dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 554 z 686
Pokaż wyniki od 11.061 do 11.080 z 13708
  1. #11061
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    Temperatura utrzymywana w pomieszczeniach mojego domu ma być komfortowa dla jego użytkowników i jest ustalona w poszczególnych pomieszczeniach tak, aby ten komfort zapewnić. Sugerujesz, że obniżenie temp o 1 czy 2* dla zaoszczędzenia 12% kosztów prądu nie pogorszy komfortu? czy ja cię źle zrozumiałem...
    Odpowiedziałem tylko na ten post

    Cytat Napisał jvc Zobacz post
    Jeden ma 21 stopni i mu wystarcza a drugi 23 i mu mało. Różnica w poborze prądu ogromna.
    Każde podniesienie lub obniżenie temperatury o jeden stopień to około 6% zużycia energii.

  2. #11062
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Odpowiedziałem tylko na ten post



    Każde podniesienie lub obniżenie temperatury o jeden stopień to około 6% zużycia energii.
    Pewnie tak jest. W każdym domu może to być inny odsetek oszczędności. Każdy tez inaczej odczuwa komfort.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  3. #11063
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jvc

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    117

    Domyślnie

    Panowie ja nie wiem...
    Nie chciałbym sprawdzać bo mi żona zacznie marudzić z dziećmi,ale śmiem twierdzić że jeśli obniżę temperaturę z 23 na 21 stopni to zużycie prądu przez pompę spadnie mi o mniej więcej połowę.
    W sypialni mam temperaturę 20 stopni i ogrzewanie zakręcone całą zimę.
    Dom z poddaszem. Powierzchnia całkowita 220m2 , powierzchnia grzania 180m2
    PC Vitocal 242-G , 10KW. Dolne źródło 2x100m

    Sezon grzewczy 2015/2016 - 3278 kWh x 0.27zł = 885 zł,
    Sezon grzewczy 2016/2017 - 4073 kWh x 0,27zł = 1099 zł,

  4. #11064

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post

    To mój pierwszy sezon z PC.
    to wiele tłumaczy....
    a jeden niepełny sezon to trochę mało...piszę to z trochę dłuższej perspektywy...i pamiętam jakie głupoty pisałem, kiedy byłem na tym etapie co ty teraz
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  5. #11065

    Domyślnie

    Cytat Napisał jvc Zobacz post
    Nie chciałbym sprawdzać bo mi żona zacznie marudzić z dziećmi,ale śmiem twierdzić że jeśli obniżę temperaturę z 23 na 21 stopni to zużycie prądu przez pompę spadnie mi o mniej więcej połowę.
    W sypialni mam temperaturę 20 stopni i ogrzewanie zakręcone całą zimę.
    żeby to było takie proste....
    jak nie zapomnę, to zrobię w domu eksperyment - odkurzę swoje stare obliczenia OZC, sprawdzę wynik dla -20/20, potem -20/21, -20/22 i potem -20/23 i -20/24
    na żywym organizmie nie mam zamiaru eksperymentować, ale na cyferkach już jak najbardziej
    dla uproszczenia na wszystkich kondygnacjach ustawię taką samą temperaturę, a ogrzewanie w piwnicy wyłączę....
    wyniki dla poszczególnych wariantów tutaj wkleję
    stawiam orzechy przeciw orzechom, że będzie mniej niż te 6%, no ale zobaczymy...ten link Liwka bardziej dotyczy starego budownictwa(kiepsko zaizolowanego)...w nowszych domach się to chyba trochę inaczej rozkłada...
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 10-01-2018 o 12:51
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  6. #11066
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jvc Zobacz post
    Panowie ja nie wiem...
    Nie chciałbym sprawdzać bo mi żona zacznie marudzić z dziećmi,ale śmiem twierdzić że jeśli obniżę temperaturę z 23 na 21 stopni to zużycie prądu przez pompę spadnie mi o mniej więcej połowę.
    W sypialni mam temperaturę 20 stopni i ogrzewanie zakręcone całą zimę.

    To obniż o 4 stopnie to spadnie o 100%
    Myślisz że jak odetniesz jedno pomieszczenie, to pozostałe nadal nie będą go ogrzewać?

  7. #11067
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    ...ten link Liwka bardziej dotyczy starego budownictwa(kiepsko zaizolowanego)...w nowszych domach się to chyba trochę inaczej rozkłada...
    A niby dlaczego?

  8. #11068
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    to wiele tłumaczy....
    a jeden niepełny sezon to trochę mało...piszę to z trochę dłuższej perspektywy...i pamiętam jakie głupoty pisałem, kiedy byłem na tym etapie co ty teraz
    Wypraszam sobie kolego. Nie oceniam twoich postów i nie chcę, abyś oceniał moje. Głupoty może i pisałeś, nie interesuje mnie to- ja natomiast piszę o swoich spostrzeżeniach, nie oceniam nikogo i nie krytykuję niczyich postępowań. Podaję informacje dotyczące mojej instalacji, co do zużycia prądu, czy ustawień i parametrów.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  9. #11069
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    A może 6.1768%
    Przecież to jest bez sensu.
    Ta oszczędność zależy od energochłonności domu i w każdym jest inna.
    Dokładnie to możesz napisać jedynie o swoim domu w oparciu o konkretne pomiary.
    To ma sens, obliczenia ozc wykonane dla wielu róznych budynków pokazują ze obnizenie temperatury całosezonowo i w całym budynku o 1 oC to zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło o ok 6-7%. Oczywiscie w kWh dla kazdego budynku ta wartosc bedzie rózna, ale procentowo będzie sie miescic w tym przedziale.

  10. #11070
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Czy na ten % ma wpływ temperatura z jakiej obniżamy/zwiększamy? Czy to będzie to samo 6-7% z 25C do 24C co i z 18C do 17C?
    Czy na ten % procent ma wpływ kształt budynku? Np Kopuła czy klocek z PRL-u?
    Temperatura ma wpływ bo przy nizszej jest wiekszy procent zysków bytowych w calkowitym bilansie cieplnym,co do kształtu budunku to nie analizowałem tego wpływu na zmniejszenie/zwiekszenie zuzycia.

  11. #11071
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jvc

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    117

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post

    To obniż o 4 stopnie to spadnie o 100%
    Myślisz że jak odetniesz jedno pomieszczenie, to pozostałe nadal nie będą go ogrzewać?
    Masz rację że pozostałe ogrzewają te niegrzane. U mnie akurat jedna ściana z oknem na zewnątrz, druga do kotłowni gdzie ogrzewania brak. Pozostają dwie plus sufit i tu fakt że na pewno przyjmują ciepło.

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Czy na ten % ma wpływ temperatura z jakiej obniżamy/zwiększamy? Czy to będzie to samo 6-7% z 25C do 24C co i z 18C do 17C?
    Czy na ten % procent ma wpływ kształt budynku? Np Kopuła czy klocek z PRL-u?
    Moim zdaniem spora różnica w poborze prądu będzie właśnie miedzy temperaturą 23 a 21 stopni, przynajmniej u mnie i na pewno nie będzie to 12% tylko dużo więcej.
    Dom z poddaszem. Powierzchnia całkowita 220m2 , powierzchnia grzania 180m2
    PC Vitocal 242-G , 10KW. Dolne źródło 2x100m

    Sezon grzewczy 2015/2016 - 3278 kWh x 0.27zł = 885 zł,
    Sezon grzewczy 2016/2017 - 4073 kWh x 0,27zł = 1099 zł,

  12. #11072
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jvc Zobacz post
    Moim zdaniem spora różnica w poborze prądu będzie właśnie miedzy temperaturą 23 a 21 stopni, przynajmniej u mnie i na pewno nie będzie to 12% tylko dużo więcej.
    Masz prawo do swojego zdania, co wcale nie oznacza, że będziesz miał rację

  13. #11073

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post

    To obniż o 4 stopnie to spadnie o 100%
    Myślisz że jak odetniesz jedno pomieszczenie, to pozostałe nadal nie będą go ogrzewać?
    Liwko - właśnie zrobiłem pierwszy test i zonk
    Może coś ostro poknociłem, ale przy wyłączeniu ogrzewania w piwnicy i nastawie parter+poddasze na 20C wyszło mi że nie potrzebuję grzać (wcześniej było nawet 24,5 na parterze w jednym pomieszczeniu!)
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  14. #11074
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Liwko - właśnie zrobiłem pierwszy test i zonk
    Może coś ostro poknociłem, ale przy wyłączeniu ogrzewania w piwnicy i nastawie parter+poddasze na 20C wyszło mi że nie potrzebuję grzać (wcześniej było nawet 24,5 na parterze w jednym pomieszczeniu!)
    Teraz poczekaj tydzień na dalsze spostrzeżenia

  15. #11075

    Domyślnie

    Mam pytanie do użytkujących pompy ciepła, czy robiliście może porównanie ile kWh poszło wam na ogrzewanie cwu tradycyjnym bojlerem elektrycznym a zużyciem prądu przez pc ogrzewającym cwu? Mi bojler pochłania średnio ok. 100kWh miesięcznie przy czteroosobowej rodzinie, która zbytnio oszczędna nie jest w korzystaniu z ciepłej wody. Mamy tylko prysznic.
    Jak czytam raporty tutaj na forum, to zużycie prądu przez pc na cele cwu zbytnio się nie różni od mojego zużycia przez bojler elektryczny. Tylko nie piszcie mi, że nikt się nie myje i nie kąpie. Gdzie te oszczędności?

  16. #11076
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie

    Cytat Napisał carlos68 Zobacz post
    Mam pytanie do użytkujących pompy ciepła, czy robiliście może porównanie ile kWh poszło wam na ogrzewanie cwu tradycyjnym bojlerem elektrycznym a zużyciem prądu przez pc ogrzewającym cwu? Mi bojler pochłania średnio ok. 100kWh miesięcznie przy czteroosobowej rodzinie, która zbytnio oszczędna nie jest w korzystaniu z ciepłej wody. Mamy tylko prysznic.
    Jak czytam raporty tutaj na forum, to zużycie prądu przez pc na cele cwu zbytnio się nie różni od mojego zużycia przez bojler elektryczny. Tylko nie piszcie mi, że nikt się nie myje i nie kąpie. Gdzie te oszczędności?
    Pc zuzyje w zależności od temp zew lub ziemi z której pobiera ciepło około 3-4 x mniej niż sama grzałka. U mnie schodzi przynajmniej 2 zasobniki 300l /24h o temp 45st i 100kwh z grzalki to by mi w życiu nie starczyło na miesiac. Mi czasami 100kwh z pc brakuje na cwu ( ale u mnie 2x dzieci + żona pełna wanna wody a ja wolę prysznic)

  17. #11077
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Jak kupisz sobie PC do grzania CWU to zobaczysz oszczędności bo będziesz miał co porównywać.
    Jeśli zużywasz 100kWh czystego prądu to mając PC z COP 4 zużyjesz 25kWh.
    Dlaczego ty ciągle wypisujesz głupoty??? Mam cię w ignorowanych, ale niestety jak jestem wylogowany to widzę te twoje dyrdymały
    Pokaż mi pompę ciepła, która zimą grzeję CWU z COP4!?!
    Dziewięć lat na forum i zero wiedzy!
    Ostatnio edytowane przez Liwko ; 10-01-2018 o 16:40

  18. #11078

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Teraz poczekaj tydzień na dalsze spostrzeżenia
    bez przesady...to piwnica tak mieszała, a konkretnie ogrzewanie piwnicy...musiałem włączyć ogrzewanie piwnicy, ustawiłem na 20C. Mostki też nie wiedzieć dlaczego niektóre były powyłączane Czyli ja namieszałem, bo otwarłem wersję która nie była ostateczna...nieważne...wszystkie parametry są takie same, zmieniam tylko temperaturę w całym domu, piwnicę zostawiam zawsze na 20C. Teraz chyba za dużo mostków włączyłem, bo z kolei wyniki w drugą stronę mam..trochę za dużo wychodzi w porównaniu do zużycia rzeczywistego (uwzględniając zakładany COP)
    T=20, zapotrzebowanie=7743kwh
    T=21, zapotrzebowanie=12213kwh
    T=22, zapotrzebowanie=16648kwh
    T=23, zapotrzebowanie=23160kwh
    ale mój przypadek jest mało reprezentatywny..(nietypowy dom)
    Najlepiej, gdyby Asolt podał wyniki z jakiegoś reprezentatywnego przykładu i zmianach temperatur np jak wyżej
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  19. #11079
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał carlos68 Zobacz post
    Mam pytanie do użytkujących pompy ciepła, czy robiliście może porównanie ile kWh poszło wam na ogrzewanie cwu tradycyjnym bojlerem elektrycznym a zużyciem prądu przez pc ogrzewającym cwu? Mi bojler pochłania średnio ok. 100kWh miesięcznie przy czteroosobowej rodzinie, która zbytnio oszczędna nie jest w korzystaniu z ciepłej wody. Mamy tylko prysznic.
    Jak czytam raporty tutaj na forum, to zużycie prądu przez pc na cele cwu zbytnio się nie różni od mojego zużycia przez bojler elektryczny. Tylko nie piszcie mi, że nikt się nie myje i nie kąpie. Gdzie te oszczędności?
    Do podgrzania 1000 litrów wody 'zimnej' (temp. 15 st C) do
    temp. 'gorącej' (60 st C) potrzeba 40 tys kcal.

    1 kWh prądu dostarcza tylko 860 kcal.

    A więc do pogrzania 1 m sześciennego wody potrzeba dokładnie 46.5
    kWh.

    Wychodzi na to, że zużywacie około 2m3 CWU + do zmieszania zimnej. Coś bardzo mało jak na 4 osoby.

  20. #11080

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Jak kupisz sobie PC do grzania CWU to zobaczysz oszczędności bo będziesz miał co porównywać.
    Jeśli zużywasz 100kWh czystego prądu to mając PC z COP 4 zużyjesz 25kWh.
    Właśnie się pytam, czy ktoś zrobił porównanie przed pc i po zamontowaniu pc. Teorię to znam, a pytam o rzeczywiste doświadczenia. NIe chodzi mi o pc do grzania tylko cwu ale o pc do CO i cwu.
    Ostatnio edytowane przez carlos68 ; 10-01-2018 o 17:02

Strona 554 z 686

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony