dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 59 z 59
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał hardy66 Zobacz post
    (...ciach...) Automatyk z Exotherm twierdzi że taki soft jest wstanie wydłużyć życie sprężarki o ok 30%
    BZDURA. Prawdopodobnie poprawia żywotność, ale podawać konkretnych liczb bym się nie odważył. Nawet z dopiskiem "około".

    Niesamowite, jak niektórzy potrafią szastać liczbami. 30% ? Jak? Skąd? Jak to "policzył"??


    Jak nie wie skąd te dane, to są tyle warte co opowiastki o bambusowych podłogach... (tak samo merytoryczne)
    Co jeszcze twierdzi ten automatyk?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    BZDURA. Prawdopodobnie poprawia żywotność, ale podawać konkretnych liczb bym się nie odważył. Nawet z dopiskiem "około".

    Niesamowite, jak niektórzy potrafią szastać liczbami. 30% ? Jak? Skąd? Jak to "policzył"??


    Jak nie wie skąd te dane, to są tyle warte co opowiastki o bambusowych podłogach... (tak samo merytoryczne)
    Co jeszcze twierdzi ten automatyk?
    Przekornie odpowiem, że sam też bardzo lubisz szastać tu liczbami Np twierdzisz, że Twoje pompy będą pracować 30 lat podczas gdy powietrzne rozlecą się po 15 latach. Możesz wyjaśnić skąd te liczby?, bo nie potrafię nigdzie znaleźć takich opracowań
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Przekornie odpowiem, że sam też bardzo lubisz szastać tu liczbami
    Nie sądzę, nie przypominam sobie szastania liczbami. Podaj konkretny przykład, może skleroza mi po prostu dokucza.

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Np twierdzisz, że Twoje pompy będą pracować 30 lat podczas gdy powietrzne rozlecą się po 15 latach. Możesz wyjaśnić skąd te liczby?
    Mogę wyjaśnić tyle, że coś pamiętasz z dyskusji ale niezbyt dokładnie.
    Nie pisałem nigdy że moje pompy będą bez żadnej awarii pracowały 30 lat. Chodziło zwyczajnie o opłacalność montażu P-W (zwłaszcza, kiedy różnice w kosztach są niewielkie lub praktycznie ich nie ma wcale!), ale rozpatrując długookresowo, właśnie na przykład w okresie 30 lat. A nie 10 czy 15 lat.
    Mało tego – możesz nie pamiętać bo od niedawna gościsz na tym forum, zaproponowałem kiedyś rodzaj zakładu: która pompa bardziej się będzie opłacać po 30 latach, gruntowa czy powietrzna. Z uwzględnieniem wszystkiego po drodze czyli koszt zakupu, koszty energii, koszty napraw czy wymiany urządzenia. Chyba za czasów forumowej* gwiazdy Michała (tego o którym się nie mówi). Niestety moja propozycja przeszła bez echa.

    Pisałem też o tym, że gruntówkę będzie można naprawić za relatywnie niewielkie pieniążki i mało tego, po naprawie będzie dalej pracowała z dobrą efektywnością.
    Z małym „ale” – nie zawsze dotyczy inwerterów, tutaj jesteśmy uzależnieni od dostępności elektroniki po xx latach, a to może stanowić problem, jeśli nie samej dostępności co również kosztów, narzuconych przez producenta.

    Poza tym wyjątkiem, dla przykładu jestem w stanie naprawić każdą PC gruntową każdego producenta. Nawet nie potrzebuję do tego dostępności „ich” elektroniki. Ani żadnego innego elementu. Zwyczajnie założę swoją płytę sterującą, ewentualnie dostosuję algorytm sterowania do indywidualnych wymagań.
    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    bo nie potrafię nigdzie znaleźć takich opracowań
    Co do „rozlecenia się” P-W po 15 latach, jak piszesz, to nie wziąłem tego z żadnego opracowania ani też nie wyssałem z palca (nawet brudnego).
    Na temat żywotności technologii stosowanej w pompach powietrznych mam swoje zdanie z długiej pracy przy montażu, serwisie i naprawach klimatyzatorów różnych rodzajów i niestety trend nie jest w 100% zbieżny z oczekiwaniami użytkownika. Poprawiły się znacznie osiągi i efektywność, ale kosztem czegoś innego. Sama wymiana ciepła w parowniku poprawiła się przez innowacje, np. karbowanie rury miedzianej parownika od wewnątrz oraz tendencje do zmniejszania grubości ścianki prawie do granic absurdu.

    O elektronice już nie wspomnę wcale.

    Na zakończenie, żeby nie było że to tylko moje chore wymysły, kiedyś przy okazji pewnego spotkania branżowego z ciekawości zapytałem inżyniera z Viessmanna, jaką żywotność mają ich pompy powietrzne. Mówił coś o około 17-18 latach. Jak myślisz, miał na myśli wersję optymistyczną czy pesymistyczną, jako wysłannik producenta?

    * forumowej - niestety używam niepoprawnej formy, wręcz rażącej. Czy ktoś dzisiaj mówi "akwariumy"? Chyba nie, raczej są "akwaria".
    Niech tak jednak będzie, skoro sami włodarze tego forum mówią o nas "foRUMOwicze" zamiast "forowicze". Fakt, dziwnie brzmi forowicz, pewnie forumowicz wygra...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  4. #44

    Domyślnie

    wihajster pisze jak było. Pamiętam dyskusję z tamtego okresu, to faktycznie chyba było w tym okresie co pisze wihi, bo PC p-w były bardzo agresywnie promowane właśnie przez mikiego
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Ja nie neguję tego co pisze Wihajster, bo na pewno nie mam takiej wiedzy ani doświadczenia w temacie pomp. Jednak biorąc pod uwagę, że jest on ekonomicznie powiązany z konkretnym systemem nie jestem do końca przekonany o jego bezstronności. To po pierwsze Po drugie nie bardzo rozumiem dlaczego generalizuje się, że wszystkie PW są takie same i tyle samo wytrzymają. Moim zdaniem wiele tu zależy od podejścia producenta - jakie materiały zastosuje, technologie, nadzór procesu produkcji, itp. To, że Viessmann deklaruje 17l nie znaczy, że Daikin, czy Atlantic kalkulują tak samo, a może to meeting pochodzi 20l, bo o Hevalexach wiemy, że wytrzymują 2 lata
    Poza tym gruntówki też są różne. Widziałem ostatnio u kumpla gruntówkę ViVitherm i powiem szczerze, że moja PW to przy tej w ogóle elektroniki nie posiada Wątpię, żeby taką gruntówkę za 15 lat dało się łatwo naprawić (brak części), a jeśli, jak mówi Wihajster można zastąpić ich elektronikę inną (autorską) to tak samo można to zrobić w przypadku pomp PW - wystarczy jakiś magik typu Wihajster, który zrobi to samo dla PW i też się da.
    A tak w ogóle to poczekamy, zobaczymy. Jak na razie awarii opisywanych na forum było raczej niewiele, ale z tego co widzę to dotykają one obu rodzajów urządzeń. No chyba, że policzymy awarie chińskich pompek do CWU, które wciąż zalewają nasz rynek, ale to raczej inna bajka.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  6. #46

    Domyślnie

    nie jestem tutaj pewny, ale wydaje mi się że gruntówki to jednak trochę inny poziom skomplikowania - mimo że twierdzisz że u ciebie nie ma dużo elektroniki
    zerknij tutaj - widzisz tutaj w ogóle jakąś elektronikę?!?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4974514

    Cytat Napisał Daga&Adam Zobacz post
    I to wszystko! Ot cala pompa. Bardzo mi sie to podoba - kazdy element mozna kupic nawet na allegro, a w razie awarii wymieni to kazdy chlodnik. Najdrozsza jest oczywiscie sprezarka - ok 3k pln. Filtr, wziernik, presostat - ponizej 100 pln za element. Skraplacz i parownik sa obudowane i zakryte wiec niestety ich nie sfocilem ale producent deklaruje ze to "danfoss, alfaco lub honeywell" i ja tam mu wierze Prostota tego urzadzenia poraza. Ale to wielki plus bo tutaj nie ma sie co zepsuc, jedyny zuzywajacy sie element to sprezarka ktora bez najmniejszej awarii powinna pociagnac minimum 25 lat, a przypuszczam ze pociagnie dwa razy tyle przy prawidlowo wykonanej instalacji i sterowaniu
    Podsumowujac - kawal solidnego sprzetu opartego o elementy z najwyzszych polek firm chlodniczych. Podoba mi sie
    tutaj nie trzeba być nawet magikiem, żeby naprawić
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  7. #47
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hardy66

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-676
    Posty
    38

    Domyślnie

    Panowie, soft-start dla sprężarki scroll wydłuży jej życie, co zaobserwowałem: brak gwałtownego startu, brak metalicznego uderzenia startowego i co ciekawe mniejszy chwilowy prąd na rozruchu praktycznie taki jak nominalny podczas pracy. Wniosek: sprężarka musi wytrzymać więcej bo ma mniejsze obciążenia mechaniczne. Automatyk z Exotherm powiedział 30%, może będzie 28% może 40%, ale to chyba prawda

  8. #48
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hardy66

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-676
    Posty
    38

    Domyślnie

    Soft ma duży wpływ na wytrzymałość sprężarki.

    jakoś nikt nie psioczy mocno na Exotherm, mój montaż czy sama pompa sprawuje się bdb, wiesz na 200 czy 300 montaży co oni robią rocznie to nie sądzę by nie wiedzieli co robią. sama pompa to wysoka klasa wykonania, nie mam uwag, jak moge to polecam. Jaką ty masz? grunt ?
    Ostatnio edytowane przez hardy66 ; 20-04-2015 o 09:37

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał hardy66 Zobacz post
    jakoś nikt nie psioczy mocno na Exotherm, mój montaż czy sama pompa sprawuje się bdb, wiesz na 200 czy 300 montaży co oni robią rocznie to nie sądzę by nie wiedzieli co robią. sama pompa to wysoka klasa wykonania, nie mam uwag, jak moge to polecam. Jaką ty masz? grunt ?
    To poczytaj inne wątki na których zdemaskowali cię jako handlowca i podali skąd biorą się te pompy na których podmieniane jest logo na Exotherm...

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Mam tą PC i nic tam nie jest podmieniane, może jest dołożone o ile macie rację co do produkcji tych pomp, dziwi mnie tylko jedno bo to już ładnych parę lat a jak dotąd nie trafiłem na żadną opinię typu: byłem u producenta, pan X kłamie tam nic nie jest produkowane. Ludzi z tamtych okolic jest tutaj trochu, negatywnie nastawionych też więc dlaczego nikt z nich się nie wysilił i nie sprawdził osobiście ?
    Mi z pod Krakowa to tak mało po drodze do Gdyni no ale ja nie mam na co psioczyć puki co.

  11. #51
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    zaraz, zaraz, ja nie twierdzę że to nie jest z chin, tylko że ludzie mają pod nosem i nie sprawdzą, wszyscy piszą exotherm ale tam jest tylko detal, dodam że podobno bo nie byłem, produkcję prowadzi http://gsj-energia.pl/, ale i tu nie byłem więc też głowy nie dam, wiem na pewno że facet z tej firmy jest ok, był uruchamiał mi pompę, odpowiedział na wszystkie pytania jak dla mnie z sensem, nie cwaniakował a mówił jak do człowieka no i co najważniejsze jak zadzwoniłem do niego z problemem to się nie wykręcał tylko zachował się jak należy, zresztą ten z exotherm też udzielał rad więc ok, dla jasności to nie była awaria, problem był w tym że ZE powinny odczytywać licznik co miesiąc bo płacę za to a oni sobie zrobili prognozę i efekt był taki że płaciłem po 90-300zł a jednego miesiąca walnęli mi 1600zł. wiec miałem stres

  12. #52
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Tak czy siak są tacy co chwalą i tacy co się zawiedli i nic w tym dziwnego, chodziło mi tylko o to że są tacy którzy jadą równo jak leci i to prawdopodobnie bez jakiegokolwiek sprawdzenia swoich teorii, mimo że mają taką możliwość.
    Ja nie mam pojęcia czy oni to tutaj robią, czy tylko ściągają i dokładają kawałek blachy z logo.
    Druga kwestia to są tutaj fachowcy którzy znają doskonale temat budowy działania itp. więc chyba potrafią powiedzieć czy to bubel z chin.

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Henderson

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-400
    Posty
    114

    Domyślnie

    w Polsce zwykli ludzie mentalnie nie są wstanie zrozumieć jak obecnie na świecie robi się duży biznes, ciągle ktoś jest w szoku i woła JAK TO ??? To że firma jest Polska nie znaczy że wszystko musi produkować na terenie Polski, to jest globalizacja. Świat nie kończy się za gzymsem stodoły, no może za wychodkiem...
    Viessmann swoje pompy powietrzne do 15kw produkuje w Chinach, szwedzki Euronom w Chinach, duński VVTS w Chinach, Stiebel na Słowacji i Rumuni, Panasonic w Malezji i Chinach, amerykański goodman w Chinach, francuski Atlantic w Chinach itp. wszystko można produkować wszędzie, to jest kwestia opłacalności.
    Polska firma Reserved z Gdańska produkuje w chinah, indiach, pakistanie itp.
    Kominki norweskiej firmy JOTUL są robione...w Polsce, automatyka do pomp ciepła NIBE jest robiona w małej wiosce pod Zduńską Wolą, a nie w Szwecji, pompy obiegowe Wilo w Chinach, Grundfos podobnie. Copeland w Chinach
    A czy Volvo jest Chińskie czy Szwedzkie? A Jaguar indyjski czy angielski?
    A pstrąg norweski z hodowli pod Koszalinem jest polski czy norweski?
    W Chinach jak na stół nie położysz min 1 000 000 USD to nikt poważny z tobą nie będzie rozmawiał, nawet telefonu od ciebie nie odbiorą, bo będziesz za biedny do interesów i będziesz skazany na kiepskich pośredników i ceny o 100% wyższe. Lub na Meetinga za 150 dolarów

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Daikin Europa Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdjęcie0640.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	84,6 KB
ID:	314275 a na dole zrobiono w chinach

  15. #55

    Domyślnie

    Ale z tym google maps toś docisnął Od razu inna rozmowa
    Nagle skończyły się wywody o polskim producencie...

  16. #56
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Henderson

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-400
    Posty
    114

    Domyślnie

    najłatwiej to sprawdzić;
    zrób w Exotherm zamówienie na jakąś nietypową pompę, ogłaszają się że wykonają każde zamówienie w kilka dni, więc jak ci napiszą że 90dni to produkują w Chinach, a jak 14 dni to muszą w Europie. Druga sprawa to Exotherm ma kilka nieruchomości w 3 city więc nie wiem jaka jest ich polityka chwalenia się majątkiem i co oficjalnie jest ich siedzibą główną. Fakt jest taki, że bardzo dużo sprzedają i potrafią to robić. Same pompy może nie są tak doskonałe jak Alfa czy IVT, ale na pewno lepsze niz Stiebel, Panasonic czy Wolf. to jest taka srednia klasa jak np. KIA czy Opel.

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Henderson

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-400
    Posty
    114

    Domyślnie

    co najtragiczniejsze jest, że na świecie produkty MADE IN CHINA mają kilkukrotnie lepszą renomę niż MADE IN POLAND. Prawda jest taka, że swiat zachodni bardziej ceni produkcje w Chinach niz w Polsce. jest to beznadziejne dla Polaków, nam sie zawsze wydaje, że Polska to centrum świata, miasta na poziomie Warszawy to w Chinach prowincjonalne miasteczka.
    Daikin robi w Chinach czy to szokujące?
    W Chinach w dobrych fabrykach pensja na poziomie 9 000-12 000 USD dla inżyniera nie jest niczym nadzwyczajnym, a w Polsce inżynier jak dostanie 3500zł to jest już bogiem na autostradzie. Załamka co?
    Ostatnio edytowane przez Henderson ; 20-05-2015 o 00:09

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Henderson, a ty co tak wyskakujesz niczym Filip?
    Startujesz w wyborach?

    PS. Nie pij tyle! Na zdrowie.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  19. #59

    Domyślnie

    Radzę od razu skreślic z listy Viessmanna , kupiłem 3 mce temu wyższy model Vitocal 200s i do tej pory zglosiłem 6 awarii, których producent skutecznie nie potrafi zdiagnozować ani usunąć - czekam na wymiane jednostki na nową wolną od wad fabrycznych, ale to też trwa...generalnie serwis Viessmanna i posprzedażna opieka klienta jest w mojej ocenie absolutnie zla, nie mają w kraju podstawowych części, na przyjazd serwisanta czekalem nawet do 6 dni, pozostawiają klienta z własnym problemem niskiej jakości flagowego produktu samemu sobie...osobiście nie polecam zakupu produktow Viessmann, po wydaniu kilkudziesięciu tys. zł to mocno traumatyczne doświadczenie, jeśli inni nabywcy tego modelu mieli podobne problemy zpowtarzającymi się awariami systemu chłodzenia, czujnika przepływu, wentylatora etc, proszę o kontakt, może to być pomocne przy zgłoszeniu wad ukrytych produktu do UOKiK i ogloszeniu akcji serwisowej na ten model, chyba, że po prostu tylko ja źle trafiłem ... niemniej zdecydowanie odradzam zakup Viessmann Vitocal 200 s.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony