliny około 60-70 stopni ,w mrozy miedzy 70-90 . Twierdzi ze im większy piec na eko tym lepiej.On na 200m2 podłogi ma 19kw piec i twierdzi ze teraz brałby 25ke
    Etam ...

    Ja mam 12KW kocioł i na poczatku grzałem 100m2 teraz 165m2 i szczerze mówiąc spaliny mogę mieć takie jakie chce ...
    Wszystko zależy od dawki paliwa i nadmuchu ...

    Jak w pierwszy sezonie grzałem to mimo że grzałem tylko 100m2 to sterownik głupiał i dawał mi w komin spaliny powyżej 300 stopni ...

    Tutaj też kilku prowadzi "kolosy" i mają ładne spalanie i odpowiednie spaliny ...
    Po prostu dopasować moc palnika i po kłopocie ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #3502
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Mój kolos Kielar spala aktualnie 14 kg na dobę a najwyższa temperatura spalin tak jak wczoraj to dochodziła maksymalnie do 75 st C na czopuchu.

    No to przy wejściu do komina jest jeszcze mniej bo drodze spaliny pokonują jeszcze dodatkowy wymiennik. ( może w końcu w tym roku się zmobilizuję i zamontuje drugi czujnik temperatury spalin za tym drugim wymiennikiem) na następny sezon to będzie wiadomo o ile te spaliny mają jeszcze mniejszą temperaturę przy wejściu do komina.

    Komin mam systemowy to na razie te nazwijmy je " ekstremalne warunki " wytrzymuje.

    W każdym razie zawsze sprawdzam żeliwny wymiennik kotła oraz ten drugi stalowy wymiennik w najniższych punktach czy jest sucho i czy jakaś rdza czy punkt rosy nie powstaje. No i jak na razie jest całkowicie suchutko. No ale ekogroszek do palenia też suchy jak pieprz.

  3. #3503

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    przy wejściu do komina jest jeszcze mniej bo drodze spaliny pokonują jeszcze dodatkowy wymiennik.
    czp01, możesz napisać co to za wymiennik i jak wykorzystujesz odzyskaną energię?

  4. #3504

  5. #3505

  6. #3506

    Domyślnie

    Ciekawy ten wymiennik. Jak oceniasz o ile podnosi on sprawność pieca?

  7. #3507
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Akrimka
    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Dąbrówka Tczewska
    Posty
    709

    Domyślnie

    Ogrzewanie groszkiem odpaliłem 3.11.2013, do dziś z 2T ekoreta kupionych luzem została mi jeszcze z 2/5. Jak bedzie tak ciepło to chyba starczy.
    Kocioł to Tilgner EKR 25, ze zmodyfikowanym lekko brucerem (zmiejszyłem go szamotką)
    Dom to 210m2 uzytkowej, po podłogach z 250m2 bedzie.

  8. #3508
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel5 Zobacz post
    Ciekawy ten wymiennik. Jak oceniasz o ile podnosi on sprawność pieca?
    Nie potrafię tego w miarodajny sposób wyliczyć - powierzchnia wymiany tego dodatkowego ogniwa grzewczego to 1,2 m2 to na pewno podnosi sprawność kotła a ile to niestety nie wiem.


    Cytat Napisał Akrimka Zobacz post
    Ogrzewanie groszkiem odpaliłem 3.11.2013, do dziś z 2T ekoreta kupionych luzem została mi jeszcze z 2/5. Jak bedzie tak ciepło to chyba starczy.
    Kocioł to Tilgner EKR 25, ze zmodyfikowanym lekko brucerem (zmiejszyłem go szamotką)
    Dom to 210m2 uzytkowej, po podłogach z 250m2 bedzie.
    Bardzo ekonomiczne zużycie ekogroszku 2 tony na 250 m2 powierzchni ogrzewanej to bardzo elegancko - jeszcze jak w domu jest ciepło to nic więcej nie potrzeba.

  9. #3509
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Akrimka
    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Dąbrówka Tczewska
    Posty
    709

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post

    Bardzo ekonomiczne zużycie ekogroszku 2 tony na 250 m2 powierzchni ogrzewanej to bardzo elegancko - jeszcze jak w domu jest ciepło to nic więcej nie potrzeba.
    Temperatura w domu ok 21. Teraz 21.5, i termostat pokojowy pilnuje kotła w podtrzymaniu, ale podłogówka na dole chodzi cały czas na min tz=ok 29stC.
    Żeby uściślić to w październiku paliłem drewnem w kotle, a od listopada parę razy nw kominku dla klimatu w sobote. Jak jest słońce to kolektory słoneczne grzeją wodę CWU, np w weeknd nagrzały baniak do 40st

  10. #3510

    Domyślnie

    Witam . Kocioł weber Heitztechnik 15kw do co i cwu temp (40stopni)
    -6 kaloryferów
    -60m podłogówki temp 31 stopni
    w domu 24 stopnie
    -
    dom 114 m2 z nioogrzewanym poddaszem 45m2. od 3 listopada 1,3t.
    w domu

  11. #3511
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    U mnie od 16.11 poszło 1,1 t przeważnie Wesołej, choć testowałem też różne węgle i sterowniki - jakbym palił samą Wesołą i na jednym sterowniku bez żadnych kombinacji byłoby spokojnie poniżej 1 tony.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  12. #3512

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    Nie potrafię tego w miarodajny sposób wyliczyć - powierzchnia wymiany tego dodatkowego ogniwa grzewczego to 1,2 m2 to na pewno podnosi sprawność kotła a ile to niestety nie wiem.



    A może posiadasz dane odnośnie temp spalin przed i za dodatkowym ogniwem oraz temp co przed i za ?

    Aby nie robić OT spalanie w tym sezonie ok 4 ton miału piast kl 23 w kotle 42 kW (żeliwny z podajnikiem tłokowym) budynek 450 m2 pu, zostało jeszcze ok 4 t i mam nadzieje że wystarczy bo suchego miału już nie kupię. Mam jeszcze pytanie Kiedy przyjdzie zima ?

    Pozdrawiam

  13. #3513
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał CooleR`ek Zobacz post
    A może posiadasz dane odnośnie temp spalin przed i za dodatkowym ogniwem oraz temp co przed i za ?

    Aby nie robić OT spalanie w tym sezonie ok 4 ton miału piast kl 23 w kotle 42 kW (żeliwny z podajnikiem tłokowym) budynek 450 m2 pu, zostało jeszcze ok 4 t i mam nadzieje że wystarczy bo suchego miału już nie kupię. Mam jeszcze pytanie Kiedy przyjdzie zima ?

    Pozdrawiam
    Przecież pisał, że za jeszcze nie mierzy.

    Teoria mówi, że 20*C temp. spalin to ok. 1 % sprawności.

    Zima może przyjdzie w Grudniu

    Żeby OT nie było to bieżące zużycie mam ok. 10,5 kg/dobę Wesołej
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  14. #3514

    Domyślnie

    Ja mam dom parterowy 120 m2 - pustak Leier. Ocieplenie 15 cm styropianu, okna trzyszybowe. na posadzce 10 cm styropianu. Ogrzewanie tylko grzejnikowe + bojler dwupłaszczowy Biawar 100 l. Piec Ogniwo EKO 15 KW. Sezon rozpocząłem 15 grudnia 2013 r. Wcześniej tylko kominek. Spalanie 10. 30 kg/dobę ekogroszku z Mysłowic. Temperatura w domu 22 - 23 stopni. Tylko regulacja na głowicach termostatycznych Danfos. Ustawiłem na początku sezonu głowice na 2,75 (niecałe 3). Popiołu po zasypaniu 125 kg - 5 worków - zbiera się foremka, która jest w piecu w popielniku. czyszcę piec co drugi zasyp czyli co trzy tygodnie. Temperatura spalin 60 - 80 stopni. Piec - sterownik e-cool - mam ustawiony na 45 stopni. Sterownik utrzymuje od 48-50 stopni - na automacie. Do wczoraj spaliłem 625 kg groszku. Jestem zadowolony. Pozdrawiam.

  15. #3515

    Domyślnie

    Niedźwiedź czy Twój komin wytrzyma taką niską temperaturę spalin ?

    Mój prawie po 4 sezonach nie wytrzymał i mam mokrą plamę koło sufitu.

    Trzeba zaiwestować i kupić wkład ceramiczny np. takie cudo

    http://taniachata.pl/produkt/prostka...sal-fi-150x700

    tylko ciekawe jak z wodą będzie

  16. #3516

    Domyślnie

    Cytat Napisał Niedźwiedź Zobacz post
    Ja mam dom parterowy 120 m2 - pustak Leier. Ocieplenie 15 cm styropianu, okna trzyszybowe. na posadzce 10 cm styropianu. Ogrzewanie tylko grzejnikowe + bojler dwupłaszczowy Biawar 100 l. Piec Ogniwo EKO 15 KW. Sezon rozpocząłem 15 grudnia 2013 r. Wcześniej tylko kominek. Spalanie 10. 30 kg/dobę ekogroszku z Mysłowic. Temperatura w domu 22 - 23 stopni. Tylko regulacja na głowicach termostatycznych Danfos. Ustawiłem na początku sezonu głowice na 2,75 (niecałe 3). Popiołu po zasypaniu 125 kg - 5 worków - zbiera się foremka, która jest w piecu w popielniku. czyszcę piec co drugi zasyp czyli co trzy tygodnie. Temperatura spalin 60 - 80 stopni. Piec - sterownik e-cool - mam ustawiony na 45 stopni. Sterownik utrzymuje od 48-50 stopni - na automacie. Do wczoraj spaliłem 625 kg groszku. Jestem zadowolony. Pozdrawiam.
    Piękny wynik ale trochę mam pewne wątpliwości ...

    Masz ustawione głowice na niecałe "3" . Nastawa 3 na grzejnikach to max 20-21 stopni , więc jak Ty uzyskujesz 22-23 stopnie jak nastawy na grzejnikach nie pozwalają na taką temepraturę?

    Drugie ...

    Piszesz że spaliłeś w ciągu 2 miesiecy 625kg i masz spalanie 10-30kg na dobę ...
    Zatem wychodzi że w ciągu 2 miesięcy musiałbyś dziennie spalić nie więcej niż 10kg na dobę ...
    To kiedy miałeś większe spalanie i te 30kg na dobę ?

    Jak dla mnie trochę podkoloryzowane

    Choć z drugiej strony patrząc na obecne temperatury że obecnie cieplej mają Ci mieszkający "w górach" niż Ci co mieszkają w centralnej Polsce lub blisko morza to wszystko jest możliwe
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 12-02-2014 o 10:08
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #3517

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Piękny wynik ale trochę mam pewne wątpliwości ...
    Drugie ...
    Piszesz że spaliłeś w ciągu 2 miesiecy 625kg i masz spalanie 10-30kg na dobę ...
    Zatem wychodzi że w ciągu 2 miesięcy musiałbyś dziennie spalić nie więcej niż 10kg na dobę ...
    To kiedy miałeś większe spalanie i te 30kg na dobę ?
    Jak dla mnie trochę podkoloryzowane
    Kolega Niedźwiedź zapewne podał wartość 10,3 kg/d, a nie 13-30 jako średnią Mnie za ten (jego) okres wychodzi 15,7 kg/d czyli 940 kg grochu, ale ja mam dwa razy większą powierzchnię do ogrzania ze stałą 23stC w środku, i dwa razy cieńszą izolacją.
    Ogniwo Eco Plus 10 kW https://esterownik.pl/sterownik/1337
    Tylko podłogówka 160 m2 23stC, CWU 140L, plus 100m2 (garaż, suszarnia, kotłownia i "siłka") do 18stC Izolacja: ściany 6cm styropianu, dach 10.

  18. #3518
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Piękny wynik ale trochę mam pewne wątpliwości ...

    Masz ustawione głowice na niecałe "3" . Nastawa 3 na grzejnikach to max 20-21 stopni , więc jak Ty uzyskujesz 22-23 stopnie jak nastawy na grzejnikach nie pozwalają na taką temepraturę?
    Też rzuciło mi się to w oczy - może termometr ma kiepski - nastawa 2,75 to zadane 19*C więc skąd 22-23 ?
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  19. #3519

    Domyślnie

    Witam Koledzy
    Na razie jestem po małej modernizacji swojej kotłowni. Założyłem cztero-drogowy zawór Afriso i zastanawiam się nad elektrycznym sterowaniem do niego tak aby w ciągu dnia na grzejniki podawać cieplejszą wodę a na noc temp. trochę obniżać.
    Jakie macie sposoby na tak dokładne określanie bieżącego zużycia podawanego nawet w kg/h i temperatury spalin idących do komina?
    Aktualnie jestem na etapie testów optymalnych ustawień. Dokładne spalanie węgla nie stanowi dla mnie problemu i potrafię go dobrze ustawić. U mnie spalanie wyliczone w okresie kilku dni tzn. między załadunkami wychodziło 1,6 kg/h ale tylko w trakcie palenia na noc kocioł wygaszałem. Teraz przy całodobowym paleniu ale trochę niższej temp. w nocy spalił ok. 1,75kg/h. Pomiar mógł być trochę niedokładny więc testuję w dłuższym okresie.

    Mam pytanie: czy jest sens stosować akumulator ciepła przy kotle. Dlaczego o to pytam? Rano kiedy zwiększam tepm. na grzejnikach piec mocno zaczyna grzać i często pobiera paliwo. Tak sobie myślę że jeśli dołożyć by więcej wody układ stałby się bardziej bezwładny co spowodowało by to że kocioł łagodniej wchodził by na normalne obroty pracy dziennej.

    Na koniec ogrzewam ok 300m2 piecem Zębiec 30kw. Paliwo Retopal (WARTOŚĆ OPAŁOWA: MIN 25 000 KJ/KG). Dość dużo z niego popiołu. Na przyszły rok planuję zakup Pieklorza WARTOŚĆ OPAŁOWA: 28 000 KJ/KG

    Pozdrawiam
    Jak się nazywa Japoński stolarz? PiłajajaMucharatała

  20. #3520

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Też rzuciło mi się to w oczy - może termometr ma kiepski - nastawa 2,75 to zadane 19*C więc skąd 22-23 ?
    To chyba zależy od głowicy, ile ma podziałek. Jeśli 4 maks. to 3 oznacza 24*C, a 2,75 to 22.
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

Strona 176 z 274

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony