dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1

    Domyślnie jakiej wielkości dom postawie w 2012 za 350 tys.brutto pod klucz.

    Interesuje mnie odpowiedz na pytanie takie jak w tytule.

    Najwazniejsze to to ze nie moze to byc domek parterowy bo wiekosc działki jest za mała - dlatego w grę wchodzą jedynie z poddaszem użytkowym badz pietrowe.

    To co chciałym aby w takich domku się znalazło:
    - garaz jednostanowiskowy 20-25mkw
    - dodatkowy pokoj na dole
    - wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
    - dach moze byc i plaski
    - kotłownia na olej opałowy wiec okolo 5mkw

    Znajac realnia cenowe prosba o opinie na co moge sobie pozwolic za taka kwote.
    Chciałbym wiedziec czy moge miec domek stodoła 120mkw pow. całkowitej czy moze 150mkw a moze i 170 z plaskim dachem albo może jeszcze inny wariant ??

    ps. mam nadzieje ze to temat we właściwym wątku..

  2. #2

    Domyślnie

    Na takie pytanie nie ma dobrej odpowiedzi, każda odpowiedź może być zła, lub wiele różnych odpowiedzi mogą być prawidłowe.

    Po prostu cena domu (wg mnie) w małym stopniu zależy od jego powierzchni - oczywiście przy poważnym podejściu do tematu. W którymś wątku pokazywałem, że koszty budynku 100m2 mogą być identyczne jak w przypadku 75m2 - a przecież ten pierwszy ma powierzchnię 33% większą (znajdź moje posty lub sam pomyśl ). To był tylko przykład - wszystko zależy od konkretnego projektu. Nie warto się też łudzić, że cena zależy od materiału na ściany (a wiele początkujących w ten sposób liczy i myśli). Ceny są gdzie indziej - zupełnie. Trzeba analizować element po elemencie.

    W uproszczeniu - za tę cenę - prosta bryła, dach dwuspad z jakąś lukarną większą lub mniejszą, 150mkw plus garaż ciężko, ale wykonalne. Z drugiej strony - to samo może kosztować i 600k PLN - nie ma żadnego problemu, żeby tyle wydać.

  3. #3

    Domyślnie

    Za te pieniądze udało się nam postawić i zamieszkać w domu parterowym o pow. uż. 138 plus spory garaż i kotłownia. W koszta weszła przeróbka sieci energetycznej, studnia wiercona i bio-oczyszczalnia. Z budowy nie schodziliśmy z synem praktycznie w ogóle i większość prac, a wewnętrzne szczególnie, zostały wykonane samodzielnie, lub z pomocą znajomych. Jedynie hydraulika została zlecona koledze. Nie mam jeszcze rekuperatora, chodzą za to dwa wentylatory ze sterowaniem razem za 800zł i brakuje wykończenia elewacji oraz tarasu. Teraz moja ocena. Zmieniło się podejście w zakresie dowozu towaru. Teraz trzeba często płacić za każdy kurs. Za to ceny samych materiałów często nawet spadły, chyba stal poszła w górę. Usługi raczej muszą pójść w górę przez drogie paliwo. I tu bym mocno uważał przy umowach z wykonawcami. Wystarczy, że źle skalkuluje czas wykonania i jego zyski zacznie zjadać transport i dojazdy. Tak samo sama cena usługi musi byc dokładnie przeanalizowana. Koniecznie należy wykonać kosztorys budowy i trzymać się założeń choćby się paliło-waliło. I ważna rzecz to żelazny zapas kasy na wszelki wypadek. Lepiej później wydać to na zapas opału czy fajniejsze lampy niż nie zamieszkać w zaplanowanym terminie.
    I już mieszkamy !

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja stawiam piętrowy z płaskim dachem - w porównaniu z dachem spadzistym są wyraźne oszczędności (50-80 tyś).

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Kwitko
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Wielkopolska
    Dzielnica
    Konin/Słupca
    Posty
    1.654

    Domyślnie

    80 tys oszczędności?
    Nie no chyba lekka przesada. Nasz caly dach kosztował 30 tys. Gdybyśmy kładli dachówkę ceramiczną i wzieli najdroższą ekipę jaką znaleźliśmy byłoby 40 tys węc zaoszczędzić 40 to by się nie dało

  6. #6

    Domyślnie

    Masz złe podejście do tematu. Zacznij od tego ile potrzebujesz powierzchni, a nie ile powierzchni wybudujesz. To dopiero oznacza oszczędności na teaz i na później.

  7. #7

    Domyślnie

    no tak na zdrowy rozum to 10 kuchnia, 30 salon, pokoj 15 x 4 bo jeden na dole , lazienka 5 i 3, garaz 20, kotlownia 5 + komunikacja z wejsciem 20. no i wychodzi lekko 150. a to w sumie podstawa bez zbytnich udziwien. moglbym jeszcze wiadomo poucinac z kazdego po 1mkw, pokoje po 2mkw wiec zostaje okolo 135.
    a przez to ze na dole ma byc okolo 100 z tego to gora musi byc mala. a przez to ze mam waska dzialke musze isc w gore.
    I teraz pytanie jak to zrobic zebym tak mial za ta kase. powierzchnie juz sprecyzowałem jaka powinna byc.

  8. #8

    Domyślnie

    Elfir na których elementach widzisz że jest taniej? strop nad pietrem to juz stropodach a ten to najlepiej monolityczny robic. ale jak monolityczny to trzeba wzmocnic konstrukcje i juz ew. oszczednosci z plaskiego sie rozmywaja.
    Gdzie te oszczednosci i jaki masz przepis na sukces?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja mam terivę jako ostatni strop. W dodatku ze styropianu.

  10. #10

    Domyślnie

    Własciwie wszystko zależy od tego czy :
    -budowa bedzie prowadzona systemem gospodarczym...
    -czy będzie to dom prosty i tani czy skomplikowany i drogi(niekoniecznie ma tu znaczenie metraz)
    -czy ma sie duże wymagania co do wykończeniówki(mozna zrobic łazienke za 3 tys ,mozna za 10 tys.

    Przykład:
    Budując dom do 100-120m2 sys gospodarczym,prosty w bryle i bez fajerwerków w wykonczeniu(przyzwoita wykonczeniówka),własnymi rekami mozna sie zmiescic w 150 tys zł. To samo budując ,,na telefon,, mozna postawic za 300 tyś. Kombinacji jest wiele.

    Podam przykład z życia...kolega który budował dom kładł instalację wod-kan i elektrykę,po wycenie materiałów i robocizny przez polecanych elektryka i hydraulika wyszło za prąd 8900 zł za wode zaś 7800 zł ...kolega zrobił to sam ,sam poszukał materiałów i z pomocą znajomego zrobił to sys gospodarczym za 7500 zł (materiały elektryka plus wod-kan)-domek parter 121 m2.....zaoszczędził 8 tys zł na tym tylko...i tak po kolei mozna zaoszczedzac aczkolwiek zalezy co komu pasuje,i co kto chce i umie.Niektórzy po prostu biorą firme i sie nie przejmują niczym..wtedy taki domek 120 m2 moze wyniesc i 400 tys..
    Na forach budowlanych scierają sie dość czesto sprzeczne opinie że dany dom da sie za okreslona sume postawic lub sie nie da.Ta grupa forumowiczów która z jakichkolwiek względów wyznaje zasade ze ponizej pewnego progu zejsc sie nie da,najczesciej po prostu budeje dom zlecajac poszczególne fazy projektu,od kupna działki ,przez zrobienie mediów,po zaprojektowanie ogrodu-tak sie tanio nie wybuduje poniewaz kazda kolejna firma zarabia,i skoro tyle sie płaci za jakas usługe to tyle ona ma kosztować.Inni sami robią wiele prostych rzeczy na budowie i przez to mozna poczynić oszczednosci.
    Najlepiej zrobic sobie kalkulacje poszczególnych etapów i wyjdzie + - 10-15% koszt.
    pozdrawiam
    Pozdrawiam

  11. #11
    Eskaa
    Guest
    Eskaa

    Domyślnie

    Cytat Napisał front247 Zobacz post

    Przykład:
    Budując dom do 100-120m2 sys gospodarczym,prosty w bryle i bez fajerwerków w wykonczeniu(przyzwoita wykonczeniówka),własnymi rekami mozna sie zmiescic w 150 tys .
    Taki dom raczej bliżej 200 tyś niż 150.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał A.M.O.K. Zobacz post
    Masz złe podejście do tematu. Zacznij od tego ile potrzebujesz powierzchni, a nie ile powierzchni wybudujesz. To dopiero oznacza oszczędności na teaz i na później.

    myslę, że to jednak dobre podejście.
    to, że czegos potrzebujemy, to nie oznacza, że nas na to stać.
    autor wątku zaczął od budżetu - to jest bardzo dobre podejście. normalne firmy tak planują - cel musi realny w powiązaniu z budżetem.
    ja potrzebuję np. jeszcze pokoju kapielowego (marzenie), ale bardziej potrzebuje mieć na jedzenie i wakacje, więc dom jest jaki jest.

    co do kosztów - gdy sie tak czyta i czyta rozmaite watki, to średnio to wygląda mi na jakieś 2000/m2, ale garaż tez trzeba w to wliczyć, niestety. Ktoś kto robi wszystko sam (warto pewnie jeżeli ktos ma mało płatna pracę), to pewnie i do 1500 zejdzie; my wszystko zlecaliśmy ekipom i nam wyszło 2000/m2 (prosty dom parterowy)

  13. #13

    Domyślnie

    Jak się chce to można wykonać praktycznie wszystko własnoręcznie. Tylko kiedy? Przecież szef płatnego urlopu nie da na 12 m-cy. A uwiązać się z budową na kilka lat( tak od 3 w górę) to juz trzeba mieć faktycznie zapał.
    I już mieszkamy !

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Kwitko
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Wielkopolska
    Dzielnica
    Konin/Słupca
    Posty
    1.654

    Domyślnie

    Kiedy??? Wieczorami!! I w niedziele i święta! W jeden zezon SSZ
    Tylko trzeba chcieć! A nie lenić się przd TV

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kwitko Zobacz post
    Kiedy??? Wieczorami!! I w niedziele i święta! W jeden zezon SSZ
    Tylko trzeba chcieć! A nie lenić się przd TV
    A o tym zapomniałem. Tzn nie zapomniałem bo 1,5 roku wyjęte z życiorysu nie może się ot tak gdzies zapodziać. Gratuluję efektów! Oby w środku też szło tak szybko.
    I już mieszkamy !

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kwitko Zobacz post
    Kiedy??? Wieczorami!! I w niedziele i święta! W jeden zezon SSZ
    Tylko trzeba chcieć! A nie lenić się przd TV
    a jak ktos nie chce?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Kwitko
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Wielkopolska
    Dzielnica
    Konin/Słupca
    Posty
    1.654

    Domyślnie

    A jak się nie chce lub nie potrafi to się nie robi, tylko ekipy zatrudnia
    Ja wiem czy to czas wyjęty z życiorysu??? Budowanie to całkiem fajne zajęcie. Tak sobie we dwoje spędzać czas przy betoniarce

  18. #18

    Domyślnie

    Bo do SSZ wszystko jest na prawdę fajne, nawet bolący kręgosłup od noszenia bloczków betonowych. Wszystko ładnie szybko rośnie w oczach, widać fekty. Dopiero środek uczy prawdziwej pokory. Ilość i skala problemów na jeden metr kwadratowy może czasami wyprowadzić z równowagi, czego nikomu oczywiście nie życzę.
    I już mieszkamy !

  19. #19

    Domyślnie

    my jesteśmy na etapie SSZ i już jestem prawie nerwowo wykończony heh .... a co dopiero z resztą prac ehh. Tyle że nasz dom ma skomplikowaną dosyć bryłę a i jeszcze z ekipą od sso szcześcia nie mieliśmy niestety

  20. #20

    Domyślnie

    Tzn że już jesteś prawie zahartowany. Inni tego doświadczą trochę później. Powodzenia!
    I już mieszkamy !

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony