dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 59
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Husker

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-502
    Posty
    7

    Question Pompa ciepła Exotherm Nordic, Daikin Altherma czy Viessman Vitocal?

    Witam serdecznie,

    Chciałbym zainstalować pompę ciepła powietrze - woda do mojego domu, obecnie posiadam piec na pelet, którego nie zamierzam się pozbywać, bo ładnie grzeje natomiast na okresy letnie i delikatną zimę chciałbym używać pompy ciepła aby pozbyć się boliera, który i tak nie nagrzewa mi tyle wody ile potrzebuje moja rodzina i nie palić latem w piecu
    Z ofert, które dostałem wybrałem sobie 3 producentów: Daikin, Exotherm oraz Viessman.
    Chciałbym zasięgnąć dodatkowej opinii fachowców i użytkowników na tym forum odnośnie jakości podzespołów tych marek.
    Czy są jakieś ogromne różnice jakościowe pomiędzy tymi modelami, czy to prawie to samo tylko kwestia "marki"?

    Jakby ktoś pytał mam domek 175 m2 użytkowej bez garażu, izolacja 15cm styropian, 2gi sezon grzewczy za sobą.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lujski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    479

    Domyślnie

    jakie ceny ?

  3. #3

    Domyślnie

    {obecnie posiadam piec na pelet, którego nie zamierzam się pozbywać, bo ładnie grzeje natomiast na okresy letnie i delikatną zimę chciałbym używać pompy ciepła aby pozbyć się boliera, który i tak nie nagrzewa mi tyle wody ile potrzebuje moja rodzina i nie palić latem w piecu }

    do jakiej temperatury na zew. chcesz aby pompa ci ogrzewała c.o.?

    {Z ofert, które dostałem wybrałem sobie 3 producentów: Daikin, Exotherm oraz Viessman.}

    czy to jedyne firmy, czy chcesz innych producentów?

    jaka moc ci zaproponowali?

    jaka cenę ci zaproponowali?
    Ostatnio edytowane przez kameleon1983 ; 28-11-2011 o 17:54 Powód: pomyłka

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    bez cen to nie ruszymy
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Henderson

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-400
    Posty
    114

    Domyślnie

    dostałes dość ciekawy wybór;
    Daikin to jest klimatyzator z funkcja grzewczą, Daikin produkuje 98 % klimatyzatory, chiller czy coolery. Każda pompa ciepła Daikina to rezczywiście przerobiony klimatyzator. To bdb firma ale jeśli chodzi o chłodzenie. Obudowa to plastik i cienka blacha, często koroduje, spręzarki to zazwyczaj słebe tanie rotacyjne, imitujace scrolla, całośc waży ok. 80Kg!! Gdy przykładowo sama spręzarka scroll Copeland 4KW waży 70 KG A gdzie reszta. U nas sprzedawane drogo.

    Viessmann to super wybór rewelacyjne pompy powietrze-woda szczególnie z układem wtrysku par EVI, pracuje nawt przy -20C same zalety i dobra jakość na światowym poziomie. Tylko cena za wysoka. Ale jak masz kase to kupuj, pamietaj o przeglądach bo łatwo utracic gwarancję. Dobre spręzarki Copilanda i zawory EVI + szybkie rozmrażanie parownika. Bardzo ciche i ładne. Wysokie COP Polecam.

    Na koniec Exotherm Nordic to dobrze zrobiona pompa spzedawana w Polsce, ale głównie w Danii. Spręzarki Copelanda lub Hitachi, czasami Mitsubischi. Stal nierdzewna wszedzie.
    Podobnie ja Viessmann posiada system EVI oraz co jest ciekawe 2 zawory rozpręzne elektroniczne oraz 3 wymienniki ciepła. CO ciekawe spręzarki w nich montowane to Scrolle ale takie jakie stosuje sie w przemysle, a nie w domkach. Wysokie parametry pracy, wysokie COP, ciekawa konstrukcja za średnie pieniadze. Bardzo cięzka ponad 200kg. Raz widziałem na serwisie w Danii.
    Ostatnio edytowane przez Henderson ; 08-01-2014 o 16:32

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    viesman to nie jest bliżniak buderusa?
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Henderson Zobacz post
    (....) przykładowo sama spręzarka scroll Copeland 4KW waży 70 KG !! A gdzie reszta.
    (....)
    Pomyliłeś się jakby o malutkie 100% z tą wagą...
    Ale co tam

    PS
    Mitsubishi pisze się "Mitsubishi" a nie Mitsubischi" - tak na przyszłość jakbyś nie pamiętał nazwy z naklejki.
    NAWET SŁOWNIK MURATORA PODKREŚLA BŁĄD - litości!
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Husker

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-502
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam, wybaczcie, brak odpowiedzi ale żeby człowiek miał zawsze na wszystko czas to b było zbyt pięknie.

    Ceny jakie dostałem od instalatorów wyglądają tak:

    Daikin Altherma 11kw 24,630 - montaż 2400
    Viessman Vitocal 11kw 39,251 - montaż w cenie
    Exotherm Nordic 13kw 19,990 montaż 2500
    Ceny oczywiście netto

    Co temp zewnętrznej to ile się da chciałbym mieć tak zrobione aby pompa odpalała piec jak już nie będzie dawać rady.
    Oczywiście nie ma sensu aby taka pompa miała chodzić z minimalnym grzaniem i nabijać niepotrzebnie licznik.
    Czytałem, że na dużych minusowych temperaturach najzwyklej w świecie odpala się grzałka w zbiorniku a pompa się wyłącza.
    No ale ja mam od tego piec i zapas opału.
    Myślę, że maksymalna minusowa temperatura to mi wyjdzie "w praniu" dla pompy którą wybiorę.
    Na początek chciałbym ustawić tak do -15 i zobaczyć jak z rachunkami wyjdzie.

  9. #9

    Domyślnie

    Husker, ta cena na Daikina to rozumiem, że na samą pompę, bez zbiornika CWU?

    Cytat Napisał Husker Zobacz post
    Czytałem, że na dużych minusowych temperaturach najzwyklej w świecie odpala się grzałka w zbiorniku a pompa się wyłącza.
    No ale ja mam od tego piec i zapas opału.
    Nie wiem jaki masz piec i jaką taryfę, ale ja planuję używać swojego pieca na olej opałowy tylko w I taryfie, w II taniej wychodzą grzałki

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Henderson nic nie wiesz o Daikinie i polecasz Vissmana.
    Alterma jest ok ale dość droga.Vissman nie ma własnej pompy tylko nakleja nalepkę .
    Dobre też są mitsubischi i fujitsu(Atlantic) .
    U ciebie wystarczy model 8 (to typ i moc w pewnych warunkach) ,ogrzeje domek do -5 -10 C i wode .
    Poniżej niema co ciągnąć bo tanej z petetu .Ale na narty możesz jechać.
    Duży skok cenowy pomiędzy typem 8 (jeden wentylator) ,a 11 i 13 (dwa wentylatory)
    Ostatnio edytowane przez hydraulik_ ; 04-12-2011 o 20:13

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Henderson nic nie wiesz o Daikinie i polecasz Vissmana.
    Alterma jest ok ale dość droga.Vissman nie ma własnej pompy tylko nakleja nalepkę .
    Dobre też są mitsubischi i fujitsu(Atlantic) .
    U ciebie wystarczy model 8 (to typ i moc w pewnych warunkach) ,ogrzeje domek do -5 -10 C i wode .
    Poniżej niema co ciągnąć bo tanej z petetu .Ale na narty możesz jechać.
    Duży skok cenowy pomiędzy typem 8 (jeden wentylator) ,a 11 i 13 (dwa wentylatory)
    Panie Marku!
    Inżynierowi nie przystoi robić takich błędów typowych dla "dzieci neostrady". Przecież to aż BOLI!
    Rozumiem że młode pokolenie tłumaczy się dysortografią itd., to znaczy nie trafia do mnie ten argument ale tak po prostu zmienia się świat i trzeba niestety przyzwyczaić się do tych jednostkowych przypadków i już.
    Ja i moi koledzy mieliśmy to szczęście natknąć się na takich wykładowców którzy zwracali uwagę na STARANNOŚĆ nie tylko techniczną, wszak o to głównie chodziło, ale równorzędnie na poprawność językową.
    Może się Panu wydawać że pisząc na forum jest Pan anonimowy, że to bez znaczenia, ale zapewniam Pana że tak nie jest.

    To że poświęca Pan czas powiedzmy bezinteresownie (?) na porady na tym forum nie znaczy że jest dopuszczalny i usprawiedliwiony brak staranności o wypowiedzi. Proszę Pana o odrobinę uwagi podczas formułowania myśli dla dobra ogółu i nie ukrywam, aby mnie nie "bolało" już nigdy więcej z Pana ust na przykład Mitsubishi przez "ch".
    Dziękuję.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Husker

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-502
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał primi Zobacz post
    Husker, ta cena na Daikina to rozumiem, że na samą pompę, bez zbiornika CWU?



    Nie wiem jaki masz piec i jaką taryfę, ale ja planuję używać swojego pieca na olej opałowy tylko w I taryfie, w II taniej wychodzą grzałki
    Hah

    Też jakaś alternatywa.
    Zobaczymy co i jak, piec też mnie wkurza bo opał trzeba organizować, dosypywać co jakiś czas i ogólnie syf jest w kotłowni. Ja nie mam na to czasu i nawet powiem wam, że zwyczajnie mi się nie chce.
    Poczytałem nieco zasoby na forum o pompach i mam już dosyć, ciężko o obiektywne relacje.
    Wiem na pewno, że z viessmana i daikina zrezygnuje, pozostaje exotherm ale tutaj ciężko z terminami. Pod koniec tygodnia podjedzie jeszcze gościu z Nibe i z nim sobie pogadam jeszcze.
    Wtedy będę musiał podjąć jakąś decyzje bo zaraz śnieg spadnie a już bym wolał mieć to z głowy.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar QQQQ
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    370

    Domyślnie

    Cytat Napisał Husker Zobacz post
    Hah

    Też jakaś alternatywa.
    Zobaczymy co i jak, piec też mnie wkurza bo opał trzeba organizować, dosypywać co jakiś czas i ogólnie syf jest w kotłowni. Ja nie mam na to czasu i nawet powiem wam, że zwyczajnie mi się nie chce.
    Poczytałem nieco zasoby na forum o pompach i mam już dosyć, ciężko o obiektywne relacje.
    Wiem na pewno, że z viessmana i daikina zrezygnuje, pozostaje exotherm ale tutaj ciężko z terminami. Pod koniec tygodnia podjedzie jeszcze gościu z Nibe i z nim sobie pogadam jeszcze.
    Wtedy będę musiał podjąć jakąś decyzje bo zaraz śnieg spadnie a już bym wolał mieć to z głowy.
    w tamtym roku zamontowali mi daikina 11,2kW za 27kzł - netto + 7%vat wraz ze zbiornikiem do CWU - z racji na 1 sezon i duze przeciagi zuzylem prawie 7,5k kWh - co stanowiło kwote 2500zł - dużo, ale jestem bardzo zadowolony bo poprzednia zima byla stosunkowo mrozna i dluga - u mnie temp spadaly do -23stC i pompa dzialala
    Twoj wybor
    250m2 - po posadzce 400m2, kubatura 1270m3, obecnie grzeje parter ok. 170m2 +20m2 ogrodu zimowego- ogrzewanie calosc podlogowka z PCi Daikin P-W 11,2kW ,ocieplenie 10cm styro posadzka, 15cm styro sciany, dach 30 - 60cm welna (l-0,39) bez rekuperacji, cwu dla 3os. + kominek ok 2,5mp/sezon
    obecnie(17.07.2012) podlicznik wskazuje 13488kWh - nast sezon zamkne do 5kkWh z CWU + 2mpdrewna

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Henderson

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-400
    Posty
    114

    Domyślnie

    znalazłem cos takiego do naszej dyskusji bo o taką pompe pytałeś więc zobacz;
    http://www.youtube.com/watch?v=kak7ZtshSF0

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał Husker Zobacz post
    Witam, wybaczcie, brak odpowiedzi ale żeby człowiek miał zawsze na wszystko czas to b było zbyt pięknie.

    Ceny jakie dostałem od instalatorów wyglądają tak:

    Daikin Altherma 11kw 24,630 - montaż 2400
    Viessman Vitocal 11kw 39,251 - montaż w cenie
    Exotherm Nordic 13kw 19,990 montaż 2500
    Ceny oczywiście netto

    Co temp zewnętrznej to ile się da chciałbym mieć tak zrobione aby pompa odpalała piec jak już nie będzie dawać rady.
    Oczywiście nie ma sensu aby taka pompa miała chodzić z minimalnym grzaniem i nabijać niepotrzebnie licznik.
    Czytałem, że na dużych minusowych temperaturach najzwyklej w świecie odpala się grzałka w zbiorniku a pompa się wyłącza.
    No ale ja mam od tego piec i zapas opału.
    Myślę, że maksymalna minusowa temperatura to mi wyjdzie "w praniu" dla pompy którą wybiorę.
    Na początek chciałbym ustawić tak do -15 i zobaczyć jak z rachunkami wyjdzie.
    Mogę ci zamontować Alfe SE 16 za 22000 z vat ( jednostka zewnętrzna fujitsu)

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Panie Marku!

    To że poświęca Pan czas powiedzmy bezinteresownie (?) na porady na tym forum nie znaczy że jest dopuszczalny i usprawiedliwiony brak staranności o wypowiedzi. Proszę Pana o odrobinę uwagi podczas formułowania myśli dla dobra ogółu i nie ukrywam, aby mnie nie "bolało" już nigdy więcej z Pana ust na przykład Mitsubishi przez "ch".
    Dziękuję.
    Może Pan omijać moje wpisy .
    Prawdą jest ,że mam tu interes do zrobienia .Polega on na popularyzowaniu wiedzy na temat PC P-W.
    Oczywiście większa świadomość może spowodować większy zbyt.

  17. #17
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    viesman to nie jest bliżniak buderusa?
    A coś mi się wydaje że agregacik wychodzi z airwell-a

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Henderson

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-400
    Posty
    114

    Domyślnie

    viessmann nie jest buderusem to 2 oddzielne firmy. Buderus jest jednak powiązany z IVT. A najlepsze jest to, że Dimplex jest robiony przez Buderusa, często można kupić pompę Dimplexa w kolorze niebieskim Buderusa, gdyż dochodzi tam to takich pomyłek. Nawet czasami całe serie Dimplexa są pomylone wtedy cena zakupu to nawet 30% katalogowej. Wyprzedają je wtedy bez zbędnej reklamy. Pomyłki jak w fabryce FSO. Ale rabaty niezłe.
    Ostatnio edytowane przez Henderson ; 08-01-2014 o 16:30

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Może Pan omijać moje wpisy .
    Prawdą jest ,że mam tu interes do zrobienia .Polega on na popularyzowaniu wiedzy na temat PC P-W.
    Oczywiście większa świadomość może spowodować większy zbyt.
    hahahaha misjonarz

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał ana-76 Zobacz post
    hahahaha misjonarz
    Nie ma co oszukiwąć potencjalnych klijentów.

    Hydrauli smiało pisze że montuje i poleca pompy powietrzne atlantica.

    A ana-76 ukrywa że propaguje ( i wiadomo o co chodzi) pompy ciepła przez wielkie M .
    Jednym słowem trzeba całą prawdę potencjalnym klijentom mówić.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony