dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 49 z 686
Pokaż wyniki od 961 do 980 z 13708
  1. #961

    Domyślnie

    Witam,
    * w czerwcu zuzylem 59 kWh w II taryfie i 1 kWh w I taryfie (sama elektronika) za ok. 22,1 zl
    * w lipcu zuzylem 47 kWh w II taryfie i 1 kWh w I taryfie (sama elektronika) za ok. 17,8 zl
    Dwie osoby, grzanie cwu 3 x dziennie po 30 minut w zbiorniku 175l do temp. ok. 50*C

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  2. #962

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca Zobacz post
    Witam,
    * w czerwcu zuzylem 59 kWh w II taryfie i 1 kWh w I taryfie (sama elektronika) za ok. 22,1 zl
    * w lipcu zuzylem 47 kWh w II taryfie i 1 kWh w I taryfie (sama elektronika) za ok. 17,8 zl
    Dwie osoby, grzanie cwu 3 x dziennie po 30 minut w zbiorniku 175l do temp. ok. 50*C

    Pzdr.
    Jeżeli dane na temat zużycia prądu są prawdziwe to po prostu zużywacie bardzo mało ciepłej wody. Nie więcej jak 80l/dobę (czyli tylko prysznic wchodzi w grę) bo resztę zjadają straty postojowe zasobnika.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  3. #963
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Jeżeli dane na temat zużycia prądu są prawdziwe to po prostu zużywacie bardzo mało ciepłej wody. Nie więcej jak 80l/dobę (czyli tylko prysznic wchodzi w grę) bo resztę zjadają straty postojowe zasobnika.
    Ale jakie straty? W zeszłym roku, latem, średnie dzienne zużycie było u mnie na poziomie 2kWh, teraz koło 3 (nie wnikam dlaczego), to ile jest tych strat?

  4. #964

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ale jakie straty?
    To chyba oczywiste, że nie ma izolacji doskonałej. Tak więc pozostawiony "sam sobie" zasobnik oddaje ciepło na zewnątrz a temperatura wody wewnątrz spada. Przy 300l zasobniku te straty to 3-4kWh. Więc przy COP 4 trzeba dziennie zużyć 1kWh prądu na samo utrzymanie temperatury w zasobniku.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  5. #965
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Zależy od zasobnika.
    W 300l Daikinie (starszy model zasobnika) masz stratę dobową 2,5 kwh, a w zintegrowanym 260 l nasz stratę 1,5 kwh

  6. #966

    Domyślnie

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    Zależy od zasobnika.
    W 300l Daikinie (starszy model zasobnika) masz stratę dobową 2,5 kwh, a w zintegrowanym 260 l nasz stratę 1,5 kwh
    Ale koledzy od niskich rachunków mają gruntówki Ecopower. Może pochwalą się jaki dokładnie typ zasobnika jest pod to podłączony?
    Poza tym straty podawane dla zasobnika nie obejmują podłączonej armatury (rurki, zawory) więc realnie wychodzi więcej niż podawane w katalogach.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  7. #967
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Berbelucha

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Kolejny miesiąc z PC zamknięty. Stan licznika 367,41kWh. Miesiąc temu było 204,71 czyli mamy 162,70kWh. Mam taryfę całodzienną więc kosztowało mnie to 91zł. Jest to 10% mniej niż za poprzedni miesiąc. Najwyraźniej COP się poprawił. Wychodzi prawie 3x taniej niż propanem.
    162kwh = 12 kg propanu x 3,9 zł = 47 zł.
    To wychodzi 2x drożej, a nie 3x taniej.
    Lub inaczej
    na podgrzanie 100l wody o 40st potrzeba ok. 4,5KWh
    za 92 zł kupie 25 kg propanu.
    25 kg propanu to /x13,5kWh/ = 337kwh
    czyli za 92zł /337kWh/ podgrzeję 7 500 litrów wody o 40 stopni. Zakładając temperatutę wody na wejściu 10 st na wyjściu otrzymamy 50 stC.
    Trudno sobie wyobrazić zużycie 7,5m3 wody miesiecznie o temperaturze 50stC przez np. 3 osobową rodzinę.
    Oświećcie mnie, o co chodzi?

  8. #968

    Domyślnie

    Cytat Napisał Berbelucha Zobacz post
    Oświećcie mnie, o co chodzi?
    Zapomniałeś o COP pompy. To nie grzałka elektryczna. Przy obecnych temperaturach zużyty prąd przemnóż przez 4. A sprawność kotła na propan w najlepszym przypadku przez 0,8...
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  9. #969
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A niby dlaczego? U mnie dzieci już nie ma mieszkam z żoną i ojcem i około 10m3 CW idzie. Po nad to pamiętaj że jeśli przy pompie było zużycie na poziomie 160KW to gdyby grzał grzałką to zużył by co najmniej 500KW a ty butanu co najmniej za 150 zł.

    O chciałbympompę był szybszy
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  10. #970
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Berbelucha

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    64

    Domyślnie

    chcialbympompe podaje faktyczne zużycie z licznika w kWh. COP nie ma nic do tego. Odnoszę się do faktycznego zużycia.

  11. #971

    Domyślnie

    Cytat Napisał Berbelucha Zobacz post
    chcialbympompe podaje faktyczne zużycie z licznika w kWh. COP nie ma nic do tego. Odnoszę się do faktycznego zużycia.
    Doczytałeś, że to wątek o Pompach Ciepła? A to takie magiczne urządzenie, co to z 1kWh prądu wytwarza kilka kW energii. Jak możesz to porównać z energią uzyskiwaną z 1kg paliwa i to bez uwzględnienia sprawności kotła???

    PS.
    7,5m3 ciepłej wody to dla mnie nic dziwnego. Miesięcznie zużywamy około 20m3 wody ogólnie.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  12. #972
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Berbelucha

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    64

    Domyślnie

    I dlatego zadaję pytanie. Bo na liczbach mi to nie wychodzi. Proszę po prostu o wytłumaczenie. Ale jeśli obrażam dyskutantów "magicznych urządzeń" to przepraszam. Już się wypisuję.

  13. #973

    Domyślnie

    Nie ma co się obrażać. Ja jestem praktykiem - 7 lat grzałem propanem a od kilku miesięcy mam PC.
    Podawałem zużyty przez PC prąd w kWh a ilość wytworzonej energii jest co najmniej 4x większa dla powietrznej PC przy panujących obecnie temperaturach zewnętrznych. Więc jeżeli podałem 160kWh to było to ponad 600kWh energii. Teraz przelicz to na potrzebną ilość propanu, podziel przez sprawność kotła i zobaczymy co wyjdzie.
    Ostatnio edytowane przez chcialbympompe ; 02-08-2012 o 19:48
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  14. #974
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Berbelucha

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    64

    Domyślnie

    Nie obrażam się . Po prostu nie rozumiem. Przy COP = 4 wyjdzie 30m3 wody o temp. 50 st. Gdzie te 600 kwh w lipcu /czerwcu/ poszło?
    Chyba, że obieg odwrócony. Na zewnątrz 35 st., a w chałupie 20.
    Wtedy OK. W innym przypadku dalej się nie zgadza.
    Ciekawi mnie gdzie jest błąd w rozumowaniu.
    Przy okazji - sprawność pieca kondensacyjnego = 100, nie silę się na dane producentów podajacych /wszyscy/ 106 - 107%.

  15. #975

    Domyślnie

    Cytat Napisał Berbelucha Zobacz post
    Przy okazji - sprawność pieca kondensacyjnego = 100
    Dla podgrzewania CWU? Przy tych temperaturach kondensacja nie działa...
    A teraz matematyka... Na podgrzanie 1m3 wody o 40 stopni potrzeba 46,4kWh energii. Skoro "poszło" 600 to czysto teoretycznie możemy podgrzać ponad 12m3 wody. Ale tylko w warunkach idealnych, które nie występują w naturze. Dochodzą straty ciepła na utrzymanie temperatury w zasobniku, sprawność wymienników, itp.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  16. #976
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Berbelucha

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    64

    Domyślnie

    Przestaję to ogarniać. cd jutro. Muszę wcześnie wstać. Sorry.

  17. #977
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    no u mnie w lipcu 77kwh za 25zł
    bez PC
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #978

    Domyślnie

    Uproscic to nalezy a nie gmatwac.
    Po to kupujemy PCi zeby rachunki byly nizsze i nie ma znaczenia juz cop PCi czy sprawnosc kotlow gazowych czy na paliwa stale jesli podaje sie faktyczne zuzycie energii elektrycznej lub gazu czy tez paliw stalych.
    Wcale nie zuzywam malo cwu czy "chodze brudny". Latem woda mniej sie schladza a ustawienia maja kolosalne znaczenie.
    Ja mam ustawione zeby zaczynala grzac o okreslonej porze (3x dziennie) i od pewnej minimalnej temp. (40*C) przez 30 minut.
    Mam mala PCI bo 5,9kW i zuzywa 1,4 kWh a cop do grzania samej cwu nie wynosi 4 ale 3.
    Podalem celowo zuzycie tez w czerwcu bo w lipcu nie bylo mnie przez tydzien stad nizsze zuzycie pradu.
    Sredni koszt uzyskania cwu wynosi 20-25 zl/m-c. Przy takich kosztach nie oplacalne jest zakladanie np. solarow bo nie wyjda duzo taniej w uzytkowaniu.

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  19. #979
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Berbelucha

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    no u mnie w lipcu 77kwh za 25zł
    bez PC
    No właśnie. Może tutaj tkwi odpowiedź. Cały czas mnie zastanawia na co poszło 600 kWh uzyskane z PC przez chcialbympompe

  20. #980
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar miejski
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    652
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca Zobacz post
    Latem woda mniej sie schladza a ustawienia maja kolosalne znaczenie.
    I tu według mnie piwopijca poruszył bardzo ważny temat: ustawień pompy ciepła. Właściwe ustawienie krzywych grzania, histerezy, czasów grzania, działania pompki obiegowej CWU itp to klucz do niskich rachunków za prąd. Tyle, że proces taki to nie jednorazowe ustawienie, a raczej "badanie" kolejnych ustawień. Nie wszystkim się chce to robić stąd też różnie bywa ze zużyciem prądu.

    Wsadzę kij w mrowisko, ale gazowcy czy stałopaliwowcy nie maja (według mnie) tylu możliwości ingerowania w ustawienia swoich "maszynek do grzania".
    Pozdrawiam
    miejski

    Praktyczny 1, 142m2 podłogówka + 2 drabinki w górnej łazience + 10 żeberek w garażu, izolacje - podłoga 10 cm styr. 0,039, ściana porotherm 25 + 15 cm styr. 0,039, poddasze 25-40 cm wełny 0,035, pow. okien 39m2 trzyszybowe + dachowe 2m2 dwuszybowe. Ogrzewanie PC 11kW (DZ poziome 4x150mb PE40), wentylacja grawitacyjna, w domu wszystko na prąd, od czasu do czasu kominek.
    miejskich Praktyczny 1 - dziennik
    miejskich Praktyczny 1 - komentarze

Strona 49 z 686

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony