dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła gruntowa pozioma - pytanie o wykonanie dolnego źródła

    Cześć. Mam nadzieję, że dobry dział na tym forum. Piszę ponieważ potrzebuję porady w zakresie wykonania dolnego źródła dla pompy ciepła gruntowej w postaci poziomego wymiennika. Mam to zrobić z rur hdpe rc średnica 40. Dom mam podpiwniczony, teraz bede zasypywał wykopy. I tak muszę nawieźć dodatkowej ziemi żeby podnieść pochyły teren więc tylko teraz opłaca mi się zebrać grunt i położyć te rury. Zrobię to sam z operatorem koparki, dużo poczytałem jak robić ale mam pewne obawy.
    W projekcie mam 6 sektorów na wymiennik, spięte to do studzienki rozdzielaczowej i dalej do piwnicy grubszą rurą. Chciałbym zrezygnować z tej studzienki rozdzielaczowej, zakładam same problemy z tym, planuje wszystkimi pętlami obiegowymi przejść przez ścianę piwnicy i póki co zakończyć ślepo rurki w pomieszczeniu piwnicy. Potem będzie rozdzielacz w pomieszczeniu od wewnątrz. Czy taka zmiana jest bezpieczna i sensowna?

    Drugie pytanie, w projekcie mam 6 sekcji i średnio wychodzi po 120-150mb rury na sekcje. Po długiej analizie i jak sobie to wyrysowałem na mapę na komputerze to przebieg rur jestem w stanie zrobić przez 5 pętli każda po ok. 190mb. Czy mogę tak zrobić? I tak rury są sprzedawane po 200mb i nie zamierzam ich łączyć. Przez moje rozwiązanie sumarycznie nawet więcej metrów rur ułożę w grunt. Nie wiem jak z oporami w takich długich odcinkach, ale zamiast 6 sekcji będę miał 5, więc na rozdzielaczu to i tak nie powinno mieć znaczenia. Proszę o opinie.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    krótko rób rozdzielacz w maszynowni, użyj całych 200m jak się da 5x200 to całkiem duży wymiennik, jaką ty będziesz miał pompę? ja mam 2x300m i daje radę, ważne żeby pętle były mniej więcej takiej samej długości, żeby przepływy były podobne...
    185m2+30m nieogrzewany garaż i kotłownia, pompa gruntowa 10kW On/Off , 2x300m DN40 w ziemi (kolektor poziomy spiralny)
    Rekuperator Ventilus 400

    Instalacja PV 9,9Kwp +falownik Huawei 8kW - samemu robione

  3. #3

    Domyślnie

    Wg projektu mam zrobić wymiennik na 580m2 i tyle
    Pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-G lub równoważna, o mocy 15kW
    Po podłodze będzie 350m2 w domu do grzania

    Jeszcze bym dopytał w jaki sposób zabezpieczyć przejścia szczelne przez takie ściany żelbetowe w piwnicy? Muszę nawiercić otwory bo nie mam przygotowane, a następnie myślałem o tzw "łańcuchu" uszczelniajacym od wewnętrznego lica. Reszte musze wypełnić jakąś pianką?

  4. #4

    Domyślnie

    Kluczowe jest, jaką masz wydajność gruntu. Jeśli mokry (glina) to super, a najlepiej jakby tam była po prostu woda gruntowa. Mam rury pod poziomem wody, 3x 180m2 PE32 (grubsze będzie Ci bardzo trudno zakręcać) i pompę ciepła 17kW na budynek 550m2. Rozdzielacz wewnątrz budynku nie przeszkadza, oczywiście warto zaizolować, by się nie skraplało za bardzo na ew. złączkach metalowych.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź! Wiem, że rury fi 40 będzie ciężko zaginać, czytałem u producenta minimalny promień gięcia 80cm dla temp 20*C, dlatego będę uważał żeby nie robić tego przy niższej temp i nie giąć mocniej niż ten promień 80cm.
    Ja mam grunt glina z mieszaniną kamieni - taki łupek, który się dość kruszy. I jest tego kamienia bardzo sporo, obawiam się że to może obniżyć wydajność gruntu. Teren cały pochyły i nie ma wód gruntowych. W badaniach geotechnicznych pod konstrukcję wyszło, że są obwite sączenia wody na 0,7m i 1,7m ppt stąd moja decyzja o wejściu w gruntową pompę.
    Oczywiście zdejmując grunt na bok, po ułożeniu rur planuję w pierwszej kolejności zasypać tą warstwą wierzchnią humusu, gdzie jest czysta glina. A tego łupka się w miarę możliwości pozbyć lub na sam wierzch. Co myślicie, obecność kamienia w gruncie pod rurami pogorszy mi jakość wymiennika czy to nie wpływa na przewodzenia ciepła?
    Jeszcze jakby ktoś mógł doradzić jak przejść rurami przez ścianę żelbetu i uszczelnić to poprawnie?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony